Jump to content

Κατάλληλοι "tankmates" με Oscar?


christos k

Recommended Posts

Για περίπου 1 εβδομάδα είχα μαζί με τά 2 τρελα oscars μου και ένα νεαρό SilverArowana..Μονο που σήμερα το έχασα λόγο τις επιθετικότητας τον Oscars..

Ψάχνω Τώρα κάτι που να ταιριάζει με αυτά τα Γλυκύτατα Εγωιστικά ψαρια !!!

έχω επίσης μαζί τους 1 pleco 1 ghost fish και 4 ψαράκια βυθού τύπου κατ και ζούνε αδερφικά "αρομονικα" μπορώ να πω!!

To megethos tous fenete stin fotografia..peripou 6-9cm

post-41505-1302633454_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις πως γυρνάει ο τροχός ! μέχρι χθες πρότεινα και συμβουλευα

εδω !! :/

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=59211

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα πρότεινα Red head cichlid και Flower Horn.

Κουκλιά ειναι τα Flower Horn..Ενα δυο θα τα έβαζα ετσι εύκολα και αυριο..Θα κανω μια ερευνα αγορας και θα δω σε τη θα καταλήξω ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο πιθανον να εχεις κι αλλα προβληματα αργοτερα.

Τα 270λτρ ειναι λιγα δυστηχως για τα οσκαρ. Οχι τωρα, αλλα μολις αρχισουν να μεγαλωνουν.

Εγω θα σε συμβουλευα να μεγαλωσεις εαν εχεις τη δυνατότητα να το μεγαλωσεις το ενυδρειο και να αυξησεις το κοπαδι των οσκαρ.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο πιθανον να εχεις κι αλλα προβληματα αργοτερα.

Τα 270λτρ ειναι λιγα δυστηχως για τα οσκαρ. Οχι τωρα, αλλα μολις αρχισουν να μεγαλωνουν.

Εγω θα σε συμβουλευα να μεγαλωσεις εαν εχεις τη δυνατότητα να το μεγαλωσεις το ενυδρειο και να αυξησεις το κοπαδι των οσκαρ.

Αγαπητέ Συμπατριώτη. Θα ετοιμάσω σε κάνα 6 μηνω ένα DIY 2m . Αλλα φοβάμαι ακόμα και για "κοπαδακι" από Oscars επειδή έχουν γρήγορους ρυθμούς ανάπτυξης για την παρούσα κατάσταση και ίσος δυσκολευτούν τώρα στο 270ari.

επίσης μπορείς να μου πεις για πια προβλήματα αναφέρεσαι πως θα έχω στο μέλλον?

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Συμπατριώτη. Θα ετοιμάσω σε κάνα 6 μηνω ένα DIY 2m . Αλλα φοβάμαι ακόμα και για "κοπαδακι" από Oscars επειδή έχουν γρήγορους ρυθμούς ανάπτυξης για την παρούσα κατάσταση και ίσος δυσκολευτούν τώρα στο 270ari.

επίσης μπορείς να μου πεις για πια προβλήματα αναφέρεσαι πως θα έχω στο μέλλον?

Οι επιθετικες τασεις που εχει το συγκεκριμενο ειδος σιγουρα ειναι το μεγαολύτερο προβλημα που θα αντιμετωπίσεις. Κυριως λόγο του περιορισμενου χωρου που θα έχουν. Ομως εαν τα βαλεις στο 2μετρο ενυδρειο που σκοπευεις να φτιαξεις δε θα εχεις αυτο το προβλημα γιατι θα εχουν χωρο για να αποφυγουν τις αψημαχιες.

Νομιζω γραφω ξεκαθαρα και παραπανω πως αν μεγαλωσεις το ενυδρειο να μεγαλωσεις και το κοπαδι.

Ενυδρειο φίλου με μήκος 1,5 μέτρο φιλοξενει ανετα και χωρίς έντονους καβγαδες ομαδα των 5 oscar.

Για παρέα έχει 2 common pleco 30cm και ενα δικο μου ψαρακι, έναν pleco L083 45cm.

Από κει και περα επαναλαμβανω πως το μεγεθος και ο χωρος που θα εχει το καθε ψαρι θα αρκετος για να του προσφερει ηρεμια και να μην στρεσαρετε ούτε να προσπαθει να αμυνθει φοβομενο οτι κινδυνεύει.

Το ενστικτο του να αμυνθει δεν ξερει τι μπορει να το προκαλεσει να κανει.

:P

Υ.Γ. Συντομα θα ξαναπερασω απο κύπρο και θα τα πουμε ψηνοντας σουβλα στη φουκου!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Συντομα θα ξαναπερασω απο κύπρο και θα τα πουμε ψηνοντας σουβλα στη φουκου!!! :thumbup:

SUPER ΜΕΣΑ!! ΑΣΕ τώρα ετοιμάζω και τον κήπο!!! Θα φάμε σούβλα στο γρασίδι να λιώσουμε στο κάρβουνο!

4433800042_f81ab7b97c.jpg

Link to comment
Share on other sites

SUPER ΜΕΣΑ!! ΑΣΕ τώρα ετοιμάζω και τον κήπο!!! Θα φάμε σούβλα στο γρασίδι να λιώσουμε στο κάρβουνο!

4433800042_f81ab7b97c.jpg

ρε παιδια ντροπη μη βαζετε τετοιες φωτογραφιες και μεις τρωμε φασολακια γιατι και καλα ειναι τεταρτη !!!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...