Jump to content

Προτάσεις για ενυδρείο 30-35 λίτρων


Recommended Posts

Διαθέτω ένα στρωμένο ενυδρειάκι καμιά 30-35αριά λίτρων...

Τι ψαράκια προτείνετε να βάλω μέσα??

Προτιμώ να μην είναι πολύ φοβιτσιάρικα, να μην κρύβονται πολύ, να είναι ζωηρούλικα...

Από αντοχή, συντήρηση κτλ πείτε μου σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ μπορεις να βαλλεις 1 αρσενικο γκαπι και 3 θυλικα...μπορεις μαλιστα να βαλειςς μονο αρσενικα 3-4 για να μην εχεις προβλημα με το χωρο μετα απο καιρο που θα υπαρξουν γεννες....μπορεις ακομα να βαλεις μονομαχο θα ειναι παραδεισος ενα 30αρι καθως και πανεμορφο για εσενα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ μπορεις να βαλλεις 1 αρσενικο γκαπι και 3 θυλικα...μπορεις μαλιστα να βαλειςς μονο αρσενικα 3-4 για να μην εχεις προβλημα με το χωρο μετα απο καιρο που θα υπαρξουν γεννες....μπορεις ακομα να βαλεις μονομαχο θα ειναι παραδεισος ενα 30αρι καθως και πανεμορφο για εσενα

χαρεμι θα ηταν καλυτερα να μην βαλεισ.. ειναι λιγα λιτρα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μ μπορεις να βαλλεις 1 αρσενικο γκαπι και 3 θυλικα...μπορεις μαλιστα να βαλειςς μονο αρσενικα 3-4 για να μην εχεις προβλημα με το χωρο μετα απο καιρο που θα υπαρξουν γεννες....μπορεις ακομα να βαλεις μονομαχο θα ειναι παραδεισος ενα 30αρι καθως και πανεμορφο για εσενα

Μονομάχο δεν θέλω μόνο του γιατί θα νιώθει μοναξιά μωρέ...

Ta Gyppy μου αρέσουν, αλλά δεν αρέσουν στην κοπέλα μου την οποία προσπαθώ μάταια να την πείσω.

Στην κοπέλα μου αρέσουν τα Molly για τα οποία έχω ακούσει ότι φτάνουν τα λίτρα, αλλά θελουν μεγαλύτερο πλάτος στην γυάλα για να κινούνται (καμιά 80αριά εκατοστά)

Με τις γέννες δεν έχω πρόβλημα εφόσον άμα είναι θα πάρω γεννήστρα και θα τα δίνω στο pet shop.

Link to comment
Share on other sites

χαρεμι θα ηταν καλυτερα να μην βαλεισ.. ειναι λιγα λιτρα

εφοσον θα τα χαριζω αμεσα, που ειναι το προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Μονομάχο δεν θέλω μόνο του γιατί θα νιώθει μοναξιά μωρέ...

Ta Gyppy μου αρέσουν, αλλά δεν αρέσουν στην κοπέλα μου την οποία προσπαθώ μάταια να την πείσω.

Στην κοπέλα μου αρέσουν τα Molly για τα οποία έχω ακούσει ότι φτάνουν τα λίτρα, αλλά θελουν μεγαλύτερο πλάτος στην γυάλα για να κινούνται (καμιά 80αριά εκατοστά)

Με τις γέννες δεν έχω πρόβλημα εφόσον άμα είναι θα πάρω γεννήστρα και θα τα δίνω στο pet shop.

και τα μολυ ιδια με τα γκαπυ ειναι σχεδον.. αλλα με ενα καλο φιλτρο και βιολογικο υλικο μπορεις να βαλεις 1 αρσενικο 2 θυλικα..-μονομαχο με γαριδουλες?πως σου φαινεται?-

Link to comment
Share on other sites

5-6 ζεμπρα ντανιο...

