Jump to content

Tanichthys albonubes


Recommended Posts

Για πες μου για την εμπειρία σου με αυτά (συνθήκες, συμπεριφορά κλπ) και αν τα έχεις σε κρύο ή με θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου για την εμπειρία σου με αυτά (συνθήκες, συμπεριφορά κλπ) και αν τα έχεις σε κρύο ή με θερμοστάτη.

Πήρα 4 πρίν 1 χρόνο και λίγο αργότερα πρόσθεσα άλλα 7. Τόσα έχω και τώρα. Όταν πήρα τα πρώτα ήταν τρομερά μικρά. Τώρα όλα τους έχουν «μεγαλώσει». Είναι γύρω στα 2 cm.

Το ενυδρείο μου είναι 120 λτ πυκνοφυτεμένο. Περιφέρονται στο ένω μέρος κυρίως. Πρώτα τα αγόρασα και μετά «ψάχτηκα » για τις ιδιαιτερότητες τους. (www.fishprofiles.com).

Προβληματίστηκα όταν διάβασα οτι δεν αντέχουν τις υψηλές θερμοκρασίες. Έχω μόνιμα το θερμοστάτη ρυθμισμένο στους 26C. Το καλοκαίρι έπιασα και τους 31C αλλά δεν τους συνέβη τίποτα.

Ακόμη και όταν έφυγα για θερινές διακοπές (20 μέρες ολομόναχα... χωρίς τον daddy) ...

Μου αρέσει ο τρόπος που κολυμπάνε και ανοιγοκλείνουν τα πτερύγια τους. Προσωπικά τα θεωρώ ανθεκτικά ψαράκια, ήρεμα και χαρωπά.

Έχω κοπάδια από καρδινάλιους, ροδόστομους και γκαπάκια, όπως και μερικά πλάτυ.

Συμβιώνουν αρμονικά.

Δεν ξέρω τι και πως σκέφτεσαι να τα φιλοξενήσεις. Ρίξε μιά ματιά στο site που σε παραπέμπω.

Καλό βράδυ ..

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω DIY μονωμένο φυτεμένο ενυδρείο 180 λίτρα σε μπαλκόνι - κρύο νερό, με χρυσόψαρα - και αυτά είναι το καλύτερο είδος για να συγκατοικήσουν. Ομως μάλλον τα έχουν μάθει οι έμποροι και οι εισαγωγείς/εκτροφείς, απ' ότι έμαθα, σε "τροπικές συνθήκες" και έτσι δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουν τελικά. Πάντως αν βρώ τελικά - η ΑΒΥΣΣΟΣ δεν έχει και στον άλλον που μου λες δεν υπάρχει περίπτωση να ψωνίσω ποτέ τίποτα! - θα προσπαθήσω να τα προσαρμόσω καλά και θα τα δοκιμάσω. ;)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω DIY μονωμένο φυτεμένο ενυδρείο 180 λίτρα σε μπαλκόνι - κρύο νερό, με χρυσόψαρα - και αυτά είναι το καλύτερο είδος για να συγκατοικήσουν. Ομως μάλλον τα έχουν μάθει οι έμποροι και οι εισαγωγείς/εκτροφείς, απ' ότι έμαθα, σε "τροπικές συνθήκες" και έτσι δεν ξέρω αν θα τα καταφέρουν τελικά. Πάντως αν βρώ τελικά - η ΑΒΥΣΣΟΣ δεν έχει και στον άλλον που μου λες δεν υπάρχει περίπτωση να ψωνίσω ποτέ τίποτα! - θα προσπαθήσω να τα προσαρμόσω καλά και θα τα δοκιμάσω. ;)

Στο site που σε παράπεμψα αναφέρει οτι δεν βρίσκονται πια στη Φύση παρα μόνο σε «αιχμαλωσία».

Αυτό λέι πολλά. Πάντως μπορείς να πάρεις 1 - 3 και να δείς πως και άν θα προσαρμοστούν. Σε μπαλκόνι το χειμώνα ;;; Θα χρειαστείς κάποια στοιχειώση θερμοκρασία.

Δοκίμασε και στον «ΚΑΡΧΑΡΙΑ» έχει μεγάλη ποκιλία.

Good luck n have a nice day icon1.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο site που σε παράπεμψα αναφέρει οτι δεν βρίσκονται πια στη Φύση παρα μόνο σε «αιχμαλωσία».

Αυτό λέι πολλά. Πάντως μπορείς να πάρεις 1 - 3 και να δείς πως και άν θα προσαρμοστούν. Σε μπαλκόνι το χειμώνα ;;; Θα χρειαστείς κάποια στοιχειώση θερμοκρασία...

http://www.aquazone.gr/forums/style_images...icons/icon1.gif[/img]

Σίγουρα θα έχει κομπλέ εξοπλισμό το ενυδρείο, αλλά για να μην κινδυνέψουν τα ψάρια θα το μονώσω και καλά σε όλες τις πλευρές, πλην της "οθόνης". Επίσης θα έχει και θερμοστάτη, αλλά ρυθμισμένο πολύ χαμηλά (14 C) για να μην γίνουμε και συνέταιροι στη ΔΕΗ... ;)

Αυτά τα ψάρια κανονικά είναι κρύου νερού, αλλά όχι πολύ κρύου, τελικά...

Οσο για το ότι δεν υπάρχουν στη φύση, δεν είναι αλήθεια. Εχουν περιοριστεί βέβαια αρκετά, αλλά υπάρχουν. Πάντως αυτά που φέρνουν κατά καιρούς είναι από αναπαραγωγές ιχθυοκαλλιεργητών.

Αν υπάρχουν και άλλες πληροφορίες από την εμπειρία κάποιου εδώ μέσα, ευπρόσδεκτες... :blush:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εντελώς πληροφοριακά εγώ τα είδα μόνο σε PET CITY και την "Ενυδρειούπολη" που είναι πολύ κοντά στον σταθμό ΗΣΑΠ του Νέου Ηρακλείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...