Jump to content

Και εγώ νέος....βοήθεια


Recommended Posts

γεια σας παιδια μολισ σημερα εχω στα χερια μου ενυδρειο 120λιτ. και θα ηθελα να με βοηθεισετε να ολοκληρωσω την ολη διδικασια στησιματοσ και στρωσιματοσ του ενυδρειου μοθ.εχω διαβασει πολλα θεματα για αυτην την περιπτωση και θελω να δω αν τα καταλαβα καλα(καταλαβενετε αγχος να μην παει κατι στραβα)

1.φιλτρο : τα υλικα απο κατω προσ τα επανω μπλε σφουγγαρι - υαλοβαμβακασ - substat pro( ποσα λιτρα να παρω) - υαλοβαμβακασ. τα λεω καλα?ειναι καλο το στησιμο του φιλτρου?

2. Test : α)αμμωνιασ β)νιτρωδων αλατων γ)νιτρικων αλατων. ειναι 3 ετσι δεν ειναι?αν ναι εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα αξιοπιστη? + αμμωννια απο το φαρμακειο.

3.υποστρωμα(προυποθεση 1- 2 φυτα) : εχετε να μου προτεινετε κατι?μαρκα.υλικο? πανω απο το υποστρωμα μου αρεσε ενα χαλικακι που εμοιαζε σαν αμμοσ φυσικα ποιο χονδρο.εδω τι λετε?

4.διακοσμητικα : οτι και να παρω ξυλο η πετρα θα πρεπει να το περασω ενα βρασμο πρωτα?

5 φυτα : εχετε να μοθ προτεινετε καποιο ανθεκτικο φυτο για αρχαριους.αν ναι καποιο link να με παραπεμπει σε φοτο(δεν μοθ αρεσουν τα ψηλα φυτα θα ηθελα κατι σε μικρο).

6. ψαρια : μου προτεινανε να βαλω για αρχη και για μενα που ειμαι αρχαριοσ πλατυ και γκαππυ.αν βαλω αυτα απο ποσα να βαλω μεσα στα120 λιτ.???

παιδια αυτα σκεφτηκα τωρα. χιλια συγνωμη αν σασ κουρασα και φυσικα αν εκανα η ειπα καποια κοτσανα παραπανω.σασ παρακαλω οσο γινεται πιο αναλυτικα ;):blush: καταλαβενετε σε τι φαση βρισκομαι γεματοσ ενθουσιασμο αλλα και πολυ μπερδεμενοσ.αυτα για αρχη τισ επομενεσ ημερεσ για το στρωσιμο θα σασ κουρασω και παλι.απλα θελω να ξερω τι θα βαλω και μετα να κανω οτιδηποτε?

:)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια μολισ σημερα εχω στα χερια μου ενυδρειο 120λιτ. και θα ηθελα να με βοηθεισετε να ολοκληρωσω την ολη διδικασια στησιματοσ και στρωσιματοσ του ενυδρειου μοθ.εχω διαβασει πολλα θεματα για αυτην την περιπτωση και θελω να δω αν τα καταλαβα καλα(καταλαβενετε αγχος να μην παει κατι στραβα)

1.φιλτρο : τα υλικα απο κατω προσ τα επανω μπλε σφουγγαρι - υαλοβαμβακασ - substat pro( ποσα λιτρα να παρω) - υαλοβαμβακασ. τα λεω καλα?ειναι καλο το στησιμο του φιλτρου?

2. Test : α)αμμωνιασ β)νιτρωδων αλατων γ)νιτρικων αλατων. ειναι 3 ετσι δεν ειναι?αν ναι εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα αξιοπιστη? + αμμωννια απο το φαρμακειο.

3.υποστρωμα(προυποθεση 1- 2 φυτα) : εχετε να μου προτεινετε κατι?μαρκα.υλικο? πανω απο το υποστρωμα μου αρεσε ενα χαλικακι που εμοιαζε σαν αμμοσ φυσικα ποιο χονδρο.εδω τι λετε?

4.διακοσμητικα : οτι και να παρω ξυλο η πετρα θα πρεπει να το περασω ενα βρασμο πρωτα?

