Jump to content

Ποσο αντεχουν οι σιλικονες;


Recommended Posts

Ενας φιλος εχει ενα ενυδρειο εδω και 6 χρονια,τα 2 λειτουργουσε και τα 4 ηταν στην αποθηκη.

Μπορει να το χρισημοποιησει ξανα;

Να το γεμισει με νερο να δει αν τρεχει ή μετα απο τοσο καιρο δεν υπαρχει ελπιδα;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ λιγο δυσκολο να τεθει ξανα σε λειτουργεια....μπορει και να αντεξει μπορει και οχι

Link to comment
Share on other sites

Ας το γεμισει με νερο και ας το αφησει μια εβδομαδα για να δει εαν υπαρχει διαρροη.Φυσικα το ενυδρειο

στο μπαλκονι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το μπαμ μπορει να γινει την 20η μερα δεν ειναι απαραιτητο να σπασει τις πρωτες 10

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το γέμισμα δες και λίγο την ελαστικότητα της.

Αν είναι αρκετά σκληρή σε σχέση με μια φρεσκοαπλωμένη ή αρχίζει να "σκάει" στις άκρες της εφαρμογής και χάνει ελάχιστα την επαφή με τα τζάμια, να το προσέξεις.

Link to comment
Share on other sites

παιζει ρολο και που ηταν αποθηκευμενο...και το ηδος της σιλικονης (ποιοτητα)...δες την υφη της πρωτα και αν δεν ειναι ξερη τσεκαρε το (στο μπαλκονι)...ποσα λιτρα ειναι;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ειδα σκασμενη,ειναι 70 λιτρα το ενυδρειο. θα του πω να το γεμισει στο μπαλκονι.

Το οτι θα το δει ο ηλιος ομως στο μπαλκονι,δεν ειναι προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ειδα σκασμενη,ειναι 70 λιτρα το ενυδρειο. θα του πω να το γεμισει στο μπαλκονι.

Το οτι θα το δει ο ηλιος ομως στο μπαλκονι,δεν ειναι προβλημα;

Με νερο μεσα δεν υπαρχει προβλημα.Εγω ειχα ενα 60αρι και μετα 6 χρονια που το εβαλα μπρος ολα ηταν οκ.Απλα κοιτα αυτο που σου ειπε ο Μιχαλης να μην ειναι ξεραμενη η σκασμενη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με νερο μεσα δεν υπαρχει προβλημα.Εγω ειχα ενα 60αρι και μετα 6 χρονια που το εβαλα μπρος ολα ηταν οκ.Απλα κοιτα αυτο που σου ειπε ο Μιχαλης να μην ειναι ξεραμενη η σκασμενη :thumbup:

χαχαχα με μανιβελα η με μιζα?

Δεν γινεται να το ξανακολλησει για σιγουρια? λεμε τωρα :blush:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα με μανιβελα η με μιζα?

Δεν γινεται να το ξανακολλησει για σιγουρια? λεμε τωρα :thumbup:

:blush::blink:

Γινεται αλλα αμα ειναι καλο δεν υπαρχει λογος.

Θρακιωτη φρονιμαααα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φρονιμος ειμαι ρε Κιχλι.....η μηπως δεν ειμαι?

Παντως καμια κοντρα αν βαλει θα ειναι καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Φρονιμος ειμαι ρε Κιχλι.....η μηπως δεν ειμαι?

Παντως καμια κοντρα αν βαλει θα ειναι καλυτερα

Δεν εχει κανενα νοημα η κοντρα ,γιατι αν ξεραθηκαν η σιλικονες μπορει να ανοιξουν απο παντου και οχι μονο απο πανω.

Μια χαρα εισαι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οκ η γνωμη του παλιου μετραει παραπαν

:thumbup::blush::blink:

Link to comment
Share on other sites

Τοτε δοκιμαστε το αν αντεχει......αν αντεξει καλως αν οχι η φτιαχνετε ενα DIY η καινουριο

Link to comment
Share on other sites

μπορει να ξαναπερασει αλλη μια στρωση απο συλικονι,πιο λεπτη,καλου κακου.ετσι θα ειναι πιο ενυσχημενω!!

Link to comment
Share on other sites

Τρέχω ακόμα ένα από τα πρώτα μου ενυδρεία που είναι 50 λίτρα DIY και 26 χρονών. Πριν από 4 ή 5 χρόνια το πέρασα μια νέα λεπτή στρώση σιλικόνι όπως έγραψε ο Γιώργος (akvariym) και είναι σαν καινούργιο:

Εάν όμως φοβάστε μην ανοίξει, δεν χρειάζεται να το πετάξετε... η μια και έξω λύση είναι να ξεκολλήσετε τα τζάμια και να το ξανακολλήσετε από την αρχή και το ενυδρείο θα είναι καινούργιο :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - lingistis
Link to comment
Share on other sites

Το να περάσεις νέα σιλικόνη επάνω σε υπάρχουσα δε θα βοηθήσει σε κάτι.Οι δυνάμεις που ασκούνται στη στρώση ανάμεσα στα τζάμια δε θα συγκρατηθούν.Αν έχει ξεραθεί το ξεχνάς.

Link to comment
Share on other sites

Το να περάσεις νέα σιλικόνη επάνω σε υπάρχουσα δε θα βοηθήσει σε κάτι.Οι δυνάμεις που ασκούνται στη στρώση ανάμεσα στα τζάμια δε θα συγκρατηθούν.Αν έχει ξεραθεί το ξεχνάς.

Ακριβως,δεν εχει κανενα νοημα να περασεις απο επανω αλλη στρωση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα τζαμια ειναι ετοιμα ηδη κοψε τις σιλικονες και ξανακολλα το.

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα τζαμια ειναι ετοιμα ηδη κοψε τις σιλικονες και ξανακολλα το.

ευκολα το λες δυσκολα το κανεις..............αλλα θα εισαι σιγουρος οτι δν μπροκειτε να σπασει και να ανοιξει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 πρωτες φορες ειναι δυσκολες.....μετα στρωνει το χερι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...