Jump to content

ΑΠΟΛΥΜΑΝΣΗ ΧΕΡΙΩΝ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες και όλους!

Εχω μία ερώτηση: Ποιός είναι ο καλύτερος τόπος για να απολυμαίνουμε τα χέρια μας αν χρειάζεται να τα βάλουμε μέσα στο ενυδρείο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι μετα το βουτηγμα των χεριων στο ενυδρειο ενα καλο πλυσιμο

με καποιο αντισηπτικο σαπουνι θα ηταν οτι καλυτερο. ;)

Αυτο τουλαχιστον κανω εγω.Τωρα για το αν υπαρχει κατι αλλο?

Δεν ξερω. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Καλό πλύσιμο με σκέτο νεράκι από τη βρύση κατά τη γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και όλους!

Εχω μία ερώτηση: Ποιός είναι ο καλύτερος τόπος για να απολυμαίνουμε τα χέρια μας αν χρειάζεται να τα βάλουμε μέσα στο ενυδρείο? :blush:

Μάλλον δεν ήταν σωστή η διατύπωση μου... ;) Εννοώ τι πρέπει να κάνουμε ΠΡΙΝ βάλουμε τα χέρια μας στο ενυδρείο!!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω τα πλενω παρα πολυ καλα και πολυ πολυ καλο ξεβγαλμα για να μην μεινει τπτ και σκουπισμα. Το ιδιο κανω κι οταν τα βγαζω απ το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Eγω τα πλενω παρα πολυ καλα και πολυ πολυ καλο ξεβγαλμα για να μην μεινει τπτ και σκουπισμα. Το ιδιο κανω κι οταν τα βγαζω απ το ενυδρειο

OK, σας ευχαριστώ όλους, ξέρετε έχω κάποιο άγχος όταν πλένω τα χέρια μου και μετά το ΚΑΛΟ ξέβγαλμα εξακολουθώ να νοιώθω την μυρωδιά από το σαπούνι ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω τοσα χρονια ετσι κανω και δεν εχει γινει τπτ να χτυπησω ξυλο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι είναι καλύτερο να μπει στο ενυδρείο λίγο σαπούνι παρά διάφορα άλλα που κουβαλάμε στα χέρια μας.. Οπότε κατά τη γνώμη μου πλύσιμο με σαπούνι και καλό ξέβγαλμα και σκούπισμα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τοσα χρονια ετσι κανω και δεν εχει γινει τπτ να χτυπησω ξυλο

Ευχαριστώ GIN, ίσως εγώ είμαι πολύ "ψείρας"!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι είναι καλύτερο να μπει στο ενυδρείο λίγο σαπούνι παρά διάφορα άλλα που κουβαλάμε στα χέρια μας.. Οπότε κατά τη γνώμη μου πλύσιμο με σαπούνι και καλό ξέβγαλμα και σκούπισμα μετά.

Εγώ νομίζω το ακριβώς αντίθετο. Ότι και να έχεις στα χέρια σου είναι λιγότερο επίφοβο από τα χημικά που περιλαμβάνονται στα σαπούνια. Εκτός και αν η δουλειά σου περιλαμβάνει τη χρήση χημικών. Η απλή βρομιά ή ακόμα και μικρόβια που μπορεί να υπάρχει στα χέρια μας αποτελούν σε κάποιο βαθμό μέρος του φυσικού περιβάλλοντος ενός ψαριού και είναι πολύ πολύ μικρότερη απειλή από τα χημικά.

Επίσης όσο και να ξεπλύνεις τα χέρια σου, το σαπούνι δε φεύγει εντελώς. Άσε που δε μπορείς να καταλάβεις αν σου έχει ήδη προκαλέσει κάποιο πρόβλημα. Μπορείς για παράδειγμα να ξέρεις αν ένας ξαφνικός θάνατος οφείλεται σε αυτό;

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι αυτή που προτείνει ο Γιάννης (istelas), δηλαδή απλό ξέπλυμα των χεριών με άφθονο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω το ακριβώς αντίθετο. Ότι και να έχεις στα χέρια σου είναι λιγότερο επίφοβο από τα χημικά που περιλαμβάνονται στα σαπούνια. Εκτός και αν η δουλειά σου περιλαμβάνει τη χρήση χημικών. Η απλή βρομιά ή ακόμα και μικρόβια που μπορεί να υπάρχει στα χέρια μας αποτελούν σε κάποιο βαθμό μέρος του φυσικού περιβάλλοντος ενός ψαριού και είναι πολύ πολύ μικρότερη απειλή από τα χημικά.

Επίσης όσο και να ξεπλύνεις τα χέρια σου, το σαπούνι δε φεύγει εντελώς. Άσε που δε μπορείς να καταλάβεις αν σου έχει ήδη προκαλέσει κάποιο πρόβλημα. Μπορείς για παράδειγμα να ξέρεις αν ένας ξαφνικός θάνατος οφείλεται σε αυτό;

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι αυτή που προτείνει ο Γιάννης (istelas), δηλαδή απλό ξέπλυμα των χεριών με άφθονο νερό.

Τι λέτε για καθαρισμό με καθαρό (άσπρο) οινόπνευμα? Θεωρητικά αυτό εξατμίζεται γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό πλύσιμο μόνο με νερό - και όχι με σαπούνι - και μετά οινόπνευμα. Στεγνωμα και... μπλουμ! Σαπούνισμα μετά... ;)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον φιλο istellas,το καλυτερο

ειναι πλυσιμο με αφθονο νερο,τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια αυτο το κανω τοσα χρονια, παρα πολυ καλο ξεπλυμα φυσικα, και δεν εχουν παθει τπτ και να σκεφτειτε πως εγω τα πιανω και τα ταϊζω στο στομα τα ψαρια μου. Αρα αν ηταν ολο και κατι θα παρουσιαζαν

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σημειώσω εδώ, ότι σε μεγάλο βαθμό το πως πρέπει να αντιμετωπίζουμε αυτό το θέμα, εξαρτάται και από το σε τι κατάσταση βρίσκονται τα χέρια μας, από που "περνάνε" πριν μπουν στο ενυδρείο, τι δραστηριότητες έχουμε και τι πιθανά μικρόβια ή χημικές ουσίες κουβαλάνε.

Εγώ χρησιμοποιώ πολύ και το οινόπνευμα κάθε φορά που θα βάλω χέρι μέσα, γιατί εκτός του ότι ανακατεύομαι συχνά με "διάφορους ρύπους", έχω και πολλά ενυδρεία και δεν θέλω να μεταφέρω τυχόν μόλυνση από το ένα στο άλλο...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω με τον Γιαννη.Καλο πλυσιμο με αφθονο νερο.Τουλαχιστον και εγω αυτο κανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...