Jump to content

Ερωτησεις για νεο ενυδρειο


Recommended Posts

Λοιπον παιδια θα φτιαξουμε ενα ενυδρειο 150*40*60, γλυκου νερου με σκαλαρια,ενα κοπαδι με καποια μικροτερα ψαρακια κ καποιο ειδος που κινειται πανω στην αμμο(αν θυμαμαι καλα).

Το θεμα ειναι οτι στα σκαλαρια θελουμε να κινουνται ως κοπαδι πραγμα που σημαινει 6-7 εξ αυτων. Ο χρηστος μου προτεινει ενα συγκεκριμενο ειδος αλλα επειδη μου αρεσαν κ μιας αποχρωσης μαυρης εαν βαλω 4-5 απο τα 1α κ 2-3 απο τα 2α θα εχω την κινηση του κοπαδιου κ αν ναι θα την κανουν μονο η μια ομαδα ή θα γινεται απο ολα μαζι; Εμενα θα μου αρεσε να γινεται μονο απο την μεγαλη ομαδα κ τα αλλα να κινουνται κατα μονας.

Δε ξερω βεβαια αν μπορουν να συνυπαρξουν μεταξυ τους που ειναι κ το πιο βασικο... :)

Αυτα γι αρχη κ ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να πουμε οτι μιλαμε για περουβιανα σκαλαρια....

Επεισης το αλλο κοπαδι θα ειναι καποιοι ροδοστομοι που θα μπουν πρωτοι για να γλυτωσουμε τυχων επιθεσεις καποια κορι και ισως καποια πλεκο....

Η απορια του αντωνη ειναι αν μπορουν να συνυπαρξουν σαν κοπαδι τα περουβιανα με τα περιεργα μαυρα σκαλαρια που υπαρχουν στα καταστηματα...

Εγω οντας θαλασσινος δεν γνωριζω τετοιες λεπτομεριες!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...

Θα του ριξω μια ματια κ το συζηταμε ξανα για νεες αποριες.Ελπιζω σε αλλα σημεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκινησε η καστασκευη πριν λιγες μερες οποτε θα ανεβαζω μερικες φωτο που κ που, ρωτωντας σε περιπτωση που χρειαστω κατι.

Κολλησαμε τις βασικες πλευρες κ στεγνωσε ηδη η σιλικονη.Τοποθετηθηκαν κ 2 κομματια ξυλου-μαλλον ακομα 1 ή 2 χρειαζονται ακομα.Επομενο βημα οι κοντρες...

Αν θελει καποιος κανει κ καποια προταση-παρατηρηση ε;

IMG_0190.jpg

IMG_0189.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια γερή πλάτη στο έπιπλο για προστασία από τις πλευρικές επιταχύνσεις.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Στο συνολο ειναι πολυ ομορφο, ελπιζω η κατασκευη του επιπλου να ειναι μασιφ γιατι λογο και του υψους του ενυδρειου βλεπω πως θα εχει πολλα κιλα! Αν και ακομα δεν εχεις τελιωσει φυσικα, μην ξεχασεις να βαλεις και καποιο φελιζολ ή ομιομορφη μοκετα μεταξυ του ενυδρειου και της βασης. Καλη συνεχεια περιμενουμε νεα σου! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τρομερη κατασκευη!!!! ποιος την εκανε??????? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος αλλος χρηστακο; Εσυ....κ ναι δειχνει καλο(οι κολλησεις ειναι τελειες απ οτι λες).Μπηκαν κ οι πρωτες κοντρες στο πανω μερος.

Ευχαριστω για τη συμβουλες(κατω απ το ενυδρειο θα βαλουμε κατι).Στο θεμα της ενισχυσης του επιπλου θα δουμε.360 λιτρα ειναι ο ογκος του οποτε μαλλον κατι θα κανουμε κ εκει.

Ελπιζω ν αντεξουν τα πλακακια!!!

Ααα κ κατι τελευταιο: Καμμια προταση στο υφος του φωτισμου απο πανω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να πουμε οτι μιλαμε για περουβιανα σκαλαρια....

Επεισης το αλλο κοπαδι θα ειναι καποιοι ροδοστομοι που θα μπουν πρωτοι για να γλυτωσουμε τυχων επιθεσεις καποια κορι και ισως καποια πλεκο....

Η απορια του αντωνη ειναι αν μπορουν να συνυπαρξουν σαν κοπαδι τα περουβιανα με τα περιεργα μαυρα σκαλαρια που υπαρχουν στα καταστηματα...

Εγω οντας θαλασσινος δεν γνωριζω τετοιες λεπτομεριες!!

Αν μιλαμε για αγρια ψαρια σε καμμια περιπτωση να μην μπλεχθουν με εκτροφης.Γενικα θεωρω πιο ομορφο ενα κοπαδι.

Ποιος αλλος χρηστακο; Εσυ....κ ναι δειχνει καλο(οι κολλησεις ειναι τελειες απ οτι λες).Μπηκαν κ οι πρωτες κοντρες στο πανω μερος.

