Jump to content

Recommended Posts

για σας...βλεπω σε διαφορα πετσοπ ξυλα...και θελω να αγορασω καποιο...αλλα πριν το κανω θα ηθελα να ρωτησω...!Εχω δει οτι διαφερουν στο χρωμα...εχω δει ασπρα...και τα καφε...!τα πρωτα ειναι πιο ακρηβα αποτι εχω ρωτησει...!Οι περιοχες τους ειναι ιδιες ..?και πιο ειναι καλυτερο για ενα ενυδρειο(μεταβολες στο νερο)...η αυτο ειναι καθαρα θεμα γουστου??Επειδη θελω να αγορασω...ποσες περιπου χωρανε σε 200Λ ενα με δυο η παλι και αυτο ειναι θεμα γουστου??Ευχαριστω...!

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι θεμα γουστου , μπορεις ομως αν θες να σου κιτρινισει το νερο να παρεις μοπανι

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι θεμα γουστου , μπορεις ομως αν θες να σου κιτρινισει το νερο να παρεις μοπανι

Μοπανι...θα το εχω κατα νου...!!Αυτα θελουν και βρασυμο μετα σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Oτι περνεις απο πετ σοπ δν θελει βρασιμο , εκτος αν δεν σου αρεσει η κιτρινιλα στο νερο σου τν οποια θα σου βγαλουν μερικα ξυλα

Link to comment
Share on other sites

Μοπανι...θα το εχω κατα νου...!!Αυτα θελουν και βρασυμο μετα σωστα??

Κάνε ένα ξέπλυμα να φύγουν οι σκόνες μόνο, εκτός αν δεν σου αρέσει η κιτρινίλα που αναφέρεται παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η κιτρινίλα αν δεν σου αρέσει ,μπορεί εξάλλου με καλή "φιλτρανσι" μετά από λίγο καιρό και λίγες αλλαγές νερού να φιγη

Link to comment
Share on other sites

Η κιτρινίλα αν δεν σου αρέσει ,μπορεί εξάλλου με καλή "φιλτρανσι" μετά από λίγο καιρό και λίγες αλλαγές νερού να φιγη

Θα το βαλω να μουλιασει πρωτα λεω...!

Link to comment
Share on other sites

Θα το βαλω να μουλιασει πρωτα λεω...!

good good..!! καντο!

Link to comment
Share on other sites

Αν και νέος στο hobby τα ξυλα πάντα τα βράζω. Δεν το κάνω για να φύγει η κιτρινίλα, αλλά για να μειώσω όσο γίνεται το ενδεχόμενο εισαγωγής κάποιου κακού βακτηρίου ή παράσιτου στο σύστημα. Μετά το βράσιμο τα αφήνω μια εβδομάδα σε κουβά με μια μικρή δόση κάποιου φαρμάκου αντιβακτηριδιακού.

Έχω παρατηρήση πως τα Mopani κιτρινίζουν περισσότερο το νερό και βυθίζονται εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θελω να αγορασω...ποσες περιπου χωρανε σε 200Λ ενα με δυο η παλι και αυτο ειναι θεμα γουστου??Ευχαριστω...!

Ειναι και θεμα μεγεθους των ξυλων.

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι θεμα γουστου , μπορεις ομως αν θες να σου κιτρινισει το νερο να παρεις μοπανι

Είναι κι άλλα ξύλα που κιτρινίζουν το νερό, όχι μονο τα mopani, όπως το bogwood.

Προσωπικά με το μόνο ξύλο που δεν μου έχει κιτρινίσει είναι το red moorwood.

Link to comment
Share on other sites

για σας...βλεπω σε διαφορα πετσοπ ξυλα...και θελω να αγορασω καποιο...αλλα πριν το κανω θα ηθελα να ρωτησω...!Εχω δει οτι διαφερουν στο χρωμα...εχω δει ασπρα...και τα καφε...!τα πρωτα ειναι πιο ακρηβα αποτι εχω ρωτησει...!Οι περιοχες τους ειναι ιδιες ..?και πιο ειναι καλυτερο για ενα ενυδρειο(μεταβολες στο νερο)...η αυτο ειναι καθαρα θεμα γουστου??Επειδη θελω να αγορασω...ποσες περιπου χωρανε σε 200Λ ενα με δυο η παλι και αυτο ειναι θεμα γουστου??Ευχαριστω...!

Για το πόσες χωράνε είναι και θέμα γούστου και θέμα μεγέθους των ξύλων. Μπορείς δηλαδή να βάλεις πολλά μικρά ή λίγα αλλά μεγάλα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν και νέος στο hobby τα ξυλα πάντα τα βράζω. Δεν το κάνω για να φύγει η κιτρινίλα, αλλά για να μειώσω όσο γίνεται το ενδεχόμενο εισαγωγής κάποιου κακού βακτηρίου ή παράσιτου στο σύστημα. Μετά το βράσιμο τα αφήνω μια εβδομάδα σε κουβά με μια μικρή δόση κάποιου φαρμάκου αντιβακτηριδιακού.

Έχω παρατηρήση πως τα Mopani κιτρινίζουν περισσότερο το νερό και βυθίζονται εύκολα.

Τι να σου πω...εγω δεν ξερω τι σοι μαρκα ειναι...ειναι ασπρο παντος...οχι καφε καφε...προς το ασπρο...και ηταν ακριβουτσικο μπορω να πω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για το πόσες χωράνε είναι και θέμα γούστου και θέμα μεγέθους των ξύλων. Μπορείς δηλαδή να βάλεις πολλά μικρά ή λίγα αλλά μεγάλα :thumbup:

Αυτο που εχω μικρο το λές...ειναι περιπου 25-30εκ...!Αλλα θελω να βαλω και καμια πετρα...αρα θα παρω κομα δυο η ενα τετοιο??Ημμμ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...