Jump to content

ΠΕΛΑΓΟΜΕΝΟΣ


Recommended Posts

Καλημέρα ή καλησπέρα!

Είμαι ο Κώστας από Κορυδαλλό και μόλις απέκτησα το πρώτο μου ενυδρείο.

Ένα anubias 260lt 100x40x65 cm.

Όπως λέει κι ο τίτλος είμαι πολύ μπερδεμένος παρότι έχω διαβάσει πάρα πολύ τις τελευταίες τρεις εβδομάδες.

Θέλω να ξεκινήσω όσο το δυνατόν σωστότερα και να αποφύγω τα λάθη (τουλάχιστον τα τραγικά).

Όντας αδαείς μέχρι τώρα αγόρασα ό,τι μου πρότειναν οι πωλητές!

Ένα εξωτερικό φίλτρο,έναν θερμοστάτη, για τα αντίστοιχα λίτρα.Τα υλικά για τα φίλτρα τα διάλεξαν οι ειδικοί. Επίσης ένα θερμόμετρο, μια αεραντλία με τα αξεσουάρ της, μια σκούπα βυθού, και τα υγρά για το στρώσιμο.

Ακόμα πήρα λίπασμα υποστρώματος, υπόστρωμα και χαλίκια σε φυσικά χρώματα μέσου μεγέθους.

Αγόρασα και κάποια ανθεκτικά φυτά, όπως μου είπαν, anubias νομίζω τα 4 από τα 7.

Σήμερα θα φυτευθούν και θα ξεκινήσει το στρώσιμο.

Και τώρα ξεκινάει το δράμα.Αυτές τις τρεις εβδομάδες έχω διαβάσει πάνω από 200 προφίλ ψαριών.

Πρέπει να ταιριάζουν σε θερμοκρασία,ph,σκληρότητα νερού, ταμπεραμέντο,επίπεδα κολύμβησης,τροφές και να μην ενοχλεί το ένα το άλλο :(:(:(

Ξεκινώντας θα μου άρεσαν τα angelfish για αρχή.

Δυνητικά όμως θα ήθελα να βάλω clown loaches,powder blue gourami,betta fish, guppy ίσως,swordtail και κάποια ψάρια βυθού ή γλείφτες.

Ποια ταιριάζουν και ποια όχι? Μου αρέσουν τα περίεργα χρώματα και σχήματα....

Τέλος να ενημερώσω ότι το ενυδρείο θα είναι σε οδοντιατρείο και για το λόγο αυτό αγόρασα και αυτόματη ταΐστρα.

Συγγνώμη για το μεγάλο post....

:bowdown::thumbup::hysterical::happybday::band::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοπόν, καλώς όρισες και από εδώ! :bowdown:

Αρχικά, καλό θα ήταν να επικεντρώσουμε την προσοχή μας στο στρώσιμο του ενυδρείου και στη συνέχεια στην επιλογή των ψαριών, όταν αυτό θα είναι βιολογικά έτοιμο (στρωμένο) για να υποδεχθεί τους κατοίκους του.

Θα ήθελα σε παρακαλώ, πριν ξεκινήσουμε να δίνουμε συμβουλές, να μας αναφέρεις το φίλτρο και τα υλικά που αγόρασες, καθώς και τα υγρά για το στρώσιμο που αναφέρεις. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες!Επεισης θα πρεπει να παρεις και τεστ νερου κατα προτημιση υγρα για να τσεκαρεις το νερο σου και το στρωσιμο.Αυτα για αρχη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε

Φίλτρο jbl cristalprofit e900

Θερμοστάτης jbl protemp s 200w

Αεραντλία tetratec aps 300

Από υγρα jbl filterstart, jbl biotopol,jbl denitrol.

Επίσης να αναφέρω χωρίς να γνωρίζω ιδιαίτερα (από αυτά που γράφει το τιμολόγιο) ότι φυτευτηκαν 3 echinodorus blehe στην πίσω πλευρά και 2 anubia nana και 1cryptocoryne beck στην μπροστά πλευρά του ενυδρείου.

Σήμερα είμαι στη δεύτερη μέρα στρωσίματος και χρησιμοποιώ μόνο το denitrol για τις επόμενες 9 ημέρες,βάσει των οδηγιών που μου έδωσαν!

