Jump to content

νεος στο χομπι .....χελπ!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραίο το έχεις φίλε Koti4. :blush:

Είναι με απλές "γραμμές" και άφησες πολύ χώρο στα ψάρια σου!Μου αρέσει πολύ και το κρεμαστό φίλτρο που έχεις βάλει,κερδίζεις αρκετό χώρο σε σχέση μ'εμένα που έχω εσωτερικό.

Επειδή τώρα μπόρεσα να διαβάσω όλο το άρθρο....στη φοβία που έχεις για να αλλάξεις τη διακόσμηση ίσως μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος φίλος συγχομπίστας!Να σου φιλοξενήσει τα ψάρια σου σε δικό του χώρο,να κάνεις όλες τις αλλαγές και να το αφήσεις να δουλέψει μόνο του για λίγο καιρο ώστε να γλυτώσεις κάποια δυσάρεστα.

Και μην ανησυχείς για τίποτα!Εδώ μέσα υπάρχουν πολλά έμπειρα παιδιά να σε βοηθήσουν σε κάθε απορία ή πρόβλημα!

Καλή συνέχεια με τα κουκλιά σου!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ....ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια

φιλε νικητα ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες ...θα δω τι θα κανω θα προσπαθισω τα τα δωσω σε κανενα φιλο μου με ενυδρειο αλλα φοβαμαι μην παθουν τιποτα εκει η φεννησουν εκει ...θα δω παντος

Υ.Γ

1)σημερα εβγαλα τα σαλιγκαρια απο το ενυδρειο γιατι μου εχουν φαει σχεδον το μησο κερατοφυλλο

2)εκανα καλα μου εβαλα μεσα στην γεννηστρα αυτα τα σκουροχρωμα πολυ λεπτα χαλικακια και κατι ποιο μεγαλα χαλικια κοκκινογκρυ και κανα δυο κλαρακια κερατοφυλλο και ενα μωρο αππλ σναιλ(νομιζω)???????? :blush::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου,πολυ καλη η προσπαθεια σου για πρωτο ενυδρειο!Εχω μια ενσταση ομως,εγω στη θεση σου θα εβγαζα ολο τα ψευτικα διακοσμητικα και θα εβαζα ξυλα και πετρες και ετσι θα φαινεται και πιο φυσικο αλλα θα αισθανονται και πιο καλα τα ψαρακια σου,επεισης θα μπορουσες να βαλεις και μερικα φυτακια ακομα.Βεβαια αυτα που σου λεω ειναι προσωπικη γνωμη!Κατι αλλο που παρατηρισα ειναι οτι το ενυδρειο σου ειναι πολυ κοντα στο καλοριφερ και το χειμωνα οταν θα το αναψετε μπορει να εχεις προβλημα!Αυτα απο μενα,καλη συνεχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο που παρατηρισα ειναι οτι το ενυδρειο σου ειναι πολυ κοντα στο καλοριφερ και το χειμωνα οταν θα το αναψετε μπορει να εχεις προβλημα!Αυτα απο μενα,καλη συνεχεια :bowdown:

Θα δουλευει λιγοτερο το θερμαντικο σωμα.

Link to comment
Share on other sites

Θα δουλευει λιγοτερο το θερμαντικο σωμα.

Και αν παραζεσταθεί το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Και αν παραζεσταθεί το ενυδρείο;

Αυτο ακριβως εννωουσα theodor και να σταματισει ο θερμαντιρας να δουλευει απο τη ζεστη του καλοριφερ θα γινουν τα ψαρια βραστα,νομιζω θα ειναι κατι παρομοιο με αυτο που συμβαινει τωρα το καλοκαιρι με τη ζεστη..

Link to comment
Share on other sites

Και αν παραζεσταθεί το ενυδρείο;

Δεν παραζεστενεται,μην ξεχναται το καλοριφερ εχει θερμοστατη και σβυνει εαν πιασει την

επιθυμητη θερμοκρασια.Επισης δεν δουλευει 24 ωρες το 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παραζεστενεται,μην ξεχναται το καλοριφερ εχει θερμοστατη και σβυνει εαν πιασει την

επιθυμητη θερμοκρασια.Επισης δεν δουλευει 24 ωρες το 24ωρο.

