Jump to content

Προβληματισμος


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! Εδω και λιγο καιρο,ουτε μηνα, εχω μπει και εγω στον μαγικο κοσμου του ενυδρειου,

ετσι λοιπον εχω αποκτησει ενα 250 λιτρο και ενα 100 λιτρο τα οποια δεν ξεκινησαν να τρεχουν μαζι.

Το 250λιτρο στηθηκε πριν 11 μερες εχει ενα εξωτερικο φιλτρο της ehiem 2224 και αποφασισα να το στρωσω με το stress zyme της api εριξα την ποσοτητα που αναφερει για το στρωσιμο και την επομενη μερα εβαλα μεσα 2 guppy μηπως και βοηθισουν την διαδικασια.

Στο 100λιτρο ακολουθησα μια αλλη διαδικασια, εκεινο εχει μεσα ενα εσωτερικο φιλτρο στο οποιο εχω βαλει μεσα εκτος απο το σφουγγαρι και βιολογικο υλικο,ξεκινησε να τρεχει πριν 4 μερες και η διαδικασια ειναι η εξης,

εριξα λιγη τροφη μεσα στο φιλτρο μια της tropical την mikrovit basic και μετα απο 2 μερες εριξα ακομα μια μικρη ποσοτητα μεσα στο νερο.

Η θερμοκρασια και στα 2 ειναι 27 βαθμοι και οι μετρησεις του σημερα ειναι

250λιτρα

NH3/NH4=0,5

NO2=0

NO3=0

100λιτρα

NH3/NH4=2,5

NO2=0,5

NO3=15

και ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης,

στο μικρο εχει ξεκινησει ηδη ο κυκλος του αζωτου, τι μπορει να πηγαινει στραβα στο μεγαλο και εχει μονο λιγη

ομμωνια ενω τα ψαρακια ταιζονται καθημερινα?

Έγινε επεξεργασία - mixalhs1987
Link to comment
Share on other sites

θα παρει κανενα μηνα το ehiem 2224 να στρωθει

<_<

Link to comment
Share on other sites

θα παρει κανενα μηνα το ehiem 2224 να στρωθει

<_<

εχει να κανει με τον τυπο του φιλτρου? ξεχασα και κατι βασικο! χθες εβαλα και μπολι στο 2224!

Link to comment
Share on other sites

οχι φυσικα .πρεπει να πιασει μπιχλα πρωτα και μετα θα δουλευει σωστα

μεσα στο φιλτρο θα χτιστη μια αποικια απο βακτηρια με τον καιρο που θα κραταει σε σωστα επιπεδα το ενυδρειο σου

τορα το φιλτρο γιαλιζη το νερο

σε 250 λυτρα και δυο ψαρακια οτι τροφη και περιτοματα μενουν εξω απο το ενυδρειο μεσα στο φιλτρο

στα εκατο λυτρα θα κανει τον κυκλο του πιο γρηγορα και με εσωτερικο φιλτρο απλο ειναι

Link to comment
Share on other sites

οχι φυσικα .πρεπει να πιασει μπιχλα πρωτα και μετα θα δουλευει σωστα

μεσα στο φιλτρο θα χτιστη μια αποικια απο βακτηρια με τον καιρο που θα κραταει σε σωστα επιπεδα το ενυδρειο σου

τορα το φιλτρο γιαλιζη το νερο

σε 250 λυτρα και δυο ψαρακια οτι τροφη και περιτοματα μενουν εξω απο το ενυδρειο μεσα στο φιλτρο

στα εκατο λυτρα θα κανει τον κυκλο του πιο γρηγορα και με εσωτερικο φιλτρο απλο ειναι

το μπολι που εβαλα αυτη την ιδιοτητα δεν εχει?

Έγινε επεξεργασία - mixalhs1987
Link to comment
Share on other sites

το μπολι ειναι η αρχη αυτα πολαπλασιαζοται με τον καιρο

σε ενα απο τα ενυδρεια μου εχω μεσα εχει ενα υδος εσωτερικο φιλτρο που δεν το πλενω ποτε .

μερικες φωρες το χτυπαω καταλαθως και πεταει υπολειματα και το νερο γινεται καφε. μεσα σε δυο ωρες το φιλτρο το εχει κανει καθρεφτη το νερο

Link to comment
Share on other sites

1. Το stresszyme δεν φημίζεται ιδιαίτερα για την ικανότητα του να στρώσει ενυδρείο, μην κοιτάς τι γράφει...

2. Δυο guppy επίσης δεν στρώνουν βιολογία σε 250λτ.

3. Η τροφή που έριξες στο μικρό έχει την ιδιότητα να διατηρεί τη βιολογία σε στρωμένο φίλτρο όχι σε άστρωτο.

4. Πρέπει να περιμένεις, αναγκαστικά αφού ξεκίνησες έτσι, να αναπτυχθούν τα βακτήρια.

Βοήθησε τη μείωση της αμμωνίας με συχνές αλλαγές νερού όσο αναπτύσσεται η βιολογία στα φίλτρα και στις επιφάνειες.

Δώσε χρόνο στο σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

1. Το stresszyme δεν φημίζεται ιδιαίτερα για την ικανότητα του να στρώσει ενυδρείο, μην κοιτάς τι γράφει...

2. Δυο guppy επίσης δεν στρώνουν βιολογία σε 250λτ.

3. Η τροφή που έριξες στο μικρό έχει την ιδιότητα να διατηρεί τη βιολογία σε στρωμένο φίλτρο όχι σε άστρωτο.

4. Πρέπει να περιμένεις, αναγκαστικά αφού ξεκίνησες έτσι, να αναπτυχθούν τα βακτήρια.

Βοήθησε τη μείωση της αμμωνίας με συχνές αλλαγές νερού όσο αναπτύσσεται η βιολογία στα φίλτρα και στις επιφάνειες.

Δώσε χρόνο στο σύστημα...

Σ'ευχαριστω, αλλα εχω μερικες αποριες,

στο μικρο εριξα μονο λιγη τροφη και μεσα σε 4 μερες εχει αρχισει ναι εχει και αμμωνια και ΝΟ2 και ΝΟ3 και το ενυδρειο ηταν παρατημενο πολυ καιρο αδειο εγω το επλυνα και το καθαρισα,και το βιολογικο ειναι καινουργιο.

Στο μεγαλο γιατι υπαρχει μονο αμμωνια και οχι ΝΟ2 και ΝΟ3 ενω εχει πεσει περισοτερη τροφη και σιγουρα περιτοματα απο τα ψαρια? μηπως το stress zyme ριχνει τα επιπεδα αμμωνιας και ΝΟ2?

Link to comment
Share on other sites

2. Δυο guppy επίσης δεν στρώνουν βιολογία σε 250λτ.

<_<

Link to comment
Share on other sites

<_<

τι μου προτινεις? να βγαλω τα ψαρακια και να τα δωσω σε εναν φιλο που εχει στρομενο ενυδρειο και να το στρωσω με αμμωνια?

η να βαλω μερικα ακομα προσεχοντας πολυ τις τιμες και κανοντας συχνες αλλαγες νερου?

Link to comment
Share on other sites

τι μου προτινεις? να βγαλω τα ψαρακια και να τα δωσω σε εναν φιλο που εχει στρομενο ενυδρειο και να το στρωσω με αμμωνια?

η να βαλω μερικα ακομα προσεχοντας πολυ τις τιμες και κανοντας συχνες αλλαγες νερου?

Προτεινω να το "μπολιασεις" απο το στρωμενο ενυδρειο του φιλου σου(εαν φυσικα δεν εχει καμια

αρρωστια στο ενυδρειο του).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...