Jump to content

σε 120lt μπορω να βαλω 2 δισκουs κ 1 κοπαδακι


Recommended Posts

παιδια εχω αλλαξη το ενειδριο απο την αρχη εβαλα υποστρομα απο πανω σκεφτομε να βαλω λαβα η χαλαζια εβαλα εξωτερηκο φιλτρο εχω διαλεξη καποια φυτα αλλα στην επιλογη ψαριων σκεφτομε να βαλω 2 δισκουs κ ενα κοπαδακι ροδοστομουs.μηπωs ειναι μικρο το ενυδρειο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωμη μου ειναι οτι τα λιτρα σου ειναι απαγορευτικα για δισκους.Οι δισκοι ειναι ομαδικα ψαρια και ζουν καλυτερα σε μεγαλες ομαδες.Ενα καταλληλο ενυδρειο για δισκους θεωρω οτι ειναι απο 200λ και οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερο.Αν σου αρεσει αυτο το ψαρι μην διστασεις να παρεις ενα αρκετα μεγαλυτερο και πιστευω οτι θα ανταμειφθει και ο κοπος και η χρηματικη δαπανη σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον φιλο Pan.Εγω εχω 1 ενυδρειο 100 λιτρων και ενα 180 λιτρων και ουτε καν σκεφτομει να βαλω δισκους αν και μου αρεσει πολυ το συγκεκριμενο ψαρι.(ποιος ξερει ισως στο μελλον με κανενα 300 λιτρων πρωτα ο Θεος και φυσικα η τσεπη)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τους προλαλησαντες...απαγορευτικα τα λίτρα σου για δισκους....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλησπερα ο καθενας υποστιριζει την γνωμη του και καλα κανει!!!προσωπικα ειχα σε 120 λ 2 δισκους και 10 καρδιναλιους χωρις κανενα προβλημα αρκει ομως να προσεχεις την ποιοτιτα του νερου ph kh no2 3 και γενικα να εισαι τυπικος αλλαγες νερου κτλ.ειναι φοβερη εμπειρια μην ξεχνας ειναι ¨¨βασιλιαδες ¨¨τελεια ψαρια.εξαλου ολοι οι ¨¨μεγαλο騨λενε 40 λιτρα χωρο ο εκαστος δισκος ειναι καλα για την κατηγορια των δισκων εξαλου δεν θα παρεις και20 εκατοστα δισκο!!οι μικροι ειναι καλοι και με ωραια κινιση! ;):blush::)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλησπερα ο καθενας υποστιριζει την γνωμη του και καλα κανει!!!προσωπικα ειχα σε 120 λ 2 δισκους και 10 καρδιναλιους χωρις κανενα προβλημα αρκει ομως να προσεχεις την ποιοτιτα του νερου ph kh no2 3 και γενικα να εισαι τυπικος αλλαγες νερου κτλ.ειναι φοβερη εμπειρια μην ξεχνας ειναι ¨¨βασιλιαδες ¨¨τελεια ψαρια.εξαλου ολοι οι ¨¨μεγαλο騨λενε 40 λιτρα χωρο ο εκαστος δισκος ειναι καλα για την κατηγορια των δισκων εξαλου δεν θα παρεις και20 εκατοστα δισκο!!οι μικροι ειναι καλοι και με ωραια κινιση! ;):blush::)

μου αρεσει αγαπητε που ολοι εμεις οι παραπανω ΕΤΥΧΕ να εχουμε την ιδια ακριβως γνωμη :lmao:

οχι,λοιπον δεν εχεις δικιο,και τα λιτρα που ειχες εσυ τα ψαρακια σου,δεν κανουν παρα για γεννηστρα....

δεν μπορεις να ισχυριζεσαι και να συμβουλευεις ενα νεο χομπιστα,να παρει ενα μικρο ενυδρειακι ακαταλληλο για δισκους..αν προσεχουμε ολοι μας το τι ακριβως γραφουμε,τοτε το χομπι μας θα ειναι σε καλο δρομο.... ;)

φιλικα klaz

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα 4 δισκους και 2 γκουραμι σε 120 λιτρα για 3 μηνες και δεν παθανε τιποτα αλλα αυτο δεν λεει κατι δεν ηταν κινητικοι δεν μεγαλωσαν σχεδον καθολου , ηταν πολυ μικροι , ειχα σκοπο να παρω αλλο ενυδρειο δηλ το ειχα αλλα δεν ειχα ακομα τον απαιτουμενο εξοπλισμο και πολλα πολλα αλλα .Και εσυ ζεις σε ενα δωματιο 1χ1 αλλα δεν νομιζω οτι ζεις σωστα.Και σε καμια περιπτωση δεν ειναι γνωμη μου αυτη που προαναφερα σε προηγουμενη απαντηση αλλα αυτο που γραφουν και προτεινουν πολλοι αλλοι με πολυ περισσοτεροι γνωση καθως και μεγαλοι εκτροφεις.Αρα δεν λεει ετσι οπως λες ο καθενας την γνωμη του ετσι απροκαλυπτα και αν δεν ειμαι για κατι 100% σιγουρος για αυτο που λεω δεν το λεω και μαλιστα σε ενα καινουργιο χομπιστα που θελει να βαλει δισκους σε 120λ ενυδρειο.Βεβαια η επιλογη ειναι του καθενος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...