Jump to content

Recommended Posts

Μπορει να συμβιωσει εναν sylver μαζι με endler??Εχω ακουσει οτι ειναι ο πιο ειρηνικος shark απο τους βαλαχαρ red tail κτλ...!

Link to comment
Share on other sites

γινεται πολυ μεγαλος. Ειναι ήρεμος αλλα δεν ξέρω οταν είναι τελικό μεγεθος αν είναι ασφαλη

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως από τα πιο φιλησυχα ψάρια αλλά και πολύ γρήγορα, δεν ξέρω αν μεγαλώσει πολύ πως θα αντιδράσει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως από τα πιο φιλησυχα ψάρια αλλά και πολύ γρήγορα, δεν ξέρω αν μεγαλώσει πολύ πως θα αντιδράσει.

Των εχω μαζι με endler πρως το παρον...αλλα δεν βλεπω κατι το ανησυχητικο...ισως επειδη ειναι σχεδον μωρο ακομα...!!Ειναι γρηγορος κολημβυτης...και περιεργο μου φενεται πως του αρεσει να κοπαδιαζει με τους ξιφοφορους...και μερικες φορες ακομα και με τα cory ....!

Link to comment
Share on other sites

Άστο όπως είναι και δες πως θα πάει, αν αργότερα μεγαλώνοντας αρχίσει να αλλαζει συμπεριφορά απέναντι στα endlers τότε ψαξε για μια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Άστο όπως είναι και δες πως θα πάει, αν αργότερα μεγαλώνοντας αρχίσει να αλλαζει συμπεριφορά απέναντι στα endlers τότε ψαξε για μια λύση.

Την λυση την εχω...θα μεταφερθει στις αδερφης μου που εχει εναν βαλαχαρ για παρεα :thumbup: ...αλλα πρως το παρον παρατηρω...και αν δω το παραμικρω φευγει...!!Αλλα τα διαφορα forum τον δικαιωνουν...ειναι ειρηνικο ψαρακι...αλλα με το shark το νου σου παει στο κακο :blush:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτο που λες, πάντως είναι όντως πολύ καλό ψάρι σε συμπεριφορά και το πιο σίγουρο είναι να μην σου δημιουργήσει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Την λυση την εχω...θα μεταφερθει στις αδερφης μου που εχει εναν βαλαχαρ για παρεα :thumbup: ...αλλα πρως το παρον παρατηρω...και αν δω το παραμικρω φευγει...!!Αλλα τα διαφορα forum τον δικαιωνουν...ειναι ειρηνικο ψαρακι...αλλα με το shark το νου σου παει στο κακο :blush:

Δεν ειναι SHARK !! απλα τα λενε ετσι εμπορικά απλα για να πουλανε...ονομάζονται Balantiocheilos melanopterus

Link to comment
Share on other sites

Αναφαιρεσαι σε αυτο??

Αν ΝΑΙ δες αυτο τοτε...

Εδω

Ναι αυτο το ψαρακι ειναι...δεν μπορω να δω το λινκ καποιο προβλημα θα υπαρχει...!

Οκ τωρα το ειδα...αλλο μεγαλο ομως και επιθετικο...και αλλο μικρο και ειρηνικο...!!

Έγινε επεξεργασία - nio92
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο το ψαρακι ειναι...δεν μπορω να δω το λινκ καποιο προβλημα θα υπαρχει...!

Αν δεν φαίνονται τα λινκς πως ειδες για πιο ψαρι αναφέρομαι?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φαίνονται τα λινκς πως ειδες για πιο ψαρι αναφέρομαι?? :blush:

Το πρωτο φενονταν..στο δευτερο ειχα προβλημα...αλλα οκ λυθικε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο φενονταν..στο δευτερο ειχα προβλημα...αλλα οκ λυθικε :thumbup:

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν σου προτείνω να βάλεις επειδή η ψαροσύνθεση μετά μπερδεύεται πολύ και επίσης δες εδώ

Εγώ πριν 4-5 χρόνια που πρωτοπήρα ενυδρείο μου είπαν ότι μπορώ να βάλω silver shark με γκάπι.

Μετά από λίγο καιρο είχα 1 απόλια

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν σου προτείνω να βάλεις επειδή η ψαροσύνθεση μετά μπερδεύεται πολύ και επίσης δες εδώ

Εγώ πριν 4-5 χρόνια που πρωτοπήρα ενυδρείο μου είπαν ότι μπορώ να βάλω silver shark με γκάπι.

Μετά από λίγο καιρο είχα 1 απόλια

Nαι τα εχω διαβασει ολα αυτα τα σιτε...και ακομα περισοτερα...!Ειναι και πολλα στην ψυχολογια του ψαριου...παντος και εγω το βλεπω να φευγει :thumbup: ...!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν σου προτείνω να βάλεις επειδή η ψαροσύνθεση μετά μπερδεύεται πολύ και επίσης δες εδώ

Εγώ πριν 4-5 χρόνια που πρωτοπήρα ενυδρείο μου είπαν ότι μπορώ να βάλω silver shark με γκάπι.

