Jump to content

Πώς μπορώ να ρίξω το Ph?


Recommended Posts

Σε ένα rio 180 με σκαλάρια η τιμή του ph είναι 7,5 μετά από μία αλλαγή νερού..Εχω πάρει το sera pH-minus κάνει δουλεία?Επίσης ρίχνω κάθε βδομάδα blackwater..!!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα όχι χημικά, δεν έχουν μόνιμα αποτελέσματα, σπατάλη χρημάτων.

Υπάρχουν οικονομικότερες λύσεις

-Προετοιμασία με τύρφη

-Αντίστροφη όσμωση

Τα σκευάσματα blackwater δεν μειώνουν το pH.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ το Sera ph Minus αλλά δεν κρατάει το ph σταθερό, μετά από λίγο ξανά ανεβαίνει και εγώ έχω 3 Σκαλαρια με ph 7,6 και δεν εχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Βάζω τύρφη λογο του blackwater άλλα τίποτα δεν κάνει..αρα θα είμαι οκ με αυτό το ph?

καμία άλλη λύση?επίσης το έχω γεμίζει με ξύλα μέσα..!!

Link to comment
Share on other sites

το blackwater δεν έχει τύρφη σε υγρή μορφή?

Ποιας εταιρείας blackwater χρησιμοποιείς?

Εχεις παρατηρήσει στις μετρήσεις σου πτώση pH?

Εχω χρησιμοποιήσει sera blackwater και Kent marine blackwater expert και δεν έχει επηρεάσει τις τιμές του νερού μου.

Περιέχουν χουμικά οξέα και τανίνες, λογικά κάποια επεξεργασία τους κάνουν για να μην επηρεάζουν τις τιμές του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Μπά όχι καμία πτώση ph δεν έχω..!!

Και εγώ ακριβώς τα ίδια χρησιμοποιώ..!!

Aρα δηλαδή πάμε για αντίστροφη όσμωση..!!

Έγινε επεξεργασία - GioKal
Link to comment
Share on other sites

Μπά όχι καμία πτώση ph δεν έχω..!!

Και εγώ ακριβώς τα ίδια χρησιμοποιώ..!!

Aρα δηλαδή πάμε για αντίστροφη όσμωση..!!

Kαλύτερα ΑΟ, ασφαλής λύση.

Link to comment
Share on other sites

Το ενιδρείο είναι 180 λίτρα με εξωτερικό Fluval 305 γεμάτο μακαρόνια.Εχω άλλο ένα Fluval 105.Αμα το γεμίσω τύρφη και το βάλω θα είμαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Να γεμίσεις ολόκληρο εξωτερικό με τύρφη? Πολύ είναι. Εγώ στο 205 είχα βάλει σε ένα καλαθάκι μόνο και είχα 6.5 από 7.5 σε 120 λίτρα.

Αν βάλεις τύρφη κατευθείαν μέσα στο φίλτρο το πρόβλημα είναι πως θα κρατάς τις τιμές στα ίδια επίπεδα περίπου, όταν θα κάνεις αλλαγές νερού. Πρέπει να βρεις τη σωστή αναλογία βρύσης σε συνδυασμό με την τύρφη που θα έχεις στο φίλτρο σου. Επίσης η τύρφη στο φίλτρο κάθε 20 μέρες πάνω-κάτω θα θέλει αλλαγή, δεν πρέπει να την αλλάζεις όλη αμέσως και να βάζεις καινούρια αλλά μισή-μισή γιατί λόγω νέας τύρφης θα αλλάξουν οι τιμές απότομα κάτι που δεν πρέπει να γίνει.

Σε γενικές γραμμές είναι ταλαιπωρία πάντως. Καλύτερα να πάρεις μια ΑΟ ή τουλάχιστον το νερό να το προετοιμάζεις με τύρφη σε ένα βαρελάκι ή κάτι παρόμοιο και να κάνεις τις αλλαγές σου για να έχεις και τον έλεγχο.

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Το είχα αλλιώς στο μιαλίο μου..Πάντως ευχαριστώ πολύ..!!

θα πάω να πάρω ΑΟ..απο πού όμως?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα ένα εσωτερικό φίλτρο το Eheim biopower 200 (2412) για να το γεμίσω με τύρφη..!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα ένα εσωτερικό φίλτρο το Eheim biopower 200 (2412) για να το γεμίσω με τύρφη..!!

Με το φίλτρο θα κάνεις προετοιμασία το νερού ή θα το βάλεις μέσα στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Να προσέξεις να μην βάλεις πολύ τύρφη.

Στην αρχή να βάλεις πολύ λίγη και να κάνεις συνέχεια μετρήσεις να δεις κατά πόσο επηρεάζει το pH και αναλόγως πράττεις. Επίσης να προσοχή χρειάζεται κατά τις αλλαγές.

Το νερό των αλλαγών δεν πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά στις τιμές από αυτό που έχει ήδη το ενυδρείο με την τύρφη γιατί τα ψάρια δεν θα τις ανεχθούν (διαφορές σε pH), γι'αυτό καλύτερα να το προετοιμάζεις σε ένα άλλο δοχείο, βαρέλι ή οτιδήποτε άλλο έχεις και σε βολεύει.

Διάβασε και στο παρακάτω link σημαντικές πληροφορίες που πρέπει να γνωρίζεις

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=46765

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...