5 φυτα : εχετε να μοθ προτεινετε καποιο ανθεκτικο φυτο για αρχαριους.αν ναι καποιο link να με παραπεμπει σε φοτο(δεν μοθ αρεσουν τα ψηλα φυτα θα ηθελα κατι σε μικρο).

6. ψαρια : μου προτεινανε να βαλω για αρχη και για μενα που ειμαι αρχαριοσ πλατυ και γκαππυ.αν βαλω αυτα απο ποσα να βαλω μεσα στα120 λιτ.???

παιδια αυτα σκεφτηκα τωρα. χιλια συγνωμη αν σασ κουρασα και φυσικα αν εκανα η ειπα καποια κοτσανα παραπανω.σασ παρακαλω οσο γινεται πιο αναλυτικα ;):blush: καταλαβενετε σε τι φαση βρισκομαι γεματοσ ενθουσιασμο αλλα και πολυ μπερδεμενοσ.αυτα για αρχη τισ επομενεσ ημερεσ για το στρωσιμο θα σασ κουρασω και παλι.απλα θελω να ξερω τι θα βαλω και μετα να κανω οτιδηποτε?

:)

απο που να ξεκινησω τωρα μαζι σου,και που να τελειωσω......

εδω διαβασε ολη τη σελιδα πολυ προσεχτικα,και με υπομονη,ιδιαιτερα σε οτι αναφερεται στο στησιμο νεου ενυδρειου..... ;)

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια μολισ σημερα εχω στα χερια μου ενυδρειο 120λιτ. και θα ηθελα να με βοηθεισετε να ολοκληρωσω την ολη διδικασια στησιματοσ και στρωσιματοσ του ενυδρειου μοθ.εχω διαβασει πολλα θεματα για αυτην την περιπτωση και θελω να δω αν τα καταλαβα καλα(καταλαβενετε αγχος να μην παει κατι στραβα)

1.φιλτρο : τα υλικα απο κατω προσ τα επανω μπλε σφουγγαρι - υαλοβαμβακασ - substat pro( ποσα λιτρα να παρω) - υαλοβαμβακασ. τα λεω καλα?ειναι καλο το στησιμο του φιλτρου?

2. Test : α)αμμωνιασ β)νιτρωδων αλατων γ)νιτρικων αλατων. ειναι 3 ετσι δεν ειναι?αν ναι εχετε να μου προτεινετε καποια μαρκα αξιοπιστη? + αμμωννια απο το φαρμακειο.

3.υποστρωμα(προυποθεση 1- 2 φυτα) : εχετε να μου προτεινετε κατι?μαρκα.υλικο? πανω απο το υποστρωμα μου αρεσε ενα χαλικακι που εμοιαζε σαν αμμοσ φυσικα ποιο χονδρο.εδω τι λετε?

4.διακοσμητικα : οτι και να παρω ξυλο η πετρα θα πρεπει να το περασω ενα βρασμο πρωτα?

5 φυτα : εχετε να μοθ προτεινετε καποιο ανθεκτικο φυτο για αρχαριους.αν ναι καποιο link να με παραπεμπει σε φοτο(δεν μοθ αρεσουν τα ψηλα φυτα θα ηθελα κατι σε μικρο).

6. ψαρια : μου προτεινανε να βαλω για αρχη και για μενα που ειμαι αρχαριοσ πλατυ και γκαππυ.αν βαλω αυτα απο ποσα να βαλω μεσα στα120 λιτ.???

παιδια αυτα σκεφτηκα τωρα. χιλια συγνωμη αν σασ κουρασα και φυσικα αν εκανα η ειπα καποια κοτσανα παραπανω.σασ παρακαλω οσο γινεται πιο αναλυτικα ;):blush: καταλαβενετε σε τι φαση βρισκομαι γεματοσ ενθουσιασμο αλλα και πολυ μπερδεμενοσ.αυτα για αρχη τισ επομενεσ ημερεσ για το στρωσιμο θα σασ κουρασω και παλι.απλα θελω να ξερω τι θα βαλω και μετα να κανω οτιδηποτε?

;)

Γεια σου φιλέ

1. Τον υαλοβάμβακα λέω να τον βάλεις 1ο από όλα.Στο τέλος δεν νομίζω να χρειάζεται.Για ποσότητα δεν ξέρω.