Ναι αλλα το καλοριφερ ειδικα εκει κοντα βγαζει παρα πολυ ζεστη και το ενυδρειο ειναι πολυ κοντα στο σωμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το καλοριφερ ειδικα εκει κοντα βγαζει παρα πολυ ζεστη και το ενυδρειο ειναι πολυ κοντα στο σωμα

Φιλε μου και τα δυο ενυδρεια μου βρισκονται διπλα σε σωμα καλοριφερ,πιστεψε σε κανενα

απο τα δυο δεν εχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι ...διαβασα τι γραφετε για το καλοριφερ ..και εγω αυτο σκεφτομουν περισσοτερο...γι'αυτο εχω βρει 3 λυσεις αμα καποιος σκεφτικε καποια καλητερη ας μου πει.....λοιπον

1)να μεταφερω το ενυδρειο στο σαλονι οταν αρχισουν τα λειτουργουν τα καλοριφερ

2)να το αφησω στο δωματιο αλλα να το βαλω στην αλλη μερια του γραφειου μου

3)να το αφησω εκει που ειναι γιατι ετσι κι αλλιως το καλοκαιρι η θερμοκρασια του νερου εχει φτασει στους 28,5+ και ετσι οταν ερθει χειμονας και αναψουμε καλοριφερ θα καταφερει να μηνει ιδια θερμοκρασια

αλλα και αν μεγαλωσει η θερμοκρασια δεν θα μεγαλωσει αποτομα αλλα σιγα σιγα και οπως αναφερθηκε το καλοριφερ σταματαει οταν φτασει στην θερμοκρασια δωματιου που το προγραμματισαμε

και ενα ευχαριστο¨: πριν 1 ωρα ειχαμε και αλλα γεννητουρια μια γκαπινα μου που δεν ηταν και τοσο φουσκωμενη οπως οι ετοιμογεννες γεννησε καμια 10ρια μωρα αλλα προλαβα να σωσω μονο τα 4 (+ οτι μου ειχε φαγωθει το κερατοφυλλο απο τα σαλιγκαρια)

εχω ομως ενα προβλιμα ....στις 11 του μηνος (σε 4 μερες) θα φυγω για κανα 3ημερο αθηνα ....στην τροφη για τα μεγαλα δεν εχω προβλιμα αφου αντεχουν και μια ευδομαδα χωρις φαει αλλα με τα μικρα τι θα κανω???? εχω ακουσει για κατι ταμπλετες αλλα δεν ξερω αμα κανουν για νεογνα :bowdown::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εχω και κατι μωρα σαλιγκαρια αλλα δεν ξερω αμα ειναι αππλ σναιλ ή ζεβρα σναιλ ή διασταυρωση απο αυτα ή λαθρεπιβατες

καποια μιαζουν ακριβος με τα ζεβρα ενο καποια αλλα ειναι μαυρα με διαβανη βουλες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εχω και κατι μωρα σαλιγκαρια αλλα δεν ξερω αμα ειναι αππλ σναιλ ή ζεβρα σναιλ ή διασταυρωση απο αυτα ή λαθρεπιβατες

καποια μιαζουν ακριβος με τα ζεβρα ενο καποια αλλα ειναι μαυρα με διαβανη βουλες :thumbup:

Πιο πιθανό είναι να είναι οι γνωστοί λαθρεπιβάτες. Αλλά ποτέ δε ξέρεις ίσως να είσαι τυχερός, άλλοι (όπως εγώ) πληρώνουν για σαλιγκάρια. Έχω ένα Golden Apple Σαλιγκάρι. (όπως στη φώτο εδώ---> http://www.applesnail.net/) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τι να πω δεν ξερω ελπιζω να ειναι κανενα καλο ειδοσ ...παντος δεν προσεξα για κανενα τσαμπι

