Jump to content

Recommended Posts

σημερα που μετρισα αμωνια ενω δεν ειχα τωρα εχω 2

δεν εχει ψαρια απομα τι να κανω για να πεση στο 0

μου δωσανε το Easycell kanei αρκει;;;;

Link to comment
Share on other sites

σημερα που μετρισα αμωνια ενω δεν ειχα τωρα εχω 2

δεν εχει ψαρια απομα τι να κανω για να πεση στο 0

μου δωσανε το Easycell kanei αρκει;;;;

Αν εισαι στην διαδικασια του στρωσηματος ειναι φυσιολογικο ,Θα κανει τον κυκλο του και θα επανελθει :)

Link to comment
Share on other sites

ο αστακοσ τεριαζη με τα αγελοψαρα ;;; θελω να βαλω εναν σε ενυδριο 45 λιτρα καθαρα ;; χωραει

Link to comment
Share on other sites

ο αστακοσ τεριαζη με τα αγελοψαρα ;;; θελω να βαλω εναν σε ενυδριο 45 λιτρα καθαρα ;; χωραει

Οχι φιλε μου,Ο αστακος δεν τεριαζει με κανενα ψαρι θα ελεγα,γιατι ειναι πολυ φαγανοι.τελικο μηκος πανω απο 20 ποντους το σωμα τους ,και μαζι με τα κεραις του φθανει 40+.Εγω τον εχω μονο του σε 60αρι και σε λιγο καιρο δεν θα του φθανει. :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλα ουτε τα αγγελοψαρα σε 45αρι :)

Link to comment
Share on other sites

Τι βιολογικό υλικό έχεις στο φίλτρο σου;

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγελόψαρα θέλουν ύψος, 60εκ +

Link to comment
Share on other sites

Στο στρωμενο (οπως ελεγες) ενυδρειο σου που ειχε 0,εφτασε μεσα σε 3 μερες στο 2;

Εχεις ακομα μεσα τα χρυσοψαρα;

Link to comment
Share on other sites

εχω μονο 2 γλυφτεσ τα επεστρεψα τα χρησοψαρα οπως με συμβουλευσατε :) τελικα ειχατε δικιο ηταν πολα ακομα και στο καταστημα λιγοτερα ειχαν και σε μεγαλητερα ενυδρια αμονια ειχα μετριση πριν 6 μερεσ και ηταν μηδεν τωρα οταν πηγα στο καταστημα να παρω 1 αγγελοψαρο, μου ειπαν να τουσ παω και ενα ποτιρη νερο και τα τεστ για να δουν GH KH pH και καναμε και τησ αμονιασ και ηταν ανεβασμενη επισησ για να κατεβασω KH pH MOY δοσανε Oak extract κανει;;;;;;;;

Έγινε επεξεργασία - bill1997crack
Link to comment
Share on other sites

φιλε μια σημαντικη συμβουλη...βαλε βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου σιποραξ η σαμπστρατ..θα δεις μεγαλη διαφορα..και ειναι πολυ καλυτερο για τα ψαρακια σου και την βιολογια και του φιλτρου και του ενυδρειου.. μπορει να δωσεις γυρω στα 20 ευρω αλλα αξιζει..κραταει 1,5 με 2 χρονια..τα σφουγγαρια θελουν αλλαγη καθε 6 μηνες :):D ...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μια σημαντικη συμβουλη...βαλε βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου σιποραξ η σαμπστρατ..θα δεις μεγαλη διαφορα..και ειναι πολυ καλυτερο για τα ψαρακια σου και την βιολογια και του φιλτρου και του ενυδρειου.. μπορει να δωσεις γυρω στα 20 ευρω αλλα αξιζει..κραταει 1,5 με 2 χρονια..τα σφουγγαρια θελουν αλλαγη καθε 6 μηνες :D:D ...

Τα σφουγγάρια του φίλτρου για ποιο λόγο θέλουν αλλαγή κάθε 6 μήνες?

Τα σφουγγάρια είναι από τα υλικά που δεν τα αλλάζουμε, με ένα ξέπλυμα με νερό του ενυδρείου όποτε χρειάζεται είμαστε οκ, δεν παθαίνουν τίποτα.

Τα βιολογικά υλικά πάλι, τα αλλάζουμε όταν δούμε ότι έχουν φθαρεί αρκετά το οποίο σημαίνει ότι δεν θα αποδίδουν όπως πρέπει. Αν δούμε ότι το βιολογικό υλικό δεν έχει φθαρεί δεν υπάρχει και κανένας λόγος να το αλλάξουμε και να πάρουμε καινούριο. Και αυτά με ένα ξέπλυμα με νερό του ενυδρείου μόνο όποτε χρειαστεί είναι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Υλικά φίλτρου

Υλικά μηχανικού καθαρισμού

Είναι πορώδη υλικά που διατηρούν το νερό διαυγές συγκρατώντας σκόνες και άλλα αιωρούμενα σωματίδια που θολώνουν το νερό. Αυτό προστατεύει τα ψάρια σας από μολύνσεις, προστατεύει το βιολογικό υλικό από το να «μπουκώσει» και εσείς μπορείτε να απολαμβάνετε ένα καθαρό και όμορφο ενυδρείο.

