Jump to content

Ένας μήνας κι ακόμη στρώνει


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σας γράφω και ζητώ τη βοήθεια σας καθώς έχω μπερδευτεί και απογοητευτεί ταυτόχρονα. Είμαι ο ευτυχείς κάτοχος ενος ενυδρείου 60lt, από της 16/3, που ήρθε σετ με ενα φίλτρο της RESUN (Magi 380) εναν θερμοστάτη 100W χωρίς φυτά με χαλίκι σαν υπόστρωμα όλα αυτά τοποθετημένα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του manual. Το ενυδρείο περιέχει 5 neon tetra, 5 blacklight tetra, 5 silvertips, 4 zebras και έναν γλύφτη. Ο γλύφτης και τα 4 zebra μπήκαν στις 6/4 λόγω εμφάνισης άλγης στα τζάμια.

Η ιστορία έχει ώς εξής:

-ως αρχάριος και έχοντας εμπιστοσύνη στον άνθρωπο που αγόρασα όλα τα παραπάνω πήρα το ενυδρείο το έστησα έβαλα νερό, αντιχλώριο (20ml) και έφτασα τη θερμοκρασία στους 27C, μετά απο τρείς μέρες και αφού επι δύο μέρες έριχνα από 15ml βακτήρια/μέρα, έβαλα τα πρώτα ψαράκια (5 silvertips) με τάισμα 2 φορές τη μέρα από 2 flakes ανα ψάρι.

-Μετά απο 2 μέρες έβαλα τα 5 neon και με υποδειξη του ειδικού ταιζα μια φορά τη μέρα με 2 Flakes/ψαρι. Αγόρασα και υγρά τεστ της sera NO2 NH3/NH4 και pH, με τα οποία άρχισα τις μετρήσεις ρίχνοντας ανα 3 ημέρες απο 5 ml βακτήρια. Οι μετρήσεις μου για καμμια βδομάδα ήταν: ΝΟ2: 0,5mg/l NH4 1mg/l pH 8,5 και ΝΗ3 0,05mg/l και προστέθηκαν και 5 blacklight tetras.

-Κατόπιν εμφανίστηκε άλγη οπότε και πήγα να αγοράσω τον γλύφτη, ταυτόχρoνα πήρα και 5 ζωηρά zebras. Απο τότε και για μια εβδομάδα είχα τις εξής μετρήσεις με προσθήκη και 5ml βακτηρίων ανα 2 ημέρες. ΝΟ2 1mg/l NH4 5mg/l pH 7,5 και NH3 0,09mg/l.

-Στης 12/4 βάση οδηγιών πάντα κάνω αλλαγή το 1/3 του νερού ενώ έχω μειώσει τη ποσότητα ταίσματος σε 1 flake ανα ψάρι ανα μέρα για καμμια βδομάδα...

-Απο τότε κάνω μετρήσεις καθημερινά και ενώ το νερό εχει καθαρίσει μετά την αλλαγή που ήταν αρκετά θαμπό και πέρνω τα εξής αποτελέσματα σταθερά ΝΟ2 2mg/l NH4 10mg/l pH 7,5 και ΝΗ3 0,17mg/l. Επίσης σήμερα έχασα και ένα zebra αλλά ήταν ασθενικό και αδύναμο απο τη πρώτη μέρα που μπηκε στο ενυδρείο..

Η ουσία είναι πως έχω κουραστεί να προσπαθώ να φτιάξω βιολογία για το ενυδρείο και ζητώ τη βοηθειά σας καθώς έχω απογοητευθεί παρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω... Ακούω πολλές γνώμες και το μπερδεμα μεγαλο... :):thumbup::thumbup::hysterical:

Ευχαριστώ

Γρηγόρης

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικά έχεις στο φίλτρο σου?

Κάνεις κάποιο καθαρισμό του φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικά έχεις στο φίλτρο σου?

Κάνεις κάποιο καθαρισμό του φίλτρου?

Το φίλτρο το έχω καθαρίσει 2 φορές με το νερο του ενυδρείου, απο υλικά έχει ενα διχτάκι με ανθρακα πάνω το οποίο θέλω να ανανεώσω και κάτω ενα μαύρο σφουγγάρι αλλα οχι πυκνό δεν κρατάει νερό δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δυστυχως πρεπει να δωσεις τα ψαρακια σου ,γιατι το ενυδρεο σου ειναι πολυ δηλητηριασμενο :)

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον άνθρακα και βάλε ένα βιολογικό υλικό. (Eheim substrat pro (το καλύτερο για μένα) ή Sera siporax mini.

Και μετά πρόσθεσε άμεσα βακτήρια.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον άνθρακα και βάλε ένα βιολογικό υλικό. (Eheim substrat pro (το καλύτερο για μένα) ή Sera siporax mini.

Και μετά πρόσθεσε άμεσα βακτήρια.

ΣΩΣΤΟ :) ...και μην εχεις τοσα πολλα ψαρακια ...στην αρχη τουλαχιστον..βεβαια αν θες βαλε μια αγγελια ζητειται μπολι...αμα βαλεις μπολι θα τελειωσουν τα βασανα σου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Σήμερα θα πάω για τις αγορές λέτε να αλλάξω και το σφουγγάρι του φίλτρου, να το αφήσω ή παίρνει κάποια βελτίωση?

