Jump to content

στρώσιμο και χωρίς μετρήσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, ξεκίνησα το στρώσιμο του ενυδρείου την Πεμπτη το μεσημέρι και το απόγευμα έφυγα για 4ήμερο.. Οπότε το ενυδρείο θα το τσεκάρω μετά απο 4-5 μέρες. Εβαλα το φίλτρο σε λειτουργία, αντιχλώριο και βακτήρια αλλά δεν είχα μαζί μου τα sticks για τις μετρήσεις.

Μετά από 5 μέρες, τί τιμές περίπου θα έπρεπε υπό κανονικές συνθήκες να δω? Υπόψην ότι δεν έχω ρίξει καθόλου φαγητό μέσα, αλλά ο αραγωνίτης ήταν από έτοιμο ενυδρείο (αφρικάνικο σαν το δικό μου) και γεμάτος μικρά σαλιγκαράκια, άρα λογικά κάποια βιολογία θα την έχει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον γυρισα σημερα και το φίλτρο (EHEIM 2213) ΔΕΝ λειτουργούσε.. Ηταν αναμένο, ακουγόταν θόρυβος αλλά δεν κυκλοφορούσε καθόλου νερό..

Δεν ξέρω από πότε έγινε αυτό, αλλά απογοητεύτηκα, την είχα για αξιόπιστη εταιρία και μου κάνει αυτό τις πρώτες μέρες (μπορεί και ώρες, δεν ξέρω..) λειτουργίας?????? Θα τρελαθούμε τελείως??????????????????????

Και μιας και συνέβει αυτό, ερώτηση τώρα.. παίζει να έγινε αυτό με κάποια ενδεχόμενη πτώση ρευματος? Και απλά να μην ξεκίνησε ποτέ? Αν παίζει αυτό, τότε η αγορά UPS είναι εντελώς αναγκαία, σωστά? Δεν μπορώ να είμαι πάνω απτο ενυδρείο για να δω αν πέφτει το ρεύμα βραδιάτικα ή όχι, και ειδικά το Σαββατοκύριακο, είναι πρόβλημα.. Το ενυδρείο είναι στο γραφείο...

Τί να πω, ξενέρωσα...Ευτυχώς παλι καλα ήταν στο στρώσιμο και δεν είχα ψάρια μέσα... Αλλιώς ποιος ξέρει τί θα είχε γίνει....

Έγινε επεξεργασία - nmavra
Link to comment
Share on other sites

Τα προβληματα και η ατυχιες στα ενυδρεια μας ,ειναι μερος του χομπιμας,για να αποκτουμε ποιο πολυ γνωση.Να δεις εγω τι επαθα οταν ημουν Αθηνα και πλημμυρισα και μου αδειασαν 600 λιτρα στο σαλονι και σε ολο το σπιτι.Το επαθα απο την αγνοια μου,αλλα εμαθα.Και εσυ η κατι λαθος θα εκανες η σου εκατσε το λαχειο.Οταν το εβαλες να δουλευει το ειδες να λειτουργει σωστα?

Οσο για το Ups ,ειναι πολυ καλο και χρησιμο,με μια προυποθεση,να εχει επαναεκκινηση οταν ερχετε το ρευμα,γιατι αν παρεις σαν το δικο μου ,που κρατα 2 ωρες περιπου τα 2 φιλτρα (1000αρι) και ερχετε το ρευμα ,δεν ξεκινα.Οποτε η ζημια που μου κανει ειναι μεγαλυτερη απο το οφελος του,και γιαυτο το καταργησα.

Για τον αραγωνιτη και τα σαλυγγαρια στα ειπα και στο αλλο θεμα σου.Δεν ξερω αν ειναι σωστο να εχουν μεινει τοσες πολλες μερες εκτος ενυδρειου ,και να ταβαλεις μεσα.Εγω θεωρω οτι ειναι οχι μονο νεκρο,αλλα και επιβλαβεις για το ενυδρειο σου,αλλα ας περιμενουμε να μας πουν και οι ποιο γνωστες.

Το καλο ειναι οτι εισαι στην αρχη και μπορεις να διορθοσεις πολλα πραγματα.

1) κανε μια αλλαγη του 50% και βαλε τα αντστοιχα βακτηρια και

2)ψαξε τι φταιει στο φιλτρο

3)Υπομονη και μην ξενερονεις :)

Link to comment
Share on other sites

Και ρίξε και λίγη τροφή μέσα στο ενυδρείο για να κλείσει ο κύκλος του αζώτου γρηγορότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι γυρνούσε η φτερωτή αλλά δεν γυρνούσε το νερό;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι γυρνούσε η φτερωτή αλλά δεν γυρνούσε το νερό;

Ναι ακριβώς αυτό!

