Jump to content

Προτασεις για ψαρια σε ενυδρειο 52 μικτων λιτρων...


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Ενα μηνα τωρα στρωνω το ενυδρειο με τροφουλα και microbe lift nite out 2 και microbe lift balancer. Σημερα, ακριβως την 30η μερα μηδενισαν και τα NO2, οποτε ειμαι σε φαση να επιλεξω τι ψαρια να βαλω στο ενυδρειο . Το ενυδρειο ειναι 50x30x35. Τι ψαρακια θα μπορουσα να βαλω? Καθαρα λιτρα ας πουμε 40 - 40 και κατι...

Να ειστε καλα.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

μμμ λιγο περιορισμενες επιλογεσ..

1.ζοωτοκα

2.μονομαχο

3.γαριδαδικο με μονομαχο υπο προυποθεσεις..

4.κοπαδακι νεον η καρδιναλιους

5.κοπαδακι νεον η καρδιναλιους με μονομαχο υπο προυποθεσεις.

6.τιγρακια μικρα (δεν θυμαμαι ονομα)

**οι προυποθεσεις ειναι να ειναι φιλησυχος ο μονομαχος :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

6.τιγρακια μικρα (δεν θυμαμαι ονομα) Tiger barb

:blush::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γειά σου. κατα την γνώμη μου τα πιο ωραία ενυδρεία είναι τα φυτεμενα, οπότε διάλεξε ευκολα φυτα πχ Anubias, Vallisneria spiralis, Ceratophyllum, Crinum thaianum και Hygrophila corymbosa .Απο ψάρια θα βάλεις 6 αρσενικά Guppies ή ενα αρσενικό μονομάχο, τίποτα άλλο...αν δε θέλεις να έχεις πρωβλήματα :thumbup: ακουσέ με και δε θα χάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες δώσε μετρήσεις (pH-σκληρότητες) και φίλτρανση για να ακούσεις καλύτερες προτάσεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νανοκιχλίδες (κοχυλόψαρα)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια, ευχαριστω πολυ για τις προτασεις. Πηγα σημερα και εβαλα 7 zebra danio αφου εκανα αλλαγη 70% νερο να πεσουν τα νο3 μου που ηταν 25. Μετα την αλλαγη ειχα νο3: 10. Απο φυτα το ενυδρειο εχει:

μια anubia nana, μια cryptocoryne wendtii, 5xHygrophila polysperma, μια cladophora algae, μια cabomba caroliniana.

NO2: 0

ΑΜΜΩΝΙΑ: 0

ΝΟ3: 10

PH: 7,5

GH: 14

KH: 6

Σκεφτομαι σε μερικες μερες να παω να βαλω αλλα 3 zebra danio και 2 guppy και τελος. Τι λετε?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα παλι μετρηση αμμωνια μετα απο 5 ωρες που μπηκαν τα ψαρακια και ευτυχως ειναι στο 0.

Θα ταισω μεθαυριο για πρωτη φορα οπως με προετρεψε καποιος χομπιστας και βεβαια απο λιγη τροφη και σιγα σιγα με τις μερες θα αυξανω.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε λιγότερες από 24 ώρες από την ώρα που άνοιξες το θέμα και προφανώς χωρίς να δεις τις προτάσεις των φίλων, έκανες την επιλογή σου... Για πιο λόγο άνοιξες λοιπόν το θέμα; (χωρίς παρεξήγηση) :thumbup:

Τα ψαράκια που διάλεξες είναι πανέμορφα, ανθεκτικά και αεικίνητα! Ωστόσο λόγω της συνεχής κινητικότητας τους νομίζω πως θα δυσκολευτούν στα λίτρα σου. Μπορεί να είναι σχετικά μικρού μεγέθους, αλλά λόγω του χαρακτήρα τους θέλουν ακόμα περισσότερο χώρο. Θεωρώ λίγα τα λίτρα σου και θα πρότεινα να μην προσθέσεις άλλα ψαράκια.