ομορφούλικα κι αυτά αλλά ούτε αυτά αρέσουν στην κοπέλα μου

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εφοσον θα τα χαριζω αμεσα, που ειναι το προβλημα;

ok με τις γεννες..αλλα ενα χαρεμι θελει 60 λιτρα.. πηγαινε ζοωτοκα και διαβασε το προφιλ τους να ενημερωθεις

Link to comment
Share on other sites

εφοσον θα τα χαριζω αμεσα, που ειναι το προβλημα;

Δεν νομίζω να τα αγοράζει το πετ σιοπ οταν ειναι 2-3μμ ..αν τα αγοράζει τοσο μικρά ειναι πολυ παράξενο..μετα τους 6 μήνες ειναι ετιμα για ενυδρεία..

Πιο νωρίς η μετακινήσει τους απο το μητρικό ενυδρείο πιθανότατα να τα χάσεις..

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

ομορφούλικα κι αυτά αλλά ούτε αυτά αρέσουν στην κοπέλα μου

:thumbup:

δυσκολα μας βαζει η κοπελα σου :blush:

Link to comment
Share on other sites

και τα μολυ ιδια με τα γκαπυ ειναι σχεδον.. αλλα με ενα καλο φιλτρο και βιολογικο υλικο μπορεις να βαλεις 1 αρσενικο 2 θυλικα..-μονομαχο με γαριδουλες?πως σου φαινεται?-

Το φιλτρο μου ειναι μπολιασμενο και με βιολογικο υλικο (πετρουλες και σφουγγαρι).

Δηλαδή μπορώ να βάλω Μόλυ ενα αγόρι και δύο κορίτσια;

Θα γεννάνε έτσι με τους ίδιους ρυθμούς;

Δεν θέλω να έχω ένα ψαράκι μόνο του στο ενυδρείο... πόση παρέα μπορούν να του κάνουν μερικές.... γαρίδες??

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να τα αγοράζει το πετ σιοπ οταν ειναι 2-3μμ ..αν τα αγοράζει τοσο μικρά ειναι πολυ παράξενο..μετα τους 6 μήνες ειναι ετιμα για ενυδρεία..

Πιος νωρίς η μετακινήσει τους απο το μητρικό ενυδρείο πιθανότατα να τα χάσεις..

+1.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο μου ειναι μπολιασμενο και με βιολογικο υλικο (πετρουλες και σφουγγαρι).

Δηλαδή μπορώ να βάλω Μόλυ ενα αγόρι και δύο κορίτσια;

Θα γεννάνε έτσι με τους ίδιους ρυθμούς;

Δεν θέλω να έχω ένα ψαράκι μόνο του στο ενυδρείο... πόση παρέα μπορούν να του κάνουν μερικές.... γαρίδες??

Και τα μολυ γενναν στου ίδιους ρυθμούς με τα γκαμπη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να τα αγοράζει το πετ σιοπ οταν ειναι 2-3μμ ..αν τα αγοράζει τοσο μικρά ειναι πολυ παράξενο..μετα τους 6 μήνες ειναι ετιμα για ενυδρεία..

Πιο νωρίς η μετακινήσει τους απο το μητρικό ενυδρείο πιθανότατα να τα χάσεις..

α οκ , θα ρωτησω το πετ σοπ, αν και είναι σχεδον διπλα στο σπιτι μου αν το θεμα ειναι μετακινησης

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο μου ειναι μπολιασμενο και με βιολογικο υλικο (πετρουλες και σφουγγαρι).

Δηλαδή μπορώ να βάλω Μόλυ ενα αγόρι και δύο κορίτσια;

Θα γεννάνε έτσι με τους ίδιους ρυθμούς;

Δεν θέλω να έχω ένα ψαράκι μόνο του στο ενυδρείο... πόση παρέα μπορούν να του κάνουν μερικές.... γαρίδες??

ok αφου αποκλειεις γαριδες με μονομαχο..ζοωτοκα..αν θες γεννες βαλε 1 αρσ 2 θυλ.. θα σου γεννουν καθε 40-45 μερες..οσο ωριμαζουν σεξουαλικα παντα :thumbup: και μεγαλωνουν τοσο πιο πολλα μικρα θα κανουν

Link to comment
Share on other sites

Και τα μολυ γενναν στου ίδιους ρυθμούς με τα γκαμπη..

ναι , εννοούσα επειδή θα είναι 2+1 αντί για 3+1...

