Jump to content

heater


Guest purepoison

Recommended Posts

Guest purepoison

Στο ενυδρειο μου δεν εχω heater, αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν χρειαζομαι. Η θερμοκρασια ειναι σταθερη μερα-νυχτα στους 25-28C. Εχω 1 Betta, 1 black skirt tetra and 5 zebrafish. Τι να κανω;

Εχω αλλη μια απορια σχετικα με ammonia and nitrites. Καθε βδομαδα τους βαζω nitrifying bacteria. Εχω ζωντανα φυτα οποτε τα nitrites που παραγουν τα bacteria τα παιρνουν τα φυτα. Παρολα αυτα, μηπως πρεπει να βαλω στο φιλτρο ammonia remover? ;)

Link to comment
Share on other sites

Άν οι θερμοκρασία σου είναι ΣΙΓΟΥΡΑ αυτή και είναι σταθερή,τότε δέν χρειάζεσε θερμοστάτη.

Όσο για το φίλτρο δέν χρειάζετε να βάλεις ammonia remover.Τί υλικά έχεις τώρα στο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Εάν πιστεύεις και κρίνεις, ότι η αιτία που το ενυδρείο έχει σταθερά αυτή τη θερμοκρασία, μπορεί να διατηρηθεί χωρίς πρόβλημα, τότε μην βάλεις θερμοστάτη. Εάν όμως νομίζεις ότι κάποια στιγμή μπορεί να πέσει για διάφορους λόγους, βάλε. Είσαι 100% σίγουρη ότι θα παραμείνει έτσι? Δεν είναι και τόσο ακριβός ένας θερμοστάτης.

Εγώ δεν θα το ρίσκαρα πάντως, να "παίζω" ζαριές με την υγεία των ψαριών που φιλοξενώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον filoxeno.

Αλλωστε ο θερμοστάτης σου δεν θα δουλεύει συνέχεια

εφόσον δεν θα πέσει η θερμοκρασία. Αν όμως υπάρχει

έστω και μια πιθανότητα να πέσει θα δουλέψει για να σου

επαναφέρει την θερμοκρασία στα φυσιολογικά επίπεδα ;)

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια ειναι σταθερη μερα-νυχτα στους 25-28C.

Συγνώμη αλλά μια αυξομείωση της τάξεως των 3 βαθμών δεν νομίζω πως είναι και πολύ φιλική για τα ψάρια!

Ειδικά σε καθημερινή βάση!

Κατά συνέπεια δεν θα την ονόμαζα σταθερή θερμοκρασία!

Μήπως θα πρέπει να βρεις την αιτία που το ενυδρείο σου έχει τέτοια θερμοκρασία;

Δεν είναι φυσιολογικό αυτό και ενδεχομένως να πρέπει να του αλλάξεις θέση (πχ αν είναι κοντά σε καλοριφέρ)!

Όσο για το φίλτρο δέν χρειάζετε να βάλεις ammonia remover.Τί υλικά έχεις τώρα στο φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

Καταρχην οταν λεω 25-28 δεν εννοω οτι αλλαζει τοσο σε μια μερα. Τη μερα ειναι στους 27 και το βραδυ πεφτει στους 26. Διπλα σε καλοριφερ δεν το εχω (ελεος δλδ). Τον χειμωνα/ανοιξη/φθινοπωρο η θερμανση ειναι ανοιχτη 24/7. Anyway, αν δω αλλαγες θα παρω το won pro-heat.

Στο φιλτρο εχω carbon, foam and biomax.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην οταν λεω 25-28 δεν εννοω οτι αλλαζει τοσο σε μια μερα. Τη μερα ειναι στους 27 και το βραδυ πεφτει στους 26. Διπλα σε καλοριφερ δεν το εχω (ελεος δλδ). Τον χειμωνα/ανοιξη/φθινοπωρο η θερμανση ειναι ανοιχτη 24/7. Anyway, αν δω αλλαγες θα παρω το won pro-heat.

