Jump to content

νεο ενυδρειο


or77

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους τους ενυδρειοφιλους.

ειμαι αρχαριος στο σπορ για αυτο εχω καποιες αποριες. Πρωτα απο ολα, σε περιπου 3 μηνες θα

στησω ενα ενυδρειο κοινωνικο :thumbup:

Tα ψαρακια που σκεφτομαι να βαλω ειναι: Corydoras leucomelas, Apistogramma Cacatuoides ή Mikrogeophagus ramirezi (τί προτεινετε :) ) και Paracheirodon axelrodi. Για ενυδρειο σκεφτομαι ενα 180αρι Juwel ή ενα 125αρι παλι της Juwel

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

τι λιτρα προτεινεται?

γεια σου και καλως ηρθες εγω δεν θα σου πω για του συνδυασμους γιατι δεν τους ξερω αλλα για τα λιτρα να ξερεις οτι οσο περισσοτερα τοσο καλυτερα και πιο ευκολα για εναν αρχαριο γιατι οταν εχεις πολλα λιτρα το οποιο λαθος προλαβαινεις να το διορθωσεις σε μικρο ενυδρειο με λιγα λιτρα οι μεταβολες ειναι ταχυτατες και αν δεν εισαι εμπειρος δεν προλαβαινεις να καταλαβεις τι σε βρηκε :)

Link to comment
Share on other sites

Α, και κατι ακομα. Μαζι με το ενυδρειο δινει και Bioflow 600 με 600λτρ./ωρα. Θα πρεπει να παρω και κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Α, και κατι ακομα. Μαζι με το ενυδρειο δινει και Bioflow 600 με 600λτρ./ωρα. Θα πρεπει να παρω και κατι αλλο?

για τα φιλτρα ειναι μεγαλη κουβεντα διαβασε στη κατηγορια φιλτρανση κα ανοιξε ενα ποστ εκει για να σε καθοδηγησουν :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους τους ενυδρειοφιλους.

ειμαι αρχαριος στο σπορ για αυτο εχω καποιες αποριες. Πρωτα απο ολα, σε περιπου 3 μηνες θα

στησω ενα ενυδρειο κοινωνικο :)

Tα ψαρακια που σκεφτομαι να βαλω ειναι: Corydoras leucomelas, Apistogramma Cacatuoides ή Mikrogeophagus ramirezi (τί προτεινετε :) ) και Paracheirodon axelrodi. Για ενυδρειο σκεφτομαι ενα 180αρι Juwel ή ενα 125αρι παλι της Juwel

Ευχαριστω εκ των προτερων

Ενας πολυ ομορφος συνδιασμος.

Σιγουρα θα σου προτεινα 8 με 10 ατομα απο leukomelas. Στη συνεχεια Οτι απο τα δυο και να διαλέξεις, cacatuoides ή Ramirezi, να ξερεις οτι ειναι υπερευαίσθητα ψαρακια αλλα συνάμα και πολυ ομορφα!!

τι σημαινει αυτό? Εχουν μεγαλη ευαισθησία στις αλλαγες συνθηκων του νερού.

Καλό θα ειναι να βαλεις ενα ζευγαρι απο αυτα σε οτι και να επιλεξεις.

Επισης και ενα κοπαδακι 15-20 ατομων Paracheirodon axelrodi (cardinal Tetra) δα εδινε πολύ κινηση και χρωμα στο ενυδρειο σου. Εναλακτικά μπορεις να πάς σε ροδόστομους. Παλι αντιστοιχα ατομα.

Επιπροσθετως θα μπορουσες να βαλεις και ενα ζευγος απο ancistrus.

Οσο αφορα τη φιλτρανση τωρα. Το εσωτερικό φιλτρο θα επαρκεί αν εισαι τιπικός στις ρουτινες σου.

Για να εισαι ομως με ησυχο το κεφαλι σου θα σου προτεινα να βαλεις και ενα εξωτερικό, χωρις να ειναι απαραιτητο. Αν επαναλαμβανω εισαι τυπικός.

Τα λιτρα τωρα. Τον παραπανω συνδιασμο τον ειχα κι εγω στο ΡΙΟ 125. Το μοναδικό μειωνεκτημα που ειδα ηταν οτι δεν ευχαριστιόμουν ουτε κι εγω αλλα ουτε και τα cardinal το κολυμπι τους.

Οπτικα οι 80 πόντοι του ριο 125 στο κολυμπι του κοπαδιου υστερουν. Το ενα μετρο μηκος ομως του ΡΙΟ 180 πιστευω οτι ειναι πολύ καλυτερο.

Αυτα από μενα. Σε οτι αποφασισεις, ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Οσο αφορα τη φιλτρανση τωρα. Το εσωτερικό φιλτρο θα επαρκεί αν εισαι τιπικός στις ρουτινες σου.

δηλαδη κάθε πότε πρέπει να κάνω αλλαγές?

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τη φιλτρανση τωρα. Το εσωτερικό φιλτρο θα επαρκεί αν εισαι τιπικός στις ρουτινες σου.

δηλαδη κάθε πότε πρέπει να κάνω αλλαγές?

Αλλαγη μια φορα την εβδομαδα 25% να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Το αν θα σου φτασει το εσωτερικο φιλτρο θα εξαρτηθει απο τον αριθμο των ψαριων που θα εχεις στο τελος,απο τις αλλαγες νερου,το ταισμα και τα υλικα που θα χρησιμοποιησεις στο φιλτρο.

Θα προτιμουσα και ενα ακομη φιλτρο παντως για ασφαλεια,δηλ αν λειπεις και καει ο κυκλοφορητης τι γινεται τοτε; :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...