Jump to content

Τιμές Ph,gh,no2 κλπ


Recommended Posts

Μπορει καποιος να μου στειλει ποιες ειναι η καταλληλες συνθηκες που πρεπει να υπαρχουν σε ενα ενυδρειο 54λιτρων για τροπικα ψαρια;

Θελω για την ακριβεια να μαθω ποιες ειναι οι σωστες τιμες που πρεπει να εχει το

PH

KH

GH

NO2

NO3

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου στειλει ποιες ειναι η καταλληλες συνθηκες που πρεπει να υπαρχουν σε ενα ενυδρειο 54λιτρων για τροπικα ψαρια;

Θελω για την ακριβεια να μαθω ποιες ειναι οι σωστες τιμες που πρεπει να εχει το

PH

KH

GH

NO2

NO3

εξαρτάται απο το είδος των ψαριών που θες να βάλεις...!

Link to comment
Share on other sites

Κυριως Guppy και ισος 1-2 βυθου (Για τα βυθου δεν ειμαι σιγουρος)

Α!Και κατι ακομα..Ισχυει το γεγονος του οτι αν ριχνω τροφη(Flakes) σε αδειο ενυδρειο το οποιο στρωνεται ευνοειται η διαδικασια;Αν ναι τι ποσοτητες τροφης να ριχνω και καθε ποτε;Τα διακοσμιτικα ειναι επικυνδινα για την υγεια των ψαριων η δεν υπαρχει προβλημα; (απο υλικο polyserin)

Link to comment
Share on other sites

Κυριως Guppy και ισος 1-2 βυθου (Για τα βυθου δεν ειμαι σιγουρος)

Α!Και κατι ακομα..Ισχυει το γεγονος του οτι αν ριχνω τροφη(Flakes) σε αδειο ενυδρειο το οποιο στρωνεται ευνοειται η διαδικασια;Αν ναι τι ποσοτητες τροφης να ριχνω και καθε ποτε;Τα διακοσμιτικα ειναι επικυνδινα για την υγεια των ψαριων η δεν υπαρχει προβλημα; (απο υλικο polyserin)

οσον αφορα τα διακοσμιτικα ναι ειναι επικυνδινα μετα απο καιρο ισως ξεβαψουν και βγαλουν χημικα..το καλυτερο ειναι να δωσεις ενα φυσικο περιβαλλον στα ψαρια με ξυλα πετρες και φυτα, αληθινα παντα.. δεν χρειαζονται πολλα.. :thumbup: οσον αφορα τωρα τις τιμες το ph για ζοωτοκα που θες πρεπει να ναι απο 7,5 μεχρια 8,5.. σθνηθως τα δικτυα μας εχουν τετοιες τιμες.. nh3/nh4.>0 NO2>0 και NO3 λιγοτερο απο 20 και αυτο το επιτυγχανουμε με συχνες αλλαγες νερουν...

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα το τεστ ειναι η 4η μερα στρωσιμος τα αποτελεσματα ειναι ολα οκ (ειχα προσθεσει ετοιμα βακτηρια σε φακελακι που πουλανε για την επιταχυνση του στρωσιματος) εκτο απο το PH που μου βγαινει στην κορυφη δηλαδι 8,5..Περιμενοντας λιγες μερες ακομα θα πεσει η πρεπει να κανω κατι.Παντως ευχαριστω πολυ και συγνωμη που σας ζαλιζω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα το τεστ ειναι η 4η μερα στρωσιμος τα αποτελεσματα ειναι ολα οκ (ειχα προσθεσει ετοιμα βακτηρια σε φακελακι που πουλανε για την επιταχυνση του στρωσιματος) εκτο απο το PH που μου βγαινει στην κορυφη δηλαδι 8,5..Περιμενοντας λιγες μερες ακομα θα πεσει η πρεπει να κανω κατι.Παντως ευχαριστω πολυ και συγνωμη που σας ζαλιζω :thumbup:

δεν μας ζαλιζεις καθολου... θα περιμενεις κ αλλες μερες ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Το Ph σου δε θα αλλάξει,εκτός αν έχεις κάτι στο ενυδρείο και το επηρεάζει.

Π.χ. ασβεστολιθικές πέτρες ή βυθός, ξύλα κλπ.

Το νερό βρύσης πόσο μετράει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...