Jump to content

Έχασα όλα μου τα ψάρια....


Recommended Posts

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους σας.

Έχω ένα Juwel Rio 240lt από το 2004. Ήταν κοινωνικό γλυκού νερού και μέχρι τελευταία είχα 2 δίσκους με 2 κοπαδάκια και μερικά άλλα ψαράκια (κλόουν, πλέκο κλπ). Χωρίς κανένα πρόβλημα ιδιαίτερο.

Από το 2004 μέχρι σήμερα τα αφήνω μόνα τους για 10-15 μέρες κάθε καλοκαίρι, μερικές μέρες το Πάσχα τα Χριστούγεννα κλπ. Ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα απώλειας κλπ επιστρέφοντας.

Αυτό το Πάσχα είχα κανονίσει να φύγω για 2 εβδομάδες. Την Μ.Τετάρτη το απόγευμα έσβησαν ξαφνικά και τα δύο φώτα του ενυδρείου. Δεν κατάφερα να ξανα-ανάψουν. Οι λάμπες ήταν εντάξει άρα κάτι γινόταν εσωτερικά οπότε πήρα καινούργια (150 ευρώ) που ευτυχώς βρήκα το ίδιο απόγευμα, γιατί Μ.Πέμπτη πρωΐ ταξίδευα για Κρήτη.

Το βράδυ που ετοίμαζα την ταΐστρα συνειδητοποίησα ότι ίσως η τροφή είναι λίγη και έτσι την Μ.Πέμπτη το πρωΐ πήγα και πήρα άλλο ένα κουτί Sera Discus Granulat, που τα ταΐζω χρόνια.

Μετά από μια βδομάδα με πήρε η κουμπάρα μου, που της είχαμε αφήσει κλειδιά του σπιτιού για να ρίχνει καμμιά ματιά, και μου είπε ότι όλα τα ψάρια ήταν νεκρά!!!

Ο λόγος που σας έγραψα τόσες λεπτομέρειες είναι για να δείτε ότι δεν έκανα κάτι που δεν κάνω τόσα χρόνια, πέρα από την αλλαγή του συστήματος φωτισμού (το καινούργιο σύστημα ήταν με Τ8 λάμπες).

Το μόνο που μου πάει το μυαλό είναι στην τροφή. Δεν είχε λείξει αλλά μήπως ήταν χαλασμένη;

Τι άλλο μπορεί να συνέβηκε; Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ.

Σκέφτομαι να εγκαταλείψω το "άθλημα".

Βέβαια είναι καλή ευκαιρία τώρα να το καθαρίσω όλο και να βάλω αφρικάνες....

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας. :) Δεν πρεπει να ειναι τιποτα απο τα δυο που ειπες ουτε ο φωτισμος ουτε η τροφη.Η ταιστρα δουλευε μια χαρα η μηπως σταματησε και δεν ετρωγαν τα ψαρακια σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους σας.

Έχω ένα Juwel Rio 240lt από το 2004. Ήταν κοινωνικό γλυκού νερού και μέχρι τελευταία είχα 2 δίσκους με 2 κοπαδάκια και μερικά άλλα ψαράκια (κλόουν, πλέκο κλπ). Χωρίς κανένα πρόβλημα ιδιαίτερο.

Από το 2004 μέχρι σήμερα τα αφήνω μόνα τους για 10-15 μέρες κάθε καλοκαίρι, μερικές μέρες το Πάσχα τα Χριστούγεννα κλπ. Ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα απώλειας κλπ επιστρέφοντας.

Αυτό το Πάσχα είχα κανονίσει να φύγω για 2 εβδομάδες. Την Μ.Τετάρτη το απόγευμα έσβησαν ξαφνικά και τα δύο φώτα του ενυδρείου. Δεν κατάφερα να ξανα-ανάψουν. Οι λάμπες ήταν εντάξει άρα κάτι γινόταν εσωτερικά οπότε πήρα καινούργια (150 ευρώ) που ευτυχώς βρήκα το ίδιο απόγευμα, γιατί Μ.Πέμπτη πρωΐ ταξίδευα για Κρήτη.

Το βράδυ που ετοίμαζα την ταΐστρα συνειδητοποίησα ότι ίσως η τροφή είναι λίγη και έτσι την Μ.Πέμπτη το πρωΐ πήγα και πήρα άλλο ένα κουτί Sera Discus Granulat, που τα ταΐζω χρόνια.

