Jump to content

Μια μικρούλα βοήθεια θα ήθελα


Recommended Posts

στο pet shop δηλαδή θα ζητήσω ενα τεστ αμμωνίας και ενα τέστ γενικού περιεχομένου;;;

Εχουν οδηγίες το πως γίνονται ή να εμπιστευτώ τον υπάλληλο στο να μου τα εξηγήσει;;;;

Link to comment
Share on other sites

στο pet shop δηλαδή θα ζητήσω ενα τεστ αμμωνίας και ενα τέστ γενικού περιεχομένου;;;

Εχουν οδηγίες το πως γίνονται ή να εμπιστευτώ τον υπάλληλο στο να μου τα εξηγήσει;;;;

Στα ενυδρεια ειναι απαρετητα να μετραμε τα εξης,

1) Αμμωνια Ν3Ν4

2)Νιτρωδη ΝΟ2

ΡΗ αναλογα με τα ψαρια που εχεις

ΝΟ3 τα νιτρικα.

Τα ποιο αξιοπιζτα ειναι τα υγρα τεστ και τα καλυτερα της ΑΡΙ

Αλλα υπαρχουν και στικς που ειναι καλα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

στο pet shop δηλαδή θα ζητήσω ενα τεστ αμμωνίας και ενα τέστ γενικού περιεχομένου;;;

Εχουν οδηγίες το πως γίνονται ή να εμπιστευτώ τον υπάλληλο στο να μου τα εξηγήσει;;;;

Ναι στο pet shop θα τα ζητησεις, τα γενικου περιεχομενου ειναι μονο σε στικ και για αρχη πιστευω θα σε διευκολυνουν ενω της αμμωνιας ειναι μονο σε υγρο τεστ. Οδηγειες εχουν ολα τα προιοντα αλλα και να εχεις καποια απορια, εδω ειμαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Πριν απο λίγο ολοκλήρωσα τις πρώτες μου μετρήσεις και αν τις εκανα σωστά (όπως λένε οι οδηγίες) έχουμε τα κάτωθι αποτελέσματα:

CL2 : 0

NO2 : 1

NO3 : 10

GH : 16

KH : 10

PH : 7.6

Και το πιο τραγικό NH3+NH4 : 5.0

Σας ακούω με την δέουσα προσοχή

Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβαινεις το ενυδρειο σου ειναι ακομα αστρωτο. Το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι μια καλη αλλαγη νερου 50% συν διπλη δοση αντιχλωριο και μετα απο καμια ωρα προσθεσαι Safe start της TETRA ή κατι αναλογο! Επισης περιεγραψε ποιο φιλτρο εχεις και τη υλικα εχει μεσα.

Μην ταιζεις καθολου για 3 ημερες. Επισης εαν εχεις παρει το τεστ αμμωνιας της SERA διαβασε το καλα και κοιτα και το αναλογο πινακακι στις οδηγιες γιατι πιθανοτατα μετρας αμμωνιο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβαινεις το ενυδρειο σου ειναι ακομα αστρωτο. Το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι μια καλη αλλαγη νερου 50% συν διπλη δοση αντιχλωριο και μετα απο καμια ωρα προσθεσαι Safe start της TETRA ή κατι αναλογο! Επισης περιεγραψε ποιο φιλτρο εχεις και τη υλικα εχει μεσα.

Μην ταιζεις καθολου για 3 ημερες. Επισης εαν εχεις παρει το τεστ αμμωνιας της SERA διαβασε το καλα και κοιτα και το αναλογο πινακακι στις οδηγιες γιατι πιθανοτατα μετρας αμμωνιο.

Το ενυδρειο ειναι αστρωτο και το φιλτρο του ειναι πολυ λιγο γι΄ αυτα τα ψαρια.Ακολουθησε τις

οδηγιες που σου δινει o Rik.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θε ταισω για 3 μέρες τα ψαράκια;;;;Δεν θα πάθουν τίποτα;;;;

Όσο για το φίλτρο σας παραθέτω τα στοιχεία που αναγράφει το κουτί του.

Κατασκευαστής : RESUN

MODEL : MAGI-380

POWER : 7W

FLOW : 300 l/h

AQUARIUM : 40-80 l

Περιέχει μέσα του ένα σφουγγάρι και ένα σακουλάκι άνθρακα.

