Jump to content

3 Νεκρά ψάρια σε 24 ώρες


Recommended Posts

(Παρακαλώ χρησιμοποιήστε αυτό το θέμα για να καταθέσετε μόνο γνώσεις και όχι γνώμες δικές σας. Θα βοηθήσει και εμένα και το φόρουμ. Έχω διαβάσει διάφορα θέματα με θανάτους και έχω δει ότι συμπεριφορές μερικών ξεφεύγουν απ' το ζητούμενο που είναι η βοήθεια και προτιμούν να προσβάλουν ή να είναι καυστικοί. Τα χρώματα είναι αντίστοιχα στα ψάρια)

Το ενυδρείο τρέχει περίπου 1+1/2 μήνες.

Πριν 3 μέρες παρατήρησα απότομη εμφάνιση ποσότητας από άλγη σε όλο το ενυδρείο. Έκανα μια γενναία αλλαγή νερού (έβαλα και τα απαραίτητα αντιχλώριο και ενεργά βακτήρια). Την μέρα που εμφανίστηκε η άλγη απότομα, είδα και μια απότομη αλλαγή της συμπεριφοράς των ψαριών. Δηλαδή εκεί που ήταν αρκετά κινητικά και ζωηρά, άρχισαν και έκαναν πιο αργές κινήσεις, περιορισμένες στο κάτω μέρος του ενυδρείου (εκτός απ' το ένα ψάρι).

Την επόμενη μέρα η άλγη με εντυπωσίασε καθώς πολλαπλασιάστηκε. Η συμπεριφορά των 2 ψαριών ήταν πρωτόγνωρη για μένα καθώς ήταν καθισμένα κάτω, στις γωνίες (μου περιέγραψε φίλος την ίδια συμπεριφορά και με καθησύχασε, ως φυσιολογική). Αγχωμένος κάνω κάνω αλλαγή νερού, καθώς δεν είχα τεστ για να κάνω μετρήσεις για τα στοιχεία του νερού. Η διάθεση των ψαριών ήταν εμφανές καλύτερη μετά από περίπου 10 λεπτά.

Το επόμενο πρωί τρώει την πρώτη φρίκη. Ένα νεκρό ψάρι, δύο στον πάτο "μαστουρωμένα", ένα αρκετά κινητικό. Απομακρύνω το ψάρι απ' το ενυδρείο. Όσο είμαι σε επαφή με το ενυδρείο τα ψάρια κινούνται και επανέρχονται στον πάτο, στο ίδιο ακριβώς σημείο.

Σήμερα τα δύο ψάρια είναι νεκρά και το άλλο βρίσκεται ακίνητο στον πάτο. Ανοιγοκλείνει γρήγορα το στόμα και βλέπω ένα κόκκινο σημάδι στην κοιλιά του (το οποίο δεν είχε κανένα ψάρι ούτε πριν, ούτε μετά τον θάνατο τους). Έχω βγάλει το ψάρι απ' το ενυδρείο και το έχω τοποθετήσει σε γυάλα.

Τι φταίει;

Μετρήσεις θα σας δώσω την Πέμπτη.

Έγινε επεξεργασία - ael1989
Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε! :bowdown:

πρεπει να δωσεις πληροφοριες για το ενυδρειο σου για να σου απαντησουμε.πες λιτρα,φιλτρο,βιολογικο υλικο,πως το εστρωσες?μετρισεις,φωτισμος,λιπασματα,υποστρομμα,και τι προπαντος τι ψαρια σου πεθαναν?

πληρης περιγραφη!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Συμπληρωσε αυτην την φορμα ,για να καταλαβουν οι φιλοι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 25l [39x22x37cm]-[Fluorescent light 11 Watt]-[3 stage filtration kit (με σφουγγάρια]-[4mm glass]-

Νεκρά 1 oranda, 1 veiltail, 1 shubunkin και ζωντανό ένα μικρό άγνωστο είδος. (είμαι 80-90% σίγουρος για το είδος των άλλων).

Το στρώσιμο (αν έγινε) με βοήθεια του sera bio nitrivec. Φωτισμός 8-10 ώρες την ημέρα (συνήθως οι ίδιες ώρες)

Χωρίς φυτά. Χωρίς άλλα προϊόντα. Αλλαγές κάθε 3 μέρες σχεδόν 50% (κάθε 2 αλλαγές έβαζα σκούπα για να καθαρίζω το φυσικό χαλικάκι).

Τα ψάρια τα είχα 1,5 μήνα και ήταν υγιέστατα, ζωηρά χρώματα και σε διαρκεί κινητικότητα .

Έγινε επεξεργασία - ael1989
Link to comment
Share on other sites

Χωρις φυτα και με 10 ωρες φωτισμο ειναι λογικο να εχεις αλγη.Αν δεν εχουμε μετρησεις δεν μπορουμε να πουμε και πολλα.Μεχρι την Πεμτη κανε καθημερινες αλλαγες νερου 30% και θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν 25l [39x22x37cm]-[Fluorescent light 11 Watt]-[3 stage filtration kit (με σφουγγάρια]-[4mm glass]-

Νεκρά 1 oranda, 1 veiltail, 1 shubunkin και ζωντανό ένα μικρό άγνωστο είδος. (είμαι 80-90% σίγουρος για το είδος των άλλων).

Το στρώσιμο (αν έγινε) με βοήθεια του sera bio nitrivec. Φωτισμός 8-10 ώρες την ημέρα (συνήθως οι ίδιες ώρες)

Χωρίς φυτά. Χωρίς άλλα προϊόντα. Αλλαγές κάθε 3 μέρες σχεδόν 50% (κάθε 2 αλλαγές έβαζα σκούπα για να καθαρίζω το φυσικό χαλικάκι).