Μετά από μια βδομάδα με πήρε η κουμπάρα μου, που της είχαμε αφήσει κλειδιά του σπιτιού για να ρίχνει καμμιά ματιά, και μου είπε ότι όλα τα ψάρια ήταν νεκρά!!!

Ο λόγος που σας έγραψα τόσες λεπτομέρειες είναι για να δείτε ότι δεν έκανα κάτι που δεν κάνω τόσα χρόνια, πέρα από την αλλαγή του συστήματος φωτισμού (το καινούργιο σύστημα ήταν με Τ8 λάμπες).

Το μόνο που μου πάει το μυαλό είναι στην τροφή. Δεν είχε λείξει αλλά μήπως ήταν χαλασμένη;

Τι άλλο μπορεί να συνέβηκε; Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ.

Σκέφτομαι να εγκαταλείψω το "άθλημα".

Βέβαια είναι καλή ευκαιρία τώρα να το καθαρίσω όλο και να βάλω αφρικάνες....

Ουδεν κακον αμοιγες καλου.Ελα στην Αφρικη για να ανψουν τα αιματα :)

:)

Link to comment
Share on other sites

'Οχι μην πάς στην Αφρική. Κάτσε εδώ στην δισκοχώρα.. :)

Λυπάμε πολύ για την ατυχία σου αλλά νομίζω πως μόνον η δηλητηρίαση θα μπορούσε να εξηγήσει κάτι τέτοιο.

Και με τα φώτα σβυστά, και με την ταϊστρα εκτός λειτουργίας πάλι τα ψαράκια δεν θα είχαν πεθάνει όλα. Όλο και κάποιο θα έβρισκε λίγη άλγη για να περάσει. Πιστεύω πως θα έβρισκες έστω κάποιο αν και πολύ αδυνατισμένο. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους σας.

Έχω ένα Juwel Rio 240lt από το 2004. Ήταν κοινωνικό γλυκού νερού και μέχρι τελευταία είχα 2 δίσκους με 2 κοπαδάκια και μερικά άλλα ψαράκια (κλόουν, πλέκο κλπ). Χωρίς κανένα πρόβλημα ιδιαίτερο.

Από το 2004 μέχρι σήμερα τα αφήνω μόνα τους για 10-15 μέρες κάθε καλοκαίρι, μερικές μέρες το Πάσχα τα Χριστούγεννα κλπ. Ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα απώλειας κλπ επιστρέφοντας.

Αυτό το Πάσχα είχα κανονίσει να φύγω για 2 εβδομάδες. Την Μ.Τετάρτη το απόγευμα έσβησαν ξαφνικά και τα δύο φώτα του ενυδρείου. Δεν κατάφερα να ξανα-ανάψουν. Οι λάμπες ήταν εντάξει άρα κάτι γινόταν εσωτερικά οπότε πήρα καινούργια (150 ευρώ) που ευτυχώς βρήκα το ίδιο απόγευμα, γιατί Μ.Πέμπτη πρωΐ ταξίδευα για Κρήτη.

Το βράδυ που ετοίμαζα την ταΐστρα συνειδητοποίησα ότι ίσως η τροφή είναι λίγη και έτσι την Μ.Πέμπτη το πρωΐ πήγα και πήρα άλλο ένα κουτί Sera Discus Granulat, που τα ταΐζω χρόνια.

Μετά από μια βδομάδα με πήρε η κουμπάρα μου, που της είχαμε αφήσει κλειδιά του σπιτιού για να ρίχνει καμμιά ματιά, και μου είπε ότι όλα τα ψάρια ήταν νεκρά!!!

Ο λόγος που σας έγραψα τόσες λεπτομέρειες είναι για να δείτε ότι δεν έκανα κάτι που δεν κάνω τόσα χρόνια, πέρα από την αλλαγή του συστήματος φωτισμού (το καινούργιο σύστημα ήταν με Τ8 λάμπες).

Το μόνο που μου πάει το μυαλό είναι στην τροφή. Δεν είχε λείξει αλλά μήπως ήταν χαλασμένη;

Τι άλλο μπορεί να συνέβηκε; Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ.

Σκέφτομαι να εγκαταλείψω το "άθλημα".

Βέβαια είναι καλή ευκαιρία τώρα να το καθαρίσω όλο και να βάλω αφρικάνες....

