Jump to content

νεος στο χομπι .....χελπ!


Recommended Posts

Για σας συνφορουμιτες ειμαι ο Δημητρης 15 ετων και αποφασισα πριν κατι μερες να στησω ενα ενυδρειο με ζοωτοκα(κυριο; γκαπι)...θα ηθελα λοιπον την βοηθεια απο τους εμπειρους

το ενυδρειο μου λυτουργει μια ευδομαδα και απο την πρωτη μερα εβαλα τα βακτηρια στο φιλτρο και τα καταληλα φαρμακα(εχθες εβαλα τα ψαρακια)

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

ενυδρειο 45λιτρο (45χ30χ33) καθαρα 35+

φυλτρο: crystal hang on filter 3 600-750 λιτρα την ωρα

φωτισμος: universal glamping lamp (11W)( της aquazonic)

χωμα για τα φυτα και χαλικακι επανω

φυτα: κερατοφυλλο (το εχω βαλει να επιπλεει και πιανει το 1/4 της επιφανειας ), ενα αλλο φυτο που τα φυλλα-κλαδια του ειναι σαν πρασινα φικια(2 τεμαχια απο αυτο)

δυο κρυψονες(ενα καραβακι και ενα καστρακι)

ψαρακια: 7 γκαπι (2 αρσενικα 5 θυλικα)( ο πετσοπας μου ειπε οτι χοραει 20-30 ψαρακια)

θερμομετρο που κολλησα εξω απο το ενυδρειο....

φαρμακα : aquatan,bionitrivec,florena(ολα της σερα), βακτηρια τα οποια εβαλα στο φιλτρο

τροφη: TetraDelica Mix

σκουπα βυθου και αποχη

μετρησεις : ΝΟ3=25mg/l , PH= 8

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

1) το φιλτρο μου κανει αρκετο θοριβο , ειναι φυσιολογικο αυτο????θα παθουν τπτ τα ψαρια???

2)φοβαμαι μηπως εχω το φιλτρο σε μεγαλη ροη γτ σχεδον ολη η επιφανεια του νεου κινητε...υπαρχει προβλιμα????

3)λεω να βαλω και 1 με δυο σαλιγκαρια apple snails, θα κανουν αυγα???θα μου φανε τα φυτα???

4)το κερατοφυλλο οταν το πηρα το ειχα καμια 2 μερες μεσα στην σακουλα με λιγο νερο ...λετε να επαθε τπτ επειδη μαδαει λιγο????επισης επρεπε να το φυτεψω η να το αφησω να επιπλεει στην επηφανεια???

5)απο τα φαρμακα που ανεφερα οτι εχω πρεπει καποιο να ρειχνω καθε μερα στο νερο η σε καθε αλλαγη νερου την αντιστοιχη ποσοτητα???

6)τα κομενα νεκρα φυλλα-κλαδια των φυτων μου ανεθαζουν την αμωννια???

7)καποια απο την τροφη που ριχνω παρασειρετε με την ροη και κολλαει στο κερατοφυλλο ...να τη αφηνω η να την βγαζω???

8)εχω ακουσει οτι γκαπι και endlers δν πρεπει να τα βαζουμε μαζι...μπορει να με πει καποιος γτ και που ειναι το κακο???

δεν θυμαμαι αν ξεχασα καποια ερωτηση αλλα θα ειμουν πολυ ευγνομον αν απαντουσατε στις ερωτησεις μου και μου δινατε και συμβουλες....συγνωμη αν σας κουρασα και θα παρακαλουσα αμα ειμαι σε λαθος θεμα να με πουν η να με μεταφερουν στο σωστο...ευχαριστω για τον χρονο σας...

Έγινε επεξεργασία - koti4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για σας συνφορουμιτες ειμαι ο Δημητρης 15 ετων και αποφασισα πριν κατι μερες να στησω ενα ενυδρειο με ζοωτοκα(κυριο; γκαπι)...θα ηθελα λοιπον την βοηθεια απο τους εμπειρους

το ενυδρειο μου λυτουργει μια ευδομαδα και απο την πρωτη μερα εβαλα τα βακτηρια στο φιλτρο και τα καταληλα φαρμακα(εχθες εβαλα τα ψαρακια)

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

ενυδρειο 45λιτρο (45χ30χ33) καθαρα 35+

φυλτρο: crystal hang on filter 3 600-750 λιτρα την ωρα

φωτισμος: universal glamping lamp (11W)( της aquazonic)