Τα υλικά αυτά είναι:

-λεία κεραμικά δαχτυλίδια

-συνθετικές ίνες

-σφουγγάρια μεγάλων πόρων (αντικαθιστάται κάθε μερικά χρόνια, όταν αρχίσει να σχίζεται)

-σφουγγάρια μικρών πόρων (παρόμοια διάρκεια ζωής με το σφουγγάρια μεγάλων πόρων)

-συνθετικό μαλλί (αλλιώς συνθετικό βαμβάκι) (αντικαθιστάται σε κάθε συντήρηση φίλτρου λόγω χαμηλής τιμής, μπορεί όμως και να πλυθεί μερικές φορές)

Από αυτά τα υλικά τα πιο σημαντικά είναι τα σφουγγάρια μικρών και μεγάλων πόρων και το συνθετικό μαλλί.

Υλικά βιολογικού καθαρισμού («βιολογικό υλικό ενυδρείου»)

Βρίσκονται σε διάφορες μορφές και υλικά αλλά ο ρόλος τους είναι κοινός και βασικός, να προσφέρουν ικανή επιφάνεια για να κατοικεί η κύρια βιολογία του ενυδρείου. Αν επιλέξετε από την αρχή ποιοτικά βιολογικά υλικά, θα γλυτώσετε από πολλά έξοδα και ταλαιπωρία αφού θα σας εξασφαλίσουν καθαρό νερό για χρόνια. Επιλέξτε γνωστές εταιρίες και δοκιμασμένα υλικά και φυσικά ισχύει και εδώ η αναλογία κόστους και ποιότητας.

Αναφέρονται τα εξής υλικά:

-Διογκωμένο γυαλί σε δακτυλίδια ή κόκκους. (πολύ μεγάλη επιφάνεια κατ' όγκο και μεγάλο ποσοστό ενεργής επιφάνειας, στα βαθύτερα στρώματα συμβαίνει και απονιτροποίηση, παρουσιάζει ευαισθησία στο να στομώσει από σωματίδια, έστι ένας καλός μηχανικός καθαρισμός είναι απαραίτητος για την καλή του απόδοση και την μεγάλη διάρκεια ζωής του)

-Πορώδες κεραμικό σε δακτυλίδια ή κόκκους (αυξημένη αντοχή στο στόμωμα από σωματίδια, μικρότερη ενεργή επιφάνεια από το διογκωμένο γυαλί, χρησιμοποιείται σε μεγάλη ποσότητα και δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις σε μηχανικό καθαρισμό για να δώσει όλη του την απόδοση)

-Πορώδες χαλίκι (σαν ελαφρόπετρα) (όμοιες ιδιότητες με το κεραμικό, συμβαίνει σε μεγαλύτερο ποσοστό απονιτροποίηση στον πρήνα του λόγω σχήματος)

-Βιόσφαιρες (bioballs) (η άριστη απόδοσή τους παρατηρείται σε φίλτρα υγρής-ξηρής λειτουργίας- DIY Wet/Dry Tickle Filter καθώς παράγει σε μεγάλο θαθμό μικροοργανισμούς που σχηματίζουν βλένα λόγω υψηλής οξυγόνωσης)

-μαύρα πορώδη αστεράκια (θεωρείται το υψηλότερης ποιότητας και κόστους υλικό καθώς συνδυάζει πολύ μεγάλη απόδοση σε κανονικά πλήρως υγρά φίλτρα, μεγάλες αντοχές σε στόμωμα από σωματίδια και μεγάλη διάρκεια ζωής)

-μαύρα πλαστικά κυβάκια (όμοιες ιδιότητες με biobals για χρήση σε μειωμένο όγκο)

-σφουγγάρι μικρών πόρων (στους πόρους του αναπτύσσεται και βιολογία οπότε θεωρείτε υλικό βιολογικού και μηχανικού καθαρισμού)

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η συνολική επιφάνεια του υλικού ανά κυβικό εκατοστό σε συνδυασμό με το ποσοστό ανοικτών (ενεργών) πόρων, όπως και το να μην διαλύεται το υλικό με τον καιρό. Τα πορώδη υλικά μηχανικού καθαρισμού με μεγάλη διάρκεια ζωής λειτουργούν επίσης και ως υλικά βιολογικού καθαρισμού με χαμηλότερη όμως απόδοση.