Ευχαριστω για τη συμβουλες(κατω απ το ενυδρειο θα βαλουμε κατι).Στο θεμα της ενισχυσης του επιπλου θα δουμε.360 λιτρα ειναι ο ογκος του οποτε μαλλον κατι θα κανουμε κ εκει.

Ελπιζω ν αντεξουν τα πλακακια!!!

Ααα κ κατι τελευταιο: Καμμια προταση στο υφος του φωτισμου απο πανω;

Ενα μπαλαστ με μια λαμπα Τ8 36 watt με ανακλαστηρα να μην σε στραβωνει και τελος.Σιγουρα ειναι δυσκολο πως θα πατησει,αλλα θα βρουμε τροπο.Οικονομικα και απλα,δεν εχουν ιδιατερες απαιτησεις σε φως τα σκαλαρια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, να μην μπλέξετε άγρια με εκτροφής, το λέει συνέχεια και ο κ. Bleher. Είναι πολύ καλό το ενυδρείο και είμαι σίγουρος ότι θα βγει πολύ καλό. Από φως 36w είναι μια χαρά, σε λίγο φως δείχνουν πιο φυσικά τα σκαλάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα

Επιστροφη απο ολιγοημερες διακοπες στην κρητη κ συνεχεια της κατασκευης του ενυδρειου.Μενει μονο μια κοντρα ακομα (λογω ελλειψης σιλικονης δυστυχως) κ επονται η αμμος/πετρες κ η τοποθετηση νερου μεχρι ενος σημειου.Επειτα σκουραινουμε το πισω μερος του (με βαψιμο ή τοποθετηση αυτοκολλητου), τα στηριγματα για το επιπλο ωστε ν αυξησουμε την αντοχη του κ το τελευταιο σταδιο με το φιλτρο,τα ψαρια ...

Για τον φωτισμο μια λαμπα προτεινετε ε; Σκεφτομασταν για 2-3 (μαλλον μικροτερης εντασης) οι οποιες ισως να κρεμονταν απο πανω.Θα δειξει στη συνεχεια τι θα κανει ο "κατασκευαστης" :bowdown:

IMG_0248.jpg

IMG_0246.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

δωσε φωτο στο λαο....

Link to comment
Share on other sites

Μερικες νεες φωτο για το ενυδρειο το οποιο δεν εχει τελειωσει εντελως αλλα εχουν ηδη μπει τα φυτα κ καποια ψαρακια.Οπως θα δειτε ειναι απο διαφορα σταδια μετα της 'συναρμολογησης' του.(Δεν ενεβαζα συνεχως κ για να μην κουραζω κ διοτι δεν ξερω αν ειχε κ καποια σημασια).

Στην πρωτη ειναι ο Χρηστος επι τω εργω.Κανονικα επρεπε να με βαλει να μεταφερω το νερο με τα χερια αλλα βαριοταν...Ειναι λιγα λιτρα μονο για να βαλουμε κ την αμμο.

IMG_0250.jpg

Εδω εχουν μπει τα πρωτα σακια με την αμμο-ειναι λευκη αν κ δε φαινεται ετσι εδω-κ ο καλλιτεχνης την απλωνει ομοιομορφα σε ολο το μηκος του ενυδρειου.

IMG_0252.jpg

Σ αυτη εχουν ηδη μπει τα φυτα -επρεπε να ειχα τραβηξει μερικες πρωτου μπουν οπως κ στο σημειο οπου τοποθετησα τα ψαρια/ισως στην επομενη παρτιδα με τα σκαλαρια- κ οι αρλεκινοι, καποιες γαριδες κ 2 που δε θυμαμαι την ονομασια τους.Υπαρχει μια θολουρα διοτι ειχα πειραξει την αμμο κ ειχα καποιο θεμα με το φιλτρο αλλα επιλειφθει ο χρησταρας - εχει μαυρη ζωνη στα ενυδρεια εξαλλου...

IMG_0262.jpg

Φαινεται η διαφορα με πριν ε; Μαλλον χρειαζεται κ το φλας στην μηχανη.Ειναι εντυπωσιακος ο φωτισμος ετσι...

IMG_0267.jpg

Σ αυτες φαινονται τα ψαρακια -αγνοουνται οι γαριδες τελευταια αλλα σε καποια ξυλα εχει βγει κατι σαν χνουδι/αλγη μαλλον επειδη ηταν στεγνα κ καινουρια ο[οτε ισως δεν τις εχω προσεξει εγω- αν κ δεν ειναι τοσο καθαρες...

IMG_0272.jpg

IMG_0275.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλα τρεχει μεχρι τωρα(αν και μου εβαλες και ασιατες..... :thumbup: ).Ποσες μερες εχει νερο;Τα σκαλαρια ποτε θα μπουν; :P

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ακομα καμποσες κινησεις: το φως θα κρεμαστει με αλυσιδες απο το ταβανι,ισως ενα επιπλο για το φιλτρο,τα νεα ψαρια, γυαλινα σκεπασματα στο πανω μερος του ενυδρειου,καποιες προσθηκες αισθητικης -μαλλον με ξυλο περιφερειακα στο πανω κ κατω μερος- καθαρισμος κ οτι αλλο προκυψει στη συνεχεια...

