Jump to content

Ελεγχος Πετρωματων


Recommended Posts

Για χαρα θα ηθελα να ρωτησω εαν στο τεστ με το οξυ που χρησιμοποιουμε για να δουμε αν ειναι ασβεστολιθος η οχι εκτος απο το αφρισμα συμπεριλαμβανεται και ο ηχος δηλ εριξα οξυ στο χαλικι που εχω και δεν αφρισε αλλα ακουγοταν ηχος βρασμου σαν καποια χημικη ενωση να γινοταν

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει καποια τρυπολα και περασε μεσα,δεν πρεπει να βγαζει θορυβο βραζμου.Σπασε λιγο την ακρη και βαλε εκει να δουμε τι θα κανει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έριξες πάνω στο χαλίκι? Συνήθως ακούγεται ένας τέτοιος ήχος, αποτέλεσμα της αντίδρασης του ανθρακικού ασβεστίου με το υδροχλωρικό οξύ. Για σιγουριά όμως πρέπει να δεις να αφρίζει, έστω και λίγο.

Κάνε αυτό που σου λέει ο φίλος kixlidatos. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ειναι χαλικι πολυ λεπτο 2, 3mm και οταν βαζω aqua forte δεν αφριζει αλλα κανει ηχο βρασμου

Link to comment
Share on other sites

δηλ εμεις τους πληρωνουμε τα μαλλια της κεφαλης μας και οι μαγκες οι μαγαζατορες που το παιζουν και ευαισθητοι σε κατι τετοια forum πανε παραλια γεμιζουν σακουλια και τα πουλανε στα κοροιδα ελεος

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα κουταλάκι του γλυκού και βάλε προσεκτικά μέχρι τη μέση το οξύ.

Ρίξε μέσα 2-3 από τους πιο μεγάλους κόκκους που έχεις.

Βγάζει έστω και μικρή φυσαλίδα;

Link to comment
Share on other sites

οκ το εκανα ενα απο τα πετραδακια το πιο λευκο γιατι εχει διαφορα χρωματα αφριζει τωρα? εχω τετρας μεσα που θελουν μαλακο

Link to comment
Share on other sites

μας δουλευουν κανονικα αλλα καμια εκπληξη απλα χρειαζεται δημοσιοποιηση του μαγαζιου και καλυνηχτα απο μερους μας

Link to comment
Share on other sites

οκ το εκανα ενα απο τα πετραδακια το πιο λευκο γιατι εχει διαφορα χρωματα αφριζει τωρα? Θέλεις να πεις ότι άφρισε, με μπερδεύει το ερωτηματικό εχω τετρας μεσα που θελουν μαλακο

Link to comment
Share on other sites

μια τελευταια ερωτηση αν δεν γινομαι κουραστικος θα μπορουσα να βγαλω ενα μερος απο το χαλικι οχι ολο γιατι απο κατω εχει χωμα και να προσθεσω ενα πιο καταλληλο χωρις να βγαλω τα ψαρακια (δεν εχω δευτερο ενυδρειο)

Link to comment
Share on other sites

ναι αφρισε μονο το ασπρο τα αλλα τα πιο σκουρα δεν αφριζουν

Link to comment
Share on other sites

ναι αφρισε μονο το ασπρο τα αλλα τα πιο σκουρα δεν αφριζουν

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλά από τα άσπρα;

Μια φωτό, γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

να παρω για dkh η dgh για να ελεγξω η και τα δυο νομιζω απο την γενικη σκληροτητα θα καταλαβω

Link to comment
Share on other sites

και εαν ειναι υψηλη τι κανω τυρφη, αο? οικονομικη λυση υπαρχει για μαλακωμα νερου

Link to comment
Share on other sites

Ότι θα σου ανεβάσει σκληρότητα είναι σίγουρο, μπορεί αμελητέο μπορεί και πολύ .

Το πόσο, πρέπει να κάνεις μετρήσεις σκληρότητας.

Αν είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια, το αφήνεις.

Αν ξεφεύγει προς τα πάνω, άλλαξε το και αφαίρεσε όσο περισσότερο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

καποιος που να εχει βαλει πετρες απο αττικη και δεν σαλταρανε τα ψαρια του? και εαν ναι απο που

Link to comment
Share on other sites

Tι ακριβώς χαλίκι ζήτησες;

Link to comment
Share on other sites

πανε πολλα χρονια αλλα παλι ειχα παρει και τοτε τετρα απο τον ιδιο οποτε κατι που να μην ανεβαζει την σκληροτητα δεν εχω βαλει ποτε κιχλιδες απλα δεν ηξερα το τεστ με το οξυ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για να μην έχεις θέμα pH, σκληροτητων και τα λοιπά, να ζητάς χαλαζιακό χαλίκι ή άμμο.

Ο χαλαζίας δεν επηρρεάζει το νερό σου.

Στην φωτογραφία που έχεις βάλει δεν φαίνεται καλά για να βγει συμπέρασμα. Για να βρεις πέτρες μη ασβεστολιθικές στην Αττική είναι λίγο δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

οκ παω να παρω τεστ σκληροτητας για να μην μιλαω στον αερα thanks

Link to comment
Share on other sites

μετα απο τεστ της api εχω gh=12. kh=7 νερο ενυδρειου gh=10 kh=7 νερο βρυσης

ph=8 αρα ανεβαινει 2 μοναδες αξιζει να μπω στον κοπο να αλλαξω το υποστρωμα?

ουτως η αλλως για τετρα και οι δυο τιμες ειναι off.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...