Μου κάνει εντύπωση πώς και δεν κάηκε το μηχάνημα... Δεν ξέρω πόσες ώρες ή μέρες λειτουργούσε έτσι!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τον αραγωνιτη και τα σαλυγγαρια στα ειπα και στο αλλο θεμα σου.Δεν ξερω αν ειναι σωστο να εχουν μεινει τοσες πολλες μερες εκτος ενυδρειου ,και να ταβαλεις μεσα.Εγω θεωρω οτι ειναι οχι μονο νεκρο,αλλα και επιβλαβεις για το ενυδρειο σου,αλλα ας περιμενουμε να μας πουν και οι ποιο γνωστες.

Το καλο ειναι οτι εισαι στην αρχη και μπορεις να διορθοσεις πολλα πραγματα.

1) κανε μια αλλαγη του 50% και βαλε τα αντστοιχα βακτηρια και

2)ψαξε τι φταιει στο φιλτρο

3)Υπομονη και μην ξενερονεις :)

600 λίτρα στο σαλόνι θα ήταν ΦΡΙΚΗ και φαντάζομαι ότι θα είχες πρόβλημα και με τα ψάρια μετά ε? Μακρια από μας...... :):thumbup::buttrock:

Ο αραγωνίτης (το γράφω πάλι εδώ ωστε να το διαβάσει κάποιος και να μας πει τη γνώμη του) βγήκε από ενυδρείο με mbunas τη μεγάλη Δευτέρα απόγευμα (το ενυδρείο μέχρι και εκείνη τη μέρα δούλευε), και μπήκε στο δικό μου με 1 κουβά νερό ίσα ίσα την Τρίτη. Τετάρτη το γέμισα με νερό μέχρι πάνω, και πέμπτη άρχισε το φίλτρο και έβαλα τα βακτήρια. Τα σαλλιγκαράκια ζούνε ακόμα, τώρα για τα υπόλοιπα μικροζωντανά του ενυδρείου που δεν φαίνονται δεν ξέρω τί γίνεται. Καλού κακού θα κάνω την αλλαγή που μου είπες, το είχα ήδη προγραμματισμένο λόγω αποτυχίας με το φίλτρο.. Σκέφτομαι μήπως το αδειάσω και όλο, θα δω... Τώρα έχω κάτι δοκιμαστικά νερού που είναι τα paper sticks. Δεν ξέρω πόσο ακριβείς τιμές δείχνουν, εσείς πώς κάνετε τις μετρήσεις? Γιατί κοίταξα για ηλεκτρονικά και κάνουν 250€ και έπαθα ένα μικρό σοκ.. Δυστυχώς δεν υπάρχουν τα χρήματα για κάτι τέτοιο στη δεδομένη στιγμή.. :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - nmavra
Link to comment
Share on other sites

Από κάπου παίρνει αέρα το φίλτρο σου, τσέκαρε συνδέσεις και φλάτζες.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πάρε τα βασικά υγρά τεστάκια, αξιόπιστα και απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

600 λίτρα στο σαλόνι θα ήταν ΦΡΙΚΗ και φαντάζομαι ότι θα είχες πρόβλημα και με τα ψάρια μετά ε?

Με την γυναικα μου ειχα προβλημα,παραλιγο να μου δωσει διαζυγιο :buttrock::rasp::rasp:

Μακρια από μας...... :):thumbup::buttrock:

Ο αραγωνίτης (το γράφω πάλι εδώ ωστε να το διαβάσει κάποιος και να μας πει τη γνώμη του) βγήκε από ενυδρείο με mbunas τη μεγάλη Δευτέρα απόγευμα (το ενυδρείο μέχρι και εκείνη τη μέρα δούλευε), και μπήκε στο δικό μου με 1 κουβά νερό ίσα ίσα την Τρίτη. Τετάρτη το γέμισα με νερό μέχρι πάνω, και πέμπτη άρχισε το φίλτρο και έβαλα τα βακτήρια. Τα σαλλιγκαράκια ζούνε ακόμα, τώρα για τα υπόλοιπα μικροζωντανά του ενυδρείου που δεν φαίνονται δεν ξέρω τί γίνεται. Καλού κακού θα κάνω την αλλαγή που μου είπες, το είχα ήδη προγραμματισμένο λόγω αποτυχίας με το φίλτρο.. Σκέφτομαι μήπως το αδειάσω και όλο, θα δω... Τώρα έχω κάτι δοκιμαστικά νερού που είναι τα paper sticks. Δεν ξέρω πόσο ακριβείς τιμές δείχνουν, εσείς πώς κάνετε τις μετρήσεις? Γιατί κοίταξα για ηλεκτρονικά και κάνουν 250€ και έπαθα ένα μικρό σοκ.. Δυστυχώς δεν υπάρχουν τα χρήματα για κάτι τέτοιο στη δεδομένη στιγμή.. :buttrock:

Δεν χρειαζονται τα ηλεκτρονικα,και δεν ξερω αν υπαρχουν για ολα τα τεστ που ειναι απαραιτητα.Τα καλυτερα ειναι της ΑΡΙ υγρα τεστ,ειναι περιπου 50 ευρο αν θυμαμαι καλα.

Για τον αραγωνιτη κανε ενα ξεχωρο θεμα ,για να το δουνε,γιατι εδω μεσα ειναι μπερδεμενο λιγακι,και ισως να μην το βλεπουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...