Jump to content

Apistogramma Agasizzii σε 54 λίτρα και Rasbora Espei


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

πήρα ένα ενυδρείο 60Χ30Χ30 αφου έβαλα φυτά (Riccia, Echinodorus, Egeria densa, cabomba caroliniana, Hygrophila difformis, Gymnocoronis spilanthoides, Hygrophila polysperma) και χρησιμοποίησα 50ml tetra safestart για τα 60 λιτρα μου. Μετά από δυο εβδομάδες και αφού εριχνα κανένα φιλαράκι για να δημιουργειται αμμωνία, έκανα τις απαραιτητες μετρήσεις.

Έχω λοιπόν, 0 αμμωνία, 0 νιτρώδη και 10 νιτρικά. Αυτό σημαίνει ότι το ενυδρείο μου είναι στρωμένο.

Οι παράμετροι του νερού μου είναι 7-8 GH, 5-6 KH και 6.5-6.8 pH, θερμοκρασία 26 βαθμοί.

Χρησιμοποιώ απιονισμένο νερό και τύρφη γιατι το νερό της περιοχής μου ειναι πολύ σκληρό.

Επίσης έχω και CO2 Τetra depot και το φως αναβει για 10 ώρες (Τ8 15 W SUN GLO).

Εχθές λοιπόν έβαλα 10 rasbora espei τα οποία δείχνουν αρκετά στρεσαρισμένα. Κινούνται σα τρελά στο πίσω μέρος του ενυδρείου που κάνει ρεύμα το φίλτρο και πάνε από πλαινο τζαμι σε πλαινο τζαμι. Όταν κάλυψα τα πλαινα τζαμια με μαυρο χαρτόνι φάνηκαν να χαλάρωσαν. Αραια και που ερχονται και μπροστα καμια βόλτα. Το ενυδρείο έχει πολλά φυτά και πολλές κρυψώνες και δε νομίζω να είναι θέμα η διαμορφωση του. Επίσης το νερό είναι ανάλογο των απαιτήσεων τους. Τι μπορεί να τα στρεσάρει? Μήπως είναι πολύ το φως?

Τέλος σε αυτό το ενυδρείο προτίθεμαι να βάλω ενα ζευγάρι απιστογραμμα agasizzii. Έχω δει οτι αρκετοί απο δω είχαν αυτά τα ψάρια σε τέτοια ενυδρεία. Ποιες είναι οι γνώμες σας??? Να το προσπαθήσω? Πρέπει να αλλάξω κάτι?

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - kalagio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...