Jump to content

ειναι αραγε αυγα??


Recommended Posts

λοιπον....το χω πει πολλες φορες αλλα παλι απ την αρχη :blush: :εχω ενα ενυδριο 20 λιτρα με ολα τα καλα μεσα και 5 γκαππυ συν ενος μωρου και εναν πλεκο και εναν αλλον καθαριστη βυθου που ειναι μικρος και νομιζω ειναι γατοψαρο.εχω ανουμπιες και κερατοφυλλο μεσα και πανω απο το φιλτρο που ειναι ενα κλαρακι του κερατοφυλλου ειναι 4 ασπρακια σαν αυγα...παιζει να γεννησαν καποιος απο τους καθαριστες?αλλα και παλι ειναι σχετικα 'δυσβατο' το σημιο εκει πανω...

ενα γκαππυ ειχε ich,μηπως ειναι τιποτα απο αυτο?

προχτες εκανα αλλαγη νερου και χτες εβαλα βιταμηνες(εκεινο το υγρο)

σηκωσα ενα ασπρακι με ενα ξυλακι ααλλα δεν καταλαβα τιποτα...θα ανεβασω φοτο αν μπορεσω.

ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

post-42912-1307106183_thumb.jpg post-42912-1307106145_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

γεια σου πατριωτησα!!

Με τα ψαρια που εχεις μεσα δυσκολα να κανουν αυγα,τα γκαπυ ειδικα ειναι ζωοτοκα,ο πλεκο και το corydos ειναι μονα τους οποτετο αποκλειουμε.Μηπος τα αυγα ηταν πανω στο κερατοφυλο απο οταν το εβαλες στο ενυδρειο??(ποτε το εβαλες?)

μηπως δ ειναι αυγα?

Link to comment
Share on other sites

χαχα γεια σου και σενα!!

εχω τους καθαριστες απο 9-5-11..και το κερατοφυλλο απο τις 17-5-11 καπου εκει...σκευτηκα οτι μπορει να ηταν ηδη καποιο εγγυος και απλα να γεννησε τωρα...γνωριζω πως ειναι ζωοτοκα τα γκαππυ και δεν εχω εμπειρια με αυγα γιαυτο και δεν ξερω τι να σου πω..και το κερατοφυλλο μαζι με τις αλλαγες νερου το καθαριζω και αυτο και το κλαδευω...τι μπορει να ειναι αν δεν ειναι αυγα?

Link to comment
Share on other sites

χαχα γεια σου και σενα!!

εχω τους καθαριστες απο 9-5-11..και το κερατοφυλλο απο τις 17-5-11 καπου εκει...σκευτηκα οτι μπορει να ηταν ηδη καποιο εγγυος και απλα να γεννησε τωρα...γνωριζω πως ειναι ζωοτοκα τα γκαππυ και δεν εχω εμπειρια με αυγα γιαυτο και δεν ξερω τι να σου πω..και το κερατοφυλλο μαζι με τις αλλαγες νερου το καθαριζω και αυτο και το κλαδευω...τι μπορει να ειναι αν δεν ειναι αυγα?

οι πλεκο γεννανε σε σπυλιες,αρα αποκλιεται,τα κορυ αφινουν τα αυγα του οπου ναναι αλλα αυτα θελουν χαμιλη θερμοκρασια και πολυ τροφη για να γινει,οποτε δυσκολο να εγινε στο πετ σοπ.αν μπορεις.βγαλε το κερατοφιλλο και βγαλε το μια φωτο πολυ κοντινη.

Υ.Γ απο ποιο μαγαζι τα πηρες?

Link to comment
Share on other sites

γεια σου πατριωτησα!!

Με τα ψαρια που εχεις μεσα δυσκολα να κανουν αυγα,τα γκαπυ ειδικα ειναι ζωοτοκα,ο πλεκο και το corydos ειναι μονα τους οποτετο αποκλειουμε.Μηπος τα αυγα ηταν πανω στο κερατοφυλο απο οταν το εβαλες στο ενυδρειο??(ποτε το εβαλες?)

μηπως δ ειναι αυγα?

Αγαπητε Αkvariym έχω δει πάνω από 2 φορες θηλυκό guppie να αφήνει αυγά !! λόγο πρόωρης εμπλοκής .

Είναι πράσινα και μικρά. ..

Φιλικα.

Αγαπητή iliana055 Δες τι χρώμα ειναι..