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε και το σφουγγάρι, εφόσον είναι μαύρο είναι σφουγγάρι άνθρακα, βάλε βιολογικό υλικό στη θέση αυτών των υλικών όπως σου είπαν και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Update:

Σήμερα πήρα όλα τα υλικά πέταξα τον άνθρακα έβαλα siporax και βακτήρια αφού έκανα μια αλλαγή στο 30% του νερού έριξα αντιχλώριο και άφησα μια ώρα να περάσει.. Ας ελπίσουμε να γίνει κάτι.. Πήρα και μια μέτρηση μετά απο καμμια ώρα και έχω τα εξής αποτελέσματα:

ΝΟ2 1mg/l

NH4 5mg/l

NH3 0,27mg/l

pH 8

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα υπομονή

Δώσε χρόνο στα βακτήρια να επιτελέσουν το κύκλο του Αζώτου και να σου μηδενήσουν αμμωνία και νιτρώδη

Κάνε και αλλαγές νερού για να βοηθήσεις τη διαδικασία μείωσης της αμμωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα υπομονή

Δώσε χρόνο στα βακτήρια να επιτελέσουν το κύκλο του Αζώτου και να σου μηδενήσουν αμμωνία και νιτρώδη

Κάνε και αλλαγές νερού για να βοηθήσεις τη διαδικασία μείωσης της αμμωνίας.

Και μια απορία: η αλλαγή νερού δεν θα διαταράξει το κύκλο του αζώτου αφού μαζί με το νερό αφαιρούμε και μερος των βακτηρίων;

Link to comment
Share on other sites

Και μια απορία: η αλλαγή νερού δεν θα διαταράξει το κύκλο του αζώτου αφού μαζί με το νερό αφαιρούμε και μερος των βακτηρίων;

ναι αλλά στην περιπτωσή σου είναι μονόδρομος γιατί έχεις μέσα ζωντανά :)

Link to comment
Share on other sites

Και μια απορία: η αλλαγή νερού δεν θα διαταράξει το κύκλο του αζώτου αφού μαζί με το νερό αφαιρούμε και μερος των βακτηρίων;

Μιας και η αμμωνία σου είναι πολύ ψηλά, μέχρι να αναπτυχθεί η βιολογία σου και να την διαλύσει πρέπει να την παλέψεις με συχνές αλλαγές νερού για να μην υποφέρουν τα ψάρια σου.

Πάντως και γω νομίζω πως το καλύτερο είναι να έδεινες κάποια μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Κανε τις συχνες αλλαγουλες (πχ μερα παρα μερα και αναλογα τις μετρησεις απο 10-40%) κανονικα για να κρατας χαμηλα αμμωνια και νιτρωδη.

Βαζε βακτηρια συμφωνα με τις οδηγιες, αλλα χρησιμοποιησε και αντιχλωριο seachem prime μεχρι 5πλη δοσολογια αναλογα τις ποσοτητες των τοξικων (για ολα τα λιτρα του ενυδρειου στη συγκεκριμενη περιπτωση).

Αυτο θα δεσμευει την αμμωνια και τα νιτρωδη σε ατοξικη μορφη για τα ζωντανα, αλλα παραλληλα θα μενουν ως τροφη για τη βιολογια συνεχιζωντας το στρωσιμο.

Σημειωση: στις μετρησεις σου θα συνεχιζεις να βλεπεις αμμωνια και νιτρωδη αλλα θα ειναι ατοξικα με το prime.

Μην αφησεις την ολικη αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 και τα νιτρωδη ΝΟ2 να περασουν τα 0.5 ppm.

Καμια στιγμη θα μηδενισουν και θα εχεις μονο μιτρικα ΝΟ3. Αυτα θα τα κρατας με τις αλλαγες νεορυ μεχρι 10-25 ppm.

Αν δε μηδενιζουν αμμωνια και νιτρωδη, θελεις αναβαθμιση στη φιλτρανση.

Οσο στρωνει εχε αεραντλια να κανει καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου για να υπαρχει καλη οξυγονωση. Μαζι να βοηθαει και η αναταραξη απο την εξοδο του φιλτρου (η οποια θα παραμεινει και μετα το στρωσιμο)

Η αναπτυξη της βιολογιας καταναλωνει πολυ οξυγονο και τα τοξικα δυσκολεουν την αναπνοη των ψαριων, μπορει να τα δεις να ανασαινουν συνεχως στην επιφανεια, αυτο ειναι κακο σημαδι.

Καλη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησε και αντιχλωριο seachem prime μεχρι 5πλη δοσολογια αναλογα τις ποσοτητες των τοξικων (για ολα τα λιτρα του ενυδρειου στη συγκεκριμενη περιπτωση).

Αυτο θα δεσμευει την αμμωνια και τα νιτρωδη σε ατοξικη μορφη για τα ζωντανα, αλλα παραλληλα θα μενουν ως τροφη για τη βιολογια συνεχιζωντας το στρωσιμο.

