Jump to content

Oscars Fighting!!


christos k

Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά..

Σήμερα όταν σχόλασα από μια κουραστική μέρα στην δουλειά μπήκα σπίτι και ida τα trellooscars μου να krtatiounte από τα χιλή και να κτυπάει το ένα το άλλο στην πλάτη..να κάνουν κύκλους και να δείχνουν επιθετικότητα.

Θέλω να αναφέρω πως είναι τα μονα μεγάλα ψαρια στο ενυδρείο και δεν περνάνε τα 10cm. Επίσης όταν έσβησα και τα φώτα ida μια ηρεμία.

Τώρα δεν ξέρω το βραδυ όταν κοιμάμαι τι θα γίνει.

Οι μέτρησης είναι ok.

Λίγο το νερό έχει 6.9 ph αλλα δεν ξέρω αν αυτό πεζει ρολο στην επιθετικότητα..νομίζω πως όχι..

Επίσης όταν πήγα να τα ταΐσω εννοείτε πως σταμάτησαν οποιο δήποτε καυγά και άρχισαν να χοροπηδάνε στην επιφάνεια σαν καλά φιλαράκια που ειμαστε την ώρα του φαγητού!! (διπλοπρόσωπα ψαρια :thumbup: )

&

από όσο διάβασα σε κάποια forums με oscarlovers ανάφεραν πως αυτό γίνετε όταν αρχίζουν και μεγαλώνουν προσπαθώντας να δείξουν και να κερδίσουν την θέση του "κιραρχου" ψαριού στο ενυδρείο.

Τα λίτρα μου στο παρόν στάδιο είναι ικανοποιητικά για 2 oscars αυτού του μεγέθους.(270ltr)

Εσεις τι λετε να συνβαινει?

επίσης θέλω να αναφέρω και κάτι άλλο που πρόσεξα για το χρώμα τους από εκείνη την στιγμή.

πρόσεξα πως από μαύρο που ήταν έγινε λίγο πιο γκρι...! :P

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά συγγνώμη και πάλι..αλλα ida ένα video στο tube και σε ένα video που προσπαθούν να ζευγαρώσουν δείχνουν την ίδια συμπεριφορά..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οσο θα περναει ο καιρος και σιγα σιγα οσο μεγαλωνουν, οι καβγαδες θα ειναι πολυ ποιο εντονη και με τραυματισμους ποιο σοβαρους, στο λεω γιατι καλο ειναι να αρχιζεις απο τωρα να ετοιμαζεις καποιο μεγαλυτερο ενυδρειο εαν θες μια καλυτερη διαμονη των φιλων σου. Πιθανοτατα ειναι ιδιου φιλου και το καθε ενα παλευει για να κυριαρχησει ακομα και για το ποιος θα παρει την καλυτερη θεση στο ενυδρειο. Εχω και εγω δυο και πριν μια εβδομαδα για πρωτη φορα η μεγαλυτερη σε ογκο τσακωνοταν με το αλλο και τελικα υπερυσχησε και γεννησε στο σημειο που διεκδυκουσε. Βεβαια την επομενη μερα δεν υπηρχε αυγο ουτε για δειγμα μια που εχω και εναν Πλεκο μεσα, αλλα οπως και να εχει μαλλον ειναι και τα δυο θυλικα οποτε δεν θα ειχα γεννητουρια γιατι τα αυγα δεν ειχαν μαυρισει καθολου. Οταν εχεις να κανεις με μεγαλους θηρευτες αυτοι οι τσακωμοι ειναι στο προγραμμα και μπορουν να φτασουν μεχρι και θανατου σε σπανιες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα εχουν οπως ακριβως τα λες κι εσυ Χρηστο. Οι μαχες θα συνεχιζονται μεχρι να αποφασισουν και τα δυο ψαρια ποιος θα ειναι ο κυρίαρχος. Αυτο μπορει να το αποφασισουν ειτε με ειτε χωρις να πεθανει το ενα σε καβγα. Κανενας δεν ξερει.

Οσο μεγαλωνουν τα αυτα τοσο πιο επιθετικα γινονται. ΚΑι να ξερεις οτι μεγαλωνουν πολυ γρηγορα!!

Ισως οπως λεει και ο Ρικ να πρεπει να ετοιμασεις πιο γρηγορα το δημετρο απο οσο νομιζεις...........

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οσο θα περναει ο καιρος και σιγα σιγα οσο μεγαλωνουν, οι καβγαδες θα ειναι πολυ ποιο εντονη και με τραυματισμους ποιο σοβαρους, στο λεω γιατι καλο ειναι να αρχιζεις απο τωρα να ετοιμαζεις καποιο μεγαλυτερο ενυδρειο εαν θες μια καλυτερη διαμονη των φιλων σου. Πιθανοτατα ειναι ιδιου φιλου και το καθε ενα παλευει για να κυριαρχησει ακομα και για το ποιος θα παρει την καλυτερη θεση στο ενυδρειο. Εχω και εγω δυο και πριν μια εβδομαδα για πρωτη φορα η μεγαλυτερη σε ογκο τσακωνοταν με το αλλο και τελικα υπερυσχησε και γεννησε στο σημειο που διεκδυκουσε. Βεβαια την επομενη μερα δεν υπηρχε αυγο ουτε για δειγμα μια που εχω και εναν Πλεκο μεσα, αλλα οπως και να εχει μαλλον ειναι και τα δυο θυλικα οποτε δεν θα ειχα γεννητουρια γιατι τα αυγα δεν ειχαν μαυρισει καθολου. Οταν εχεις να κανεις με μεγαλους θηρευτες αυτοι οι τσακωμοι ειναι στο προγραμμα και μπορουν να φτασουν μεχρι και θανατου σε σπανιες περιπτωσεις.