Ελπίζω μόνο να είναι από τα φυσιολογικά ψαράκια και όχι από τα φωσφορίζοντα ή τα longfin (αυτό είναι βέβαια προσωπικό γούστο). :blink:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=416323

Αυτά από εμένα στρατηγέ μου :blush:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου theodor. Ευχαριστω για την απαντηση. Βασικα ειχα περιπου στο μυαλο μου προς τι ψαρακια να κινηθω οπως πχ. cpd, guppy, zebra danio απλα ηθελα και μια γνωμη παραπανω λογω αναποφασιστικοτητας. Ετυχε να παω πιο γρηγορα στο πετ σοπ και δεν προλαβα να δω απαντησεις.

Ειναι τα κανονικα τα zebra danio αυτα: http://badmanstropicalfish.com/sbs/cyprini...20sbs_zebra.jpg

Bαση μερικων προφιλαδικων που ελεγαν 10 γαλονια και πανω (37 λιτρα δηλαδη) τα επελεξα. Μαρεσαν και οι αρλεκινοι αρκετα αλλα λενε πως δεν κοπαδιαζουν σε λιγοτερο απο 80 - 100 εκατοστα μηκος ενυδρειου και ετσι το σκεφτηκα πολυ. Και το πετ σοπ τα ειχε διπλα διπλα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε να αφήσεις ελεύθερο χώρο για να κολυμπάνε! φυτά στις άκρες και στη μέση ανοιχτός χώρος. Όπως θα δεις είναι συνέχεια σε κίνηση!

Περιμένουμε φωτογραφίες από το ενυδρείο σου...

Link to comment
Share on other sites

Nαι θα αφησω ελευθερο χωρο να εχουν για κολυμπι. Οντως ειναι πολυ κινητικα. Θα ανεβασω αυριο φωτογραφιες μιας και εχω κλειστο το φως απο πριν τα βαλω, λογω του οτι ηταν πολυ στρεσαρισμενα.

Μπορεις να δεις το ενυδρειο οπως ηταν πριν λιγες μερες εδω:

p1020217l.th.jpg

Oι υδροφυλλες εχουν παρει τα πανω τους απο τοτε καθως και η καμποπα στη μεση...

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ενα ακομα προχειρο βιντεακι ωστε να δειτε τα ψαρακια που εχουν ''ξεψαρωσει''

Ταιζω απο το σαββατο βραδυ προσεκτικα απο λιγο και καθε μερα αυξανω ελαχιστα. Μεχρι στιγμης αμμωνια-νο2 ειναι στο 0 και τα νο3 ανεβηκαν λιγο παρα πανω απο 10 που ηταν.

http://www.youtube.com/watch?v=skFO9y9iVSc

Link to comment
Share on other sites

μμμ λιγο περιορισμενες επιλογεσ..

1.ζοωτοκα

2.μονομαχο

3.γαριδαδικο με μονομαχο υπο προυποθεσεις..

4.κοπαδακι νεον η καρδιναλιους

5.κοπαδακι νεον η καρδιναλιους με μονομαχο υπο προυποθεσεις.

6.τιγρακια μικρα (δεν θυμαμαι ονομα)

**οι προυποθεσεις ειναι να ειναι φιλησυχος ο μονομαχος :bowdown:

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια ειμαι σε φαση να τα δωσω τα ζεβρακια μου μιας και οπως μου λενε αρκετοι ισως να θελουν περισσοτερο μηκος ενυδρειου απο τα 50 εκατοστα που μπορω να τους προσφερω εγω. Δεν τα βλεπω να μην χαιρονται κλπ, αλλα σε ενα μακρυτερο ενυδρειο θα εχουν οντως αλλες συμπεριφορες. Τωρα θελω να δω τι μπορω να βαλω στα λιτρα μου αμα δωσω τα ζεβρακια. Θα μπορουσα να βαλω cpd που ειναι και εκεινα danio γιατι μαρεσει η ''κοψια'' τους ή οχι? Ειναι και εκεινα καλοι κολυμβητες και αλτες (να εχουν την ταση να πηδουν εξω απο το ενυδρειο σαν τα ζεβρακια?) Και οτι αλλο εχετε υποψην περα απο τα παραπανω πειτε το .

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...