Στο φιλτρο εχω carbon, foam and biomax.

Εγώ δεν θα στηριζόμουνα σε εξωτερική θέρμανση για να κρατάει ζεστό το νερό του ενυδρείου!

Έτσι είσαι και σίγουρος για τις σταθερές συνθήκες!

Τον άνθρακα γιατί τον έχεις μέσα στο φίλτρο;

Θα μπορούσες να τον αντικαταστήσεις με βιολογικό υλικό!

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

εχω και βιολογικο υλικο στο φιλτρο

btw πηρα το won pro-heat οποτε τα ψαρακια μου δεν 8α εχουν προβλημα

Έγινε επεξεργασία - purepoison
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας κάνει χημικό καθαρισμό του νερού και χρησιμοποιείτε κυρίως μετά από θεραπείες!

Δεν υπάρχει λόγος να είναι μόνιμα μέσα στο φίλτρο μας!

Εξάλλου απορροφάει και τα λιπάσματα για τα φυτά!

;)

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

Στις οδηγιες του φιλτρου ελεγε να τα βαλω ολα, οποτε εβαλα και τον ανθρακα. Ισως να χρειαζεται επειδη ειναι καινουριο το ενυδρειο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να βρεις έστω και μια θετική προσφορά στο ενυδρείο σου!

Αντίθετα αν το μελετήσεις λίγο θα βρεις αρκετά μειονεκτήματα μια και η συνεχής χημική φίλτρανση δεν προτείνετε!

Κατά συνέπεια αν τον αντικαταστήσεις με βιολογικό υλικό θα επεκτείνεις τις δυνατότητες του φίλτρου σου!

;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοιο υλικό φαντάζομαι ότι λειτουργεί όπως ο άνθρακας και η διάρκεια ζωής του είναι πεπερασμένη!

Κατά συνέπεια θα πρέπει να το αντικαθιστάς κατά διαστήματα (επιπλέον έξοδα)!

Παράλληλα, αν το αντικαταστήσεις με βιολογικό θα ενισχύσεις την βιολογία σου (καλύτερη και γρηγορότερη διάσπαση των επιβλαβών ενώσεων) και επιπλέον θα ταΐζεις και τα φυτά σου με τα πολύτιμα ΝΟ3 που θα παράγει το φίλτρο σου!

Έγινε επεξεργασία - kouzman
Link to comment
Share on other sites

Κανέναν άνθρακα, οποιουδήποτε είδους.

Μόνο μετά από θεραπείες, για να απομακρυνθεί πλήρως το φάρμακο από το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

δεν ειναι ακριβος ο ανθρακας $2 τον εχουν. Δεν ειναι θεμα κοστους. Αν ειναι σε κατι χρησιμος δεν εχω προβλημα να τον αλλαζω συχνα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν και υπαρχουν πιο εμπειροι απο μενα,

εγω εχω στο κοινωνικο μου ανθρακα και τον αλλαζω καθε μηνα.

Μεχρι στιγμης ολα βαινουν καλως.

Καλα εκανες και πηρες το θερμοστατη γιατι δεν σ'εβλεπα να εβγαζες το χειμωνα χωρις,

οχι εσυ, τα ψαρια σου δηλ..

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι δεν είναι ακριβός!

Απλά δεν είναι και χρήσιμος στην παρούσα!

Άνθρακα θα βάζεις κυρίως μετά από θεραπείες για να καθαρίσει το νερό από τα φάρμακα!

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας δεν προσφέρει στο ενυδρείο του γλυκού νερού.

Μάλλον προσφέρει.... αλλά σε μερικές περιπτώσεις και κάτω από ορισμένες πρυποθέσεις.

Κυρίως γιατί κρατάει κάποια συστατικά του νερού, που είναι απαραίτητα στο ενυδρείο και πολύ περισσότερο στα φυτά, όπως και τα λιπάσματα και τα φάρμακα.

