Jump to content

Ξύλο Ελιάς


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω διαβάσει διάφορα για ξύλα και μάλλον τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο αφού ο καθένας χρησιμοποιεί την τεχνική του.

Έχω στη διάθεση μου ένα κομμάτι ελιάς, το οποίο είναι αποξηραμένο σχεδόν 2 χρόνια. Έχω δει φωτογραφίες και θέματα με χρήστες που έχουν επίσης ελιά χωρίς να δίνεται κάποια συγκεκριμένη οδηγία. (Άλλοι λένε ότι δεν πρέπει να βάζουμε καθόλου ελιά στο ενυδρείο...)

Να υποθέσω ότι αν το ξεπλύνω καλά με καυτό νερό 2-3 φορές, όπως οι πλείστοι, θα είναι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι; Γιατί θέλεις να πάρεις τέτοιο ρίσκο και να βάλεις ένα ξύλο στο ενυδρειο σου που δεν προορίζεται για εκει . Η ελιά δεν είναι υδροβιο δέντρο αν μου έλεγες ότι θέλεις να βάλεις ρίζα απο πλατανο η κάτι άλλο που σηκώνει πολυ νερο να το καταλάβω .για να μην σε ζαλιζω Εγώ πιστεύω ότι η ελιά σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα θα αρχίζει να σαπιζει μέσα στο ενυδρειο και τουλάχιστον θα στο κάνει χάλια αν δε σου κάνει άλλη ζημιά (γνώμη μου παντα)

Φιλικά Δημος

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτι πρόκειται να δημιουργήσει πρόβλημα δεν πρόκειται να βάλω. Γιαυτό το καταθέτω εδώ για να πάρω απ' τις γνώσεις σας. Είναι το πρώτο μου ενυδρείο και παίρνω γνώμες ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα εβαζα κανενα ξυλο απο την φυση μεσα,γιατι ειναι μεγαλο ρισκο.

Αλλα αμα θελεις να βαλεις ,θα κανεις τα παρακατω.

Το αποφλοιωνεις πολυ καλα.

Το βραζεις αρκετες φορες ,μεχρι να φυγει η καφετιλα.(παντα με αλλαγες νερου.)

το βαζεις στον φουρνο με θερμοκρασια τοση ωστε να μην καει (60-80) βαθμοι.

Το ξαναβραζεις 2-3 φορες,και εισαι ετοιμος.

Υπαρχει και η αλλη λυση.Πας σε ενα Πετ παιρνεις το ξυλο το πλενεις και το βαζεις μεσα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... Η αλήθεια είναι ότι, με τρομοκρατήσατε λίγο και δεν ξέρω τι να κάνω!!! ;ρ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ... Η αλήθεια είναι ότι, με τρομοκρατήσατε λίγο και δεν ξέρω τι να κάνω!!! ;ρ

Δεν Υπάρχει λόγο να τρομαζεις όπως είπε και φίλος πιο πάνω πας σε ένα κατάστημα παίρνεις ένα ξύλο γιαυτη την χρήση και αφού το ξεπλυνεις καλα (αν δε θέλεις να σου σκουρινει το νερο) το βάζεις στο ενυδρειο και είσαι μια Χαρα

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου άρεσε πολύ το συγκεκριμένο και απ' την στιγμή που δεν θα δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα, δεν θα ήταν ανάγκη να μπω σε περαιτέρω έξοδα!

Link to comment
Share on other sites

Απλά μου άρεσε πολύ το συγκεκριμένο και απ' την στιγμή που δεν θα δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα, δεν θα ήταν ανάγκη να μπω σε περαιτέρω έξοδα!

Δεν εχεις αναφέρει το μέγεθος του ενυδρειου και Πόσο θα είναι το ξύλο αν είναι μικρο τα λεφτά είναι πολυ λίγα

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αναφέρει το μέγεθος του ενυδρειου και Πόσο θα είναι το ξύλο αν είναι μικρο τα λεφτά είναι πολυ λίγα

Το ξύλο είναι γύρο στα 40 εκατοστά, αρκετά χοντρός κορμός 7cm πάχος σε αρκετά σημεία, ενώ φτάνει μέχρι τα 12cm πριν τις διακλαδώσεις. Πρόκειται να μπει σε ενυδρείο που θα μου έρθει κατά πάσα πιθανότητα την άλλη βδομάδα των 80 ή των 100 λίτρων (δεν θυμάμαι ακριβώς διαστάσεις).

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια βόλτα σε μαγαζιά δεν είναι ακριβά τα ξύλα σε αυτά τα μεγέθη και θα βρεις σε απίθανα σχέδια

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 2 χρονια ξυλα ελιας στο ενυδρειο μου χωρις κανενα προβλημα,απολυτος!!!!!εχω βαλαει κατα καιρους κ σε αλλα ενυδρεια που εχω στησει και παλι χωρις το παραμικρο προβλημα.

γνωμη μου ειναι,αφου ειναι αποξηραμενο το ξηλο που εχεις,περασε το με καυτο νερο και αφισε το σε νερο να μουλιασει,αλλαζε το νερο σηνεχεια μεχρι να δεις οτι μενει καθαρο,και μετα μπλουμ στο ενυδρειο!

δεν υπαρχει λογος να δινουμε τρελα ποσα στα καταστματα για να αγοραζουμε ξυλα,εκτος κ αν μας περισεβουν!

επησης,εχω βαλει και ξυλα απο θαλασσα σε ενυδρειο χωρις πλοβληματα παλι!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 2 χρονια ξυλα ελιας στο ενυδρειο μου χωρις κανενα προβλημα,απολυτος!!!!!εχω βαλαει κατα καιρους κ σε αλλα ενυδρεια που εχω στησει και παλι χωρις το παραμικρο προβλημα.

γνωμη μου ειναι,αφου ειναι αποξηραμενο το ξηλο που εχεις,περασε το με καυτο νερο και αφισε το σε νερο να μουλιασει,αλλαζε το νερο σηνεχεια μεχρι να δεις οτι μενει καθαρο,και μετα μπλουμ στο ενυδρειο!

δεν υπαρχει λογος να δινουμε τρελα ποσα στα καταστματα για να αγοραζουμε ξυλα,εκτος κ αν μας περισεβουν!

επησης,εχω βαλει και ξυλα απο θαλασσα σε ενυδρειο χωρις πλοβληματα παλι!!

Τέτοια απάντηση ήθελα! :):hysterical::thumbup:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει και εγω αποξηραμενα ξυλα απο πλατανο χωρις προβλημα ...σιγουρα αυτο που εχω παρατηρησει σε σχεση με ριζες αμαζονιου ειναι οτι εχουν πολυ μικροτερο χρονο ζωης καθως φθειρονται με τα χρονια σιγα σιγα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...