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ενα οποιοδηποτε ενυδρειο δεν μπορει να μεινει 15 μερες χωρις την φροντιδα του χομπιστα ... σιγουρα αν αρχισεις και παλι απο την αρχη θα πρεπει να μαθεις καποιον να ερχεται τουλαχιστον 10 λεπτα καθε 2 μερες να κανει μερικες βασικες ρουτινες . Τωρα το τι ακριβως προκαλεσε το προβλημα ειναι περιπλοκο σιγουρα παντως αν υπηρχε καποιος να παρακολουθει θα εχει προλαβει την ζημια ... καλη επιτυχια σε οτι νεο ξεκινησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην λυπαμε για τα ψαρακια σου :)

το αθλημα μην το παρατησεις θα το μετανιωσεις

τι το ωραιοτερο ειναι να καθεσαι στο σαλονι σου και να χαλαρωνεις βλεποντας το ενυδρειο.

απαντηση για το ερωτημα σου ειναι δυσκολο να παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ενα οποιοδηποτε ενυδρειο δεν μπορει να μεινει 15 μερες χωρις την φροντιδα του χομπιστα ... σιγουρα αν αρχισεις και παλι απο την αρχη θα πρεπει να μαθεις καποιον να ερχεται τουλαχιστον 10 λεπτα καθε 2 μερες να κανει μερικες βασικες ρουτινες . Τωρα το τι ακριβως προκαλεσε το προβλημα ειναι περιπλοκο σιγουρα παντως αν υπηρχε καποιος να παρακολουθει θα εχει προλαβει την ζημια ... καλη επιτυχια σε οτι νεο ξεκινησεις!!!

ενα ενυδρειο οταν εχει κανει τον κυκλο του και ειναι στρωμενο και δεν μπαινουν χερια ολη την ωρα

μπορε ι να μεινη ευκολα και μηνα μονο του.

Link to comment
Share on other sites

'Οχι μην πάς στην Αφρική. Κάτσε εδώ στην δισκοχώρα.. :rasp:

Λυπάμε πολύ για την ατυχία σου αλλά νομίζω πως μόνον η δηλητηρίαση θα μπορούσε να εξηγήσει κάτι τέτοιο.

Και με τα φώτα σβυστά, και με την ταϊστρα εκτός λειτουργίας πάλι τα ψαράκια δεν θα είχαν πεθάνει όλα. Όλο και κάποιο θα έβρισκε λίγη άλγη για να περάσει. Πιστεύω πως θα έβρισκες έστω κάποιο αν και πολύ αδυνατισμένο. :rasp:

:thaman::hysterical::):):thumbup:

Εαν θα πας στην αφρικη θα βαρεθεις σε προειδοποιω. :buttrock::buttrock::buttrock:

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

ενα ενυδρειο οταν εχει κανει τον κυκλο του και ειναι στρωμενο και δεν μπαινουν χερια ολη την ωρα

μπορε ι να μεινη ευκολα και μηνα μονο του.

:)

Και 15 μέρες να έμεναν ατάιστα δεν θα πάθαιναν κάτι, έτσω όχι να πέθαιναν όλα !!!

Όσο για τις τροφές ακόμα και να είχαν ληξει απλά θα έχαναν τα θρεπτικά στοιχεία...

Το φίλτρο λειτουργούσε κανονικά, μήπως είχε σταματήσει. έπεσε και η τροφή που δεν φαγόθηκε και ανέβασε αμμώνία;

Νομίζω ότι κανένας δεν θα μπορέσει να σου απαντήσει με βεβαιώτητα για το τί έγινε

Τό μόνο ύποπτο που υπάρχει έτσι όπως το περιγράφεις είναι η τροφή αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Η ξηρά τροφή δεν δηλητηριάζει, απλά όταν λήγει δεν είναι τόσο θρεπτική.

Αν θέλεις κάνε μέτρηση αμμωνίας και νιτρωδών.

Είσαι σίγουρος ότι δεν παραταϊστηκαν ???

τα ψάρια δεν πεθαίνουν από την πείνα από το πολύ φαγητό όμως πεθαίνουν :

είτε επειδή το πολύ τάισμα οδηγεί σε παρενέργειες και προβλήματα υγείας στα ίδια τα ψάρια

είτε επειδή απλά δεν μπορούν να τη φάνε όλη τη τροφή και μολύνεται το νερό.

Τώρα βέβαια ό,τι έγινε έγινε.