2. Τεστ για το στρώσιμο πρέπει να σου κάνουν όλα.Εγω προτείνω τα υγρά της Sera. Αμμωνία πρόσεξε πόση θα βάλεις γιατι εγω είχα ρίξει αρκετή και περιμένα μέρες να πέσει.Κάμε κάνα τεστ σε λιγότερα λίτρα πχ 1 να δεις πως ανεβαίνει.

3. Δεν ξέρω

4. Καλό είναι να βράζονται όλα

5. Το μόνο που έχω μέχρι στιγμής είναι ανούμπια η οποία είναι ανθεκτική

6. Από τι ξέρω τα guppy γεννούν πολύ εύκολα οπότε πρόσεχε μην βρεθείς με μερικές δεκάδες και δεν ξέρεις τι να τα κάνεις

Τα παραπάνω στα λέω με μια επιφύλαξη καθότι αρχάρειος :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλέ

1. Τον υαλοβάμβακα λέω να τον βάλεις 1ο από όλα.Στο τέλος δεν νομίζω να χρειάζεται.Για ποσότητα δεν ξέρω.

2. Τεστ για το στρώσιμο πρέπει να σου κάνουν όλα.Εγω προτείνω τα υγρά της Sera. Αμμωνία πρόσεξε πόση θα βάλεις γιατι εγω είχα ρίξει αρκετή και περιμένα μέρες να πέσει.Κάμε κάνα τεστ σε λιγότερα λίτρα πχ 1 να δεις πως ανεβαίνει.

3. Δεν ξέρω

4. Καλό είναι να βράζονται όλα

5. Το μόνο που έχω μέχρι στιγμής είναι ανούμπια η οποία είναι ανθεκτική

6. Από τι ξέρω τα guppy γεννούν πολύ εύκολα οπότε πρόσεχε μην βρεθείς με μερικές δεκάδες και δεν ξέρεις τι να τα κάνεις

Τα παραπάνω στα λέω με μια επιφύλαξη καθότι αρχάρειος :)

περιττο να σου πω και σενα να διαβασεις το παραπανω λινκ που εδωσα στον φιλο,γιατι εκανες ορισμενα λαθακια...

πχ,ο υαλοβαμβακας απο κατω προς τα πανω μπαινει τελευταιος τερμα πανω.....

τα υγρα τεστ που προτεινες εχουν παρα πολυ μεγαλες αστοχιες υλικου ;):lmao: αρα.....

κλπ....ΔΙΑΒΑΣΜΑ,και ξαναδιαβασμα.... ;):blush:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον φιλο klaz.Για τα τεστ δεν θα σου πω.Εχεις βαλει νερο στο ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

περιττο να σου πω και σενα να διαβασεις το παραπανω λινκ που εδωσα στον φιλο,γιατι εκανες ορισμενα λαθακια...

πχ,ο υαλοβαμβακας απο κατω προς τα πανω μπαινει τελευταιος τερμα πανω.....

τα υγρα τεστ που προτεινες εχουν παρα πολυ μεγαλες αστοχιες υλικου :);) αρα.....

κλπ....ΔΙΑΒΑΣΜΑ,και ξαναδιαβασμα.... ;):blush:

Δηλαδή το μπλέ σφουγγάρι κάνει τον μηχανικό καθαρισμό?Στο σχήμα φαίνεται να είναι 1ος ο υαλοβαμβακάς μαζί βέβαια με το μπλε σφουγγάρι.Πριν το νερό περάσει στο βιολογικό κομμάτι δεν πρέπει να καθαρίζεται?Όσο για τα τεστ σίγουρα δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστα γιατί μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα μόνο στικ.Έσυ ποιά χρησιμοποιείς?Και τιμή αν μπορείς.