Ευχαριστω κ παλι τον chris z3 διοτι -αν κ τα καταφερνα κ μονος- βοηθησε κ λιγο χαχαχχα...Ελπιζω να εισαι ηδη διακοπες αλλιως τη βαψαμε με τετοιο αβαταρ.Να σαι καλα φιλε κ μου αρεσε το ενυδρειο σου -οποιος δε το χει δει εστω χανει-οποτε δε ξερεις τι γινεται ε;

Θα ανεβασω κ σε αλλες με νεες προσθηκες ή οταν η αλεπου καταφερει κ ξεπερασει την μαιμου...

Έγινε επεξεργασία - Πλατων110
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ακομα καμποσες κινησεις: το φως θα κρεμαστει με αλυσιδες απο το ταβανι,ισως ενα επιπλο για το φιλτρο,τα νεα ψαρια, γυαλινα σκεπασματα στο πανω μερος του ενυδρειου,καποιες προσθηκες αισθητικης -μαλλον με ξυλο περιφερειακα στο πανω κ κατω μερος- καθαρισμος κ οτι αλλο προκυψει στη συνεχεια...

Σκεψου ως εναλλακτικη το πολυκαρβουνικο. :P

Link to comment
Share on other sites

Ασιατες ε; χεχεχε εγω δεν ειπα τπτ...αλλα δεν ειναι τυχαιο οτι δεν εβαλα προσωπο στη φωτο χιχι

Ναι καλα ειναι τωρα αν κ η αληθεια ειναι οτι ετυχαν διαφορα σε ολη τη διαρκεια της κατασκευης του.Νερο εχει περιπου μια εβδομαδα αλλα στο τελικο υψος οπου μπηκαν ψαρια,φυτα κ το φιλτρο ρυθμιστηκε σωστα μολις 2-3 μερες...

Τα σκαλαρια δεν ξερω ακριβως -τα ρυθμιζει ο χρηστος εξαλλου κ συντομα θα πλατσουριζει με μπρατσακια σε ελληνικα νησακια- αλλα τα ψαχνει οποτε μαλλον συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειμαι μια ερωτηση πισω οποτε πρεπει να γραφω γρηγοροτερα...

Μου το ειχε προτεινει κ ο χρηστος -ο ιδιος ειχε στο δικο του του γλυκου- αλλα νομιζω κ το τζαμι ειναι καλο.Εχει διαφορα σε κατι(πλεονεκτημα εννοω:P

Εκτος τη διαφορα στο κοστος αν θυμαμαι ειχε λυγισει κ λιγο οποτε δε ξερω αν φταιει η θερμοκρασια απο τις λαμπες,καποιο βαρος ή κατι αλλο...

Έγινε επεξεργασία - Πλατων110
Link to comment
Share on other sites

Λιγες νεες φωτο μ αφορμη την τοποθετηση πετρων κ κυριως το καλωσορισμα 10 συνολικα νεων ψαριων (6 corydoras sterbai κ 4 corydoras panda). Eιναι αρκετα δραστηρια κ ιδιαιτερα τα πρωτα που δε μπορω να τα τραβηξω καν μιας κ δεν σταματανε ποτε...

Εδω φαινονται 2 panda k 1 sterbai (ειναι λιγο μικροτερα σε μεγαθος-προς το παρον τουλαχιστον)

IMG_0338.jpg

Μεσα σε λιγες ωρες φαινεται ξανα ο βυθος στο χρωμα της αμμου (ειχε γεμισει κομματια ξυλου κλπ)

IMG_0321.jpg

Κινουνται συνεχως παντου (κανουν κ γρηγορες κινησεις προς τα πανω-νομιζω οτι ενα πεταχτηκε κ λιγο εξω απ το νερο με την ταχυτητα που ειχε)

IMG_0317.jpg

Τα sterbais κινουνται συχνα ως κοπαδι σε αντιθεση με τα panda

IMG_0301.jpg

Πηρα κ συρματοσχοινα για το φωτιστικο οποτε αναμενω κ τα σκαλαρια μαζι με μερικα σακια αμμου...

Link to comment
Share on other sites

βαλε καμια γενικη......

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά, μπράβο! :)

Link to comment
Share on other sites

Ολα δουλεια του chris z3 ειναι οποτε οποιος θελει παιρνει σειρα χεχεχε

Μενουν καποια βηματα ακομα κ οταν μπουν ολα τα ψαρια -κ φανουν κ στις φωτο διοτι εδω ηταν στις γωνιες- θα βαλω μερικες που θα τραβηξω βραδυ για να φανει ολη η δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει οπωςδηποτε να μπει φωντο....ενα καφε σχετικα σκουρο......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...