Jump to content

χρησιμοποιημένος αραγωνίτης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Είχα πάρει από ένα παιδί που πούλαγε το ενυδρείο του αραγωνίτη και βγήκε από ενυδρείο με mbunas τη μεγάλη Δευτέρα απόγευμα (το ενυδρείο μέχρι και εκείνη τη μέρα δούλευε), και μπήκε στο δικό μου (καινουριο) με 1 κουβά νερό ίσα ίσα την Τρίτη. Επειδή το ενυδρείο είναι στο γραφείο και δεν έχω καθημερινή πρόσβαση, Τετάρτη το γέμισα με νερό μέχρι πάνω, και πέμπτη άρχισε το φίλτρο και έβαλα τα βακτήρια. Υπάρχουν κάποια σαλλιγκαράκια μικρά τα οποία ζούνε ακόμα, τώρα για τα υπόλοιπα μικροζωντανά του ενυδρείου που δεν φαίνονται δεν ξέρω τί γίνεται (μικροοργανισμοί εννοω).

Την Πεμπτη λοιπον αφησα το ενυδρειο να στρωσει και χτες που γυρισα είδα ότι το φίλτρο (ΕΗΕΙΜ 2213) είχε σταματίσει τη ροή νερού, σα μοτέρ λειτουργούσε. Επειδή ήταν αργά το βράδυ και δεν είχα καθόλου χρόνο (είχα και άτομα μες το αμάξι, ουσιαστικά στο δρόμο μας ήταν και σταμάτισα να δω αν όλα είναι οκ με το γραφείο επειδή λείπαμε 5 μέρες) προσπάθησα να το ξεκινήσω ρουφώντας αλλά ζαλίστηκα και δεν κατάφερα να το ξεκινήσω τελικά.

Θέλω να ακούσω καποια γνώμη από εμπειρότερους, ποιό θα ήταν το καλύτερο να κάνω.. Μου πρότεινε ένα μέλος σε άλλο ποστ να κάνω αλλαγη το 50%, το οποίο θα το έκανα και εγώ έτσι κ αλλιώς. Αλλά υπάρχουν φόβοι ότι μπορεί όλα να έχουν νεκρώσει και ότι όσο το αφήνω έτσι τόση ζημιά γίνεται, εσείς τί λέτε, με δεδομένο ότι τα σαλλιγκαράκια είναι ζωντανά? Τεστ δεν έχω κάνει, έχω τα χάρτινα στικάκια, αλλά πάνω στη βιασύνη μου εχτές δεν έκανα.

Ακούω απόψεις για να δω τί να κάνω από σήμερα το βράδυ κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Κανω ενα up,γιατι ο φιλος δεν πειρε καμια απαντηση. Επιδη ειναι στην διαδικασια στρωσηματος και ειναι στην αρχη θα ηθελα να απαντησετε στο ερωτημα του,που ειναι και δικημου απορια.

Στην ουσια το θεμα του ειναι.

Εβαλε απο στρωμενο ενυδρειο αραγωνιτη που ειχε μεσα λαθρεπιβατες,και εμεινε το ενυδρειο με ενα κουβα νερο (240 λιτρα ενυδρειο αν θυμαμαι καλα) 4 μερες διχως φιλτρανση.Μετα ειχα και μια ατυχια .Κατα την διαρκεια του Πασχα του χαλασε και το φιλτρο,αλλα δεν ξερουμε για ποσες μερες.

Και το ερωτημα ειναι

Αν η βιολογια που εβαλε μεσα αντεχει 4 μερες,τα πιθανα νεκρα σαλυγγαρια του δημιουργουν προβλημα με την αμμωνια.

Η δικη μου αποψη ειναι .Τωρα που ειναι αρχη,να τα βγαλει ολα,να τα πλενει με νερο της βρυσης καλα,και να ξεκινησει απο την αρχη.

Θα ηθελα την γνωμη και την γνωση σας

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν υπάρχουν ψάρια μέσα εγώ θα έκανα μια γενναία αλλαγή, θα έφτιαχνα το φίλτρο, ζωντανά βακτήρια+ μπόλι και σιγά σιγά θα ξεκινούσα την ιχθυοφόρτιση. Δεν θα έβαζα σε αυτή την φάση ψάρια βυθού.

:)

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν υπάρχουν ψάρια μέσα εγώ θα έκανα μια γενναία αλλαγή, θα έφτιαχνα το φίλτρο, ζωντανά βακτήρια+ μπόλι και σιγά σιγά θα ξεκινούσα την ιχθυοφόρτιση. Δεν θα έβαζα σε αυτή την φάση ψάρια βυθού.

:)

Λοιπον εκανα ενα τεστακι με τα χάρτινα στικς.. δεν ειναι και η καλυτερη μεθοδος, αλλα ας όψεται το budget..

Mου εβγαλε λοιπόν τα εξής

NO3 10

NO2 0

GH (εδω το χαρτακι εχει 4 διαφορετικα "tabs" που σου δείχνουν μέτριση.. 4,7,7,7)

KH 6-10 (κάπου εκει)

pH 7,6

Αμμωνία βλέπω..

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ανεβασεις σκληροτητες και ΡΗ.Για την αμμωνια δεν καταλαβα,εχεις η οχι? :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...