Jump to content

χαλαζιαs η λαβα


Recommended Posts

καλημερα.Σκεφτομε στο καινουριο ενυδρειο μου να βαλω χαλικι απο λαβα αλλα δεν θελω να επιρεαστη το ph του νερου προs τα πανω γιατι θα βαλω δισκουs.εχει αυτη την ιδιοτητα αυτο το υλικο? η να βαλω χαλαζια που ειναι ουδετεροs. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για ποσα λιτρα ενυδρειο μιλαμε?Οι δισκοι θελουν αρκετα λιτρα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Η λάβα όπως και το χαλαζιακό χαλίκι δεν επηρεάζουν τις σκληρότητες του νερού και απ' όσο γνωρίζω δεν ανεβάζουν σίγουρα το pH του νερού. Αν βάλεις γατόψαρα, καλύτερα είναι να βάλεις χαλαζιακό χαλίκι, μια και η λάβα μπορεί να τραυματίσει/καταστρέψει τα μουστάκια από τα γατόψαρα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Istella η λάβα είναι καλύτερη από το χαλαζιακό χαλίκι; Μου είπαν ότι η λάβα μπορεί να συγκρατεί βακτηρίδια περισσότερο από το χαλίκι αλλά μπορεί να κρατάει τις ρίζες των φυτών;; Εννοώ θα είναι εύκολο στο φύτεμα;;

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω χρησιμοποιήσει και τα δύο και σου λέω ότι αν δεν θέλεις οπωσδήποτε να έχεις σκουρόχρωμο βυθό, να προτιμήσεις το χαλαζιακό και όχι τη λάβα. Αυτό για τα βακτηρίδια δεν νομίζω ότι ισχύει. Οι βασικές αποικίες βακτηριδίων είναι στο φίλτρο. Τα υπόλοιπα (σε διάφορα σημεία του ενυδρείου) είναι άνευ μεγάλης σημασίας.

Link to comment
Share on other sites

Ότι αφορά το υπόστρωμα το χαλίκι το συγκρατεί καλύτερα από τη λάβα; Το χαλίκι που βρήκα είναι και αυτό σκουρόχρωμο οπότε ότι και να διαλέξω θα είναι το ίδιο( καφεμπέζ). Έχω την υποψία ότι η λάβα είναι πιό ελαφριά από το χαλίκι ισχύει αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Οταν λέω σκουρόχρωμο, εννοώ μαύρο. Η λάβα που έχω είναι μαύρη.

Σε βάρος δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι είναι ίδια. Θυμάμαι ότι οι συσκευασίες ήταν ίδιες και ήταν από 5 κιλά και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

OK filoxene ευχαριστώ........

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα χαλαζιακό χαλίκι 1.5-2.5 χιλιοστά, χρώμα γαιώδες-καφεμπέζ

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και από εμένα. Είμαι αρχάριος αλλά επειδή είδα τον προβληματισμό του φίλου, είπα να σας μεταφέρω την δική μου εμπειρία. Εγώ λοιπόν μάζεψα μερικά κομάτια λάβα μόνος μου, από ενεργό ηφαίστειο στις Αζόρες (ενεργό δεν σημαίνει εκείνη την ώρα). Είναι μεγάλα, δεν μοιάζουν με χαλίκι αλλά με πέτρες και επίσης είναι κόκκινα. Τα έχω στο ενυδρείο μου για 3,5 χρόνια (όσα και το ενυδρείο) σε συνδιασμό με γκρι χαλίκι και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Βέβαια δεν ξέρω να σας πω αν υπάρχουν πράγματι κάποιες ιδιότητες που σχετίζονται με αυτά (τα έχω γιατί είναι όμορφα και για την ανάμνηση του ταξειδίου, τίποτε άλλο), οπότε αν κάποιος πιο διαβασμένος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...