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς να ρίνεις καθημερινά στο ενυδρείο τροφή, ώστε να μπορέσουν τα βακτήρια να πολλαπλασιαστούν.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς να ρίνεις καθημερινά στο ενυδρείο τροφή, ώστε να μπορέσουν τα βακτήρια να πολλαπλασιαστούν.

Όταν λες τροφή τι εννοείς?

Κανονική τροφή για τα ψάρια?

Αυτά δε θα διασπαστούν σε νιτρώδη αν δε φαγωθούν και μείνουν στο βυθό?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες τροφή τι εννοείς?

Κανονική τροφή για τα ψάρια?

Αυτά δε θα διασπαστούν σε νιτρώδη αν δε φαγωθούν και μείνουν στο βυθό?

Το ζητούμενο είναι αποσυντεθεί η τροφή σε αμμωνία ώστε να τραφούν τα ωφέλιμα βακτήρια που θα αποικίσουν το φίλτρο σου με τη βοήθεια των δύο σχετικών σκευασμάτων που έχεις ρίξει. Αν δεν έχουν τροφή τα βακτήρια απλά δεν θα επιβιώσουν και δεν θα αναπτύξουν τη βιολογία του φίλτρου.

Επίσης, μη βιαστείς να βάλεις ψάρια ακολουθώντας τις οδηγίες που κατά πάσα πιθανότητα θα σου δώσουν από το κατάστημα. Καλύτερα να συνεχίσεις με τάισμα (λίγα φυλλαράκια) μέρα παρά μέρα και να μετρήσεις αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) νιτρώδη και νιτρικά (ΝΟ2, ΝΟ3) πριν προχωρήσεις στην προσθήκη ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο είναι αποσυντεθεί η τροφή σε αμμωνία ώστε να τραφούν τα ωφέλιμα βακτήρια που θα αποικίσουν το φίλτρο σου με τη βοήθεια των δύο σχετικών σκευασμάτων που έχεις ρίξει. Αν δεν έχουν τροφή τα βακτήρια απλά δεν θα επιβιώσουν και δεν θα αναπτύξουν τη βιολογία του φίλτρου.

Επίσης, μη βιαστείς να βάλεις ψάρια ακολουθώντας τις οδηγίες που κατά πάσα πιθανότητα θα σου δώσουν από το κατάστημα. Καλύτερα να συνεχίσεις με τάισμα (λίγα φυλλαράκια) μέρα παρά μέρα και να μετρήσεις αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) νιτρώδη και νιτρικά (ΝΟ2, ΝΟ3) πριν προχωρήσεις στην προσθήκη ψαριών.

Οκ το κατάλαβα.Θα το ξεκινήσω από αύριο.

Δε μου το είπαν αυτό στο κατάστημα.

Thanks guys!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ριχνεις ταμπλετες που διαλυονται ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα έκανα τις πρώτες μετρήσεις με υγρά test JBL.

Οι τιμές που πήρα ήταν:

NH4=0

NO2<0,05

NO3=0

pH=7,5.

Ερωτήματα:

Είμαι έτοιμος για την πρώτη εισαγωγή ψαριών?

Θα ήθελα ένα pH γύρω στο 6,7 για τα ψάρια που θέλω, πώς κατεβάζω το pH?

Επίσης έχω πρόβλημα με τη θερμοκρασία.Ενώ θέλω γύρω στους 26,5 C , έχω 27,5 και όταν ανάβει ο φωτισμός φτάνω τους 28.

Τι κάνω????? :)

Έγινε επεξεργασία - koskord
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σήμερα έκανα τις πρώτες μετρήσεις με υγρά test JBL.

Οι τιμές που πήρα ήταν:

NH4=0

NO2<0,05

NO3=0

pH=7,5.

Ερωτήματα:

Είμαι έτοιμος για την πρώτη εισαγωγή ψαριών?

Θα ήθελα ένα pH γύρω στο 6,7 για τα ψάρια που θέλω, πώς κατεβάζω το pH?

Επίσης έχω πρόβλημα με τη θερμοκρασία.Ενώ θέλω γύρω στους 26,5 C , έχω 27,5 και όταν ανάβει ο φωτισμός φτάνω τους 28.

