Jump to content

Αρχίζει να τελειώνει η υπομονή μου?


Recommended Posts

Γειά σας και πάλι,

επανέρχομαι, σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου μου. Είμαι στην 6η!!!!!! εβδομάδα.

Εχω μέσα ένα χρυσόψαρο το οποίο το έχω απο την δεύτερη ημέρα και μεγαλώνει κανονικά.

Πρίν απο τρείς ημέρες μηδένισε η αμμωνία. Παρόλα αυτά σήμερα το πρωί, τα νιτρώδη (ΝΟ2) είναι στον θεό (2ml) και χθές έκανα και αλλαγή νερού ~30%.

Δεν έχω μετρήσει νιτρικά (ΝΟ3). Θεώρησα οτι δεν είχε νόημα. Αν και νομίζω οτι και αυτά είναι πολύ υψηλά γιατί τα διακοσμητικά έχουν γεμίσει καφέ αλγη. Βεβαια το παράδοξο είναι οτι οι πρώτες επιφάνειες που έπιασαν άλγη ήταν αυτές που είχαν άμεση επαφή με το φώς της λάμπας. Εκει που δεν πέφτει το φως δεν υπάρχει ακόμα άλγη και αυτό με μπερδεύει σχετικά με την αιτία της υπαρξης της άλγης.

Εχω φρικάρει. Τα νιτρώδη διασπώνται απο το βακτήρια ταυτόχρονα με την αμμωνία ή λειτουργεί διαφορετικά το σύστημα? Ξέρετε μετά απο 6 εβδομάδες έχω αρχίσει να χάνω την υπομονή μου.

Οποιαδήποτε παρατηρηση, σχόλιο, ιδέα, κλπ είναι παραπάνω απο ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ,

Βαγγέλης.

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι προς το παρόν με την άλγη καθόλου. Θα έρθει η ώρα της αργότερα. Αυτό που μετράει τώρα είναι να δεις τι γίνεται με τα βακτηρίδια του φίλτρου σου. Και 6 εβδομάδες είναι πάρα πολύ...

- Μήπως με κάποιο τρόπο εξόντωσες την καινούρια αποικία? (καθάρισμα φίλτρου, πλύσιμο με νερό βρύσης, τυχόν χημικά κλπ?)...

- Χρησιμοποιείς έτοιμα βακτήρια στο νερό σου?

- Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι προς το παρόν με την άλγη καθόλου. Θα έρθει η ώρα της αργότερα. Αυτό που μετράει τώρα είναι να δεις τι γίνεται με τα βακτηρίδια του φίλτρου σου. Και 6 εβδομάδες είναι πάρα πολύ...

- Μήπως με κάποιο τρόπο εξόντωσες την καινούρια αποικία? (καθάρισμα φίλτρου, πλύσιμο με νερό βρύσης, τυχόν χημικά κλπ?)...

- Χρησιμοποιείς έτοιμα βακτήρια στο νερό σου?

- Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

Το ενυδρείο είναι 80 λίτρα καθαρά και:

α. Δεν καθάρισα το φίλτρο

β. Δεν έχω βάλει χημικά

γ. Δεν έχω πλύνει με νερό βρύσης

Τι εννοείς έτοιμα βακτήρια? Οχι δεν έχω μεταφέρει αποικία απο άλλο ενυδρείο (αν εννοείς αυτό).

Απλώς συμπληρώνω Nitrivec σε κάθε αλλαγή.

Επίσης σκέφτηκα μήπως δεν κάνει καλή ανακύκλωση το νερό αλλά αυτό δεν θα επηρέαζε και την αμμωνία?

Ευχαριστώ,

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 80 λίτρα καθαρά και:

α. Δεν καθάρισα το φίλτρο

β. Δεν έχω βάλει χημικά

γ. Δεν έχω πλύνει με νερό βρύσης

Τι εννοείς έτοιμα βακτήρια? Οχι δεν έχω μεταφέρει αποικία απο άλλο ενυδρείο (αν εννοείς αυτό).

Απλώς συμπληρώνω Nitrivec σε κάθε αλλαγή.

Επίσης σκέφτηκα μήπως δεν κάνει καλή ανακύκλωση το νερό αλλά αυτό δεν θα επηρέαζε και την αμμωνία?

Ευχαριστώ,

Βαγγέλης

Κάνε μια μέτρηση τα νιτρικά σου και πες μας την τιμή σου λογικά θα είναι στα κόκκινα. Άμα είναι μεγάλη η τιμή τότε κάνεις αλλαγή νερού της τάξεως του 80% και μετά είτε κρατάς το χρυσόψαρο είτε πας σε τροπικά ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάνε μέτρηση στα ΝΟ3 και βλέπουμε. Αλλά αφού έχει ακόμα ΝΟ2 δύσκολο να είναι στα ύψη. Τα νιτρικά θα ανέβουν πολύ όταν μηδενίσουν τα ΝΟ2.

Κάνε λίγη υπομονή ακόμα, είσαι στο τέλος. Εφαγες τον γάιδαρο που λένε και έχει μείνει η ουρά... ;)

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!! παιδιά.

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...