χωμα για τα φυτα και χαλικακι επανω

φυτα: κερατοφυλλο (το εχω βαλει να επιπλεει και πιανει το 1/4 της επιφανειας ), ενα αλλο φυτο που τα φυλλα-κλαδια του ειναι σαν πρασινα φικια(2 τεμαχια απο αυτο)

δυο κρυψονες(ενα καραβακι και ενα καστρακι)

ψαρακια: 7 γκαπι (2 αρσενικα 5 θυλικα)( ο πετσοπας μου ειπε οτι χοραει 20-30 ψαρακια)

θερμομετρο που κολλησα εξω απο το ενυδρειο....

φαρμακα : aquatan,bionitrivec,florena(ολα της σερα), βακτηρια τα οποια εβαλα στο φιλτρο

τροφη: TetraDelica Mix

σκουπα βυθου και αποχη

μετρησεις : ΝΟ3=25mg/l , PH= 8

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

1) το φιλτρο μου κανει αρκετο θοριβο , ειναι φυσιολογικο αυτο????θα παθουν τπτ τα ψαρια???

2)φοβαμαι μηπως εχω το φιλτρο σε μεγαλη ροη γτ σχεδον ολη η επιφανεια του νεου κινητε...υπαρχει προβλιμα????

3)λεω να βαλω και 1 με δυο σαλιγκαρια apple snails, θα κανουν αυγα???θα μου φανε τα φυτα???

4)το κερατοφυλλο οταν το πηρα το ειχα καμια 2 μερες μεσα στην σακουλα με λιγο νερο ...λετε να επαθε τπτ επειδη μαδαει λιγο????επισης επρεπε να το φυτεψω η να το αφησω να επιπλεει στην επηφανεια???

5)απο τα φαρμακα που ανεφερα οτι εχω πρεπει καποιο να ρειχνω καθε μερα στο νερο η σε καθε αλλαγη νερου την αντιστοιχη ποσοτητα???

6)τα κομενα νεκρα φυλλα-κλαδια των φυτων μου ανεθαζουν την αμωννια???

7)καποια απο την τροφη που ριχνω παρασειρετε με την ροη και κολλαει στο κερατοφυλλο ...να τη αφηνω η να την βγαζω???

8)εχω ακουσει οτι γκαπι και endlers δν πρεπει να τα βαζουμε μαζι...μπορει να με πει καποιος γτ και που ειναι το κακο???

δεν θυμαμαι αν ξεχασα καποια ερωτηση αλλα θα ειμουν πολυ ευγνομον αν απαντουσατε στις ερωτησεις μου και μου δινατε και συμβουλες....συγνωμη αν σας κουρασα και θα παρακαλουσα αμα ειμαι σε λαθος θεμα να με πουν η να με μεταφερουν στο σωστο...ευχαριστω για τον χρονο σας...

Νομιζω οτι βιαστικες να βαλεις τα ψαρια και προσθεου μην ακουσης τον ανθρωπο στο μαγαζι και παρεις και αλλα ψαρια διοτι αν πανε ολαα καλα θα γεμμησης με γεννες Θα εχεις ενα προβλημα με τον αριθμο στο μελλον.

1)Δεν νομιζω να σου δημιουργηση καποιο προβλημα

2) βαλτο περιπου στη μεση και πιο κατω αρκετα μεγαλο φιτρο εχεις παντως

3)Εμενα δεν μου ετρωγαν τα φυτα ουτε αυγα ειδα μαλλον ηταν ιδιου φυλλου

4)Μην σε φοβηζη οτι μαδαει καλητερα ειναι να το δεσεις καπου η αστο στην επιφανεια

5)το ακουασεφ βαζε στο νερο για την αλλαγη τα αλλα που λες δεν τα ξερω επισης πρεπει ναε χις και καποιο λιπασμα

6)καλο εινα τα τα εφερεις

7)Αστην

8)Δεν γνωριζω

Καλη τυχη στης ενδοσχολικες

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις απαντησεις σου και για την ευχη σου..

το florena απο την sera ειναι το λιπασμα που χρησιμοποιω και το ριχνω μια φορα την εβδομαδα...για τα αλλα παντος δν ξερω ποτε πρεπει να τα ριχνω..