Μετά από λίγο καιρο είχα 1 απόλια

Έχουμ ε και στο ΑΖ πολύ καλές πληροφορίες για αυτό το ψάρι στα προφίλ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323416 :thumbup:

Nαι τα εχω διαβασει ολα αυτα τα σιτε...και ακομα περισοτερα...!Ειναι και πολλα στην ψυχολογια του ψαριου...παντος και εγω το βλεπω να φευγει :blush: ...!

Αφού έχει διαβάσει όλα αυτά και ακόμα περισσότερα, πως κατάληξες να πάρεις αυτό το ψάρι; Και μάλιστα πήρες μόνο ένα; Είσαι σίγουρος πως έχεις την λύση; Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο που βρίσκεται τώρα; Πόσα λίτρα ενυδρείο έχει η αδερφή σου; Και εκεί μόνο του θα ζει;

Νομίζω έκανες μια πολύ βιαστική επιλογή που πολύ πιθανό να καταδίκασε το ψαράκι σου ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν σου προτείνω να βάλεις επειδή η ψαροσύνθεση μετά μπερδεύεται πολύ και επίσης δες εδώ

Εγώ πριν 4-5 χρόνια που πρωτοπήρα ενυδρείο μου είπαν ότι μπορώ να βάλω silver shark με γκάπι.

Μετά από λίγο καιρο είχα 1 απόλια

Πόσα ψαράκια πήρες; Σε πόσα λίτρα; Πέρα από την 1 απώλεια, τα υπόλοιπα τι απέγιναν;

Αυτά τα ρωτά για ενημέρωση όσων διαβάζουν το θέμα και όχι για να σε κρίνω. Όλοι την πατάνε όταν πρωτοπαίρνουν ενυδρείο. Το θέμα είναι να μεταφέρουν τις εμπειρίες τους στους υπόλοιπους για να τους προστατέψουν από πιθανά λάθη... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχουμ ε και στο ΑΖ πολύ καλές πληροφορίες για αυτό το ψάρι στα προφίλ : http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323416 :blush:

Αφού έχει διαβάσει όλα αυτά και ακόμα περισσότερα, πως κατάληξες να πάρεις αυτό το ψάρι; Και μάλιστα πήρες μόνο ένα; Είσαι σίγουρος πως έχεις την λύση; Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο που βρίσκεται τώρα; Πόσα λίτρα ενυδρείο έχει η αδερφή σου; Και εκεί μόνο του θα ζει;

Νομίζω έκανες μια πολύ βιαστική επιλογή που πολύ πιθανό να καταδίκασε το ψαράκι σου ... :blink:

Ηταν το πρωτο ψαρακι που ειχα παρει στο 25ρι μου και δεν ηξερα τιποτα τοτε για ψαρακια(ουτε για το aquazone)...τωρα τον εχω σε ενα 200λιτρο ...της αδερφης μου ειναι 125 λιτρα καθαρα...θα εχει σαν σιγκατικο εναν παγκασιους :thumbup: ...και εναν πλακοστομο...!!

Υ.Γ ο δικος μου ο καρχαριακος πρεπει να ειναι θυλικος μιας και εχει στρογκιλη κοιλια και ειναι μικρουλικος σχετικα απο οσους εχω δει σε πετσοπ στην ηλικια του...!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω με τα παιδια πιο πανω..ηταν βιαστικη κινηση...εσενα η ψαροσυνθεση που εχεις σ αρεσει?? τα χεις μπερδεψει λιγο μου φαινεται με τοσα διαφορετικα ψαρια :blush:

υ.γ . πρωτα ψαχνουμε πληροφοριες για το ψαρακι που μας ενδιαφερει και μετα το αγοραζουμε...εκ το υστερων ισως αναγκαστεις να το γυρισεις πισω η ακομα χειροτερα να το χασεις.. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - gorgio
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω με τα παιδια πιο πανω..ηταν βιαστικη κινηση...εσενα η ψαροσυνθεση που εχεις σ αρεσει?? τα χεις μπερδεψει λιγο μου φαινεται με τοσα διαφορετικα ψαρια :blush:

υ.γ . πρωτα ψαχνουμε πληροφοριες για το ψαρακι που μας ενδιαφερει και μετα το αγοραζουμε...εκ το υστερων ισως αναγκαστεις να το γυρισεις πισω η ακομα χειροτερα να το χασεις.. :thumbup:

Ναι αλλα τοτε δεν ηξερα λεμε...!Τωρα θα το γυρισω

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τοτε δεν ηξερα λεμε...!Τωρα θα το γυρισω

καλως...εκτος και βρεις αλλη λυση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ηταν το πρωτο ψαρακι που ειχα παρει στο 25ρι μου και δεν ηξερα τιποτα τοτε για ψαρακια(ουτε για το aquazone)...τωρα τον εχω σε ενα 200λιτρο ...της αδερφης μου ειναι 125 λιτρα καθαρα...θα εχει σαν σιγκατικο εναν παγκασιους :blink: ...και εναν πλακοστομο...!!

Υ.Γ ο δικος μου ο καρχαριακος πρεπει να ειναι θυλικος μιας και εχει στρογκιλη κοιλια και ειναι μικρουλικος σχετικα απο οσους εχω δει σε πετσοπ στην ηλικια του...!

