Jump to content

Pangasius Γιογκα?


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά...Είμαι εδώ με ένα φιλαράκι που έχει στην κατοχή του έναν pangasious περίπου στα 15cm σε ένα 210λίτρο,και με ρωτάει ο φίλος αν γνωρίζει κανεις για την παράξενη συμπεριφορά του ψαριού του..

1.Το νερό είναι ok.

2.Το ψάρι το έχει 1 μηνα

Το θέμα lipon είναι,,πως Μένει συνέχεια κάθετα..κοιμάται ανάποδα και είναι σπόντα σε ένα σημείο

και εκεί πλέον είναι ο τόπος που το ταΐζει!!

Επίσης κρίβετε πίσω από κάτι "ανουβιες" που έχει, και εκεί ανάποδα είναι!!!

Το τρελό ψαρό δείχνει σε άψογη κατάσταση !!

Την νύχτα κινείται κανονικά, Ούτε τούμπες ούτε Γιόγκα!!

Τι λέτε πως συνβαίνει??

Να του αρχίσει τα Valium?

:thumbup::):)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρα pangasious;

Βαλε μια φωτο

1000%

Το εχω δει με τα ματια μου!!

το ιδιο με την φοτο..

Pangasius-103b.jpg

Link to comment
Share on other sites

1000%

Το εχω δει με τα ματια μου!!

το ιδιο με την φοτο..

Pangasius-103b.jpg

φιλοι μου δε θελω να σας στεναχωρησω αλλα ειχα καιγω ενα τετοιο ψαρακι που μου εκανε τετοια κουφα για πανω απο 15 μερες και ενα πρωι το βρηκα ξαφνικα ανασκελα δυστυχως νεκρο

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου δε θελω να σας στεναχωρησω αλλα ειχα καιγω ενα τετοιο ψαρακι που μου εκανε τετοια κουφα για πανω απο 15 μερες και ενα πρωι το βρηκα ξαφνικα ανασκελα δυστυχως νεκρο

Οκ..μακαρι να ειναι πιο τυχερό το φιλαράκι..Αλλα που δικαιολογείτε τετια παραξενιά??

Link to comment
Share on other sites

Οκ..μακαρι να ειναι πιο τυχερό το φιλαράκι..Αλλα που δικαιολογείτε τετια παραξενιά??

εγω δεν μπορεσα να καταλαβω και τοτε δεν ημουν και σε κανενα forum για να ρωτησω ... το μονο που μου ερχοταν στο μυαλο οταν το παρατηρουσα ηταν κατι εικονες απο δελφινια και φαλαινες που εδειχνε η τηλεοραση που εχαναν τον προσανατολισμο τους απο μαγνητικα και πεδια και κατι τετοια

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορεσα να καταλαβω και τοτε δεν ημουν και σε κανενα forum για να ρωτησω ... το μονο που μου ερχοταν στο μυαλο οταν το παρατηρουσα ηταν κατι εικονες απο δελφινια και φαλαινες που εδειχνε η τηλεοραση που εχαναν τον προσανατολισμο τους απο μαγνητικα και πεδια και κατι τετοια

xxexexexe οχι οχι...!! Αυτό δεν παίζει με τπτ !! αυτο ειναι γατόψαρο!! :)

Για τους πιο έμπειρους εχω να αναφέρω πως πρόσεξα πως το ενα του μουστάκι είναι κομμένο..

Πιθανότατα να ειναι αυτος ο λογος..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...Είμαι εδώ με ένα φιλαράκι που...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29494 :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ευχάριστο για το Profile του ψαριού..αλλα δεν το έχω στην κατοχή μου αυτό το ψάρι, αλλα το κείμενο που "διεβασα" θα το μεταφέρω..Όμως!! Το ψάρι είναι καλύτερα να ζήση και αφού πλέον υπάρχει κατά χιλιάδες σε σύνολο στα καταστήματα δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά ,παρα μονο να μην το αγοράζουμε εμείς που ξέρουμε την πραγματικότητα..τώρα για το θέμα όμως καλύτερα να πάρο κάποια απάντηση..γιατί είναι κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ευχάριστο για το Profile του ψαριού..αλλα δεν το έχω στην κατοχή μου αυτό το ψάρι, αλλα το κείμενο που "διεβασα" θα το μεταφέρω..Όμως!! Το ψάρι είναι καλύτερα να ζήση και αφού πλέον υπάρχει κατά χιλιάδες σε σύνολο στα καταστήματα δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά ,παρα μονο να μην το αγοράζουμε εμείς που ξέρουμε την πραγματικότητα..τώρα για το θέμα όμως καλύτερα να πάρο κάποια απάντηση..γιατί είναι κρίμα.