Ίσως είναι ευκαιρία για μια νέα αρχή έστω και μετά από αυτό το λυπηρό γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα ... ειχες βρει τροφη στην ταιστρα???ενοω οτι μπορει να κολισε και επεσε ολη η τροφη μαζι!!!!και να δημιουγηθηκε αμωνια!!!!εκτος αν ειχεςκαποια ασθενια και δεν την εχει καταλαβει και μετα επιδηνωθηκε!!!!κατι αλλο δεν μου ερχετε...ας πουνε και αλλοι...καλο κουραγιο...εγω προτεινω να κανεις ενα πιρανχοενυδρειο τα αλλα ειναι πολυ φλωρικα... :buttrock::buttrock::buttrock::):):thumbup: (ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως επεσε ο ρελες του ρευματος?και πεθαναν απο μη οξυγονο ?

Δεν λες λεπτομερειες σε τι κατασταση ηταν η ταιστρα.

Τα ψαρια ειναι προικισμενα να ζουν πολλεεεες μερες χωρις τροφη.

πετρος :)

ΥΓ.

Εδωσες 150 ευρω για λαμπες και μετ|στη?Μου φαινεται απιθανο.

πετρος

Link to comment
Share on other sites

Μα φιλε GXSARA δεν μιλαω για να μπαινουν χερια μεσα, ειναι ενα σωρο ρουτινες που τουλαχιστον εγω κανω 1-2 φορες την εβδομαδα αν οχι περισσοτερες(κλαδεμα ,μαζεμα νεκρων φυλλων,παρατητηση τυχων προβληματων σε καποιο ψαρι που δεν τρωει, αναπληρωση χαμενου νερου λογω εξατμισης,διατηρηση σωστης θερμοκρασιας αν κατι δεν παει καλα απο καποιο θερμοστατη,μαζεμα φυλων απο εισοδους φιλτρων,μετρησεις κ.α. που δεν μερχονται στο μυαλο), ...δεν μιλαμε για τα βασικα οπως αλλαγες φιλτρων καθαρισμων τσαμιων κ.α. που μπορει να παραλειφθουν για 15 μερες ....τουλαχιστον εγω πιστευω οτι δεν ειναι βιωσιμο ενα ενυδρειο να μεινει χωρις φροντιδα για 1 μηνα (σε εξαιρετικες περιπτωσεις και με καποιες βασικες φροντιδες απο καποιο γνωστο μπορει να μεινει το πολυ για 10 μερες)

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα λυπαμαι,αλλα μην χανεις το κουραγιο σου να προχωρησεις.

Να εισαι σιγουρος πως θα αποζημιωθεις,οτι κι αν ξαναστησεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας. :hysterical: Δεν πρεπει να ειναι τιποτα απο τα δυο που ειπες ουτε ο φωτισμος ουτε η τροφη.Η ταιστρα δουλευε μια χαρα η μηπως σταματησε και δεν ετρωγαν τα ψαρακια σου.

Καλώς σας βρήκα, αν και κάτω από αυτές τις συνθήκες.

Η ταΐστρα δούλευε κανονικά. Η τροφή είχε μείνει η μισή περίπου. Φυσιολογικά δηλαδή...

Ουδεν κακον αμοιγες καλου.

Αυτό είναι το μόνο που με παρηγορεί να σου πω την αλήθεια και δε με έχει πάρει από κάτω...

'Οχι μην πάς στην Αφρική. Κάτσε εδώ στην δισκοχώρα.. :buttrock:

Λυπάμε πολύ για την ατυχία σου αλλά νομίζω πως μόνον η δηλητηρίαση θα μπορούσε να εξηγήσει κάτι τέτοιο.

Και με τα φώτα σβυστά, και με την ταϊστρα εκτός λειτουργίας πάλι τα ψαράκια δεν θα είχαν πεθάνει όλα. Όλο και κάποιο θα έβρισκε λίγη άλγη για να περάσει. Πιστεύω πως θα έβρισκες έστω κάποιο αν και πολύ αδυνατισμένο. :buttrock:

Λοιπόν έχει μείνει ένα bleeding heart από το κοπάδι και πριν λίγο σήκωσα το ξύλο που έχω μέσα και είναι από κάτω κρυμμένος ο πλακόστομος... Οπότε 2 είναι ζωντανά. Τι να πω. Μπορεί αν είχε κάτι η τροφή αυτά να έτυχε και να φάγανε άλγη.

Δεν ξέρω τι να πω...

