Jump to content

αναζήτηση ψαριών για ενυδρείο 50lt


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Ασχολούμε με ενυδρεία μόλις 2 μήνες,οπότε έχω περιορισμένες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο.Αρχικά έχω ένα ενυδρείο 50 λίτρων γλύκου νερού χωρίς διακόσμηση(σύντομα θα γίνει όμως και αυτό) με θερμοστάτη 50watt,φίλτρο κρεμαστό που ήταν μαζι με το ενυδρείο,ένα θερμόμετρο ηλεκτρονικό και 2 λάμπες(και αυτές ήταν στο πακέτο).Για 6 ημέρες μετά απο το γέμισμα(με 10 ml αντιχλώριο) έριχνα ένα υγρό για να δημιουργηθούν τα ''καλά'' βακτήρια(μισό καπάκι απο πρωιόν πολύ γνωστής εταιρΙας) και έριξα τροφή για να μπορούν να ζήσουν.'Επειτα το άφησα σε λειτουργεία 1,5 μήνα και τώρα θεορώ οτι είναι έτοιμο να φιλοξενήσει ψάρια.Τα έκανα καλά μέχρις εδώ,πρεπει να κανω καθολου μετρήσεις(ph..),αν ναι τι ακριβώς πρέπει να δείξουν για ψάρια όπως τα παρακάτω???????? :) ......Το θεμα τώρα είναι οτι θέλω να πάρω ψάρια και δεν ξέρω τι να διαλέξω.Βασικά θελω να νιώθουν άνετα μέσα και να μην ζορίζονται λογο του περιορισμένου πιστεύω χωρου των 50 λίτρων.'Ετσι σκεύτικα μικρά ψάρια όπως 4 guppy,3 neon tetra,2 γαριδες(εδώ θέλω βοήθεια γιατί δεν ξέρω τι γαρίδες να πάρω) και ενα γλύφτη (εκτός αν δεν βοηθάει στην καθαριότητα του ενυδρείου,οπότε τον αποκλήω).....ήθελα και 2 black molly,αλλά φοβάμαι για τον χώρο!! Ευχαριστώ!

Εικόνες απο το ενυδρειο:ενυδρειο 1

ενυδρειο 2

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλος ορισες στην παρεα μας.

Μπραβο μια χαρα τα εκανες,και αντεξες 1,5 μηνα με υπομονη.

Πρωτα να παρεις τα τεστ για ΡΗ ΝΟ 2,Ν3Ν4,και Νο 3.Αυτα ειναι τα βασικα. Τα υγρα τεστ ειναι ποιο αξιοπιστα αλλα και ποιο ακριβα.

Μετα να κοιταξεις τα ψρακια που λες σε τι συνθηκες ζουν,για πλεκο(γλειφτη ξεχασετο ,γιατι μεγαλωνει πολυ.

Καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση :) .Θα παω άμμεσα να πάρω και τα τεστ που μου ανέφερες.Αν αυτά τα ψάρια ζουν σε ίδιες συνθήκες ολα,θα εχω πρόβλημα με τον αριθμό αυτών(7 μικρά και 2 μεγαλύτερα ψαρια) ή είναι μια χαρά για 50 λίτρα??

Link to comment
Share on other sites

Γενικος κανονας για τα μικρα ψαρακια (γκαπυ πλατυ νεον κτλ) ειναι οτι 1cm ενηλικου ψαριου για ενα λιτρο νερο. Δεν ειναι απολυτο αυτο αλλα σου δινει ενα μπουσουλα...

Απο εκει και περα θα δεις τι συνθηκες νερου εχεις ή μπορεις να δημιουργησεις και θα διαλεξεις ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην βάλεις και γκάπυ και νέον. Διάλεξε το ένα απο τα δύο.

Αν θες να δεις γέννες, βάλε τα γκάπυ :) Νομιζω πως 7-8 ψαράκια θα ήταν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι αλλο που ξέχασα να ρωτήσω...μονομάχος μπορεί να μπει μαζι με guppy??γενικα με ενδιαφέρει να εχω εντυπωσιακό ενυδρειο και να το χαζεύω με ωραία ψαρια οπωσ είναι τα δύο που προανέφερα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι αλλο που ξέχασα να ρωτήσω...μονομάχος μπορεί να μπει μαζι με guppy??γενικα με ενδιαφέρει να εχω εντυπωσιακό ενυδρειο και να το χαζεύω με ωραία ψαρια οπωσ είναι τα δύο που προανέφερα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να αποφύγεις τον μονομάχο τώρα στην αρχή γιατί η συμβίωση του με άλλα ψάρια δεν είναι πάντοτε ειρηνική. Το δοκιμάζεις οταν θα έχεις μεγαλύτερη εμπειρία.

Τα γκάπυ είναι ψάρια που υπάρχουν σε πολλούς χρωματισμούς και επειδή κινούνται συνεχώς θα δώσουν μια όμορφη αίσθηση στο ενυδρείο.

Γαρίδες μπορείς να βάλεις red cherry, όμορφες μικρές γαριδούλες με έντονο κόκκινο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοηθεια.....μονο guppy θα βάλω τελικα και γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...