Το προφιλ του ψαριου ειναι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36895

Καλη η διαθεση που εχετε να βοηθησετε το ψαρι αλλα με 200 λιτρα χαμενη μαχη κανετε.

Το ψαρι ειναι ταξιδευτης. Κολυμπαει.

Πολυ συντομα δεν θα μπορει να στριψει,, θα κοπαναει τα τζαμια και ειτε θα σπασει τα μουτρα του, ειτε τα τζαμια.

YΓ επισης κανει το πεθαμενο οταν τρομαζει

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

YΓ επισης κανει το πεθαμενο οταν τρομαζει

ή το κανει μεχρι να αναρρωσει απο καποιο χτυπημα στα τζαμια μετα απο στρες προερχομενο πχ απο μια κινηση εξω απο το ενυδρειο την οποια την εκλαμβανει λογω της κακης ορασης του ως απειλητικη.
Link to comment
Share on other sites

Τετοια ψαρια δεν πρεπει να μπαινουν στα ενυδρεια μας :)

Αμα το καλοκοιταξεις το ψαρι μοιαζει με τον ψαρα :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τετοια ψαρια δεν πρεπει να μπαινουν στα ενυδρεια μας :)

Αμα το καλοκοιταξεις το ψαρι μοιαζει με τον ψαρα :):thumbup:

Κρίμας πραγματικά τότε που έτσι ψαρια μπήκαν στα petshop ..

Και πιο κρίμα που η μονη τους λύση είναι να να πεθάνουν στριμωγμένα..Άρα ο pangasius είναι ο απόλυτος μονόδρομος..

Το έχω παρατήρηση όμως πως εδώ στην κύπρο οι 6 στους 10 fishkeepers έχουν στην κατοχή τους τουλάχιστο 1 τέτοιο ψάρι..

Επίσης έχω μια άλλη απορία ,ο paroon shark είναι το ίδιο με τον pangasius η ο high fin που λένε? Έχω ψιλό συχιστεί

Link to comment
Share on other sites

Δεν του αρεσει το δυνατο φως.

πιθανόν να είναι η μοναδική αιτια..να φοβάται από κίνησης έξω από το ενυδρείο ,και με το φως συνδυασμό να παριστάνει το πεθαμένο.

Link to comment
Share on other sites

Τετοια ψαρια δεν πρεπει να μπαινουν στα ενυδρεια μας :)

Αμα το καλοκοιταξεις το ψαρι μοιαζει με τον ψαρα :):thumbup:

οχι μονο με τον ψαρά ..αλλα και με το φιλαράκι μου που το εχει! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω μια άλλη απορία ,ο paroon shark είναι το ίδιο με τον pangasius η ο high fin που λένε? Έχω ψιλό συχιστεί

Γι αυτον ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα.

Προκειται για τον Γκαλαχερ (οπως τον ονομαζουν αρκετοι στα Ελληνικα) ή αλλιως επιστημονικη ονομασια Pangasius sanitwongsei.

Τελικο μεγεθος 2.5 μετρα.

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=268

Ο αλλος Πανγκασιος που πωλειται συνηθως ειναι ο Pangasianodon hypophthalmus ή Pangasius hypophthalmus

Τελικο μεγεθος 1.3 μετρα.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτον ειναι ακομα χειροτερα τα πραγματα.

Προκειται για τον Γκαλαχερ (οπως τον ονομαζουν αρκετοι στα Ελληνικα) ή αλλιως επιστημονικη ονομασια Pangasius sanitwongsei.

Τελικο μεγεθος 2.5 μετρα.

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=268

Ο αλλος Πανγκασιος που πωλειται συνηθως ειναι ο Pangasianodon hypophthalmus ή Pangasius hypophthalmus

Τελικο μεγεθος 1.3 μετρα.

:):):thumbup::buttrock::buttrock::buttrock::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...