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ενα οποιοδηποτε ενυδρειο δεν μπορει να μεινει 15 μερες χωρις την φροντιδα του χομπιστα ... σιγουρα αν αρχισεις και παλι απο την αρχη θα πρεπει να μαθεις καποιον να ερχεται τουλαχιστον 10 λεπτα καθε 2 μερες να κανει μερικες βασικες ρουτινες . Τωρα το τι ακριβως προκαλεσε το προβλημα ειναι περιπλοκο σιγουρα παντως αν υπηρχε καποιος να παρακολουθει θα εχει προλαβει την ζημια ... καλη επιτυχια σε οτι νεο ξεκινησεις!!!

Γεια σου Αντώνη.

Τι μπορεί να χρειαστεί να κάνει κάποιος στο 10 ήμερο; Πέρα από το να τσεκάρει ότι όλα πάνε καλά; Ταΐστρες ότι δουλεύουν, ρεύματα ΟΚ, αντλία σε λειτουργία κλπ;

Μα φιλε GXSARA δεν μιλαω για να μπαινουν χερια μεσα, ειναι ενα σωρο ρουτινες που τουλαχιστον εγω κανω 1-2 φορες την εβδομαδα αν οχι περισσοτερες(κλαδεμα ,μαζεμα νεκρων φυλλων,παρατητηση τυχων προβληματων σε καποιο ψαρι που δεν τρωει, αναπληρωση χαμενου νερου λογω εξατμισης,διατηρηση σωστης θερμοκρασιας αν κατι δεν παει καλα απο καποιο θερμοστατη,μαζεμα φυλων απο εισοδους φιλτρων,μετρησεις κ.α. που δεν μερχονται στο μυαλο), ...δεν μιλαμε για τα βασικα οπως αλλαγες φιλτρων καθαρισμων τσαμιων κ.α. που μπορει να παραλειφθουν για 15 μερες ....τουλαχιστον εγω πιστευω οτι δεν ειναι βιωσιμο ενα ενυδρειο να μεινει χωρις φροντιδα για 1 μηνα (σε εξαιρετικες περιπτωσεις και με καποιες βασικες φροντιδες απο καποιο γνωστο μπορει να μεινει το πολυ για 10 μερες)

Για ένα μήνα και εγώ πιστεύω ότι είναι δύσκολο να το αφήσεις, αλλά δύο εβδομάδες νομίζω άνετα. Το έχω κάνει πολλές φορές χωρίς κανένα πρόβλημα. Πάντα μέσα στην πρώτη εβδομάδα υπήρχε κάποιος που έριχνε μια ματιά στο σπίτι και βέβαια και στο ενυδρείο ότι όλα βαίνουν καλώς.

Anyway....

τι το ωραιοτερο ειναι να καθεσαι στο σαλονι σου και να χαλαρωνεις βλεποντας το ενυδρειο.

απαντηση για το ερωτημα σου ειναι δυσκολο να παρεις.

Συμφωνώ απόλυτα...!!

Και για τα δύο. Παρ'όλα αυτά θα πάω αύριο στο μαγαζί που πήρα την τροφή να του πω τι έγινε να δω τι θα μου πει. Θα του ζητήσω να μιλήσει με την εταιρεία. Μήπως μας διαφωτίσουν. Δεν ξέρω.

ενα ενυδρειο οταν εχει κανει τον κυκλο του και ειναι στρωμενο και δεν μπαινουν χερια ολη την ωρα

μπορε ι να μεινη ευκολα και μηνα μονο του.

Ε, λίγο υπερβολικό μου φαίνεται αυτό. Ή έστω επίφοβο και με αρκετή δόση ρίσκου...

Εγώ max 2 εβδομάδες 2 και κάτι τα έχω αφήσει. Τώρα σε λιγότερο από εβδομάδα έγινε το κακό.

:thumbup:

Και 15 μέρες να έμεναν ατάιστα δεν θα πάθαιναν κάτι, έτσω όχι να πέθαιναν όλα !!!

Όσο για τις τροφές ακόμα και να είχαν ληξει απλά θα έχαναν τα θρεπτικά στοιχεία...

Το φίλτρο λειτουργούσε κανονικά, μήπως είχε σταματήσει. έπεσε και η τροφή που δεν φαγόθηκε και ανέβασε αμμώνία;

Νομίζω ότι κανένας δεν θα μπορέσει να σου απαντήσει με βεβαιώτητα για το τί έγινε

Τό μόνο ύποπτο που υπάρχει έτσι όπως το περιγράφεις είναι η τροφή αλλά...