Έγινε επεξεργασία - christos k
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω που με βοηθατε παιδια!τα αυγα ειναι κατασπρα...υπαρχει χαμηλη σχετικα θερμοκρασια...θα ανεβασω τωρα φοτο.τα πηρα απο ενα πετ σοπ στην ηγουμενιτσα...παιζει ρολο? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

post-42912-1307114598_thumb.jpg post-42912-1307114561_thumb.jpgpost-42912-1307114495_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα... μπορει και να ειναι αυγα απο το cory το λεω αυτο διοτι πριν κανα 2 μηνες ειχα το ενυδρειο μου σε φαση στησιματος κ στρωσιματος, ειχα vallisneries gigantea, anubies barteri anubia nana κ αρκετο κερατοφυλλο, καποια φαση βλεπω κατι ασπρα κολλημενα στο τζαμι, εκατσα και κοιτουσα καμια ωρα το ενυδρειο και τελικα 1 απο τα cory μ δεν σταματουσε να κανει αυγα, πανω στα φυτα, στα τζαμια και τελικα μετα απο 2 μερες ειχαν εξαφανιστει ολα, το αγνωστο ειναι οτι ειχα 28βαθμους διοτι το εστρωνα για δισκακια......

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Αkvariym έχω δει πάνω από 2 φορες θηλυκό guppie να αφήνει αυγά !! λόγο πρόωρης εμπλοκής .

Είναι πράσινα και μικρά. ..

Φιλικα.

Αγαπητή iliana055 Δες τι χρώμα ειναι..

σωβαρα?πρωτη φορα το ακουω! :thumbup:

μοιαζουν με αυγα κορυ,αλλα αφου εχει μονο ενα μεσα.στο πετ σοπ δυσκολα να γονημοποιηθηκε,εκτοσ κ αν ειναι Η περιπτωση!

Link to comment
Share on other sites

μα και βεβεα ειναι περιπτωση!!αφου μου γυαλισε απο την πρωτη στιγμη το μαγκακι!δεν μου λετε...εγω τι να κανω τωρα?συνεχιζω ακαθεκτη?

Link to comment
Share on other sites

και σορρυ για την χαλια ποιοτητα εικονων αλλα οτι μπουρουμε κανουμε και οτι κανουμε μπορουμε πια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μα και βεβεα ειναι περιπτωση!!αφου μου γυαλισε απο την πρωτη στιγμη το μαγκακι!δεν μου λετε...εγω τι να κανω τωρα?συνεχιζω ακαθεκτη?

:thumbup::blush::blink:

απλα περημενεις να δεις...

Βεβαια,δεν ειπαμε το συμαντικοτερο απο ολα,στα 20 λιτρα δεν εχουν καμια τυχη τα ψαρακια σου,θελουν περισσοτερα λιτρα,ειδικα ο πλεκο.το εχεις στροσει το ενυδρειο σου?το φιλτρο εχεις?ποσο καιρο τρεχει?

Link to comment
Share on other sites

αχα....σκοπευω να παρω πολυ μεγαλητερο απλα θελω να εχω λιγη εμπειρια...και δεν υπηρχε περιπτωση να ζουσε κανενα τωρα αν δεν υπηρχε αυτο το site!!!το ενυδριο το ειχα 1 μηνα περιπου με νερο αντιχλωριο και βακτηρια και το φιλτρο σε λειτουργεια.τρεχει απο περιπου 2-2,5 μηνες νομιζω το φιλτρο δεν θυμαμε τι μαρκα ειναι.θα δω οταν παω σπιτι και θα σε ενημερωσω.και παλι ευχαριστω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αχα....σκοπευω να παρω πολυ μεγαλητερο απλα θελω να εχω λιγη εμπειρια...και δεν υπηρχε περιπτωση να ζουσε κανενα τωρα αν δεν υπηρχε αυτο το site!!!το ενυδριο το ειχα 1 μηνα περιπου με νερο αντιχλωριο και βακτηρια και το φιλτρο σε λειτουργεια.τρεχει απο περιπου 2-2,5 μηνες νομιζω το φιλτρο δεν θυμαμε τι μαρκα ειναι.θα δω οταν παω σπιτι και θα σε ενημερωσω.και παλι ευχαριστω :thumbup:

το ειχες ενα μηνα βακτιρια χωρις ψαρια?

τα ψαρακια σου ταλαιπορουνται εκει μεσα!!