Έχεις δίκιο φίλε μου, αφού ήταν το πρώτο σου ψαράκι! Απλά εγώ κατάλαβα (λανθασμένα) ότι το silver shark είναι πρόσφατη επιλογή σου... Δυστυχώς είναι σχεδόν σίγουρο, ότι η πρώτη μας επιλογή (ίσως και η δεύτερη και η τρίτη) είναι λανθασμένη. Μου φαίνεται πολύ παράξενη αυτή η έλξη που ασκούν κάποια εντελώς ακατάλληλα για ενυδρείο ψάρια στου νεοεισερχόμενους στο χόμπι. Pangasius, silver shark, red tail catfish απλά δε κάνουν για ενυδρείο. Μερικά άλλα που επιλέγουν θέλουν μεγάλα ενυδρεία που δυστυχώς οι καινούργιοι στο χώρο σπάνια έχουν. Oscar, common pleco, clown είναι μερικά από αυτά.

Φαίνεται πως στα ψάρια το μέγεθος μετράει :blush:

Δυστυχώς σε τέτοιες επιλογές ή το ψάρι έχει άσχημο τέλος ή αναγκαζόμαστε και το αποχωριζόμαστε όταν πλέον τα έχουμε αγαπήσει πολύ...

Τέλος πάντων, καλή συνέχεια τώρα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε μου, αφού ήταν το πρώτο σου ψαράκι! Απλά εγώ κατάλαβα (λανθασμένα) ότι το silver shark είναι πρόσφατη επιλογή σου... Δυστυχώς είναι σχεδόν σίγουρο, ότι η πρώτη μας επιλογή (ίσως και η δεύτερη και η τρίτη) είναι λανθασμένη. Μου φαίνεται πολύ παράξενη αυτή η έλξη που ασκούν κάποια εντελώς ακατάλληλα για ενυδρείο ψάρια στου νεοεισερχόμενους στο χόμπι. Pangasius, silver shark, red tail catfish απλά δε κάνουν για ενυδρείο. Μερικά άλλα που επιλέγουν θέλουν μεγάλα ενυδρεία που δυστυχώς οι καινούργιοι στο χώρο σπάνια έχουν. Oscar, common pleco, clown είναι μερικά από αυτά.

Φαίνεται πως στα ψάρια το μέγεθος μετράει :blush:

Δυστυχώς σε τέτοιες επιλογές ή το ψάρι έχει άσχημο τέλος ή αναγκαζόμαστε και το αποχωριζόμαστε όταν πλέον τα έχουμε αγαπήσει πολύ...

Τέλος πάντων, καλή συνέχεια τώρα :thumbup:

:blink::thumbup: ...και εγω φιλε ειχα καταλαβει οτι ηταν προσφατη επιλογη σου...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε μου, αφού ήταν το πρώτο σου ψαράκι! Απλά εγώ κατάλαβα (λανθασμένα) ότι το silver shark είναι πρόσφατη επιλογή σου... Δυστυχώς είναι σχεδόν σίγουρο, ότι η πρώτη μας επιλογή (ίσως και η δεύτερη και η τρίτη) είναι λανθασμένη. Μου φαίνεται πολύ παράξενη αυτή η έλξη που ασκούν κάποια εντελώς ακατάλληλα για ενυδρείο ψάρια στου νεοεισερχόμενους στο χόμπι. Pangasius, silver shark, red tail catfish απλά δε κάνουν για ενυδρείο. Μερικά άλλα που επιλέγουν θέλουν μεγάλα ενυδρεία που δυστυχώς οι καινούργιοι στο χώρο σπάνια έχουν. Oscar, common pleco, clown είναι μερικά από αυτά.

Φαίνεται πως στα ψάρια το μέγεθος μετράει :blink:

Δυστυχώς σε τέτοιες επιλογές ή το ψάρι έχει άσχημο τέλος ή αναγκαζόμαστε και το αποχωριζόμαστε όταν πλέον τα έχουμε αγαπήσει πολύ...

Τέλος πάντων, καλή συνέχεια τώρα :thumbup:

Kαι το κριμα ειναι...οτι δεν σου λενε τιποτα στο πετσοπ...οταν τους ρωτας αν κανει...απλος κουνανε το κεφαλι και λενε μια χαρα θα ειναι...λενε και το αλλο ειναι πολυ ειρινικο αρα μπορεις να βαλεις και αλλα :hysterical: ...!!Και τοτε λαθος μου που δεν ειχα ψαχτει λιγο...αλλα καλιο αργα παρα ποτε...τουλαχιστον δεν ειχα απωλειες...εκτος απο ενα λαθος με τον μονομαχο..!

Kαι ναι παντος...το μεγεθος μετραει και στα ψαρακια :blush::thumbup:

Ευχαριστω για ολλα...θα προσπαθισω για το καλητερο για τα ψαρακια μου :blush:

Link to comment
Share on other sites

:blink::thumbup: ...και εγω φιλε ειχα καταλαβει οτι ηταν προσφατη επιλογη σου...

:thumbup: οχι βρε προστεου :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...