αν πάρω μόνον αρσενικά χωρίς θυληκό , δεν θα επιδρά αρνητικά στην ψυχολογία τους;

Link to comment
Share on other sites

ok αφου αποκλειεις γαριδες με μονομαχο..ζοωτοκα..αν θες γεννες βαλε 1 αρσ 2 θυλ.. θα σου γεννουν καθε 40-45 μερες..οσο ωριμαζουν σεξουαλικα παντα :thumbup: και μεγαλωνουν τοσο πιο πολλα μικρα θα κανουν

άμα βάλεις 2 αρσενικά και 1 θηλυκό δεν γεννάνε με μικρότερους ρυθμους;

ή δεν γίνεται αυτό;

σόρρυ για την χαζή ερώτηση , αλλά... πως ζευγαρώνουν αυτα;

Link to comment
Share on other sites

άμα βάλεις 2 αρσενικά και 1 θηλυκό δεν γεννάνε με μικρότερους ρυθμους;

ή δεν γίνεται αυτό;

σόρρυ για την χαζή ερώτηση , αλλά... πως ζευγαρώνουν αυτα;

καποια στιγμη θα πελαγωσεις απο τις γεννες.. μεσα σ ενα μηνα θα σου κανουν 2 θυληκες το λιγοτερο 25 μικρα.. εκτοσ και αν ειναι πολυ πιτσιρικες .. αρα αν ειναι 3 υπολογιζε 30-35 καθε 45 μερες..

Link to comment
Share on other sites

α οκ , θα ρωτησω το πετ σοπ, αν και είναι σχεδον διπλα στο σπιτι μου αν το θεμα ειναι μετακινησης

Δεν είναι τόσο σημαντικό η μετακίνηση.. αλλά το οτι αποκλειετε να τα αγοράζει τοσο μικρά όπως ανέφερες..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο σημαντικό η μετακίνηση.. αλλά το οτι αποκλειετε να τα αγοράζει τοσο μικρά όπως ανέφερες..

αμα παρω ενα ακομα μικρο ενυδρειο πχ 15αρι μονο και μονο για να τα μεγαλωνω μεχρι να περασουν 3-4 μηνες?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πιο πολύ θα σε κουράσει αυτή η διαδικασία παρά θα χαρείς το χόμπι και το ενυδρείο σου. Εγώ σου προτείνω να βάλεις πολλά φυτά χαμηλών απαιτήσεων και έναν πανέμορφο μονομάχο και μελλοντικά να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο που θα σου δώσει και περιθώρια για παραπάνω επιλογές.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αμα παρω ενα ακομα μικρο ενυδρειο πχ 15αρι μονο και μονο για να τα μεγαλωνω μεχρι να περασουν 3-4 μηνες?

εε ναι μπορεις.. με φιλτρο αντλια κτλ εννοειτε..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πιο πολύ θα σε κουράσει αυτή η διαδικασία παρά θα χαρείς το χόμπι και το ενυδρείο σου. Εγώ σου προτείνω να βάλεις πολλά φυτά χαμηλών απαιτήσεων και έναν πανέμορφο μονομάχο και μελλοντικά να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο που θα σου δώσει και περιθώρια για παραπάνω επιλογές.

:thumbup:

θα το προτεινω στην κοπελα μου....

σιγουρα δεν βαριεται την ζωη του ο μονομαχος μονος του;

με τι αλλα ψαρια μπορει να συμβιωσει;

εχω ενα σαληγκαρι μεσα, ειναι προβλημα σε περιπτωση συμβιωσης με τον μονομαχο;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πιο πολύ θα σε κουράσει αυτή η διαδικασία παρά θα χαρείς το χόμπι και το ενυδρείο σου. Εγώ σου προτείνω να βάλεις πολλά φυτά χαμηλών απαιτήσεων και έναν πανέμορφο μονομάχο και μελλοντικά να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο που θα σου δώσει και περιθώρια για παραπάνω επιλογές.

:thumbup:

Και εγω προτείνω οτι ειπε ο ΚΩΣΤΗΣ..Tα λίτρα δεν φτάνουν..Σκεφτου τον μονομάχο..θα σου προσφέρει ωραίο θέαμα .. ιδικά αν είναι σε φυτεμένο..

Δες εδω μονομαχο σε λιγα λιτρα..

ΚΟΥΚΛΑ EINAI !!

betta-fish-tank.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...