κανε μετρισεις αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα για να δεις αν ειναι στρωμενο οντος!και μετα ph,gh,kh

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο μου ειναι το hailea hl-bt200.

γιατι ταλαιπορουνται?τι εννοεις?

θα κανω τεστ μολις αγορασω τα στικ..γιατι να μην ειναι στρωμενο?

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο μου ειναι το hailea hl-bt200.

γιατι ταλαιπορουνται?τι εννοεις?

θα κανω τεστ μολις αγορασω τα στικ..γιατι να μην ειναι στρωμενο?

οι μετρισεις θα δειξουν αν ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου,αν δλδ εχουν αναπτυχθει οι καταλληλες αποικιες βακτιριων.μην παρεις στικς,δ δειχνουν σωστα.παρε υγρα τεστ με σταγωνες!

Ταλαιπορουνται γιατι ειναι μικρο το ενυδρειο,σε 20 λιτρα μονο γαριδες μπορεις να βαλεις,αντε και κανεναν μονομαχο.το καθε ψαρει θελει διαφορετικες συνθηκες και λιτρα.σκοπος ειναι να του προσφερουνμε εναν χορο κοντα στο φυσικο του περιβαλλον για να δουμε την πραγματικη συμπεριφορα του.

Διαβασε μερηκα αρθρα ΕΔΩ

Επισης,για να μην την πατισεις οπως κ εγω,μην στιριζεσαι στις συμβουλες τον πετ-σοπαδων εδω στην Κερκυρα,ειναι παντελος ασχετοι και θα σου δωσουν λαθος συμβουλες.καλυτερα ρωτα εδω μεσα οτι θελεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα επερνα στικς αλλα ειναι πιο οικονομικα και ο πετσοπας μου ειπε οτι 1-2 αριθμους πιο πανω η πιο κατω θα ειναι η μετρηση...

οσο παει και σκευτομαι τι βλακια εκανα που δεν ηξερα και τα αγορασα τα κακομοιρικα..απο τα 8 γκαππακια μου μειναν τα 4 + ενα μωρο,+εναν αρσενικο μαλλον ετοιμοθανατο...για υγρα τεστ πιο επειγει για να παρω αρχικα?αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

δεν θα επερνα στικς αλλα ειναι πιο οικονομικα και ο πετσοπας μου ειπε οτι 1-2 αριθμους πιο πανω η πιο κατω θα ειναι η μετρηση...

οσο παει και σκευτομαι τι βλακια εκανα που δεν ηξερα και τα αγορασα τα κακομοιρικα..απο τα 8 γκαππακια μου μειναν τα 4 + ενα μωρο,+εναν αρσενικο μαλλον ετοιμοθανατο...για υγρα τεστ πιο επειγει για να παρω αρχικα?αμμωνια?

παρε για αρχη αμμωνια και αμμωνιο και νιτρικα,να δεις αν εχει στρωθει το ενυδρειο.τα στικς απλα δεν μετρανε τιποτα,κ αυτο που σου ειπε για τους 1-2 βαθμους απο το μυαλο του το εβγαλε.

μην απογοιτευεσαι!!!ολοι ετσι ξεκινανε!!!κ εγω το ιδιο!!

Link to comment
Share on other sites

τα πετ σοπ στην ελλαδα ειναι για τα μπαζα

το πλεκο που εχεις στο ενυδρειο μεγαλωνει πολυ τα 14 εκατοστα τα φτανει

σε 7 8 μηνες

Link to comment
Share on other sites

παρε για αρχη αμμωνια και αμμωνιο και νιτρικα,να δεις αν εχει στρωθει το ενυδρειο.τα στικς απλα δεν μετρανε τιποτα,κ αυτο που σου ειπε για τους 1-2 βαθμους απο το μυαλο του το εβγαλε.

μην απογοιτευεσαι!!!ολοι ετσι ξεκινανε!!!κ εγω το ιδιο!!

οκ,ευχαριστω πολυ εισουν πολυ χρησιμος :bowdown: και θα σας ξαναχρειαστω χωρις αμφιβολια οποτε τα λεμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τα πετ σοπ στην ελλαδα ειναι για τα μπαζα

το πλεκο που εχεις στο ενυδρειο μεγαλωνει πολυ τα 14 εκατοστα τα φτανει

σε 7 8 μηνες

ποσα λιτρα θελει δηλαδη?μηπως ξερεις που μπορω να διαβασω για αυτον για να μην σε ταλαιπορω? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...