Jump to content

Juwel Vs Aquael


Recommended Posts

Σαν ποιότητα και φινίρισμα τα Juwel δεν πιάνονται. Εγώ έχω ένα Rio 300 και ένα Lido 120 και είνα φανταστικά. Πανέμορφα και χωρις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω παρα πολυ παιδεια για τις συμβουλες σας :):thumbup: ...θα ρωτησω για το αν μπορω να το κανω μονος μου το ενυδρειο(μαζι με εναν που ξερει)...αλλα κολαω πιο πολυ στο θεμα με το φως...γιαυτο λεω...καλυτερα ενα αγορασμενο με την εγγυησουλα του και σιγουρα πραγματα :thumbup:...αλλα το juwel Που θελω να αγορασω τσιμπαει αγρια...σο θα συμβιβαστω με ενα της Aquael(104Λ) που εχω μπανισει...!

Ποίο Juwel ψάχνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ποίο Juwel ψάχνεις?

αυτο...ΕΝΥΔΡΕΙΟ JUWEL RIO 180 (101*41*50) Με βαση βγενει στα 250ευρ(δεν ξερω αν ειναι με θερμοστατη και φυλτρο μαζι...αλλα εχει την προσφορα του 50%)!!(απο waterin λεω να το παρω)

Kαι το Aquael ειναι 80*35*40 ...αλλα στα 110 ευρο(+θερμοστατη+φιλτρο αλλα χωρης βαση)...

Υ.Γ τον φωτισμο του Αquael τον ειδα...καλουτσικος μπορω να πω δεν εντιποσιαστικα βεβαια...ο καταστηματαρχης μου ειπε πως ειναι καλα για φυτεμα...τωρα τι να σου πω...πρωτη φορα λεω να φυτεξω σε ενυδρειο :)

Έγινε επεξεργασία - nio92
Link to comment
Share on other sites

αυτο...ΕΝΥΔΡΕΙΟ JUWEL RIO 180 (101*41*50) Με βαση βγενει στα 250ευρ(δεν ξερω αν ειναι με θερμοστατη και φυλτρο μαζι...αλλα εχει την προσφορα του 50%)!!(απο waterin λεω να το παρω)

Kαι το Aquael ειναι 80*35*40 ...αλλα στα 110 ευρο(+θερμοστατη+φιλτρο αλλα χωρης βαση)...

Υ.Γ τον φωτισμο του Αquael τον ειδα...καλουτσικος μπορω να πω δεν εντιποσιαστικα βεβαια...ο καταστηματαρχης μου ειπε πως ειναι καλα για φυτεμα...τωρα τι να σου πω...πρωτη φορα λεω να φυτεξω σε ενυδρειο :thumbup:

Και τα δυο εχουν εσωτερικο φιλτρο της ακουαελ δεν ειναι και οτι καλυτερο ειναι ενα μικρο που εχει μεσα κολημενο ενα σφουγκαρι.Της τζιουελ ειναι καλο ποιοτηκα το φιλτρο(εξωτερικο ακομα καλυτερα)

Σαν να βλεπω τωρα εμενα οταν ξεκινησα το ενυδρειο μου κοιτουσα να παρω το οικονομικοτερο ενυδρειο στα 100λιτρα.Στην αρχη δεν ηθελα να το φυτεψω γιατι δεν ειχα ιδεα μετα σιγα σιγα δοκιμασα και φυτα και ειδα οτι το φως δεν εκανε απο το ακουαελ οποτε εκανα πατεντα και εβαλα 2τ5 24βατ η μια(κι αλλα λεφτα).

Γι αυτο σου λεω παρε το τζιουελ και στο μελλον δεν θα το μετανιωσεις.

Τωρα η επιλογη ειναι δικη σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο εχουν εσωτερικο φιλτρο της ακουαελ δεν ειναι και οτι καλυτερο ειναι ενα μικρο που εχει μεσα κολημενο ενα σφουγκαρι.Της τζιουελ ειναι καλο ποιοτηκα το φιλτρο(εξωτερικο ακομα καλυτερα)

Σαν να βλεπω τωρα εμενα οταν ξεκινησα το ενυδρειο μου κοιτουσα να παρω το οικονομικοτερο ενυδρειο στα 100λιτρα.Στην αρχη δεν ηθελα να το φυτεψω γιατι δεν ειχα ιδεα μετα σιγα σιγα δοκιμασα και φυτα και ειδα οτι το φως δεν εκανε απο το ακουαελ οποτε εκανα πατεντα και εβαλα 2τ5 24βατ η μια(κι αλλα λεφτα).

Γι αυτο σου λεω παρε το τζιουελ και στο μελλον δεν θα το μετανιωσεις.

Τωρα η επιλογη ειναι δικη σου. :)

Να σου πω...προς τα εκει το κοβω...τωρα για το φιλτρο δεν με ενδιαφερει...θα παρω ενα εξωτερικο της Eheim Που μου αρεσε :hysterical: ...!δεν θελω να ξοδεψω και πολλα λεφτα ρε γαμοτο...γυρο στο 200ρι ηθελα ολα μαζι(ενυδρειο θερμοστατη...αμμος φιλτρο...και πετρες με ξυλα διακοσμητικα)....αλλα το juwel οπως και να το κανουμε ειναι Γερμανικο :thumbup:...ενω το αλο πολονεζικο...!!

Υ.Γ την πατεντα πως ακριβως την εκανες??Παντος μεσα εχει Τ5 λαμπες...μου το ειπε αυτος...εγω δεν το ειδα ακομα πως ειναι απο κοντα...απλα τυχενει να ξερω τον καταστηματαρχη...!!

Υ.Γ απο την αλλη..204 λιτρα το Juwel ειναι δυσκολο να κουμανταριστουν :thumbup: ...ενω με ενα 104 και λιγο παραπανω εισαι οκ πηστευω

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και κάτι αλλο,

Εαν πάρεις 100 λίτρα θα γλυκοκοιτάς τα 200+ (αυτο που κάνεις τώρα δλδ)

Εαν κανεις λιγη υπομονή και πάρεις τα 200+ δύσκολα θα κοιταξεις κατι αλλο.... Ειχα πολά ενυδρεια, όταν πήρα το 260... τελος :) ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ !

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και κάτι αλλο,

Εαν πάρεις 100 λίτρα θα γλυκοκοιτάς τα 200+ (αυτο που κάνεις τώρα δλδ)

Εαν κανεις λιγη υπομονή και πάρεις τα 200+ δύσκολα θα κοιταξεις κατι αλλο.... Ειχα πολά ενυδρεια, όταν πήρα το 260... τελος :) ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ !

:hysterical: εχεις δικαιο :thumbup: ...αυτο θα κανω....λιγο οικονομια ενα και καλο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...