Το site που αναφέρεις το έχω διαβάσει ολόκληρο

Link to comment
Share on other sites

Είσοδος νερού > Υαλοβάμβακας > Σφουγγάρι > Βιολογικό υλικό > Αντλία

Το ίδιο πράγμα δεν λέμε?Η παρεξήγηση έγινε μάλλον στην είσοδο του νερού ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα δεν λέμε?Η παρεξήγηση έγινε μάλλον στην είσοδο του νερού ;)

:)

:blush:

Link to comment
Share on other sites

καταρχασ παιδια σασ χιλια ευχαριστω.στο φιλτρο ειχα πει απο κατω προσ τα επανω.οποτε αυτο που λεμε ολοι ειναι μπλε σφουγαρι - υαλοβαμβακασ - βιολογικο υλικο - αντλια. συμφωνουμε ολοι σε αυτο?νατο κλεισω?.τελειωσε αυτο.μονο ποσα λιτρα να παρω δεν ξερω.με τη θα πρεπει να το δω να κανω αντιστοιχηση????δεν εχω κανει ακομα τιποτα , οποσ λετε παντα οι παλιοι : πρεπει να μαθεισ ,να ξερεισ τι θα βαλεισ και μετα να τα βαλεισ.οσον αφορα τα γκαππυ εχετε δικιο δεν ειμαι ετοιμΟς να γινω μπαμπας ακομα ειμαι πολυ μικρος. ;) κατι σε αλλο ψαρακι προτασεισ?δεν θελω να παω να αγορασω κατι οχι πουν α μου να αρεσει οπτικα αλλα να ταιριαζιουν και να συμβιωσουν.

θα συνεχισω να γινομαι κουραστικοσ αλλα θα σασ παρουσιασω καποτε το αριστουργημα μου και θα λετε με καμαρι "δικο μας παιδι ειναι ο george"

Έγινε επεξεργασία - GEORGETAX
Link to comment
Share on other sites

ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑΣ: Είναι κατάλληλος για τα φίλτρα που δουλεύουν για μηχανικό καθάρισμα του νερού ή σαν πρώτο υλικό (στην είσοδο του νερού) στα εξωτερικά ή εσωτερικά βιολογικά φίλτρα. Αν βάλουμε μεγάλη ποσότητα μπορεί να εργαστεί και σαν βιολογικό φίλτρο, αλλά επειδή κατακρατεί την αιωρούμενη βρωμιά πρέπει να καθαρίζεται ή να αντικαθίσταται συχνά, γιατί η βρωμιά δεν έχει σημασία αν είναι ελεύθερη στο νερό ή πάνω σε ένα υλικό εφόσον παραμένει μέσα στο νερό. Πρέπει να έχουμε υπ όψιν μας ότι μικρά κομματάκια από υαλοβάμβακα μπορεί να βρεθούν στο στομάχι των ψαριών με άσχημες συνέπειες, γι αυτό και καλό είναι να αποφεύγουμε να τον χρησιμοποιούμε σαν τελευταίο υλικό στο φίλτρο μας. Μπορούμε να τον πλύνουμε και να τον χρησιμοποιήσουμε 2 ή 3 φορές, αλλά είναι ακόμα καλύτερα να τον αντικαθιστούμε κάθε φορά, αφού δεν πρόκειται για ακριβό υλικό και δεν χρειάζεται να βάζουμε κάθε φορά μεγάλη ποσότητα. Πριν από την χρήση του πρέπει να τον πλένουμε με χλιαρό νερό για να απομακρύνουμε μικρά τρίμματα του και για να είναι πιο αποτελεσματική η απόδοση του.

ΤΟ ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ

Το μπλε σφουγγάρι είναι ένα από τα πιο διαδεδομένα υλικά φιλτραρίσματος τα τελευταία χρόνια στο χόμπι των ενυδρείων. Το υλικό αυτό (Polyurethane - PUR) έχει πολλούς ανοιχτούς πόρους που επιτυγχάνονται με την χρήση υπερήχων. Έχει μεγάλη εσωτερική επιφάνεια, περί τα 20 - 25 cm² ανά 1 cm³ πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει μεγάλη επιφάνεια για την εγκατάσταση βακτηριδίων. Χρησιμοποιείται σε μεγάλα κομμάτια ,για εξωτερικά φίλτρα και φίλτρα για λίμνες ή μικρότερα κομμάτια για εσωτερικά φίλτρα. Έχει μεγάλη διάρκεια ζωής και μπορεί να πλένεται συχνά χωρίς πρόβλημα, αρκεί όταν το πλένουμε να το πιέζουμε μόνο μέσα στο νερό και να μην το στύβουμε, γιατί με τον καιρό θα αρχίσει να δημιουργεί μεγαλύτερα κενά στην μάζα του.