Μην ξεχνάτε να προστατεύετε το βιολογικό υλικό του φίλτρου σας τοποθετώντας κάλο υλικό μηχανικού καθαρισμού πριν το οποίο θα καθαρίζετε/αντικαθιστάτε τακτικά. Έτσι δεν θα «μπουκώνουν» οι πόροι του βιολογικού σας υλικού και θα επεκταθεί η διάρκεια ζωής του.

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό υλικό είναι πορώδες και έτσι επιτρέπει πάνω του την εγκατάσταση ωφέλιμων βακτηρίων τα οποία κρατούν τις τοξικές τιμές του νερού μας σε μηδενικά επίπεδα (ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2) και σε χαμηλά επίπεδα τα νιτρικά από την στιγμή που έχουμε στρώσει το ενυδρείο μας.

Τα βιολογικά υλικά μπορεί να έχουν διάφορα σχήματα κάνε ένα μια αναζήτηση για eheim substrat pro και sera siporax τα οποία είναι από τα πιο διαδεδομένα βιολογικά υλικά.

Διάβασε τα παρακάτω τα οποία αναφέρουν αναλυτικά τον κύκλο του αζώτου, την διαδικασία στρωσίματος ενός ενυδρείου, το ρόλο των βακτηρίων.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54770

Link to comment
Share on other sites

γινετε να αφησο το σφουγκαρακι και να κοψω το μισο και να βαλω βιολογικο υλικο ;;;

τηλ. στο pet shop που πηρα τα παντα και μου ειπε οτι μπορω να το βαλω και κατω στο πατο ;;; γινετε ;;

ευχαριστο

Link to comment
Share on other sites

γινετε να αφησο το σφουγκαρακι και να κοψω το μισο και να βαλω βιολογικο υλικο ;;;

τηλ. στο pet shop που πηρα τα παντα και μου ειπε οτι μπορω να το βαλω και κατω στο πατο ;;; γινετε ;;

ευχαριστο

Το καλύτερο είναι μισό σφουγγάρι, μισό Sporax mini.

Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγάρια του φίλτρου για ποιο λόγο θέλουν αλλαγή κάθε 6 μήνες?

Τα σφουγγάρια είναι από τα υλικά που δεν τα αλλάζουμε, με ένα ξέπλυμα με νερό του ενυδρείου όποτε χρειάζεται είμαστε οκ, δεν παθαίνουν τίποτα.

Τα βιολογικά υλικά πάλι, τα αλλάζουμε όταν δούμε ότι έχουν φθαρεί αρκετά το οποίο σημαίνει ότι δεν θα αποδίδουν όπως πρέπει. Αν δούμε ότι το βιολογικό υλικό δεν έχει φθαρεί δεν υπάρχει και κανένας λόγος να το αλλάξουμε και να πάρουμε καινούριο. Και αυτά με ένα ξέπλυμα με νερό του ενυδρείου μόνο όποτε χρειαστεί είναι οκ :)

σιγουρα κρατανε τα σφουγγαρια περισσοτερο?δεν φθειρονται?? :D αλλη εντυπωση ειχα...

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα κρατανε τα σφουγγαρια περισσοτερο?δεν φθειρονται?? :) αλλη εντυπωση ειχα...

Δεν έχω δει ποτέ σφουγγάρι να φθείρεται, εντάξει αν το έχεις 10 χρόνια δεν ξέρω τι μπορεί να πάθει, δεν έχω κρατήσει τόσο καιρό σφουγγάρι :D αλλά και πάλι δεν θα πάθει κάτι από την στιγμή που κάνεις σωστή συντήρηση, (ξέπλυμα με νερό του ενυδρείου να ξεβουλώνει)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει ποτέ σφουγγάρι να φθείρεται, εντάξει αν το έχεις 10 χρόνια δεν ξέρω τι μπορεί να πάθει, δεν έχω κρατήσει τόσο καιρό σφουγγάρι :) αλλά και πάλι δεν θα πάθει κάτι από την στιγμή που κάνεις σωστή συντήρηση, (ξέπλυμα με νερό του ενυδρείου να ξεβουλώνει)

καλως...ευτυχως να λες..δεν θα εχουμε κ εξοδα για αυτο :D:D

Link to comment
Share on other sites

καλως...ευτυχως να λες..δεν θα εχουμε κ εξοδα για αυτο :):D

Ούτε και για το βιολογικό που είναι και ακριβότερο, γιατί κάποιες (αν όχι όλες) εταιρίες προτείνουν να τα αλλάζουμε με καινούριο κάθε 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και για το βιολογικό που είναι και ακριβότερο, γιατί κάποιες (αν όχι όλες) εταιρίες προτείνουν να τα αλλάζουμε με καινούριο κάθε 6μηνο.

:):D:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...