Jump to content

Τα νεα μου αποκτήματα


theodor72

Recommended Posts

Πρόσφατα απόκτησα μια ομαδούλα από Green Kribensis, ώστε αν προκύψει να κρατήσω ένα ζευγάρι. Είναι ακόμα στην προσαρμογή και δεν έχουν βγάλει έντοα χρώματα. Προς το παρόν μερικές φώτο :

post-9106-1303896246_thumb.jpgpost-9106-1303896277_thumb.jpgpost-9106-1303896312_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πανέμορφα τα ψαράκια!!!!

Άντε σύντομα και μπαμπας!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα ψαρακια καποτε ειχα και εγω ενα ζευγαρακι αλλα :thumbup::buttrock:

Βαζε φωτογραφιες να τα καμαρωνουμε !!! :):)

Και απο την πρωτη γεννα σου κλεινω ενα ζευγαρι. :buttrock::buttrock:

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν ειναι πολυ ομορφα,να τα χαιρεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου να τα χαιρεσαι εχω και εγω ενα ριο125 φυτεμενο με γκαπυ και ρεντ τσερυ εδω και ενα χρονο

το εχω λιγο βαρεθει το φορματ αυτό και εχω τωρα αρκετο καιρο που προσπαθώ να δοσω τα γκαπακια μου για να βαλω μεσα κριμπενσακια

ποσα θα προτεινατε για το ενυδρειο μου?

το ανσιστρους πρεπει να το δοσω και αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επιλογή!

Πέσανε και σε καλά χέρια :)

Να τα χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Φοβερά ψάρια με το καλό και γέννες :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια που μπήκαν είναι πέντε. Φυσικά κάποια στιγμή θα μείνουν μόνο δύο. Δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω στο συγκεκριμένο είδος το φύλλο τους. Ελπίζω να μην είναι όλα αρσενικά. Δε βρήκα πολλές πληροφορίες για το είδος αυτό. Ακόμα και το τελικό τους μέγεθος είναι ένα ερωτηματικό. Πολύ πιθανό να γίνονται μεγαλύτερα από τα πιο συνηθισμένα Pelvicachromis pulcher με τα οποία όμως μοιάζουν αρκετά. Είναι F0 και μάλλον πιο επιθετικά. Τα λίτρα μου ίσως αποδειχτούν οριακά.

Όσον αφορά τις γέννες, από το υλικό που βρήκα στο internet, κατάλαβα πως δεν είναι τόσο εύκολο όσο στα P. pulcher. Ας αποκτήσω πρώτα το ζευγάρι και βλέπουμε για την συνέχεια.

Στράτο, σκέφτομαι να κρατήσω και τα tetra ως dither fish καθώς διάβασα πως είναι ιδιαίτερα ντροπαλά όταν είναι μόνα τους. Αρκεί βέβαια να μην προκύψει κάποιο πρόβλημα.

Πρέπει να βρω χρόνο για να παρατηρήσω την συμπεριφορά τους. Προς το παρόν βλέπω πω μου έχουν ρημάξει την moss, την οποία βέβαια δε συμπαθώ ιδιαίτερα. Επίσης ότι γαριδούλες μου ξέφυγαν και δεν τις έδωσα εξαφανίστηκαν ...

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές σας!

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια που μπήκαν είναι πέντε. Φυσικά κάποια στιγμή θα μείνουν μόνο δύο. Δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω στο συγκεκριμένο είδος το φύλλο τους. Ελπίζω να μην είναι όλα αρσενικά. Δε βρήκα πολλές πληροφορίες για το είδος αυτό. Ακόμα και το τελικό τους μέγεθος είναι ένα ερωτηματικό. Πολύ πιθανό να γίνονται μεγαλύτερα από τα πιο συνηθισμένα Pelvicachromis pulcher με τα οποία όμως μοιάζουν αρκετά. Είναι F0 και μάλλον πιο επιθετικά. Τα λίτρα μου ίσως αποδειχτούν οριακά.

Όσον αφορά τις γέννες, από το υλικό που βρήκα στο internet, κατάλαβα πως δεν είναι τόσο εύκολο όσο στα P. pulcher. Ας αποκτήσω πρώτα το ζευγάρι και βλέπουμε για την συνέχεια.

Στράτο, σκέφτομαι να κρατήσω και τα tetra ως dither fish καθώς διάβασα πως είναι ιδιαίτερα ντροπαλά όταν είναι μόνα τους. Αρκεί βέβαια να μην προκύψει κάποιο πρόβλημα.

Πρέπει να βρω χρόνο για να παρατηρήσω την συμπεριφορά τους. Προς το παρόν βλέπω πω μου έχουν ρημάξει την moss, την οποία βέβαια δε συμπαθώ ιδιαίτερα. Επίσης ότι γαριδούλες μου ξέφυγαν και δεν τις έδωσα εξαφανίστηκαν ...

