Jump to content

Παραιτημένο ενυδρείο και σκουλήκια


Recommended Posts

Γεια χαρα! :thumbup:

Έξω στο μπαλκόνι εχω ενα 7λιτρο παραιτημένο ενυδρειακι εδω και 1 μήνα περίπου χωρίς φίλτρο, ουτε καν χαλικι.

Το ειχα στην αρχη για μερικα κλαδέματα αλλα μετα τα έδωσα και έχουν μείνει μονο λιγες pistia που μεγαλωνουν με το φως του ήλιου. Συμπληρώνω μόνο νερο απο τα ενυδρεία μου.

το ενυδρειο εχει γεμισει με πράσινη άλγη στα τζάμια και θυμίζει λιγο βούρκο :blush:

οι λαθρεπιβάτες μεγαλώνουν γρήγορα αλλα εκτος απο αυτούς στο ενυδρείο υπάρχουν και δυο ειδών σκουληκάκια!

-1) ειναι ασπρα, πολυ λεπτά και μακρια σε μήκος 1 εκατοστο με μαυρο κεφαλι και κινούνται διαρκώς στον πατω του ενυδρείου ακομα και στο τζαμι.

-2) μαύρα πιο κοντά απο τα προηγούμενα και λίγο παχουλά και φαίνονται σαν να εχουν μικρές ρίγες προς το σκουρο κοκκινο δεν κουνιούνται πολυ και μένουν κολλημένα σε ενα σημειο.

Φώτο δεν μπορώ να βγάλω καθώς δεν φαίνονται καλα αλλα θα ξαναπροσπαθήσω.

ααααα, παραλιγο να το ξεχασω!

Στα τζάμια και στα φυλλα τις pistias υπάρχουν μαυρα πολυ μικρά σαν να ειναι αυγουλακια! :thumbup:

Τι είναι? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα! :thumbup:

Έξω στο μπαλκόνι εχω ενα 7λιτρο παραιτημένο ενυδρειακι εδω και 1 μήνα περίπου χωρίς φίλτρο, ουτε καν χαλικι.

Το ειχα στην αρχη για μερικα κλαδέματα αλλα μετα τα έδωσα και έχουν μείνει μονο λιγες pistia που μεγαλωνουν με το φως του ήλιου. Συμπληρώνω μόνο νερο απο τα ενυδρεία μου.

το ενυδρειο εχει γεμισει με πράσινη άλγη στα τζάμια και θυμίζει λιγο βούρκο :blush:

οι λαθρεπιβάτες μεγαλώνουν γρήγορα αλλα εκτος απο αυτούς στο ενυδρείο υπάρχουν και δυο ειδών σκουληκάκια!

-1) ειναι ασπρα, πολυ λεπτά και μακρια σε μήκος 1 εκατοστο με μαυρο κεφαλι και κινούνται διαρκώς στον πατω του ενυδρείου ακομα και στο τζαμι.

-2) μαύρα πιο κοντά απο τα προηγούμενα και λίγο παχουλά και φαίνονται σαν να εχουν μικρές ρίγες προς το σκουρο κοκκινο δεν κουνιούνται πολυ και μένουν κολλημένα σε ενα σημειο.

Φώτο δεν μπορώ να βγάλω καθώς δεν φαίνονται καλα αλλα θα ξαναπροσπαθήσω.

ααααα, παραλιγο να το ξεχασω!

Στα τζάμια και στα φυλλα τις pistias υπάρχουν μαυρα πολυ μικρά σαν να ειναι αυγουλακια! :thumbup:

Τι είναι? :blink:

Για τους οργανισμούς δεν ξέρω..αλλα νομίζω πως πρέπει να το καθαρίσεις και να το κλίσεις το ενυδρείο αυτό επιδι θα αρχίσει να μυρίζει άσχημα..

Link to comment
Share on other sites

Για τους οργανισμούς δεν ξέρω..αλλα νομίζω πως πρέπει να το καθαρίσεις και να το κλίσεις το ενυδρείο αυτό επιδι θα αρχίσει να μυρίζει άσχημα..

συνεχιζω να το αφήνω ετσι επειδη σκευτομαι να βάλω αρτεμιες να δω εαν μπορω να τις μεγαλώσω...ως τοτε θελω να μάθω για τα σκουληκάκια... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω να το αφήνω ετσι επειδη σκευτομαι να βάλω αρτεμιες να δω εαν μπορω να τις μεγαλώσω...