Έγινε επεξεργασία - koti4
Link to comment
Share on other sites

ααα παιδια και κατι αλλο ...το ενυδρειο μου βλεπω οτι σιγα σιγα χανει νερο ....το μετακινησα να δω μηπως τρεχει απο καπου αλλα τιποτα...ειναι ολα στεγνα παντου...μεσα σε μια ευδομαδα η σταθμη εχει μειωθει κατα 1 εκατοστο....τι γινετε εδω???????μηπως το πινουν τα φυτα η τα ψαρια???μηπως εξατμηζετε απο την λαμπα???

Link to comment
Share on other sites

8)εντλερς και γκαπι υβριδιζουν για αυτο προτεινεται να μην μπαινουν μαζι.

Link to comment
Share on other sites

8)εντλερς και γκαπι υβριδιζουν για αυτο προτεινεται να μην μπαινουν μαζι.

και αμα υβριδισουν τι θα γινει ?θα εχω καποιο προβλημα? ....τα ψαρια θα εχουν προβλημα η τα υβριδια που θα μου βγουν δεν θα ζησουν για πολυ??

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ φυσικό... εξατμίζεται νερό από την επιφάνεια!! Κ όσο θα αυξάνεται η θερμοκρασία το φαινόμενο θα γίνεται πιο έντονο.

Καλή αρχή!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ irinichan...οντος η θερμοκρασια ειναι 26-28(δεν χερο αμα ειναι καλο το θερμομετρο) και χωρις θερμαντικο μηχανιμα...

Link to comment
Share on other sites

να και καποιες φοτο....αν καταφερω να ανεβουν

08.jpg

09.jpg

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

θα βγαλω και απο το ενυδρειο οταν μπορεσω...εχω και βιντεο!!!

Έγινε επεξεργασία - koti4
Link to comment
Share on other sites

8)εντλερς και γκαπι υβριδιζουν για αυτο προτεινεται να μην μπαινουν μαζι.

και αμα υβριδισουν τι θα γινει ?θα εχω καποιο προβλημα? ....τα ψαρια θα εχουν προβλημα η τα υβριδια που θα μου βγουν δεν θα ζησουν για πολυ??

Θα εχεις ενα ειδος που δεν θα ειναι ουτε εντλερ ουτε γκαπι,εαν εσενα σου αρεσουν βαλτα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

μπα...τελικα δν νομιζω να τα βαλω μαζι...ειναι και πολυ λιγα τα λιτρα μου και τα γκαπι ειναι πιο ομορφα....επεισης τα εντλερ δν νομιζω να αντεξουν την μεγαλη ροη του νερου μου...

μπορει στο μελον σε μεγαλητερο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...τελικα με τα φαρμακα που εχω τι θα κανω???ξερει κανεις να μου απαντησει????

οποιοι μπορουν ας μου πουν συμβουλες και γνωμες τους...ολα ειναι δεκτα!!!

αα και κατι αλλο...καποιες απο τις εγγυες γκαπινες μου στην κοιλια τους αντι για το μαυρο σημαδακι εχουν ενα καφε.....ειναι τιποτα αυτο????

τα λεμε!!! <_<

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ...σημερα πηγα και πηρα δυο σαλιγκαρια αππλ σναιηλ μια επιπλεον κρυψονανα που δεν χορανε τα ενυλικα γκαπη καθως και μια γενιστρα....(θα την χρησιμοποιησω μονο αυτην τη φορα γτ ειναι η πρωτη μου γεννα και θελω και να μεγαλωσει λιγο περισοτερο το κερατοφυλλο και τα αλλα φυτα.....η γεννιστρα ειναι 13,5χ9χ9 εκατοστα και εχει δυο δωματια...επισης στον πατο εχει μια σαν σχαρα για να πανε τα μικρα στο κατω μερος και να μην μπορει να παει η μαμα να τα φαει....ειμαι ενταξη??

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ...σημερα πηγα και πηρα δυο σαλιγκαρια αππλ σναιηλ μια επιπλεον κρυψονανα που δεν χορανε τα ενυλικα γκαπη καθως και μια γενιστρα....(θα την χρησιμοποιησω μονο αυτην τη φορα γτ ειναι η πρωτη μου γεννα και θελω και να μεγαλωσει λιγο περισοτερο το κερατοφυλλο και τα αλλα φυτα.....η γεννιστρα ειναι 13,5χ9χ9 εκατοστα και εχει δυο δωματια...επισης στον πατο εχει μια σαν σχαρα για να πανε τα μικρα στο κατω μερος και να μην μπορει να παει η μαμα να τα φαει....ειμαι ενταξη??