Τα ψάρια τα είχα 1,5 μήνα και ήταν υγιέστατα, ζωηρά χρώματα και σε διαρκεί κινητικότητα .

φιλε μου δ θελω να σε απογοητευσω αλλα οι αιτιες που χαθηκαν τα ψαρακια ειναι παρα πολλες,και θα χασεις κ τα αλλα!

το ενυδρειο σου δεν ειναι στρωμενο και απο εκει ξεκινανε ολα.τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα,φαντασου οτι για ενα χρυσοψαρο χρειαζεται 30 λιτρα!στα λιτρα αυτα που εχει μονο μονομαχο μπορεις να βαλεις,και γαριδες.

ριξε μια ματια εδω

Link to comment
Share on other sites

Χωρις φυτα και με 10 ωρες φωτισμο ειναι λογικο να εχεις αλγη.Αν δεν εχουμε μετρησεις δεν μπορουμε να πουμε και πολλα.Μεχρι την Πεμτη κανε καθημερινες αλλαγες νερου 30% και θα δουμε.

Δεν είχα ποτέ πριν άλγη. Εμφανίστηκε απότομα!

Λοιπόν επανέρχομαι την Πέμπτη με τις μετρήσεις. Το ενυδρείο θα το αφήσω να τρέχει κανονικά χωρίς ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δ θελω να σε απογοητευσω αλλα οι αιτιες που χαθηκαν τα ψαρακια ειναι παρα πολλες,και θα χασεις κ τα αλλα!

το ενυδρειο σου δεν ειναι στρωμενο και απο εκει ξεκινανε ολα.τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα,φαντασου οτι για ενα χρυσοψαρο χρειαζεται 30 λιτρα!στα λιτρα αυτα που εχει μονο μονομαχο μπορεις να βαλεις,και γαριδες.

ριξε μια ματια εδω

Ήξερα δυστυχώς αυτά που μου είπες. Δεν έπαιρνε κανείς γνωστός τα ψάρια όμως. Το παράξενο του όλου θέματος ότι με τις συχνές αλλαγές κατάφερα και κράτησα τις ισορροπίες ως εχθές.!

Link to comment
Share on other sites

Δωσε επισης και θερμοκρασια.

Υ.Γ. Εννοω τις προηγουμενες ημερες και τωρα με τις αλλαγες!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ήξερα δυστυχώς αυτά που μου είπες. Δεν έπαιρνε κανείς γνωστός τα ψάρια όμως. Το παράξενο του όλου θέματος ότι με τις συχνές αλλαγές κατάφερα και κράτησα τις ισορροπίες ως εχθές.!

δεν πειραζει,ολοι κανουμε λαθη!!!προχωρα ακαθεκτος!!!

Link to comment
Share on other sites

Νεκρό και το τέταρτο και τελευταίο ψάρι του ενυδρείου. :/

Την Πέμπτη θα σας δώσω όλες τις μετρήσεις του ενυδρείου. Για να μου εξηγήσετε τι ακριβώς φταίει, οι μετρήσεις ή κάποια αρρώστια; (όλα έγιναν απότομα εκεί που κύλαγαν όλα φυσιολογικά - δείτε πρώτο σχόλιο).

Επανέρχομαι την Πέμπτη...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ξεκινήσω από τα πολύ βασικά που θεωρούνται και αυτονόητα

Αντιχλώριο βάζεις στις αλλαγές;

Το φίλτρο σου εκτός από σφουγγάρι έχει οτιδήποτε από βιολογικό υλικό;

Αναμένουμε και τις μετρήσεις σου για μια πιο πλήρη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή που έδωσες στο πρώτο ποστ το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό είναι η έλλειψη οξυγόνου. Η αυξημένη άλγη παράγει οξυγόνο την "ημέρα" όταν φωτοσυνθέτει, καταναλώνει όμως μεγάλα ποσά οξυγόνου και απελευθερώνει διοξείδιο του άνθρακα το "βράδυ". Αν όντως τα ψάρια σου πέθαιναν όταν είχες σβήσει το φως, και ήταν υποτονικά όταν είχες αύξηση της άλγης τότε το πιο πιθανό είναι να πέθαναν από ασφυξία. (ενημερωτικά, αυτό είναι το φαινόμενο του ευτροφισμού)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δ θελω να σε απογοητευσω αλλα οι αιτιες που χαθηκαν τα ψαρακια ειναι παρα πολλες,και θα χασεις κ τα αλλα!

το ενυδρειο σου δεν ειναι στρωμενο και απο εκει ξεκινανε ολα.τα λιτρα σου ειναι πολυ λιγα,φαντασου οτι για ενα χρυσοψαρο χρειαζεται 30 λιτρα!στα λιτρα αυτα που εχει μονο μονομαχο μπορεις να βαλεις,και γαριδες.

ριξε μια ματια εδω

Σωστή παρατήρηση!!!!

Απο τα λίγα στοιχεια που μας δίνεις φίλε το ενυδρείο δεν εχει στρωθει και τα ψαρια πεθαίνουν απο Αμμωνια ή Νιτρικά ακολούθησε αμα θέλεις τις προτάσεις των ανθρώπων απο το forum για να μην χάσεις άλλες ψυχές και βάλε ένα μονομάχο

Επίσης όταν εχεις πρόβλημα και θέλεις να σωθουν βάζεις τα ψάρια αγγελία πως χαριζονται

επίσης τα περισσότερα πετ σοπ τις (γειτονιάς)τα δέχονται αμα τα δίνεις δωρεάν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...