Jump to content

συνδιασμος ψαριων


Recommended Posts

λοπον μιασ και το καινουριο μου ενυδρειο στρωθηκε λεω να κοιταξω λιγο τι ψαρια θα βαλω τωρα στο ενυδρειο κατοικουν 2 πλατυ και θα παρω αλλα 2 για να τα κανω χαρεμι σιγουρα θα βαλω και ενα χαρεμι γκαπι και μου αρεσουν πολυ τα αγγελοψαρα τα αγγελοψαρα σε τι ομαδεσ μπαινουν....??

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο φιλε Πετρο.Απλα πες τα παιδια τις διαστασεις και τις παραμετρους του ενυδρειουσου για να σε βοηθησουν ποιο σωστα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

λοπον μιασ και το καινουριο μου ενυδρειο στρωθηκε λεω να κοιταξω λιγο τι ψαρια θα βαλω τωρα στο ενυδρειο κατοικουν 2 πλατυ και θα παρω αλλα 2 για να τα κανω χαρεμι σιγουρα θα βαλω και ενα χαρεμι γκαπι και μου αρεσουν πολυ τα αγγελοψαρα τα αγγελοψαρα σε τι ομαδεσ μπαινουν....??

καταρχας καλη αρχη με τ ενυδρειο σου... Δεν μας λες ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου για να σου πουμε τι ψαρια μπαινουν... επισης μην βαλεις οτι ψαρια σου αρεσουν αλλα να βαλεις ψαρια που να ζουν στις ιδιες συνθηκες Να να χωραει το ευδρειο σου και να μπορουν να ζησουν μαζι....

Για παραδειγμα εμενα μου αρεσουν και τα πιρανχα και τα χρισοψαρα... δεν μπορω να τα βαλω μαζι... Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Επισης μετρα κ το νερο τις περιοχης σου για να δουμε σκληροτητες!

παντος,τα πλατυ,γκαπυ δεν πανε με τα αγγελοψαρα,τα οποια θελουν ψηλο ενυδρειο 60cm υψος και απο 240 λιτρα κ πανω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχουμε και λεμε

ph:7,9

gh:15

NO2:0

NO3:0

θερμοκρασια:26 βαθμους

το ενυδρειο ειναι DIY με διαστασεις μηκος 70 πλατος 35 και υψος 45 νομιζω ειναι αρκετα ψηλο αααα ξεχασα

ειναι 110 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγινε λαθοσ εκει που γραφει NO3 μπερδευτηκα NH3 ηθελα να γραψω ειναι 0 απο οτι μετρησαμε στο πετ η αμωνια δν ειναι???

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγινε λαθοσ εκει που γραφει NO3 μπερδευτηκα NH3 ηθελα να γραψω ειναι 0 απο οτι μετρησαμε στο πετ η αμωνια δν ειναι???

ναι,η αμμωνια ειναι.με τι τα μετρισε στο πετ σοπ?

ειναι μικρο το ενυδρειο για αγγελοψαρα δυστοιχος! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

με τετρα υγρο

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι ψαρια μπορω να βαλω??

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι οτι πρέπει να αποφύγεις να βάλεις αγγελόψαρα μιας και τα συγκεκριμένα ψάρια χρειάζονται 40 λίτρα περίπου ανα άτομο και ζουν σε κοπάδια άνω των 5 ατόμων.

Επίσης λόγω του σχηματός τους χρειάζονται πραγματικά βαθύ ενυδρείο.

Θα μπορούσες ομως να βάλεις ενα κοπάδι από melanotaenia praecox και για το βυθό σου ενα κοπαδάκι από μικρόσωμα corydoras

Eπίσης θα σου έλεγα να μην ανακατέψεις πολλών ειδών ψάρια, και βέβαια όλα αυτά αφού στρώσεις καλά το ενυδρείο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα μου αρεσουν τα melanotaenia praecox αλλα δν ξερω αν θα μπορεσω να τα βρω στηκ καρδιτσα και στη λαρισα....αυτα ταιριαζουν με γκαπυ και πλατυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...