Το φίλτρο σταμάτησε για 2-3 ώρες γιατί έγινε μια διακοπή. Μετά ξαναπήρε γιατί το βρήκαμε να δουλεύει.

Τροφή που δε φαγώθηκε δεν ξέρω αν έπεσε γιατί δεν ξέρω ακριβώς ποια μέρα ψόφησαν...

Τα τάισα όπως τα ταΐζω συνήθως. Πόσο να μη φάγανε...; Είναι και αρκετά... Ήταν...

Και η τροφή που έμεινε στην ταΐστρα ήταν ικανοποιητική ποσότητα για τις μέρες που δούλεψε.

Όσον αφορά στην τροφή, λογικό είναι που λες ότι θα είχαν χαθεί τα θρεπτικά στοιχεία μόνο.

Αν χαλασμένη και τα δηλητηρίασε; Λέω τώρα, δεν ξέρω αν παίζει τέτοιο σενάριο.

φιλε μου καλησπερα ... ειχες βρει τροφη στην ταιστρα???ενοω οτι μπορει να κολισε και επεσε ολη η τροφη μαζι!!!!και να δημιουγηθηκε αμωνια!!!!εκτος αν ειχεςκαποια ασθενια και δεν την εχει καταλαβει και μετα επιδηνωθηκε!!!!κατι αλλο δεν μου ερχετε...ας πουνε και αλλοι...καλο κουραγιο...εγω προτεινω να κανεις ενα πιρανχοενυδρειο τα αλλα ειναι πολυ φλωρικα... :rasp::rasp::thaman::):):thumbup: (ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ)

Τροφή βρήκα, γράφω πιο πάνω λεπτομέρειες. Τώρα για ασθένεια, τι να πω. Τόσο γκαντέμης να είμαι;;;; :buttrock:

Μηπως επεσε ο ρελες του ρευματος?και πεθαναν απο μη οξυγονο ?

Για 2-3 ώρες μόνο. Δεν παθαίνουν τίποτα με τόσο. Έχει συμβεί και μεγαλύτερη διακοπή...

Δεν λες λεπτομερειες σε τι κατασταση ηταν η ταιστρα.

Όντως δεν είχα πει. Έγραψα όμως λίγο πιο πάνω.

Τα ψαρια ειναι προικισμενα να ζουν πολλεεεες μερες χωρις τροφη.

πετρος :thumbup:

Το ξέρω αυτό.

ΥΓ.

Εδωσες 150 ευρω για λαμπες και μετ|στη?Μου φαινεται απιθανο.

Πολύ σου φαίνεται Πέτρο ή λίγο; Το γνήσιο της Juwel πήρα. Στα καινούργια στην τιμή είναι μαζί και οι T8.

Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρειο τη ph ειχες και πως το ρυθμιζες?για να πεθανουν ολα τα ψαρια ετσι το πιο πιθανο ειναι να ειχες αποτομη πτωση του ph.αν δουλευανε ολα φιλτρα αντιστασεις κτλ δε βλεπω καποιον αλλο λογω

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο,

κάνε μερικές μετρήσεις να δεις μήπως φταίει η - τυχόν - υπερβολικά αυξημένη αμμωνία, το πολύ χαμηλό pH ή αν υπάρχει κάποιο άλλο "περίεργο" εύρημα.

Κων/νος

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν λυπάμαι φίλε μου.

Ο θερμαντήρας λειτουργούσε;

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο,

κάνε μερικές μετρήσεις να δεις μήπως φταίει η - τυχόν - υπερβολικά αυξημένη αμμωνία, το πολύ χαμηλό pH ή αν υπάρχει κάποιο άλλο "περίεργο" εύρημα.

Κων/νος

Θα προσπαθήσω να το κάνω το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν λυπάμαι φίλε μου.

Ο θερμαντήρας λειτουργούσε;

Ναι Μιχάλη, κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πιθανότερες αιτίες βρίσκω δηλητηρίαση απο co2, απότομη πτώση pH, και αύξηση αμμωνίας.

Έχεις φιάλη διοξειδίου?

Πες μας τα ευρήματα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Μιχάλη, κανονικά.

Από απότομες διακοπές υπάρχει περίπτωση να κολλήσει ο θερμοστάτης. Ο θερμαντήρας αναβο-σβήνει κανονικά; Μήπως δεν κόβει και ανέβασες ψηλή θερμοκρασία;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...