Jump to content

Τρελα αποτελεσματα απο Test


Recommended Posts

Καλησπερα...παιδεια...σημερα αγορασα ενα test...που ειναι στιck και τα μετραει ολα με μια(Ξερω δεν ειναι και το ποιο ακριβες...αλλα με συμφερη αυτην την περιοδο...)...Μολις εκανα τα τεστ..πηρα αυτα τα αποτελεσματα...δεν ξερω τι συμαινουν και τι ακριβως κανουν ολα...αλλα μου φανικαν λιγο ακραια :thumbup: ...!Εχουμε

NO3 = <10

NO2 = 14 (Περιπου)

GH = 20 (Περιπου)

ΚΗ = 30 (Περιπου)

PH = 9

Εχω μεσα...εναν μονομαχο...και σε ενα 15ρι μικρο που εχω τα Gubby(εχει ακριβως ιδια αποτελεσματα)...εχω προβλημα??αν ναι πως το αντιμετοπιζω :P ??Ευχαριστω εκ τον προτερων :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...παιδεια...σημερα αγορασα ενα test...που ειναι στιck και τα μετραει ολα με μια(Ξερω δεν ειναι και το ποιο ακριβες...αλλα με συμφερη αυτην την περιοδο...)...Μολις εκανα τα τεστ..πηρα αυτα τα αποτελεσματα...δεν ξερω τι συμαινουν και τι ακριβως κανουν ολα...αλλα μου φανικαν λιγο ακραια :thumbup: ...!Εχουμε

NO3 = <10

NO2 = 14 (Περιπου) Πρεπει να μηδενίσει

GH = 20 (Περιπου) Πρεπει να το κατεβάσεις

ΚΗ = 30 (Περιπου) Πρεπει να το κατεβάσεις

PH = 9 Πρεπει να το κατεβάσεις

Εχω μεσα...εναν μονομαχο...και σε ενα 15ρι μικρο που εχω τα Gubby(εχει ακριβως ιδια αποτελεσματα)...εχω προβλημα??αν ναι πως το αντιμετοπιζω :ninja: ??Ευχαριστω εκ τον προτερων :D

Επανελαβε αλλη μια φορα τα test και μετρησε και το νερό της βρύσης σου.

:P

Link to comment
Share on other sites

Επανελαβε αλλη μια φορα τα test και μετρησε και το νερό της βρύσης σου.

:P

Εχουμε...

NO3 = 0.2 (περιπου)

NO2 = 0.2 (Περιπου)

GH = 10

ΚΗ = 22 (Περιπου)

PH = 8.5(και λιγο ενα τικ πιο πανω)

Μπορεις να μου πεις τι ακριβως κανει το καθενα εκτος απο το PH?? ευχαριστω :thumbup::ninja:

Link to comment
Share on other sites

πιστευω να καταλαβες απο τις μετρησεις σου, με διφορα λιγων ωρων ,οτι τα stick εν ειναι καθολου αξιοπιστα.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω να καταλαβες απο τις μετρησεις σου, με διφορα λιγων ωρων ,οτι τα stick εν ειναι καθολου αξιοπιστα.

Οι τελευταιες μετρησεις ειναι απο το νερο της βρυσης...!

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια ανάγνωση σε αυτό εδω το άρθρο και αν έχεις απορίες εδώ είμαστε!

Ευχαριστω παρα πολυ με βοηθησε αρκετα...!!αν και εχω μια απορεια..στο ΚH λεει αυτο "Υπάρχει όμως περίπτωση να μειωθεί. Βασικοί παράγοντες που συντελούν σ’ αυτό είναι η ταχύτατη άνοδος των βακτηριδίων ή η έλλειψη διοξειδίου του άνθρακα (CO2)"

ΑΡα εγω χρειαζετε να βαλω βακτιρια της serra μεσα??

Αποτι καταλαβα θελω να συχνες αλλαγες νερου...να σου πω ενα τελευταιο...οταν αλλαζω το νερο...μεσα βαζω ενα καπακι περιπου της serra αντιχλοριο σε ενα 4 με 5 περιπου λιτρα μπουκαλακι που εχω για αλλαγες...ειναι σωστο??μετα απο αυτο βαζω κατευθειαν τα βακτηρια...παλη 1 καπακι της serra ...!!Eυχαριστω παρα πολυ και συγνωμη για τις αρχαριες ερωτησεις μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε ακριβως τον ογκο νερού του μπουκαλιού που κανεις τις αλλαγές και βάλε την αντιστοιχη ποσοτητα αντιχλωρίου σύμφωνα με αυτές που αναγράφει η συσκευασία,εαν δε κανω λάθος το aquatan είναι 5 ml ανα 20 λίτρα νερού.Καλό θα είναι να αποχλωριώνεις το νερο για τουλάχιστον 24 ώρες,μετα την αλλαγή νερού,πρόσθεσε τα αντιστοιχα βακτήρια κατευθείαν στο ενυδρείο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε ακριβως τον ογκο νερού του μπουκαλιού που κανεις τις αλλαγές και βάλε την αντιστοιχη ποσοτητα αντιχλωρίου σύμφωνα με αυτές που αναγράφει η συσκευασία,εαν δε κανω λάθος το aquatan είναι 5 ml ανα 20 λίτρα νερού.Καλό θα είναι να αποχλωριώνεις το νερο για τουλάχιστον 24 ώρες,μετα την αλλαγή νερού,πρόσθεσε τα αντιστοιχα βακτήρια κατευθείαν στο ενυδρείο. :P

Ευχαριστω πολυ φιλε μου :D ...αρα περιπου ενα καπακι...για το 25ρι ενυδρειο μου...και μισο για το 15ρι...ιδια ποσοτητα και απο βακτηρια σωστα??αμα υπερβω καπως τις ποσοτητες...τοτε τι θα αυξηθουν??

αποτι καταλαβα στο ΚΗ νομιζω για να το μειωσω πρεπει να ρηξω λιγο περισοτερα βακτηρια???ΕΥχαριστω παρα πολυ που με βοηθας :thumbup::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...