Τι κάνω????? :)

Καλησπερα φιλε!Δεν εισαι ακομα ετοιμος για ψαρια γιατι το φιλτρο σου ειναι ακομα αστρωτο.Θα εισαι ετοιμος οταν μετρησεις αμμωνια 0,no2 0 και no3 μετρησιμα.Οταν δεις αυτες τις μετρισεις τοτε θα κανιες μια καλη αλλαγη νερου και μετα θα βαλεις τα πρωτα σου ψαρια.

Τι ψαρια θελεις να βαλεις και χρειαζεσε χαμηλο ph?Για να το ριξεις θελεις η α/ο η τυρφη(η τυρφη να ξερεις οτι κανει το νερακι σαν τσαι σε χρωμα)

Θερμοκρασια καλο ειναι να εχεις γυρω στους 25,τωρα για να την ριξεις κανε πατεντα και βαλε ανεμιστιρακια για pc στο καπακι,θα βρεις σχετικα θεματα στην κατηγορια diy :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι angelfish, clown loach και pearl gourami.

Δεδομένου ότι καλό είναι να είσαι στις μέσες κι όχι οριακές τιμές ph, λέω να το κατεβάσω

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι angelfish, clown loach και pearl gourami.

Δεδομένου ότι καλό είναι να είσαι στις μέσες κι όχι οριακές τιμές ph, λέω να το κατεβάσω

Τοτε πολυ καλα το σκεφτεσαι :)

Απλα να ξερεις οτι τα αγγελοψαρα πανε κοπαδακι οπως και τα clown και τα γκουραμακια πανε ζευγαρι.Παντως τα αγγελοψαρα και τα γκουραμι θελουν black water οπωτε η θα πας σε τυρφη που θα σου ριξει και το ph και θα εχεις και black water η θα πας σε α/ο για να ριξεις ph και θα ριξεις και ενα ζουμακι που θα σου κανει το black water.Βαλε και πολλα ξυλαρακια μεσα και φυτα και θα εισαι κομπλε :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τοτε πολυ καλα το σκεφτεσαι :thumbup:

Απλα να ξερεις οτι τα αγγελοψαρα πανε κοπαδακι οπως και τα clown και τα γκουραμακια πανε ζευγαρι.Παντως τα αγγελοψαρα και τα γκουραμι θελουν black water οπωτε η θα πας σε τυρφη που θα σου ριξει και το ph και θα εχεις και black water η θα πας σε α/ο για να ριξεις ph και θα ριξεις και ενα ζουμακι που θα σου κανει το black water.Βαλε και πολλα ξυλαρακια μεσα και φυτα και θα εισαι κομπλε :ninja:

Τι είναι το black water? Τα clown έχουν πρόβλημα με αυτό?

Τα υγρά για τις αυξομειώσεις του ph δεν είναι καλά?

Τύρφη που βρίσκουμε?

Το ξέρω βαράω αλύπητα, αλλά είπαμε στον τίτλο... "πελαγωμένος" :):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι το black water? Τα clown έχουν πρόβλημα με αυτό?

Τα υγρά για τις αυξομειώσεις του ph δεν είναι καλά?

Τύρφη που βρίσκουμε?

Το ξέρω βαράω αλύπητα, αλλά είπαμε στον τίτλο... "πελαγωμένος" :):hysterical:

Το black water ειναι το χρωμα το νερου,το νερο εχει ενα χρωμα κιτρινοκαφε,οπως ειναι το τσαι.Τα clown δεν ξερω αν θα εχουν προβλημα παντως τα αλλα θα το εκτιμησουν γιατι θα αναπαραστησεις το βιοτοπο τους,ζουν σε τετοια νερα.Τα υγρα που λες δεν θα τα δοκιμαζα γιατι δεν νομιζω οτι κρατανε και πολυ σταθερο το ph,αν τα εχει δοκιμασει καποιος ας μας πει.

Την τυρφη θα την βρεις σε πετ σοπ

Αν πας στη λυση της τυρφης τελικα να μας το πεις για να σε βοηθισουμε στο πως θα την χρησιμοπιοισεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...