εβλεπα τα δυο αππλ σναιλ μου να ''ερωτοτροπουν '' σε ενα καστρακι και οταν σταματησαν τα το κανουν αυτο εμφανιστικαν μετα απο 2 μερες νομιζω σαλιγκαρακια καποια απο αυτας τα εχω βαλει στην γεννηστρα να την καθαριζουν παντως εχουν ακριβως τα ιδια χαρακτιριστικα με τα αππλ σναιλ απλος σε αλλο χρωμα και μεγαλωνουν αρκετα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τελικα το χαλικι μου βγηκε και σε καλο και σε κακο

σε καλο γιατι χωνοντε στις χαραμαδες και κριβονται απο τα μεγαλα και το κακο οτι κριβοντε και δεν μπορω να τα βρω και καποια στιγμη τα περνουν ειδηση τα μεγαλα

εχθες ειδα ενα ενυλικο γκαπι να τρωει ενα μικρο και σοκαριστικα

τελικα με το ταισμα των μωρων τι θα κανω τωρα που θα φυγω για κανενα τριημερο??? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τελικα το χαλικι μου βγηκε και σε καλο και σε κακο

σε καλο γιατι χωνοντε στις χαραμαδες και κριβονται απο τα μεγαλα και το κακο οτι κριβοντε και δεν μπορω να τα βρω και καποια στιγμη τα περνουν ειδηση τα μεγαλα

εχθες ειδα ενα ενυλικο γκαπι να τρωει ενα μικρο και σοκαριστικα

τελικα με το ταισμα των μωρων τι θα κανω τωρα που θα φυγω για κανενα τριημερο??? :bowdown:

Υπάρχει κάποιος του περιβάλλοντός σου που μπορεί να τους δώσει τροφή; Συνήθως, η πρώτη επιλογή αυτή είναι, αρκεί να μην πάρουν πολλές πρωτοβουλίες (υποθέτω οτι δε ξέρουν απο ενυδρεία) και κάνουν όσα τους πεις μόνο.

Link to comment
Share on other sites

μπαααα δεν εμπιστευομαι τους αλλους κανουν υπερβολικες κινησεις ....ασε που οι περισσοτεροι ειναι λιγο μακρια....οι ταμπλετεσ κανουν τελικα για μικρα η μονο για μεγαλα????

Link to comment
Share on other sites

μπαααα δεν εμπιστευομαι τους αλλους κανουν υπερβολικες κινησεις ....ασε που οι περισσοτεροι ειναι λιγο μακρια....οι ταμπλετεσ κανουν τελικα για μικρα η μονο για μεγαλα????

στο εμπορειο υπαρχουν ταιστρες που ριχνουν τροφη καθε μερα αν σε βολευουν ειναι μια λυση και αυτη

Link to comment
Share on other sites

στο εμπορειο υπαρχουν ταιστρες που ριχνουν τροφη καθε μερα αν σε βολευουν ειναι μια λυση και αυτη

[/quote

δεν τα πολυ εμπιστευομαι αυτα τα μηχανιματα ....φοβαμαι μην ριξουν πολυ τροφι η δεν το βαλω καλα

ετσι κι αλλιως μονο για τρις μερες ειναι...δεν ξερω μπορει και να το παρω αν δεν βρω αλλη λυση

ποσο κοστιζει ξερετε??? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Με τρεις ημερες αταιστα δεν εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας σημερα πηγα και πηρα τις ταμπλετες σερα χολινταη και δυο φυτα bacopa caroliniana

ενταξη ειμαι????τα ψαρια τα εχω προς το παρων σε ενυδρειο φιλου εκτος απο τα μωρα γτ θελω να τα φροντισω

Link to comment
Share on other sites

τελικα εβγαλα τα αρρωστα ψαρια ,εκανα αλλαγη νερου 50% και εριξα μεσα βιο νιτριβεκ και ακουαταν

ελπιζω να εχω ξεπερασει το προβλημα ...απο οτι βλεπω τα ψαρια στο ενυδρειο ειναι υγειοις (φτου φτου μην τα ματιαξω)

επισης σημερα στο ενυδρειο βρηκα αλλα 3 μωρα...τα υπολιπα κρυβονται καλα και δεν μπορω να τα πιασω

τωρα στην γεννηστρα εχω συνολο 14 μωρα

Έγινε επεξεργασία - koti4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...