κομπλε εισαι...και μια απλη να επαιρνες δεν θα ειχες προβλημα

Link to comment
Share on other sites

κομπλε εισαι...και μια απλη να επαιρνες δεν θα ειχες προβλημα

εεε τι να εκανα θελω το καλητερο να παρω για τους μπεμπιδες(τουλαχιστον για πρωτη γεννα)

ασε που οι αλλες ηταν η πολυ μεγαλες η πολυ μικρες...ανυπομονω!!!

ααα και ξεχασα να αναφερω κατι...την γεννιστρα που πηρα πρεπει να την τοποθετησω με βεντουζες...θα εχω κανενα προβλημα ??? μηπως θα ξεκολησει????

Έγινε επεξεργασία - koti4
Link to comment
Share on other sites

κομπλε εισαι...και μια απλη να επαιρνες δεν θα ειχες προβλημα

εεε τι να εκανα θελω το καλητερο να παρω για τους μπεμπιδες(τουλαχιστον για πρωτη γεννα)

ασε που οι αλλες ηταν η πολυ μεγαλες η πολυ μικρες...ανυπομονω!!!

ααα και ξεχασα να αναφερω κατι...την γεννιστρα που πηρα πρεπει να την τοποθετησω με βεντουζες...θα εχω κανενα προβλημα ??? μηπως θα ξεκολησει????

Αν την τοποθετησης καλα μην πολλη φοβασα αλλα βαντουζα ειναι και σιγουγα υπαρχει ενας μικρος κινδυνος

Link to comment
Share on other sites

οκ ...μπορει να τιν δεσο κιολας για να ειμαι συγουρος

αναρρωτιεμαι αν μπορητε να διτε τις φοτο που προσπαθισα να ανεβασω...εμενα παντοσ μου τις διχνει

Έγινε επεξεργασία - koti4
Link to comment
Share on other sites

οκ ...μπορει να τιν δεσο κιολας για να ειμαι συγουρος

αναρρωτιεμαι αν μπορητε να διτε τις φοτο που προσπαθισα να ανεβασω...εμενα παντοσ μου τις διχνει

Και εμενα μου της εφανιζει

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι μου σημερα εβαλα τηνγεννηστρα μεσα αλλα εχω ενα προβλημα ειναι με βεντούζες και ετσι οταν την εβαλα αναμεσα στο τοίχομα του ενυδρειου και της γεννηστρα υπάρχει ενα μικρο κενο στο οποιο πανε καποιες φορες και σφινονοντε τα ψαρια......τις περισσοτερες φορεσ ξεφεύγουν μονα τους αλλα καποιες φορες πρεπει να τα βγαζωεγω. Δεν εχω βαλει ψαρια ακομα μεσα στην γεννηστρα. Τι να κανω?......αυριο ανεβαζω φωτο....καληνύχτα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεννησαμε ....κατα το μεσημέρι μια γκαπινα μου αν κσι οχι τοσο φουσκομενη οπως οι ετοιμογεννες μου γεννησε 7-8 γκαπακια αλλα εσωσα μονο τρια γτ' δεν την ειχα βάλει στην γεννηστρα :blush::thumbup: ............αλλα ειναι πολυ οραια και εριμενω κι αλλα

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν,εγινες παπους :thumbup::blush:

Link to comment
Share on other sites

Γεννησαμε ....κατα το μεσημέρι μια γκαπινα μου αν κσι οχι τοσο φουσκομενη οπως οι ετοιμογεννες μου γεννησε 7-8 γκαπακια αλλα εσωσα μονο τρια γτ' δεν την ειχα βάλει στην γεννηστρα :blush::thumbup: ............αλλα ειναι πολυ οραια και εριμενω κι αλλα

Καλησπέρα φίλε Δημήτρη!!

Καταρχάς να σου ζήσουν τα μωράκια σου!!!Με το καλό και οι επόμενες γέννες! :blink:

Κατά δεύτερον....θα μου επιτρέψεις να κάνω μερικές παρατηρήσεις (πάντα φιλικά!)!

1)Από τη στιγμή που έβαλες φυτά και στο ενυδρείο έχεις μόνο Γκάπυ δεν χρειαζόντουσαν οι κρυψώνες σου (καραβάκια και τέτοια).Τα Γκάπυς κινούνται κυρίως ψηλά και δεν είναι από τα ψάρια που κρύβονται.Μια επέκταση των φυτών σου με 1-2 προσθήκες θα έδειχνε πιο όμορφα και θα εξυπηρετούσε και τα ζωντανά σου!