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές σας!

Θεόδωρε καλως ήλθες στα λιγο πιο σκληρά νερά! :)

Πολυ ενδιαφέρον τα ψαρακια σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Eξαιρετικα ψαρια.Πολυ ομορφα,σπανιζουν δυστυχως στα ενυδρεια μας και ελαχιστοι γνωριζουν την αφρικανικη προελευση τους.Αντε και με πολλους απογονους,ενα βιντεακι θα βοηθαγε το φιλοθεαμον κοινο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς το νερο δε θα χρειαστεί να αλλάξει παραμέτρους! Βρίσκομαι σε pH 6,8 και σε χαμηλές σκληρότητες. Να πω την αλήθεια, στα συγκεκριμένα ψαράκια θα ταίριαζε περισσότερο ο χαρακτηρισμός αφροαμερικάνος και όχι αφρικανός :) . Καθώς ζουν σε ένα περιβάλλον πλήρως αμερικάνικο. Φυτά όλα Αμερικής εκτός από την moss (η οποία έτσι και αλλιώς σε λίγο θα έχει φαγωθεί ολοσχερώς :) ). Συγκάτοικοι Black Phantom Tetra και otocinclus. pH σχετικά χαμηλό...

Για βιντεάκι θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να ανεβάσω.

Οι μόνες σχετικές πληροφορίες που βρήκα, χωρις να μπορώ να πω αν είναι έγκυρες είναι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Θεοδωρε περιμενουμε να δουμε και πολλες απο το στησιμο που εχει κανει!!! :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα!!πρωτη φορα τα βλεπω σε ενυδρειο και ειμαι πολυ περιεργος να δω την εξεληξη!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα!!πρωτη φορα τα βλεπω σε ενυδρειο και ειμαι πολυ περιεργος να δω την εξεληξη!!

Εγω την εξελιξη τη γνωριζω απο τωρα. :thumbup::):)

ΥΓ.

Αποστολες θα κανεις; :buttrock::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ νωρίς ξεχώρισε ο κυρίαρχος αρσενικός. Να και μια φωτογραφία του :

greenkribmale.jpg

Έχω την εντύπωση πως τελικά η ομαδούλα αποτελείται από 3 αρσενικά και 2 θηλυκά. Μακάρι να βγεί ένα ζευγάρι!

Σε πόσο καιρό λέτε να φανεί;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ νωρίς ξεχώρισε ο κυρίαρχος αρσενικός. Να και μια φωτογραφία του :

greenkribmale.jpg

Έχω την εντύπωση πως τελικά η ομαδούλα αποτελείται από 3 αρσενικά και 2 θηλυκά. Μακάρι να βγεί ένα ζευγάρι!

Σε πόσο καιρό λέτε να φανεί;

Θεόδωρε είναι πολύ όμορφος ο αρσενικός σου!

Θεωρω πως λογο οτι τα ψάρια είναι άγρια θα πάρεις ζευγάρι σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα ψάρια Θεοδωρή!!!

με το καλό και οι γένες!!!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα ψάρια Θοδωρή. Να τα χαίρεσαι και σύντομα να δεις και μικρά.

Συνέχισε να μας δείχνεις υλικό για να τα χαζεύουμε.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ακόμα να σχηματιστεί ζευγάρι. Ο ισχυρότερος αρσενικός έχει "ξεμπαζώσει" κάτω από τα ξύλα και έχει στριμώξει όλους τους υπόλοιπους στην άλλη γωνιά του ενυδρείου.

φώτο 1 : ο Αρσενικός - φώτο 2 : ο τρίτος σε μέγεθος αρσενικός

φώτο 3 : το μεγαλύτερο και πιθανότερο θηλυκό - φώτο 4 : το μικρότερο σε μέγεθος πιθανό θηλυκό

post-9106-1307836183_thumb.jpgpost-9106-1307836205_thumb.jpgpost-9106-1307836219_thumb.jpgpost-9106-1307836232_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα λίγο χρόνο (μεταμεσονύχτιο) να κάτσω χαλαρά και να παρατηρήσω τα ψαράκια μου. Τελικά μου φαίνεται πως κάτι πάει να γίνει. Βλέπω το ένα θηλυκό να εμφανίζει κατά διαστήματα ένα καταπληκτικό, έντονο βυσσινί χρώμα και να πλησιάζει για λίγο τον αρσενικό. Βέβαια μόλις με παίρνει χαμπάρι τα χρώματα χάνονται. Δυστυχώς η κάμερα μου δε μπορεί να αποδώσει την ένταση και καθαρότητα του χρώματος.

Παρ' όλα αυτά τράβηξα τρία σύντομα βιντεάκια για να ακούσω και τη γνώμη σας. Στο πρώτο είναι ο αρσενικός και στα άλλα δύο το ψαράκι που θεωρώ θηλυκό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...