Jump to content

Συνδυασμός ψαριών


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι παιδια...

Μόλις στρώσει το ενυδρείο μου (100 λίτρα) θα βάλω μέσα τα 5 guppy που έχω σε ενα μικροτερο ενυδρείο και εναν pleco.

Σκεφτόμουν να τα συνδιάσω με αγγελόψαρο αλλα διάβασα κάπου οτι το αγγελόψαρο θα κυνηγάει τις ουρες των guppy.Ισχύει αυτο???

Μονομαχο μπορώ να βάλω???

έχετε να μου προτείνεται καποια ψαράκα για το ενδρείο μου???

Έγινε επεξεργασία - crash1990
Link to comment
Share on other sites

1)Τα σκαλαρια θελουν μαλακο νερο ενω τα guppy χρειαζονται σκληρο νερο.

2)ναι τα σκαλαρια εχουν ενα θεμα μετις ουρες γενικος.

μετα:

οι μονομαχοι κυνηγανε τα guppy γιατι νομιζουν οτι ειναι μονομαχοι. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγελοψαρα οταν μεγαλωσουν γινονται λιγο πιραχτηρια...αλλα σε γενικες γραμες εισαι οκ σε 100λιτρα...τωρα για μονομαχο...ολα εξαρτωντε απο τον χαρακτηρα του...εγω ειχα μια περιοδο 1 μονομαχο με 2 gubby σε 25 λιτρα...και ουτε γατα ουτε ζημια...μια χαρα ολα...αλλα σε γενικες γραμμες ο μονομαχος κυνιγαει οτι εχει ουρα :) ...αλλα σε 100 λιτρα με κρυψονες θα ειναι οκ πηστευω...!!Βεβαια...καλο θα ηταν ο μονομαχος να μπει τελευταιος απο πλευρα πρωτερεοτητας στο ενυδρειο...μιας και θα μπει κατευθειαν σε ενα κοινονικο...και θα καταλαβει οτι ολα δεν του ανεικουν :) ...!

Link to comment
Share on other sites

βαλε κ αλλα ζοωτοκα :):):thumbup: οσον αφορα τα σκαλαρια οταν ειναι μικρα θα ειναι κομπλε αλλα μολις μεγαλωσουν θα στα κυνηγουν κ σου τρωνε κ τα μικρα..ειχα κ εγω κ μ εκαναν το ιδιο..βαλε μονομαχουλη :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - gorgio
Link to comment
Share on other sites

100 λίτρα δεν κανουν για σκαλάρια. Μεγαλώνουν πολύ και ψηλώνουν αρκετά και επιπλέον πάνε κοπάδι..

Αρα θες μεγάλο ενυδρείο με αρκετό ύψος.

+ ότι δεν ταιριάζουν με τα guppy..

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Για τα μόλυ τι έχετε να πείτε?

Επισης αλλο είδος ψαριού που θα μπορουσε να μπει στο ενυδρείο χωρίς φόβο???

βαλε μολυ,πλατυ και ξιφοφορουσ αφοβα...τα μολυ ωραια ειναι και ομορφα ειδικα τα μπαλουν δαλματιας :) τα ζοωτοκα ταιριαζουν μεταξυ τους..θα εχεις κ πολλεσ γεννεσ ομως.. :)

Link to comment
Share on other sites

βαλε μολυ,πλατυ και ξιφοφορουσ αφοβα...τα μολυ ωραια ειναι και ομορφα ειδικα τα μπαλουν δαλματιας :) τα ζοωτοκα ταιριαζουν μεταξυ τους..θα εχεις κ πολλεσ γεννεσ ομως.. :)

Υπάρχει περίπτωση να φάνε τα φυτα που θέλω να βάλω?

Ceratophyllum Demersum

Var. Nana

Cryptocoryne balansae

Link to comment
Share on other sites

βαλε ... πλατυ και ξιφοφορουσ αφοβα..

Θεωρεις την πιθανοτητα γεννας υβριδιων, θεμα που δεν χρειαζεται να θεσεις ως προβληματισμο στην προταση που κανεις στον συνχομπιστα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη είμαι αρχαριος και δεν γνωρίζω,οταν λες γέννας υβριδίων υπάρχει τέτοια πιθανότητα αν βάλω πλάτυ και ξυφοφόρους μαζί?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη είμαι αρχαριος και δεν γνωρίζω,οταν λες γέννας υβριδίων υπάρχει τέτοια πιθανότητα αν βάλω πλάτυ και ξυφοφόρους μαζί?

Ναι, η επιστημονική ονομασία των platy είναι xiphophorus maculatus και των ξυφοφόρων xiphophorus helleri

Με λίγα λόγια τα ψάρια είναι ξαδερφάκια όπως τα guppy με τα endler :)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρεις την πιθανοτητα γεννας υβριδιων, θεμα που δεν χρειαζεται να θεσεις ως προβληματισμο στην προταση που κανεις στον συνχομπιστα?

εχεις δικιο φυσικα..ηταν μεγαλο λαθος μου που παρελειψα να το πω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...