Γι' αυτο χρησιμοποιείται μετα από θεραπείες και για λίγο χρονικό διάστημα.

Αυτό σου λένε και οι προηγούμενοι φίλοι.

Άρα δεν είναι θέμα κόστους αλλά ουσίας ;):blush:

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

Αν και υπαρχουν πιο εμπειροι απο μενα,

εγω εχω στο κοινωνικο μου ανθρακα και τον αλλαζω καθε μηνα.

Μεχρι στιγμης ολα βαινουν καλως.

Καλα εκανες και πηρες το θερμοστατη γιατι δεν σ'εβλεπα να εβγαζες το χειμωνα χωρις,

οχι εσυ, τα ψαρια σου δηλ..

lol

τον χειμωνα στο σπιτι εχω περισσοτερη ζεστη απο το καλοκαιρι (weird huh?) και η θερμοκρασια ειναι σταθερη αφου οπως προειπα η θερμανση ειναι 24/7 ανοιχτη. Συνηθως το καλοκαιρι εχω διακυμανσεις στην θερμοκρασια. Πιστευω πως και χωρις heater δεν θα ειχα προβλημα, αλλα καλυτερα ας υπαρχει ενα, ποτε δεν ξερεις. Μπορει να ερθει κανενα arctic front, να πιασει -30, να χαλασει η κεντρικη θερμανση και να γινει το ενυδρειο μου Ice Age 3. :blush:

Τον ανθρακα θα τον κρατησω αφου τα φυτα αναπτυσσονται κανονικα και δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα ως τωρα ;)

Link to comment
Share on other sites

lol

τον χειμωνα στο σπιτι εχω περισσοτερη ζεστη απο το καλοκαιρι (weird huh?) και η θερμοκρασια ειναι σταθερη αφου οπως προειπα η θερμανση ειναι 24/7 ανοιχτη. Συνηθως το καλοκαιρι εχω διακυμανσεις στην θερμοκρασια. Πιστευω πως και χωρις heater δεν θα ειχα προβλημα, αλλα καλυτερα ας υπαρχει ενα, ποτε δεν ξερεις. Μπορει να ερθει κανενα arctic front, να πιασει -30, να χαλασει η κεντρικη θερμανση και να γινει το ενυδρειο μου Ice Age 3. :lmao:

Τον ανθρακα θα τον κρατησω αφου τα φυτα αναπτυσσονται κανονικα και δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα ως τωρα ;)

..τον ανθρακα τον κρατω κι εγω, κι ας λενε ολοι να μην...πιστευω πως βοηθα τα φυτα και τα ψαρακια με τα λιπασματα και τα σχετικα..

..οσο για το heater, εβαλες ε? ;)

..καλα εκανες! :blush:

..αλλα να, χασαμε την αποκλειστικοτητα της πρωτης προβολης της αγαπημενης ταινιας! :)

Link to comment
Share on other sites

Να μην το πιστεύεις, γιατί κάνει εντελώς το αντίθετο!

Απορροφά όλα τα οργανικά από το νερό, με αποτέλεσμα - αν ρίχνεις και λιπάσματα - να κάνει καλό μόνο στην τσέπη του κοντινού σου πετσοπά... :blush:;):)

Διάβασε και αυτά που σου βρήκα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...νεργός+άνθρακας

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...νεργός+άνθρακας

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...νεργός+άνθρακας

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Να μην το πιστεύεις, γιατί κάνει εντελώς το αντίθετο!

Απορροφά όλα τα οργανικά από το νερό, με αποτέλεσμα - αν ρίχνεις και λιπάσματα - να κάνει καλό μόνο στην τσέπη του κοντινού σου πετσοπά... :blush:;):)

Διάβασε και αυτά που σου βρήκα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...νεργός+άνθρακας

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...νεργός+άνθρακας

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...νεργός+άνθρακας

;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...