Ωραια ιστορία οι αρτεμιες... τώρα να δούμε όμως και για τα σκουλήκια... μπορεί να τρώγονται :thumbup: Ti ψαριά εχεις..

Link to comment
Share on other sites

τα σκουλικια ισωσ ειναι καποιο ειδος βδελας...αν βαλεις φωτο θα μας βοηθησεις πολυ

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα τρώγονται απο τα γομάρια μου... :thumbup:

ακομα και μύγες και κουνούπια τρώνε.

εγω εχω την εντύπωση οτι τα σκουλήκια θα γίνουν κουνούπια! ελα δεν ξερω καθόλου..

θα ξαναπροσπαθήσω αυριο για φώτο αλλα δεν νομίζω να φαίνονται και πολλα!

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα τρώγονται απο τα γομάρια μου... :blink:

ακομα και μύγες και κουνούπια τρώνε.

εγω εχω την εντύπωση οτι τα σκουλήκια θα γίνουν κουνούπια! ελα δεν ξερω καθόλου..

θα ξαναπροσπαθήσω αυριο για φώτο αλλα δεν νομίζω να φαίνονται και πολλα!

Μεγάλε... ίσως και λεβιδουλες!! κατι παρόμοια είχα και εγω!! :thumbup::blush:

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλε... ίσως και λεβιδουλες!! κατι παρόμοια είχα και εγω!! :thumbup::blush:

ναι, είχα δει το δικο σου τοτε και το ξαναείδα τώρα :blink:

δεν μοιάζουν με αυτό ουτε τα μεν ούτε τα δεν..αρα αποκλείουμε τα κουνούπια... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ναι, είχα δει το δικο σου τοτε και το ξαναείδα τώρα :thumbup:

δεν μοιάζουν με αυτό ουτε τα μεν ούτε τα δεν..αρα αποκλείουμε τα κουνούπια... :thumbup:

Πιθανών!!! καλά τσιμπήματα :blush: Τι άλλο θες απο στάσιμο νερο :blink:

Link to comment
Share on other sites

Πιθανών!!! καλά τσιμπήματα :thumbup: Τι άλλο θες απο στάσιμο νερο :blush:

Βατραχια :blink:

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα απο πολύ προσπάθεια τα κατάφερα!

post-40185-1306839319_thumb.jpgpost-40185-1306839354_thumb.jpg

στην πρώτη φαίνεται το σκουλήκι και διπλά στην pistia τα αυγά!

στην δεύτερη τα σκουλήκια ειναι εμφανές!

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα απο πολύ προσπάθεια τα κατάφερα!

post-40185-1306839319_thumb.jpgpost-40185-1306839354_thumb.jpg

στην πρώτη φαίνεται το σκουλήκι και διπλά στην pistia τα αυγά!

στην δεύτερη τα σκουλήκια ειναι εμφανές!

Τι είδους σκουλήκια είναι? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

κατι σε προνύμφες κουνουπιών μου κάνει και μένα...

ποια απο τα δυο σκουλήκια λες φίλε?

τα αβγουλάκια τα ειδες? (κανε ζουμ)

Link to comment
Share on other sites

ποια απο τα δυο σκουλήκια λες φίλε?

τα αβγουλάκια τα ειδες? (κανε ζουμ)

το σκουλήκι στην πρώτη κατά σειρά φωτογραφία μου κάνει για προνύμφη κουνουπιών(έχω ακούσει οτι είναι λιχουδιά για χρυσόψαρα).στην ίδια φωτό κατά πάσα πιθανότητα τα αβγά είναι από κουνουπάκι.δεν τον κόβω όμως... :bowdown:

στη δεύτερη φωτό τα λευκά σκουλήκια δεν έχω ιδέα τι είναι.σίγουρα πάντως είναι προνύμφες κάποιου εντόμου(τώρα δίπτερο είναι...κολεόπτερο...λεπιδόπτερο...θα σε γελάσω)

παντως αν είναι να βάλεις ψαρια μέσα και ανησυχείς ή ρίξε κανα φαρμακάκι πρώτα(προμυθεύσου από μαγαζί με γεωργικά φάρμακα) ή δοκίμαστικά βάλε ένα ψάρι μεσα και περίμενε να δεις...

καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...