Jump to content

Αρχαριος με ημιαγρια


Recommended Posts

καλησπερα εδω και 15 μερες ξεκινησα να ασχολουμαι με ενα ενυδρειο 110 λιτ. εχω βαλει περιπου 10 ψαρακια. Δυο κλοουν, 2 τιγρακια, 2 δολαρια, 2 αγγελοψαρα και 1 σκατοφαγο. ο τοξοτης και ενα μικρο μαυρο σαν χελι (ξεχνω το ονομα του) δεν αντεξαν ουτε μια μερα.

1- μπορει να μου πει κανεις αν αυτο που μου ειπαν απο το Water Inn στην Κηφισια περι σκληροτητας ωερου ισχυει.

2- ξερει κανει ενα καλο μαγαζι με ποικιλια στα ημιαγρια

3- μπορω να συνδυασω αυτα που εχω με καποια ημερα ή αγρια????

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα σε απογοητευσω... για το ενυδρειο σου κανενα απο τα ψαρια που πηρες δεν ειναι καταλληλο. Ισως μονο τα τιγρακια αν τα κανεις κοπαδι ανω των 5-6.

Ο σκατοφαγος και ο τοξοτης ειναι ευρυαλα ψαρια και θελουν υφαλμυρο νερο. Γι αυτο ο τοξοτης δεν αντεξε, προφανως επαθε οσμωτικο σοκ οταν τον εριξες απο το υφαλμυρο στο γλυκο νερο.

Το διλημμα σου δεν πρεπει να ειναι τι ψαρια θα προσθεσεις αλλα ποια πρεπει να αφαιρεσεις.

Με λιγα λογια , δυστυχως εχεις κανει λαθος ξεκινημα.

Επισης, οι οροι ημιαγρια, αγρια και ημερα ψαρια δεν ειναι καθολου σωστοι και δεν χαρακτηριζουν τα ειδη. Αγρια ειναι τα ψαρια που προερχονται απο την φυση ισως και οχι αγρια με την εννοια.. (γκρρρ). Αν θες να τα διαχωρισεις τοτε θα μπορουσε να γινει συμφωνα με την διατροφη τους...σαρκοφαγα, φυτοφαγα, παμφαγα κλπ

ή συμφωνα με την συμπεριφορα τους (επιθετικα, ηπια, ηρεμα).

ΑΝ θες να κανεις μια σωστη αρχη, θες διαβασμα και καθοδηγηση. Στο πρωτο θα πρεπει να βοηθησεις εσυ τον εαυτο σου ξεκινωντας απο τα βασικα και την βαση δεδομενων του φορουμ. Στο δευτερο θα εχεις βοηθεια απο πολλα παιδια εδω μεσα.

Καλη συνεχεια ! :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όπως τα είπε ο Αλέξανδρος δεν θα μπορούσαν να ειπωθούν καλύτερα. :)

Έχεις περίπου 100 λίτρα και πολλές επιλογές. Αρκεί να ξεκινήσεις από την αρχή χωρίς φόβο και πάθος και χωρίς βιασύνη κυρίως. Δυστυχώς όλα τα ψάρια που πήρες είναι για άμεση επιστροφή. Ένας άμεσος λόγος είναι ότι το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμένο.

Πρέπει λοιπόν να ξεκινήσεις τη διαδικασία του στρωσίματος διάβασε εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

και πριν ακόμη ξεκινήσεις ακόμη και το στρώσιμο, καλό είναι να σκεφτείς τι ψαράκια (τι είδους ενυδρείο θέλεις να φτιάξεις) θα βάλεις γιατί αυτό θα επηρεάσει σημαντικά το βυθό, το υπόστρωμα, τη διακόσμηση κλπ.

Για παράδειγμα:

1. Ζωοτόκα

2. Νανοκιχλίδες Αμαζονίου ή Τανγκανίκα

3. Λαβυρινθόψαρα (Ασία) όπως γκουράμι και μελανοταινίες

4. Διάφορα είδη Tetra

5. Γενικά, κοινωνικό φυτεμένο με αληθινά φυτά χαμηλών - μεσαίων απαιτήσεων (τα παραπάνω είναι τέτοια)

6. Χρυσόψαρα

Πριν ξεκινήσεις το στρώσιμο είναι καλό είναι λοιπόν να σκεφτείς πώς θέλεις να το κάνεις, να αγοράσεις τα βασικά υλικά για να ξεκινήσεις (βυθό, φυτά, πέτρες, ξύλα) και να προχωρήσεις.

Πριν κάνεις ο,τιδήποτε από τα παραπάνω πες μας πως το έχεις στήσει τώρα το ενυδρείο σου. Βάλε και καμιά φωτογραφία για αν δούμε και να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...