Στο εμπόριο κυκλοφοράει σε κομμάτια 1 Χ 1 m και 0,5 Χ 0,5 m και σε πάχη 3 cm, 5 cm και 10 cm. Υπάρχουν σφουγγάρια με λεπτούς (45 ppi), μεσαίους (30 ppi) και μεγάλους (10 ppi) πόρους, ανάλογα με την χρήση που θέλουμε να του κάνουμε. Πολλά εσωτερικά, αλλά και εξωτερικά φίλτρα γνωστών εταιρειών χρησιμοποιούν μόνο αυτό το είδος σφουγγαριού σαν υλικό φιλτραρίσματος.

(ppi = parts per inch)

Από tsamisaquarium.com

Guppy μπορείς να βάλεις αρσενικά.Πολύ ωραία ψαράκια.Εγώ με αυτά θα ξανα-ξεκινούσα και όχι με χρυσόψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Είσοδος νερού > Υαλοβάμβακας > Σφουγγάρι > Βιολογικό υλικό > Αντλία

Πρώτα ο υαλοβάμβακας και μετά το σφουγγάρι (για να μην μπουκώνει γρήγορα)!

Μακαρόνι σου προτείνω να βάλει όσο χωράει στο φίλτρο σου (πόσο χώρο έχει; )!

Για να διαλέξεις τα ψάρια σου θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα κάνεις μια σύνθεση βιοτοπική ή αν θα στραφείς προς ένα κοινωνικό ενυδρείο, σαφώς μια πολύπλοκη λύση καθώς θα πρέπει να επιλέξεις με πολύ προσοχή τα είδη που σκέφτεσαι να συνδυάσεις!

Θα σου πρότεινα να δεις εδώ

ΒΙΟΤΟΠΙΚΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1549

http://fish.mongabay.com/biotope.htm

και να διαλέξεις έναν βιότοπο ή ένα είδος ψαριού

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...view&idev=1

(που το προτιμάς σύμφωνα με τα όσα διαβάζεις)!

Link to comment
Share on other sites

ωραιο kouzman ενημερωθηκα καπως.μου φαινεται οτι ειμαι για ΛΙΜΝΗ MALAWIγια αρχαριους.να ξεκινησω απο εκει.τι λεσ και εσυ??Labidochromis ειναι ειδοσ απο κιχλιδεσ?υπαρχουν πολλα ειδη και σχεδια απο οτι εχω δει.αυτα ζουν σε κοπαδια μονο?ξερεισ ειναι λιγο δυσκολο οι γεννεσ για μενα παντωσ ειναι ομορφα ,και για αρχαριουσ.τι αλλο θα μπορουσα να βαλω μαζι τουσ?μια ιδεα? το μακαρονι που να το βαλω ? εννοω αναμεσα απο ποια υλικα?εχω το ενυδρειο απο τα champion.120 lit. τωρα δεν μπορω να σου πω χωρητικοτητα.δεν ειμαι σιγουρος.

κατι αλλο με εχουν μπερδεψει λιγο οσον αφορα το υποστρωμα.αλλοι μου λενε για δυο ειδη( δδεν θυμαμε τωρα ονομασιεσ) ενα απο κατω σαν λιπασμα με συστατικα για τα φυτα και απο επανω οτι θες χαλικι ψηλο χονδρο κ.τ.λ.

και αλλοι μου λενε οτι δεν χρειαζεται τιποτα παρα μονο το χαλικι απλα να μην ειναι αιχμηρο.τι εχετε εσεισ ρε παιδια πωσ τα εχετε στησει?ειπα οτι θελω για αρχη να βαλω 1 -2 φυτα τι πρεπει ακριβωσ να κανω? ο klaz με βοηθεισε οσον αφορα τοπ υποστρωμα απο ενa link αλλα και παλι..... ;):blush::)

θα παω στο πετσοπ αυριο γι αυτο πειτε μου τι να ψαξω για υποστρωμα μαρκεσ?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση;Γιατί έχετε μπερδευτεί με το φίλτρο καταρχάς;Τα πράγματα είναι πολύ απλά! Από ΚΑΤΩ προς τα ΠΑΝΩ.1)Μπλέ σφουγγάρι, 2) Βιολογικό υλικό -π.χ. substrat pro, 3) Υαλοβάμβακας, 4)Καπάκι φίλτρου-αντλία.

