Jump to content

αξιολογηση μετρησεων νερου...


Recommended Posts

καλησπερα σας...εχω ενα ενυδρειο 500 λιτρα εχω βαλει υποστρωμα, ριζες , φυτα και ξεκινησα την διαδικασια στρωσιματος...το φιλτρο μου δουλευει κανονικα με sera siporax και με σφουγγαρι.εχθες εριξα ζωντανα βακτιρια τα backterlife..και εριξα μερικα φυλαρακια τροφης..μεσα θα βαλω 10 μωρα red belly!!!το κακο στην υποθεση ειναι οτι επιδη θα ερθουν απο αθηνα θα πρεπει να μπουνε ολα μαζι..τα ψαρια θα ερθουν αν ολα πανε καλα 26/4 ..να προσθεσω οτι θα παρω και μπολι απο στρωμενο ενυδρειο πολλων λιτρων..

τωρα οι μετρησεις μου

NO3 10

NO2 0

GH 16

KH 10

PH 7,6

CL2 0

πες τε μου την γνωμη σας για το πως μπορω να χειρηστω την υποθεση μου καλητερα...ενοω προτεραιωτητες και διαδικασιες!!!!!ευχαρηστωωω :thumbup::P:ninja::D:P:P

Link to comment
Share on other sites

Τον κίνδυνο τον κατάλαβες και τον ανέφερες και μόνος σου. Σε νεοστημένα ενυδρεία η ιχθυοφόρτιση πρέπει να γίνεται σταδιακά για να προσαρμόζεται η βιολογία ανάλογα και σταδιακά. Σε κάποιες περιπτώσεις βέβαια αυτό δεν είναι πάντα εφικτό. Για παράδειγμα όταν έχουμε να κάνουμε με είδη που πρέπει υποχρεωτικά η ομάδα να μπει όλη μαζί (πχ tropheus) ή όταν αποκτούμε για κάποιο λόγο όλα τα ψάρια μαζί. Τα λίτρα σου είναι πολλά και τα ψάρια μικρά, αλλά και πάλι εγώ θα πρότεινα προσοχή στο τάισμα τον πρώτο καιρό και παρακολούθηση στις μετρήσεις για εμφάνιση αμμωνίας. Προσοχή επίσης να γίνει το μπόλιασμα σωστά.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τον κίνδυνο τον κατάλαβες και τον ανέφερες και μόνος σου. Σε νεοστημένα ενυδρεία η ιχθυοφόρτιση πρέπει να γίνεται σταδιακά για να προσαρμόζεται η βιολογία ανάλογα και σταδιακά. Σε κάποιες περιπτώσεις βέβαια αυτό δεν είναι πάντα εφικτό. Για παράδειγμα όταν έχουμε να κάνουμε με είδη που πρέπει υποχρεωτικά η ομάδα να μπει όλη μαζί (πχ tropheus) ή όταν αποκτούμε για κάποιο λόγο όλα τα ψάρια μαζί. Τα λίτρα σου είναι πολλά και τα ψάρια μικρά, αλλά και πάλι εγώ θα πρότεινα προσοχή στο τάισμα τον πρώτο καιρό και παρακολούθηση στις μετρήσεις για εμφάνιση αμμωνίας. Προσοχή επίσης να γίνει το μπόλιασμα σωστά.

:thumbup:

ναι το εχω υποψην μου για το ταισμα..αλλα οταν λες το μπολιασμα να γινει σωστα...τι ενοεις??

Link to comment
Share on other sites

Το ph ρίξε... :thumbup:

πως μπορω να ριξω το ph μια μοναδα!!!με τυρφη??υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Αν πρεπει να μπει ολοκληρη ομαδα μαζι, και δεν θελεις να ρισκαρεις, μολις στρωσει το ενυδρειο αρχισε να βαζεις σταδιακα αλλα ψαρια (οχι χρυσοψαρα και μεταφερουν κανενα παθογονο ή παρασιτο) σχεδον ιδια ιχθυοφορτωση με αυτη που θα εχεις, και μετα δωστα πισω και βαλε την ομαδα σου αυθημερων.

Απο τις τιμες που παραθετεις φαινεται σαν στρωμενο το ενυδρειο.

Δεν εχεις ομως τιμη αμμωνιας, και απο αυτο συμπεραινω οτι κανεις μετρησεις με strips και ισως ειναι λανθασμενες.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρεπει να μπει ολοκληρη ομαδα μαζι, και δεν θελεις να ρισκαρεις, μολις στρωσει το ενυδρειο αρχισε να βαζεις σταδιακα αλλα ψαρια (οχι χρυσοψαρα και μεταφερουν κανενα παθογονο ή παρασιτο) σχεδον ιδια ιχθυοφορτωση με αυτη που θα εχεις, και μετα δωστα πισω και βαλε την ομαδα σου αυθημερων.

