Jump to content

Τι βαζω στο νερο της Α/Ο


Recommended Posts

Για σας φίλοι μου

Αυτές τις μέρες φτιάχνω την συνδεσμολογία της Α/Ο για να την βάλω σε λειτουργία .Από ότι κατάλαβα όμως εκτός από χαμηλό ph. έχουμε και μηδενικά gh και kh αυτό μάλλον θα θέλει κάποια διόρθωση φαντάζομαι .Θα ήθελα να μου πείτε τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση ,αγοράζεται κάποια χημικά και τα βάζετε ...ή συμπληρώνεται νερό της βρίσεις .Το νερό που θα αλλάζω θα πρέπει να είναι περίπου πάνω κάτω στα 200λτρ και τα στοιχεία της βρίσεις μου αν αυτό βοηθάει σε κάτι είναι:

Ph. 7,7

Gh7

Kh7

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για την καθυστέρηση θα ήθελα να το φέρω γύρο στο 5 gh kh και ph γύρο στο 6,5 6,9 για να βάλω αγγελόψαρα για αρχή και πολύ αργότερα δίσκους

Link to comment
Share on other sites

Βάλε σε βαρέλι 80% νερό βρύσεις και 20% νερό Α/Ο και μέτρα gH & kH (1lt Α/Ο και 4lt νερό βρύσεις).

Λογικά με αυτή την αναλογία θα πέσεις εκει κοντά στην σκληρότητα που θες.

Με pH μη ασχολήσε γιατί αυτό θα ρυθμιστεί μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πως το εννοείς ότι θα ρυθμιστεί μέσα στο ενυδρείο, με χημικά?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, εφόσον έχεις την όσμωση απέφυγε τα χημικά για ρύθμισει του pH.

Το νερό όσμωσης δεν έχει pH γιατί δεν έχει kH. Το pH ρυθίζεται ανάλογα με το περιβάλλον, και η ευκολία με την οποία ρυθμίζεται με το kH.

Οπότε έχοντας αυτό υπόψειν μπορεί να μετρίσεις στο βαρέλι μείξης pH7.7 (πολύ πιθανόν αυτό θα δείξει) και όταν μπει στο ενυδρείο αυτό να μετατοπιστεί ανάλογα με τι όξινο (=μαλακό) ή αλκαλικό (=σκληρό) έχεις στο ενυδρείο. Με λίγα λόγια το να μετράς το pH του νερόυ σε βαρέλι πριν μπει στο ενυδρείο είναι άδικος κόπος.

Αν και παλι θες ακόμα πιο χαμηλό pH θα προσπαθήσεις να κατεβάσεις το kH (δηλαδή περισσότερη αναλογία Α/Ο στην μείξη σου). Χαμηλό kH σημαίνει εύκολη μεταβολή του pH, με ότι συνυπάγεται αυτό και πάντα έχοντας δεδομένο ότι δεν έχεις αλκαλικά στοιχεία στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όμως αυτό που σκέπτομαι είναι πως λογο της μεγαλης ασταθειας που παρουσιαζει το νερο της Α/Ο θα πρέπει να βγάλω πολύ νερό από το ενυδρείο και αυτό που θα μείνει να το ανακατέψω με Α/Ο .Και από τις τιμές που θα πάρω αναλόγως θα πράξω δηλαδή θα αφαιρέσω η θα προσθέσω Α/Ο η βρύση .

Τα λέω σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν καταλαβαίνω γιατί το νερό της Α/Ο να σου παρουσιάζει αστάθεια.

Μπορεί το νερό στο βαρέλι να αποκτήσει την τιμή που θέλεις ΟΜΩΣ βάζοντας το μέσα στο ενυδρείο να αλλάξει τιμές.

Το χαλίκι σου είναι ουδέτερο ή ασβεστολιθικό?

Από εκεί θα εξαρτηθούν οι τελικές τιμές στο ενυδρείο σου.

Είναι ίσως ο σημαντικότερος παράγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλίκι το πήρα από πετσοπ για ενυδρείο λογικά θα είναι ελεγμένο να μην είναι ασβεστολιθικό .Αν θυμάμαι καλά σε ερώτηση που είχα κάνει μου είπαν ότι είναι ουδέτερο έτσι μου φαίνεται .Αν είναι λοιπόν ουδέτερο πάλι ψάχνοντας θα πρέπει να πάω ,δηλαδή να βάζω Α/Ο να μετρώ και ξανά πάλι κοκ.

Αν όμως δεν είναι τότε τι γίνετε θα θέλει περισσότερη Α/Ο η θα έχω συνεχεία μεταβολές στην τιμή του ph (Αυτό θα είναι εφιάλτης!!!!)

Link to comment
Share on other sites

βγάλε λίγο χαλίκι,στέγνωσε το και ρίξε ξίδι ή aquaforte. Δεν είναι απαραίτητο τα χαλίκια στα pet shop να είναι μη ασβεστολιθικά. Όλα παίζουν στην αγορά και κανείς δε θα σου απαντήσει σωστά 100%. Είτε από άγνοια είτε για να πουλήσει.

Link to comment
Share on other sites

βγάλε λίγο χαλίκι,στέγνωσε το και ρίξε ξίδι ή aquaforte. Δεν είναι απαραίτητο τα χαλίκια στα pet shop να είναι μη ασβεστολιθικά. Όλα παίζουν στην αγορά και κανείς δε θα σου απαντήσει σωστά 100%. Είτε από άγνοια είτε για να πουλήσει.

Τέτοια λέγε μου τώρα και φαντάσου τι χαλίκι θέλει για να γεμίσει ένα 600αρη (αν θυμάμαι καλά 100κλ ) θα το κάνω και θα σου πω.

Με το ξιδι τι περημενω να δω?

Έγινε επεξεργασία - OLYMPIC
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα νέα μάλλον δεν είναι και τόσο καλά δηλαδή όταν έβαλα το ακουαφόρτε κάποια βοτσαλα άφρισαν κα κάποια δεν άφρισαν έτσι λοιπόν έπιασα και έκανα μια καταμέτρηση στα 220 τα 27 άφριζαν και αν δεν έκανα λάθος υπολογισμό είναι το 13% αυτό παίζει Κάπο ρόλο και τι μπορώ να κάνω τώρα (εκτός από το να *&^^%$#$%# το κατάστημα) και ποια είναι τα επακόλουθα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδες καλησπερα.. Το Α/Ο τι σημαινει? Οσο και αν εψαξα δε βρηκα κατι..

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα.. Το Α/Ο τι σημαινει? Οσο και αν εψαξα δε βρηκα κατι..

Ευχαριστω

Αντίστροφη όσμωση: Πρόκειται για συσκευή που καθαρίζει το νερό της βρύσης από χημικές ουσίες και άλατα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη για το νερό τις Α/Ο οσο ειμουν παιδι του γλυκου νερου.. Το καλυτερο για μενα ηταν το αλατατι τις ΑΡΙ http://osmosisaquariums.gr/index.php?page=...d=1〈=el :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...