Τώρα για το τεστ της αμμωνίας είναι της TETRA και γράφει απ έξω το κουτί NH3/NH4+ TOTAL AMMONIA

Στις οδηγίες δεν πρόσεξα να αναγράφει κάποια άλλη μέτρηση και έχει εναν κοινό πίνακα και για τις 2 μετρήσεις για τα αποτελέσματα.Τι κάνω λάθος;;;

Αλλάγή νερού ξεκινώ απο σήμερα το 50% που είπες;;Μετά το γέμισμα πόσα ml αντιχλώριο να βάλω;

Το safe start της TETRA είναι το ίδιο με το Aquasafe της TETRA που έχω εγώ;;;Αν ναι πόσο απο αυτό να βάλω;;

Εχω και ενα υγρό βιολογικο υλικό φίλτρου.Να το βάλω και αυτό μετα την συμπλήρωση του νερού;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θε ταισω για 3 μέρες τα ψαράκια;;;;ναι

Δεν θα πάθουν τίποτα;;;;οχι

Όσο για το φίλτρο σας παραθέτω τα στοιχεία που αναγράφει το κουτί του.

Κατασκευαστής : RESUN

MODEL : MAGI-380

POWER : 7W

FLOW : 300 l/h

AQUARIUM : 40-80 l

Περιέχει μέσα του ένα σφουγγάρι και ένα σακουλάκι άνθρακα.

Δυστηχως οτι και μετατροπη να κανουμε σε αυτο το φιλτρο θα ειναι λιγο πιστευω, χρειαζεσαι επειγοντως εξωτερικο φιλτρο με καδο και κεραμικα υλικα για την βιολογια του ενυδρειου σου.

Τώρα για το τεστ της αμμωνίας είναι της TETRA και γράφει απ έξω το κουτί NH3/NH4+ TOTAL AMMONIA

Στις οδηγίες δεν πρόσεξα να αναγράφει κάποια άλλη μέτρηση και έχει εναν κοινό πίνακα και για τις 2 μετρήσεις για τα αποτελέσματα.Τι κάνω λάθος;;; Δυστηχως δεν το εχω δοκιμασει αυτο το τεστ αλλα μαλλον δεν κανεις τιποτα λαθος!

Αλλάγή νερού ξεκινώ απο σήμερα το 50% που είπες;;Ναι, αμεσα!

Μετά το γέμισμα πόσα ml αντιχλώριο να βάλω;Εφοσον εχεις το Aquasafe 4 κουταλιες του γλυκου.

Το safe start της TETRA είναι το ίδιο με το Aquasafe της TETRA που έχω εγώ;;;οχι

Αν ναι πόσο απο αυτό να βάλω;; Το safe start ειναι σκευασμα για την αμεση εκκινηση της βιολογιας του ενυδρειου.

Εχω και ενα υγρό βιολογικο υλικό φίλτρου.Ποιο;

Να το βάλω και αυτό μετα την συμπλήρωση του νερού;;; Μετα απο καμια ωρα εφοσων βαλεις αντιχλωριο.

Εν ολιγης χρειαζεσαι επιγοντως φιλτρο με σχετικα ευρηχωρο καδο.

Για την ωρα ταιζε μια φορα ανα 3 ημερες και κανε αλλαγες του 30% επισης ανα 3 ημερες.

Εαν εχεις αεραντλια βαλτη και αυτην στο φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Για εσωτερικο φιλτρο για τα λιτρα σου τωρα, μια καλη προταση ειναι αυτο:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2071

Για εξωτερικο φιλτρο για τα λιτρα σου τωρα, μια καλη προταση ειναι αυτο:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1258

Βεβαια μπορεις να πας και σε μεγαλυτερο μια που σκεφτεσαι μελλοντικα να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα οπως και να εχει χαμενο δεν θα παει αφου θα μπορεις να το προσθεσεις και αυτα μαζι με καποιο ή καποια μεγαλυτερα φιλτρα. Ξερεις καλυτερα να εχουμε 2 και 3 φιλτρα μαζι σε ενα ενυδρειο ετσι ωστε και κατι να παθει το ενα να υπαρχει ενα δευτερο για να μπορει να υποστηρηξη το ενυδρειο μας προσωρινα μεχρι να επισκευασουμε το αλλο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία....απο σήμερα τα ψαράκια σε δίαιτα...και το περιβάλλον τους σε σκληρή δουλειά για να γίνει όπως πραγματικά πρέπει.

