Jump to content

Ασβεστολιθικη αμμος


Recommended Posts

Η ασβεστολιθικη αμμος εκτος απο ακουα φορτε με τι αλλο αντιδρα; με σοδα γινεται το τεστ; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η ασβεστολιθικη αμμος εκτος απο ακουα φορτε με τι αλλο αντιδρα; με σοδα γινεται το τεστ; ευχαριστω

αυτη εδω ειναι η αμμος wave white sand

Link to comment
Share on other sites

Η ασβεστολιθικη αμμος εκτος απο ακουα φορτε με τι αλλο αντιδρα; με σοδα γινεται το τεστ; ευχαριστω

με σοδα??? δεν νομιζω.. :)

μπορει να κανω κ λαθος αρα περιμενε κ αλλες αποψεις..

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η άμμος δεν νομίζω πως είναι ασβεστολιθική γιατι την δίνουν κάποιοι σαν υποκατάστατο της Carat 6. Πρέπει λοιπόν να είναι χαλαζιακή. Δεν ξέρω όμως πόσο καλή είναι. Μου την έφερε ένας φίλος για τους δίσκους μου (από μαγαζί της Αθήνας σαν υποοκατάστατο της Carat 6) αλλά δεν την δοκίμασα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η άμμος δεν νομίζω πως είναι ασβεστολιθική γιατι την δίνουν κάποιοι σαν υποκατάστατο της Carat 6. Πρέπει λοιπόν να είναι χαλαζιακή. Δεν ξέρω όμως πόσο καλή είναι. Μου την έφερε ένας φίλος για τους δίσκους μου (από μαγαζί της Αθήνας σαν υποοκατάστατο της Carat 6) αλλά δεν την δοκίμασα ποτέ.

..ευχαριστω :) τι ενοεις καλη; να πετρωνει; ..θα βαλω μεσα σαλιγκαρια λαθρεπιβατες ...αλλα ειναι λευκη δεν βρηκα ποιο σκουρα και θα γεμιζει αλγες λογικα ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό εννοώ. Από ότι ξέρω το μεγαλύτερο πρόβλημα με τις "κακές" άμμους είναι πως μπορεί να πετρώσουν και να φυλακίσουν βακτηρίδια με τις γνωστές συνέπειες. Αν βέβαια βάλει κάποιος μια μικρή ποσότητα π.χ 1 εκατοστό, δεν νομίζω να έχει γενικά πρόβλημα με αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Από όσα λέει δεν επηρεάζει τις παραμέτρους του νερού, οπότε θα σου κάνει. Τώρα για τις άλλες ιδιότητες δεν γνωρίζω.

Τα ασβεστολιθικά πετρώματα αφρίζουν όταν τους ρίξουμε σε υγιή-νέα επιφάνεια υδροχλωρικό οξύ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...