2)Η αγορά της γεννήστρας ήταν άσκοπη από τη στιγμή που στο ενυδρείο έχεις κερατόφυλο.Οι φυσικές κρυψώνες είναι σαφώς καλύτερες+ ότι αποφεύγεις να στρεσάρεις τη θηλυκιά σου μέσα στη γεννήστρα.

3)Το χαλικάκι είναι όντως όμορφο όταν έχεις ένα απλό ενυδρείο.

Εγώ στη θέση σου θα το ξήλωνα,θα έβαζα λεπτή άμμο και θα πρόσθετα μερικές γαριδούλες ή βυθόψαρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Δημήτρη!!

Καταρχάς να σου ζήσουν τα μωράκια σου!!!Με το καλό και οι επόμενες γέννες! :thumbup:

Κατά δεύτερον....θα μου επιτρέψεις να κάνω μερικές παρατηρήσεις (πάντα φιλικά!)!

1)Από τη στιγμή που έβαλες φυτά και στο ενυδρείο έχεις μόνο Γκάπυ δεν χρειαζόντουσαν οι κρυψώνες σου (καραβάκια και τέτοια).Τα Γκάπυς κινούνται κυρίως ψηλά και δεν είναι από τα ψάρια που κρύβονται.Μια επέκταση των φυτών σου με 1-2 προσθήκες θα έδειχνε πιο όμορφα και θα εξυπηρετούσε και τα ζωντανά σου!

2)Η αγορά της γεννήστρας ήταν άσκοπη από τη στιγμή που στο ενυδρείο έχεις κερατόφυλο.Οι φυσικές κρυψώνες είναι σαφώς καλύτερες+ ότι αποφεύγεις να στρεσάρεις τη θηλυκιά σου μέσα στη γεννήστρα.

3)Το χαλικάκι είναι όντως όμορφο όταν έχεις ένα απλό ενυδρείο.

Εγώ στη θέση σου θα το ξήλωνα,θα έβαζα λεπτή άμμο και θα πρόσθετα μερικές γαριδούλες ή βυθόψαρα!

γεια σας παιδια ...δν μπορεσα να μπω αυτες τις μερες ειχα διαβασμα ....ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας ....

γεια σου φιλε Νικητα...ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τις παρατηρισεις σου...θα προσπαθησω οσο μπορω να κανω αυτα που με συμβουλψες

1) για τα φυτα λεω να βαλω μια ανουμπια στην μεση αναμεσα στις βαλισινεριες μου....αλλα δεν θελω να βαλω παρω παρα πολλα φυτα γιατι μετα δεν θα φενοντε τα ψαρακια

2)την γεννηστρα θα την χρησιμοποιεισω μονο για τις πρωτες γεννες γιατι αυτες ειναι οι πρωτες τησ ζωης μου και δεν θελω να χασω ψαρακια...και μιας που ειμαι αρκετα αρχαριος σαν αρχαριος θα μπορω να ελενχω καλητερα τα μωρα(ταισμα , μετριμα ,μεγαλωμα και τετοια..)και οταν μεγαλωσουν περισσοτερο τα φιτα μου θα τα αφηνω να γεννανε ελευθερα

3)θα ηθελα πολυ να αλλαξω τα χαλικια σε αμμο γιατι τα γθππυ θελουν αμμο και σκουρο βυθο για να βγαλουν καλητερα χρωματα (τα μωρα)φοβαμαι ομως επειδη αν προσπαθησω να βγαλω το χαλικι μπορει να ανακατεφτει με το χωμα απο κατω και μπορει να απελευθεροθουν καποια αερια που εγκλωβιστηκαν αναμεσα στο χαλικι και το χωμα που με τον καιρο εγηναν δηλητιριοδι

......λεω μετα απο κανενα χρονο να παρω μεγαλητερο ενυδρειο για το σαλονι (αν με αφησουν οι δικοι μου...δεν ξερω γιατι δεν με αφηνουν....ενα ενυδρειο στο σαλονι θα ηταν οτι καλητερο) που θα το στησω καλητερα και με μπολι και θα βαλω μονο αρσενικα γκαπι και ξιφοφορους (μπορει και εντλερ)γιατι ειδα κατι αρσενικα γκαπι και ξετρελαθηκα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...