Η αεραντλία που προανέφερες (και δεν υπάρχει) είναι σημαντική;;;

Απο ηλεκτρολογικές γνώσεις υπάρχει κάποιος εδω μέσα;;;

Και όσο αφορά την τροφή.....μήπως την ζημιά την έκαναν και οι ταμπλέτες που ρίχνω για τον καθαριστή;;;Το λέω αυτό (και συγχωρεστε με αν λέω ανοησίες) γιατί δίαβασα οτι τα αμμώνια ή η αμμωνία ενας λόγος που εμφανίζονται είναι και απο την τροφή.Απ ότι έχω παρατηρήσει η μόνη τροφή που μένει για ώρες είναι αυτή της ταμπλέτας.

Και πόσο καιρό θα πρέπει να εφαρμόσω το πρόγραμμα της αλλαγής του νερού και του ταισματος 1/3 μέρες;;;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία....απο σήμερα τα ψαράκια σε δίαιτα...και το περιβάλλον τους σε σκληρή δουλειά για να γίνει όπως πραγματικά πρέπει.

Η αεραντλία που προανέφερες (και δεν υπάρχει) είναι σημαντική;;;

Απο ηλεκτρολογικές γνώσεις υπάρχει κάποιος εδω μέσα;;;

Και όσο αφορά την τροφή.....μήπως την ζημιά την έκαναν και οι ταμπλέτες που ρίχνω για τον καθαριστή;;;Το λέω αυτό (και συγχωρεστε με αν λέω ανοησίες) γιατί δίαβασα οτι τα αμμώνια ή η αμμωνία ενας λόγος που εμφανίζονται είναι και απο την τροφή.Απ ότι έχω παρατηρήσει η μόνη τροφή που μένει για ώρες είναι αυτή της ταμπλέτας.

Και πόσο καιρό θα πρέπει να εφαρμόσω το πρόγραμμα της αλλαγής του νερού και του ταισματος 1/3 μέρες;;;

Η αμμωνια δημηουργητε απο τα αποβλητα και την τροφη που δεν εχει καταναλωθει, για αυτο θα ριχνεις λιγη οση μπορουν να φανε σε ενα λεπτο το πολυ και η διαιτα θα την συνεχισεις μεχρι να στρωσει το ενυδρειο δηλαδη οταν θα εχεις ΝΟ2 και ΝΗ# και ΝΗ4 μηδεν.

Διαβασε τα παρακατω Λινκς:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54770

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=54765

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

Τα δίαβασα αυτά τα link όπως διαβάζω οτι μου στέλνετε.Πολύ ενδιαφέρον θεματάκια και με βοηθούν να καταλάβω πολλά σχετικά ε την χημεία μιας και στο σχολείο δεν είχα και την καλυτερη σχέση με αυτό το μάθημα.(που να φανταζόμουν οτι θα μου είναι απαραίτητη στην καθημερινη μου ζωη)

Όσο αφορά τον θερμοστάτη τώρα....τα αρθρα ολα αυτά αναφέρουν τιμές θερμοκρσασίας μεταξύ 25-30 βαθμούς.

Τον θερμοστάτη μου τον έχω ρυθίσει στους 24 (πάντα με τα τα λεγόμενα του υπαλλήλου που τα πήρα) και μου είπε οτι τωρα πλεον να τον κλείσω γαι το καλοκαίρι.Η ερωτηση μου πάνω σε αυτό είναι....να τον κλείσω όπως μου είπε ή να ανεβάσω θερμοκρασία μιας και όπως γράφουν και τα αρθρα που μου έστειλες θέλει σταθερή θερμοκρασία οταν στρώνουμε το ενυδρείο;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα δίαβασα αυτά τα link όπως διαβάζω οτι μου στέλνετε.Πολύ ενδιαφέρον θεματάκια και με βοηθούν να καταλάβω πολλά σχετικά ε την χημεία μιας και στο σχολείο δεν είχα και την καλυτερη σχέση με αυτό το μάθημα.(που να φανταζόμουν οτι θα μου είναι απαραίτητη στην καθημερινη μου ζωη)

Όσο αφορά τον θερμοστάτη τώρα....τα αρθρα ολα αυτά αναφέρουν τιμές θερμοκρσασίας μεταξύ 25-30 βαθμούς.