σπυρο,αυτο γινεται μονο με το prime ή επειδη ειναι γενικα πολυ καλο στην κατηγορια του.εγκυκλοπαιδικα ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

σπυρο,αυτο γινεται μονο με το prime ή επειδη ειναι γενικα πολυ καλο στην κατηγορια του.εγκυκλοπαιδικα ρωταω.

Ξερω για το Seachem Prime και το Amquel Plus της Kordon.

Λυπαμαι αλλα δεν εχω χρονο να το μεταφρασω, αν ξερεις αγγλικα ΟΚ, αλλιως με το βοηθημα αυτοματου μεταφραστη και λεξικου ελπιζω να το καταλαβεις.

- Prime converts ammonia into a safe, non-toxic form that is readily removed by the tank’s biofilter. Prime® may be used during tank cycling to alleviate ammonia/nitrite toxicity. Prime® detoxifies nitrite and nitrate, allowing the biofilter to more efficiently remove them.

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Prime.html

- Steps to temporarily improve high ammonia problems (emergency)

Followed by steps for a more permanent solution

Use Prime (removes chlorine/chloramines, detoxifies ammonia & nitrite) or Amquel Plus or to a lesser extent many other older generation Ammonia/Nitrite de-toxifiers such Ammo Lock, or Amquel. These products do not remove ammonia they change the ammonia from highly toxic NH3 to less toxic Ammonium (NH4).

Please note the ammonia will still test after using these products as the test kits do not differentiate between ammonia and ammonium (ionized ammonia). Prime or Amquel Plus will keep the ammonium safely "bound" even if the pH climbs (which would otherwise convert NH4 to NH3).

The ammonium is still available for nitrifying bacteria to consume and therefore Prime will not interrupt the growth of healthy bio-bacterial colonies as the ionized ammonia and nitrites are still available for nitrifying bacteria. It should be also noted that most test kit will still show the ammonia/nitrites at the SAME level as before the addition of Prime/Amquel +, however rest assured this is in a non-toxic ionized form that is still bio available to Nitrobacteraceae bacteria that forming in your filter media/gravel.

Here is more information about Prime: "The detoxification of nitrite and nitrate by Prime (when used at elevated levels) is not well understood from a mechanistic standpoint. The most likely explanation is that the nitrite and nitrate is removed in a manner similar to the way ammonia is removed; i.e. it is bound and held in an inert state until such time that bacteria in the biological filter are able to take a hold of it, break it apart and use it. Two other possible scenarios are reduction to nitrogen (N2) gas or conversion into a benign organic nitrogen compound". http://www.americanaquariumproducts.com/Ni...tml#highammonia

- Can be dosed up to 5 times the standard dose for nitrite emergencies (standard dose removes 2.2 ppm nitrite when no ammonia and low amounts of nitrates are present) http://www.americanaquariumproducts.com/Seachem.html

- Concerned aquarists may like to also add a few ml of Prime by Seachem each day as this makes the ammonia, nitrite and nitrate levels non-toxic so even the most delicate fish can suffer no harm for the few days it takes to fully cycle a new tank.

http://www.theaquariumwiki.com/Bacteria_bo...do_they_work%3F

Link to comment
Share on other sites

Mod note

Δεν είναι όλοι γνώστες της αγγλικής εδώ μέσα.

Παρακαλώ πολύ όλα τα κείμενα που προέρχονται από αντιγραφές ξένων ιστοσελίδων να είναι και μεταφρασμένα στα ελληνικά.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Ελευθερη περιληπτικη μεταφραση του ξενου κειμενου υπαρχει στο πιο πανω μου ποστ για οποιον δεν ξερει αγγλικα

...χρησιμοποιησε και αντιχλωριο seachem prime μεχρι 5πλη δοσολογια αναλογα τις ποσοτητες των τοξικων (για ολα τα λιτρα του ενυδρειου στη συγκεκριμενη περιπτωση).

Αυτο θα δεσμευει την αμμωνια και τα νιτρωδη σε ατοξικη μορφη για τα ζωντανα, αλλα παραλληλα θα μενουν ως τροφη για τη βιολογια συνεχιζωντας το στρωσιμο.

Σημειωση: στις μετρησεις σου θα συνεχιζεις να βλεπεις αμμωνια και νιτρωδη αλλα θα ειναι ατοξικα με το prime .....

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update

Χρόνια πολλά σε όλους!

Μετά απο τις διακοπές του Πάσχα και απο αλλαγές (3 τις τελευταίες 8 ημέρες) και με χρήση βακτηρίων και αντιχλωρίου denitrol και biotopol βασει οδηγιών για τα λίτρα μου οι μετρήσεις έχουν ως εξής:

ΝΟ2 0 mg/l

NH4 5 mg/l

NH3 0,27 mg/l

pH 8

Μπορώ να κάνω κάτι για την αμμωνία ή απλά να περιμένω;

Τα ψαράκια μου είναι ζωηρότατα και τρώνε όλο το φαϊ τους (1 φορά τη μέρα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...