Απο τις τιμες που παραθετεις φαινεται σαν στρωμενο το ενυδρειο.

Δεν εχεις ομως τιμη αμμωνιας, και απο αυτο συμπεραινω οτι κανεις μετρησεις με strips και ισως ειναι λανθασμενες.

ναι η αληθεια ειναι οτι τις μετρησεις τις εχω κανει με tetra 6 plus χαρτακια αντιδραστηρια...αλλα εχω σφραγησμενα υγρα τεστ της api για νιτροδη νιτρικα και αμωνια...ακομα δεν τα χρησιμοποιησα..γτ μολις εχθες εβαλα βακτηρια..

επισης θελω να ρωτησω αν μου κανουν μπολι και ριχνω και βακτηρια δεν γινεται πιο γρηγορο το αποτελεσμα??επισης τι ψαρακια εκτος χρυσοψαρων μου προτεινετε???

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω υποψην μου για το ταισμα..αλλα οταν λες το μπολιασμα να γινει σωστα...τι ενοεις??

Το μπόλιασμα δεν είναι καμιά δύσκολη διαδικασία, αλλά πρέπει να γίνει σωστά για να πετύχει και να αποκτήσουμε τις αποικίες που θέλουμε.

Μπορείς να δεις αναλυτικά την όλη διαδικασία σ'ενα ωραίο άρθρο του Σπύρου εδώ.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το μπόλιασμα δεν είναι καμιά δύσκολη διαδικασία, αλλά πρέπει να γίνει σωστά για να πετύχει και να αποκτήσουμε τις αποικίες που θέλουμε.

Μπορείς να δεις αναλυτικά την όλη διαδικασία σ'ενα ωραίο άρθρο του Σπύρου εδώ.

:thumbup:

thnx πολυ καλο :P

Link to comment
Share on other sites

επισης θελω να ρωτησω πως ριχνω ph ,gh για να ειναι ιδανικες συνθηκες για τα rb

Link to comment
Share on other sites

??????????????????????????????????????????κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας νερό από όσμωση.

:thumbup: thnx..

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα στις 8 εριξα μπολι στο ενυδρειο μου..το μπολι αποτελειτε απο αρκετο βρωμικο γυαλοβαμβακα...για να φανταστειτε τον στραγγιξα τοσο καλα μεσα στο ενυδρειο μου που εγινε κατασπρος..και το ενυδρειο μου μεσα στην βρωμα..λογικο δεν λεω!!!αλλα μεχρι και αυτην την ωρα που μιλαμε ελαχιστα εχει καθαρισει..ειναι λογικο???????????????τα παντα εχουν γινει μαυρα τα φυτα , η αμμος, οι ριζες....ψιλοξενερωσα να σας πω την αληθεια..δεν το περιμενα να γινει ετσι..αλλιως δεν θα το εκανα... :thumbup::P:ninja::D:P:P:blush::( : :unsure::unsure::thumbup::thumbup: :wacko

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα στις 8 εριξα μπολι στο ενυδρειο μου..το μπολι αποτελειτε απο αρκετο βρωμικο γυαλοβαμβακα...για να φανταστειτε τον στραγγιξα τοσο καλα μεσα στο ενυδρειο μου που εγινε κατασπρος..και το ενυδρειο μου μεσα στην βρωμα..λογικο δεν λεω!!!αλλα μεχρι και αυτην την ωρα που μιλαμε ελαχιστα εχει καθαρισει..ειναι λογικο???????????????τα παντα εχουν γινει μαυρα τα φυτα , η αμμος, οι ριζες....ψιλοξενερωσα να σας πω την αληθεια..δεν το περιμενα να γινει ετσι..αλλιως δεν θα το εκανα... :P:ninja::D:P:P:blush::(:unsure: : :unsure::thumbup::thumbup::thumbup: :wacko

Δεν διαβασες τοτε καλα το λινκ πιο πανω :thumbup:

6. Ανοίγουμε το φίλτρο - λήπτη, βάζουμε μέσα τα στρωμένα υλικά από τη σακούλα και περιχύνουμε όλα τα υλικά του φίλτρου με το νερό της σακούλας.

Αν και δεν εγινε καμια καταστροφη. Θα καθαρισει. Και αν δεν καθαρισει κανεις μια σκουπα.