Τον θερμοστάτη μου τον έχω ρυθίσει στους 24 (πάντα με τα τα λεγόμενα του υπαλλήλου που τα πήρα) και μου είπε οτι τωρα πλεον να τον κλείσω γαι το καλοκαίρι.Η ερωτηση μου πάνω σε αυτό είναι....να τον κλείσω όπως μου είπε ή να ανεβάσω θερμοκρασία μιας και όπως γράφουν και τα αρθρα που μου έστειλες θέλει σταθερή θερμοκρασία οταν στρώνουμε το ενυδρείο;;;

Εφοσων εχεις ψαρια μεσα βγαλε τον θερμοστατη μια που η θερμοκρασια δεν πεφτει ποια κατω απο τους 25 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

1. Ο θερμοστάτης επιτέλους βγήκε.

2. Τάισμα ανα 3 μέρες στα ψαράκια

3.Αλλαγή νερού ανα 3 μέρες με όλα τα σχετικά υγρά που μου είπατε να ρίχνω

4.Μετρήσεις πρίν απο την 2η αλλαγή νερού παραθέτω παρακάτω;

CL2 : 0

PH : 8-8.4

KH : 15

GH : 16

NO2 : 0

NO3 : 10

NH3+NH4 : 5

5.Παρουσιάστηκε περίεργη συμπεριφορά στο παπαγαλόψαρο....έχει δημιουργήσει τεράστιους κρατήρες στην άμμο.(λόγικά θα ψάχνει τροφή το καημένο ε:bowdown: όλη την ώρα σκάβει το βυθό και χαλάει το περιβάλλον του ενυδρείου.

6> Σε κάθε αλλαγή νερού χρειάζεται το safe start εκτός απο το αντιχλώριο;;;;

Link to comment
Share on other sites

1. Ο θερμοστάτης επιτέλους βγήκε.

2. Τάισμα ανα 3 μέρες στα ψαράκια

3.Αλλαγή νερού ανα 3 μέρες με όλα τα σχετικά υγρά που μου είπατε να ρίχνω

4.Μετρήσεις πρίν απο την 2η αλλαγή νερού παραθέτω παρακάτω;

CL2 : 0

PH : 8-8.4

KH : 15

GH : 16

NO2 : 0

NO3 : 10

NH3+NH4 : 5

5.Παρουσιάστηκε περίεργη συμπεριφορά στο παπαγαλόψαρο....έχει δημιουργήσει τεράστιους κρατήρες στην άμμο.(λόγικά θα ψάχνει τροφή το καημένο ε:bowdown: όλη την ώρα σκάβει το βυθό και χαλάει το περιβάλλον του ενυδρείου.

Λοιπόν η αμωνία είναι υπερβολική

Η συμπεριφορά του παπαγαλοψαρου είναι φυσιολογική δεν ψάχνει για τροφή

6> Σε κάθε αλλαγή νερού χρειάζεται το safe start εκτός απο το αντιχλώριο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η αμωνία είναι υπερβολική το ph επίσης είναι υψηλό και η συμπεριφορά του παπαγαλοψαρου είναι φυσιολογική

Link to comment
Share on other sites

Άρα συνεχίζω τις συχνες αλλαγές του νερού για να ρίξω την αμμωνία και αντιχλώριο για να πέσει το ph.Σωστά έτσι;;;¨Οσο για το παπαγολόψαρο αυτές τις κακές συνήθειες δεν τις είχε απο όταν το αγόρασα (έχει κλείσει 2 εβδομάδες στο ενυδρείο μου)

Link to comment
Share on other sites

Άρα συνεχίζω τις συχνες αλλαγές του νερού για να ρίξω την αμμωνία και αντιχλώριο για να πέσει το ph.Σωστά έτσι;;;¨Οσο για το παπαγολόψαρο αυτές τις κακές συνήθειες δεν τις είχε απο όταν το αγόρασα (έχει κλείσει 2 εβδομάδες στο ενυδρείο μου)

Link to comment
Share on other sites

Άρα συνεχίζω τις συχνες αλλαγές του νερού για να ρίξω την αμμωνία και αντιχλώριο για να πέσει το ph.Σωστά έτσι;;;¨Οσο για το παπαγολόψαρο αυτές τις κακές συνήθειες δεν τις είχε απο όταν το αγόρασα (έχει κλείσει 2 εβδομάδες στο ενυδρείο μου)

Ναι . Το ph δε ξέρω κατα Πόσο πέφτει με το αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...