κατι αλλο με εχουν μπερδεψει λιγο οσον αφορα το υποστρωμα.αλλοι μου λενε για δυο ειδη( δδεν θυμαμε τωρα ονομασιεσ) ενα απο κατω σαν λιπασμα με συστατικα για τα φυτα και απο επανω οτι θες χαλικι ψηλο χονδρο κ.τ.λ.

και αλλοι μου λενε οτι δεν χρειαζεται τιποτα παρα μονο το χαλικι απλα να μην ειναι αιχμηρο.τι εχετε εσεισ ρε παιδια πωσ τα εχετε στησει?ειπα οτι θελω για αρχη να βαλω 1 -2 φυτα τι πρεπει ακριβωσ να κανω? ο klaz με βοηθεισε οσον αφορα τοπ υποστρωμα απο ενa link αλλα και παλι.....

θα παω στο πετσοπ αυριο γι αυτο πειτε μου τι να ψαξω για υποστρωμα μαρκεσ?

Αποφάσισε τι είδος ενυδρείου θα κάνεις. Δηλαδή θα κάνεις φυτεμένο κοινωνικό ή θα πάς σε κιχλίδα; Και ο λόγος που στο ρωτάω είναι γιατί πολύ απλά αμα πας σε κιχλίδα δεν χρειάζεσαι υπόστρωμα ενώ αμα πάς σε φυτεμένο θα χρειαστείς. Ξεκαθάρισε τι θέλεις και εμείς θα σου πούμε τι να κάνεις ακριβώς.

Πάντως για υπόστρωμα και αρκετά δοκιμασμένο και με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα σε μένα είναι ο λατερίτης ο φλορίτης.

Link to comment
Share on other sites

Για τις κιχλίδες δεν μπορώ να σου πω και πολλά πράγματα μια και δεν έχω!

Πάντως υπάρχουν εύκολα είδη τα οποία θα μπορείς να τα φιλοξενήσεις χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια!

Μια έρευνα στα θέματα που υπάρχουν στην αντίστοιχη κατηγορία και μια δημοσίευση εκεί θα σε βοηθήσει νομίζω πολύ περισσότερο στο να πάρεις κάποιες αποφάσεις και να διαμορφώσεις ένα setup!

Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία από το φίλτρο σου, να αναφέρεις διαστάσεις ή κάποιο σχεδιάγραμμα για να καταλάβω τι δυνατότητες έχει!

Το μακαρόνι θα το βάλεις τελευταίο μετά από τα μηχανικά φίλτρα!

Αν πας για κιχλίδες μάλλον θα χρειαστεί να βάλεις άμμο και από φυτά λίγα και δύσκολα!

Link to comment
Share on other sites

κοινωνικο φυτεμενο ειναι με διαφορετικα ειδη ψαριων?κατι τετοιο θα με ενδιεφεραι αν ειναι αυτο που καταλαβα.παιδια συγνωμη ανα κανω χαζεσ ερωτησεισ αλλα εχω σαστιση εχω διαβασει τοσα πολλα και δεν θυμαμε και πωσ με λενε.ο λατερίτης ο φλορίτης ειναι το κατω υποστρωμα και απο πανω μπορω να βαλω εγω το χαλικι που θελω?????? ποσο κοστιζει περιπου?αυτο το υποστρωμα ειναι ιδανικο για φυτα ε?με το φιλτρο ολα οκ τελειωσε αυτο τωρα ειμαστε στο υποστρωμα.

για τα ψαρια δεν θελω γεννεσ απο τωρα ειναι ακομα νωρις.οποτε προτασεισ για ψαρια που δεν γενανε και θα μου αρεσε να εχω 2- 3 ειδη διαφορετικα.το προβλημα ειναι η αποικια των ψαριων τι να περιλαμβανει.προτασεισ προτασεισ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπερδεύεσαι και δεν αποφασίζεις να φτιάξεις έναν βιότοπο που να έχει και δυνατότητες να φιλοξενήσει φυτά!