Για το μπολιασμα του φιλτρου δεν ειμαι σιγουρος αν θα πετυχει στο 100% ομως.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασες τοτε καλα το λινκ πιο πανω :thumbup:

ναι οντως...ο πετσοπας μου το ειπε και ετσι επραξα.παντως και που ρωτησα και αλλους ετσι μου ειπαν..σιγουρα θα ειχα αποφυγει την βρωμα με την δικη σου αναφορα ....αλλα... την επομενη φορα τωρα... :)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μου εχει καθαρησει ικανοποιητικα...αλλα ακομα εχει λεκεδες στην αμμο στις ριζες και στα τζαμια..εσωτερικα παντα. :rasp: τωρα αυτο που θελω να ρωτησω..τα υπολιματα απο το μπολι δηλαδη η καφετιλα που εχει κατακλησει τα παντα ,υπαρχει περιπτωση να φυγει απο μονη της,δηλαδη να διαληθει απο το νερο?παντως το φιλτρο δεν συγκηνιτε να τα ρουφιξει...... :thumbup::hysterical: η πρεπει να βαλω σε λειτουργεια τα καλα μου χεριααααα....???? :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παρασκευη βραδυ και κανεις μεσα!!!ολοι για ποτακι..και μετα σου λενε οικονομικη κριση :band::D:thumbup::hysterical: βοηθηστε χριστιανοιιι....... :):thumbup::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Η υπομονή είναι σημαντικό χάρισμα όταν ασχολείσαι με τα ενυδρεία :):thumbup::thumbup:

και νομίζω ότι πρέπει να το καλλιεργήσεις λιγάκι :hysterical::rasp::band:

Αν βιάζεσαι κανε και μια σκούπα πάνω πάνω

Link to comment
Share on other sites

Η υπομονή είναι σημαντικό χάρισμα όταν ασχολείσαι με τα ενυδρεία :):thumbup::thumbup:

και νομίζω ότι πρέπει να το καλλιεργήσεις λιγάκι :hysterical::rasp::band:

Αν βιάζεσαι κανε και μια σκούπα πάνω πάνω

αν φευγει απο μονο του τοτε δεν θα το πειραξω...αλλα αν ειχει σκοπο να μενει για παντα τοτε θα την περιποιηθω ιδιαιτερος...εσυ τι γνωμη εχεις?

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα υγρο τεστ αμωνιας.και ειμαι στο 0...

μεσα εχω και 2 μεγαλοσωμα γκουραμις και περναν ζωη κ κοτα στα 500 λιτρα...(ζευγαρι)

το νερο εχει γινει κρυσταλο αλλα τα υπολιπα ειναι ολα λερωμενα...(θα κανω μια σκουπα και θα φυγουν)

τα γκουραμις θα τα φιλοξενησω μεχρι να ερθουν τα πιρανια μου απο αθηνα..(ελπιζω να εχει στρωσει πληρως μεχρι να ερθουν τα ψαρακια μου)

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

εφοσον κανω στρωσιμο φιλτρου...μετα απο ποσο καιρο πρεπει να κανω αλλαγη νερου?

και εφοσον εχω ριξει ζωντανα βακτηρια εχω κανει μπολι εχω βαλει και ψαρακια..ποσο καιρο πρεπει να περιμενω??θελω να πω σε ποσο χρονικο διαστημα στρωνει το φιλτρο εφοσον εχω κανει αυτες τις διαδικασιες???

Link to comment
Share on other sites

To καταλαβένεις όταν δεν υπάρχουν νιτρώδη και αμμωνία στις μετρήσεις σου ΟΤΑΝ υπάρχουν ρυποι, είτε είναι αποβλητα ψαριών είτε τρόφη...

Link to comment
Share on other sites

To καταλαβένεις όταν δεν υπάρχουν νιτρώδη και αμμωνία στις μετρήσεις σου ΟΤΑΝ υπάρχουν ρυποι, είτε είναι αποβλητα ψαριών είτε τρόφη...

αυτο το γνωριζω φιλε μου... :thumbup: ξαναδιαβασε λιγο της ερωτησεις μου!!! :)

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εχω ριξει ζωντανα βακτηρια εχω κανει μπολι εχω βαλει και ψαρακια..ποσο καιρο πρεπει να περιμενω??θελω να πω σε ποσο χρονικο διαστημα στρωνει το φιλτρο εφοσον εχω κανει αυτες τις διαδικασιες???

Το φίλτρο σου θεωρείται στρωμένο.

Αλαγές νερού μπορείς να αρχίσεις κανονικά.

Πόσα πιρανια θα βάλεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου θεωρείται στρωμένο.

Αλαγές νερού μπορείς να αρχίσεις κανονικά.

Πόσα πιρανια θα βάλεις μέσα.

10 μωρα 4cm...(θα μπουνε ολα μαζι) !!! εχω αμφιβολιες για το φιλτρο μου γιατι την τριτη εβαλα ζωντανα βακτηρια

και την πεμπτη εβαλα μπολι (βαρβατο) με 2 γκουραμις...σκεφτομαι οτι αν βαλω ξαφνικα 10 μωρα red ισως και να εχω προβλημα...αλλα θα ερθουν 26/4...θα εχει περασει λιγο καιρος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...