:thumbup:post-16909-1302850260_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα δηλαδη θελουν δυο οσκαρ των 10 εκατοστων;

good question.

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα εχουν οπως ακριβως τα λες κι εσυ Χρηστο. Οι μαχες θα συνεχιζονται μεχρι να αποφασισουν και τα δυο ψαρια ποιος θα ειναι ο κυρίαρχος. Αυτο μπορει να το αποφασισουν ειτε με ειτε χωρις να πεθανει το ενα σε καβγα. Κανενας δεν ξερει.

Οσο μεγαλωνουν τα αυτα τοσο πιο επιθετικα γινονται. ΚΑι να ξερεις οτι μεγαλωνουν πολυ γρηγορα!!

Ισως οπως λεει και ο Ρικ να πρεπει να ετοιμασεις πιο γρηγορα το δημετρο απο οσο νομιζεις...........

ok...Δηλαδή όμως το θέμα να ζευγαρώνουν αποκλείεται?

επίσης το να προσπαθεί το θηλυκό να di αν είναι το αρσενικό αντάξιο τις για να ζευγαρώσει πάει και αυτό?

Το να είναι ένα αρσενικό και το άλλο θηλυκό ? και αυτό το αποκλείουμε?

Παιδιά οι άποψης διχάζονται.

Επίσης νίκο άρχισα να σκέφτομαι πιο σοβαρά τώρα το θέμα για το DIY 2m

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρόσεξα πολύ παράξενη "ψαροσινθεσι" στο video link που σας έδωσα..και ψιλό φρίκαρα μόλις το ida..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Χρήστο όπως σου έγραψα παραπάνω πιθανόν να είναι του ίδιου φύλου αλλά δεν είναι και σίγουρο αυτό που λέω. Άλλωστε ακόμα και εγώ δεν είμαι σίγουρος ακόμα και για τα δικά μου μια που είναι η πρώτη φορά που έχω γεννητούρια από αυτά τα ψάρια και μπορεί λόγο απειρίας των οσκαρ ή ο πλέκω να σκούπισε όλα τα αυγά πριν καλά καλά το καταλάβουν.

Θα δεις και από μόνος σου σε κανένα χρόνο ότι ακόμα και το δίμετρο ενυδρείο τους πέφτει στριμοκολλο, κατά κάποιο τρόπο μια που είναι ογκώδες ψάρια, πέραν του ότι πρέπει να έχεις πολύ καλή φιλτρανση και λίτρα γιατί λερώνουν σαν αγελάδες! :thumbup:

Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά και η όλη διαδικασία στησίματος ενός μεγάλου ενυδρείου χρειάζεται χρήμα και χρόνο έτσι ώστε να το μελετήσεις και να το φτιάξεις με το γούστο σου και να απολαυσης την όλη διαδικασία! :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=40736&st=0

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Χρήστο όπως σου έγραψα παραπάνω πιθανόν να είναι του ίδιου φύλου αλλά δεν είναι και σίγουρο αυτό που λέω. Άλλωστε ακόμα και εγώ δεν είμαι σίγουρος ακόμα και για τα δικά μου μια που είναι η πρώτη φορά που έχω γεννητούρια από αυτά τα ψάρια και μπορεί λόγο απειρίας των οσκαρ ή ο πλέκω να σκούπισε όλα τα αυγά πριν καλά καλά το καταλάβουν.

Θα δεις και από μόνος σου σε κανένα χρόνο ότι ακόμα και το δίμετρο ενυδρείο τους πέφτει στριμοκολλο, κατά κάποιο τρόπο μια που είναι ογκώδες ψάρια, πέραν του ότι πρέπει να έχεις πολύ καλή φιλτρανση και λίτρα γιατί λερώνουν σαν αγελάδες! :thumbup:

Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά και η όλη διαδικασία στησίματος ενός μεγάλου ενυδρείου χρειάζεται χρήμα και χρόνο έτσι ώστε να το μελετήσεις και να το φτιάξεις με το γούστο σου και να απολαυσης την όλη διαδικασία! :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=40736&st=0

Πολύ καλή δουλειά παίχτηκε στο ενυδρείο σου! συχαρητήρια!!

Λοιπόν όσα μου ανάφερες τα γνωρίζω,και όπως ανάφερα το θέμα θα το διευθετήσω συντομα για το νεο :thumbup:

Εντωμεταξύ τα ψαρια σταμάτησαν τους καυγάδες και όλα τρέχουν φυσιολογικά.

Οι μέτρησης είναι στα όρια.και δόξα ο θεός η αμμωνία μου στο 0.

Θα σας κρατάω ενήμερους για τους τσαμπουκάδες και τους έρωτες αυτόν τον τέλειων ψαριών!!

σας ευχαριστω ολους για της πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

παραδειγμα προσ αποφυγειν κατεμενα!!!υπαρχουν πολλα ειδη σε λιγα λιτρα!!!και αυτο φερνει προβληματα και στην αναπαραγωγη αλλα και στην καλη διαβιωση των ψαριων.....!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...