Εκεί η επιλογή των ψαριών είναι πολύ πιο εύκολη και θα έχεις πολλά να δεις και να μελετήσεις πριν αποφασίσεις να αρχίσεις το στήσιμο!

Υπόστρωμα θα βρεις από πολλές εταιρίες και σε διαφορετικές τιμές δες τι σε συμφέρει και πράττεις ανάλογα!

Δεν νομίζω πως θα πρέπει να σε απασχολούν και πολύ οι γέννες σε αυτό το στάδιο!

Καλύτερα να ασχοληθείς με το στήσιμο!

Δες εδώ:

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Έχεις χρόνο να μελετήσεις και να αποφασίσεις για πολλά πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει πρώτα να καταλήξεις τι ακριβώς θέλεις και να γίνεις πιο συγκεκριμένος μόνο έτσι μπορούμε να σε βοηθήσουμε πιο αποτελεσματικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε το ίδιο φίλτρο!

Μπορείς να βάλεις απο πάνω προς τα κάτω υαλοβάμβακα, το σφουγγάρι που έχεις και μετά όσο μακαρόνι χωράει!

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε το ίδιο φίλτρο!

Μπορείς να βάλεις απο πάνω προς τα κάτω υαλοβάμβακα, το σφουγγάρι που έχεις και μετά όσο μακαρόνι χωράει!

;):blush::)

Και εγώ το ίδιο έχω μόνο που έχει και καπάκι πίσω.

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο δεν ξερω τι ακριβωσ θελω.συγνωμη που γινομαι κουραστικος και σασ μπερδευω αλλα ειμαι και εγω σε μια φαση που μου αρεσουν ολα και τα θελω σασ ιδεα ολα.θα μελετησω σιγα σιγα τα βιοτοπικα ενυδρεια και να προσαρμοσω καπωσ το δικο μου.θα το ξαναπω σας ευχαριστω οπυ ασχολειστε και με βοηθατε.

kouzman το φιλτρο οταν ειναι να το καθαρισεις το κανεισ σε ολα τα σημεια του δλδ και στον υαλοβαμβακα και στο σφουγγαρι και στο μακαρονι π.χ.

οταν παιζει αντι για μακαρονι να βαλεισ το substrat pro το καθαριζεισ και αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν το καθαρίζω συχνά!

Στα χρυσόψαρα, τα οποία παράγουν πολλά απόβλητα, αλλάζω κάθε εβδομάδα τις 2 στρώσεις υαλοβάμβακα που έχω και τίποτα άλλο!

Το σφουγγάρι το στύβω σε νερό ενυδρείου το πολύ μια φορά τον μήνα (ουσιαστικά όταν βλέπω πως μπουκώνει και πέφτει η στάθμη στον τρίτο θάλαμο)!

Και το μακαρόνι (ότι μάρκα και να πάρεις) το έχω δέσει μέσα σε τούλι από μπομπονιέρα (λευκό απλό) και δεν το έχω καθαρίσει ποτέ!

Αν δεις ότι μπουκώνει το τούλι μπορείς να το πλύνεις μέσα σε νερό ενυδρείου!

Δες και εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=34167

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=34242

Το βιολογικό υλικό που προτείνεις θεωρείτε από τα καλύτερα της κατηγορίας του και σου το προτείνω ανεπιφύλακτα (του δίνουν διάρκεια ζωής τρία χρόνια)!

Link to comment
Share on other sites

ενα συγγενησ θελει να βαλει μεσα σε 60λιτ.ενυδρειο τον nemo το υποσχεθηκε στην κορουλα του.ποιο ψαρι ειναι αυτο?υπαρχει κατι που να του μοιαζει? και φυσικα αν υπαρχει αυτο το ψαρι.θα μπορουσε να το βαλει μεσα σε 60 λιτ. και ποσα θα μπορουσαν να ζησουν εκει?

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι που αναφέρεις είναι θαλασσινό και θα πρέπει να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=28

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...