Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα...επειδη οπως ηδη εχω αναφερθει σε προιγουμενα ποστ...δεν εχω πολυ καλο νερο...με PH 8 στο ενυδρειο μου...εγω το διατηρω 7.8 με τυρφη...αγορασα λοιπον τυτρφη της JBL και εβαλα το μισο κουτακι...σε ενα απο τα καλαθακια στο εξωτερικο φιλτρο μου....αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω δει καποια διαφορα...θελει χρονο μεχρι να δρασει??Η μηπως να βαλω περισσοτερη τυρφη??Ανθαρακα ενεργο(μικοι κιλινδροι που ειναι) δεν εχω πλεον μεσα...μονο σιποραξ(2 καλαθακια) και ενα σφουγκαρακι(Υαλοβαμπακας + μαυρο λογικα ανθρακας)...!

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες είναι η τύρφη?

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω γράφεις πως από 8.0 που είναι βρύσης το κρατάς 7.8 με τύρφη. Πως δεν έχεις δει διαφορά?

Οπως και να έχει η τύρφη ανάλογα με την ποσότητα που βάζεις και ανάλογα τα λίτρα του ενυδρείου θέλει κάποιο χρόνο. Καλύτερα να αργήσει νε μειωθεί το pH παρά να γινει μειωθεί γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα να τον βγάλεις, συγκρατεί τα συστατικά της τύρφης.

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω γράφεις πως από 8.0 που είναι βρύσης το κρατάς 7.8 με τύρφη. Πως δεν έχεις δει διαφορά?

Οπως και να έχει η τύρφη ανάλογα με την ποσότητα που βάζεις και ανάλογα τα λίτρα του ενυδρείου θέλει κάποιο χρόνο. Καλύτερα να αργήσει νε μειωθεί το pH παρά να γινει μειωθεί γρήγορα..

Λαθος μου...το κραταω 7.8 με απιονισμενο...τωρα προσθεσα την τυρφη...εχω μια μερα...!

Link to comment
Share on other sites

Τον άνθρακα να τον βγάλεις, συγκρατεί τα συστατικά της τύρφης.

Ακομα και αυτος τον ανθρακα που ειναι σαν σφουγκαρι?

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες είναι η τύρφη?

1 μερα...!

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και αυτος τον ανθρακα που ειναι σαν σφουγκαρι?

Ναι..Αντικετεστησε το με απλο σφουγκαρι η με βιολογικο υλικο αν δεν σου ειναι απαραιτητο το σφουγκαρι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι..Αντικετεστησε το με απλο σφουγκαρι η με βιολογικο υλικο αν δεν σου ειναι απαραιτητο το σφουγκαρι :blink:

Πω...ποιος ανηγει ξανα ολο το φιλτρο...δεν ειναι μονο αυτο...ειναι και στο τελευταιο καλαθακι του φιλτρο :blush: ...πφφφ...!!Ευχαριστω θα το βγαλω...και θα βαλω σγουγκαρακι υαλοβαμπακα...!Εχω 3 ραφια μονο siporax ειναι καλα να εχω και ενα μηχανικο φιλτραρισμα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...