Jump to content

Recommended Posts

καλησπερα...εχω μια απορεια...μεσα στο φιλτρο μου Doplhin c-1300 που εχω για το 200ρι μou...εχω μεσα αυταpost-42220-1305063546_thumb.jpg ...στον πατο το σφουγκαρι..στη σηνεχεια...μακαρονι(το φτοινο) μετα εβαλα το sera super carbon...και τελος siporax της τετρας...!!

Θα ηθελα να ρωτησα...διαβασα προσφατα οτι το Sera super carbon ...το βαζεις μονο για να αποροφυσει τα χημικα απο καπια θεραπεια που εχεις κανει για καποιο ψαρι...!!

Επειδη εγω δεν εχω κανει τπτ τετοιο...χρηαζετε να τον βγαλω???Και αν ναι..μετα τον πεταω η μπορω να τον αποθηκευσω καπου??Αν τον βγαλω...τι αλλο μπορω να βαλω μεσα??ΕΠειση εχω υψηλες τιμες PH σκεφτομουν για sera super peat ...αλλα ακομα ειμαι επιφιλακτικος...!!Ευχαριστω πολυ. :thumbup:

Υ.Γ Η ροη του νερου του φιλτρου...παει απο κατω προς τα πανω...! :D

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας αποροφα και χρήσιμα θρεπτικά συστατικά τα οποια είναι χρήσιμα κυρίως για τα φυτά γιαυτο και δεν χρειάζεται ο ανθρακας ...

Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας αποροφα και χρήσιμα θρεπτικά συστατικά τα οποια είναι χρήσιμα κυρίως για τα φυτά γιαυτο και δεν χρειάζεται ο ανθρακας ...

Αρα βγενει...το θεμα ειναι τωρα...αν εποθηκευετε τωρα που ειναι βρεγμενος...η τον πεταμε...!!Επισης...αυτο για το οτι αποροφαει θρεπτικα συστατικα δεν το ηξερα...!!Δηλαδη..τι αλλο να βαλω στην θεση του???Ελεγα να τον κρατισω για λιγο καιρο 1-2 εβδομαδες...μια και το ενυδρειο ειναι σε στρωσιμο...να αποροφαει τα παντα...εχω βαλει φυτα αλλα ειναι ευκολα(Ανουμπια μπακομπα) προς το παρον αρα δεν πηστευω να χρειαζονται πολλα...!

Link to comment
Share on other sites

Η διάρκεια ζωής του άνθρακα είναι 4 εβδομάδες ..... Όχι δεν αποθηκευεται...στη θέση του βάλε κι αλλο βιολογικό υλικό

Link to comment
Share on other sites

Η διάρκεια ζωής του άνθρακα είναι 4 εβδομάδες ..... Όχι δεν αποθηκευεται...στη θέση του βάλε κι αλλο βιολογικό υλικό

Λεω να βαλω Substrat να εχω ολα τα ειδη βιολογικου φιλτραρισματος :thumbup: ...ευχαριστω φιλε μου...Αρα παει τσαμπα ο ανθρακας της Serra... :thumbup::D κακως...τεσπα θα τον αφησω για λιγο καιρο και θα τον βγαλω...περιπου 4 εβδομαδες...τουλαχιστον να προσφερει κρυσταλινο νερο οπως λεει και η εταιρια...!

Link to comment
Share on other sites

Λεω να βαλω Substrat να εχω ολα τα ειδη βιολογικου φιλτραρισματος :D ...ευχαριστω φιλε μου...Αρα παει τσαμπα ο ανθρακας της Serra... :):D κακως...τεσπα θα τον αφησω για λιγο καιρο και θα τον βγαλω...περιπου 4 εβδομαδες...τουλαχιστον να προσφερει κρυσταλινο νερο οπως λεει και η εταιρια...!

Αν εχεις φυτα καλητερα να τον βγαλεις :D

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις φυτα καλητερα να τον βγαλεις :)

ΟΚ τοτε...θα βγει...αλλα στην θεση του τι αλλο να βαλω??Εχω 2 καλαθακια ΓΕματα..siporax και ενα για μηχανικο γιλτραρισμα...σκεφτομουν για substrat...αλλα ειναι το ιδιο με το siporax πανω κατω???

Link to comment
Share on other sites

Γεμισετο με syporax,na to κανεις τουμπανο :)

Link to comment
Share on other sites

Γεμισετο με syporax,na to κανεις τουμπανο :)

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ειναι καπως υπερβολικο ? :D ...Κατι διαφορετικο μορε να εβαζα...θα κανω μια γυρα απο τα πετσοπ και θα δουμε μωρε :) ...Ευχαριστω παντος φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ειναι καπως υπερβολικο ? :D ...Κατι διαφορετικο μορε να εβαζα...θα κανω μια γυρα απο τα πετσοπ και θα δουμε μωρε :) ...Ευχαριστω παντος φιλε μου

καθολου υπερβολικο...τοσο πιο πολυ τοσο καλυτερα..βαλε substrat αν θεσ κατι διαφορετικο

Link to comment
Share on other sites

καθολου υπερβολικο...τοσο πιο πολυ τοσο καλυτερα..βαλε substrat αν θεσ κατι διαφορετικο

Και εγω για εκει το κοβω...!Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω για εκει το κοβω...!Ευχαριστω!

:):D

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ειναι καπως υπερβολικο ? :D ...Κατι διαφορετικο μορε να εβαζα...θα κανω μια γυρα απο τα πετσοπ και θα δουμε μωρε :) ...Ευχαριστω παντος φιλε μου

Αν δεν έχεις μηχανική φίλτρανση, που στις φωτό τουλάχιστον δεν φαίνετε κάτι, τότε πάρε και λίγο μηχανικό και βάλε. Eheim Ehfimech για παράδειγμα ή sera biopur.

Έγινε επεξεργασία - Alpha
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις μηχανική φίλτρανση, που στις φωτό τουλάχιστον δεν φαίνετε κάτι, τότε πάρε και λίγο μηχανικό και βάλε. Eheim Ehfimech για παράδειγμα ή sera biopur.

Θα παω να ψαξω...ευχαριστω φιλε μου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...