Jump to content

Κατεβασμα Ph


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια εχω προσφατα παρει α/ο ....μεχρι πριν την αγορασω κατεβαζα το ph του ενυδρειου με επεξεργασια του νερου με τυρφη στο νερο αλλαγης ...

Μετα απο μερικες αλλαγες με αναμυγμενο νερο α/ο και βρυσης 30/70 μετρησα το PH και εχει ανεβει στο 7,4 απο 6,8 ...το ph της α/ο ειναι 6,0 απο αυτα που εχω μετρησει ....

γιατι το ph ειναι ανεβασμενο; πρεπει να επεξεργαζομαι επιλεον το νερο της α/ο με τυρφη λογικα οχι ....σε τι ποσοστο να κανω αναμυξη βρυσης α/ο ;

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Το νερό της Α/Ο δεν έχει pH.

Έχει kH όμως, και όσο πιο χαμηλό το kH τόσο πιο εύκολα μεταβάλετε το pH. Οπότε αν το νερό Α/Ο βγαίνει με 0dkH και μπει σε ενυδρείο το οποίο "ευνοεί" χαμηλό pH το pH θα πέσει απο μόνο του. Η λέξη ευνοεί είναι το παν στο να καταλάβεις πως ρυθμίζει το pH. Αν έχεις ξύλο για παράδειγμα το χαμηλό kH θα στο κατεβάσει το ph, αν έχεις πέτρες (ασβέστιο) το χαμηλό kH θα στο ανεβάσει.

Αφου κάνεις μίξη με την αναλογία βρύσης/αντίστροφης όσμωσης τι kH και gH έχεις? Δεν εννοώ του ενυδρείου, αλλα το νερό προετοιμασίας. Αν έχεις χαμηλό kH προσωπικά θα περίμενα και με τον καιρό θα πέσει το pH.

Τι διακοσμητικά έχεις στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

ενυδρειο μου ειναι αυτο... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=59135&hl= το εχω κανει παρουσιαση στο φορουμ πιστευω οτι λογω του οτι καποτε ειχε μπει σε ενα κοματι του ασβεστολιθικη ποταμιασια αμμος χωρις να ξερω τις ιδιοτητες τις ,προκαλειται ανοδος...το θεμα ειναι οτι η αμμος αυτη εχει σκεπαστει απο χοντρο στρωμα ουδετερης...μαλλον αυτο φταει ...υπαρχει πιθανοτητα να ανεβαζει αυτη η αμμος να κανει το ανεβασμα και αν ναι το φαιωομαινο αυτο δικαιολογειται να ειναι εντονποτερο τωρα που χρησιμοποιω α/ο????

Έγινε επεξεργασία - almuros
Link to comment
Share on other sites

Τι σκληρότητα kH έχει η μίξη που φτιάχνεις (όχι του ενυδρείου)?

Αν έχεις πολύ χαμηλό τότε δεν αποκλείεται η ασβεστολιθική άμμο να ευθύνεται για το pH.

Link to comment
Share on other sites

λογω τις παλιας ρουτινας που ειχα δεν εκανα τεστακια kh οποτε πρεπει να προμηθευτω ....μαλλον φταει αυτη η καταραμενη αμμος :) !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...