Jump to content

Recommended Posts

Ξεκινησα το general cure την πεμπτη σαββατο δεν αντεξε ο ηδη ταλαιπωρημενος cardinal :thumbup:

DSC06846.jpg

DSC06839.jpg

DSC06837.jpg

DSC06836.jpg

DSC06829.jpg

DSC06830.jpg

DSC06822.jpg

Μηπως βλεπω το μελλον και αλλων

τι ειναι αυτο dropsy? αν και δεν μου φαινονται ανασηκωμενα τα λεπια του

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε την πετρα που λες μια φωτο εκτος νερου σε παρακαλω..εχω την εντυπωση πως ειναι πετρα Γνευσιου..ακαταλληλη για ενυδρεια.

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
Link to comment
Share on other sites

DSC06847-1.jpg

DSC06851.jpg

Αυτο εγινε μετα απο χρονια αλλα ηδη ειναι αρκετος καιρος που εχει αλλαξει

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

Τελος οσο αφορα τα υποπτα αντικειμενα υπαρχει και το diy co2 το οποιο γεμιζει καθε 2, 3 μερες με αυτο που φαινεται στην φωτο, αλγη ειναι αυτο δεν ξερω

DSC06544.jpg

Τωρα μετα απο 5 ημερες και 3 δοσεις (η τριτη μιση) θεραπεια με general cure ο πλεκο μπορω να πω οτι 1. σχετικα με την κινηση ειναι καλυτερα εχει περιορισει την ασκοπη και νευρωτικη κολυμβηση, 2. το χρωμα του δερματος παει καποιες στιγμες να επανελθει ιδιως στην κοιλια αλλα ξαναγινεται σκουρο 3. το θολο ματι παραμενει 4. απεκτησε οπως φαινεται στην φωτο ενα σκισιμο στο πτερυγιο 5. δεν ξερω αν η εξοφθαλμια του νεκρου cardinal σχετιζεται με την "εξοφθαλμια" του pleco σε εισαγωγικα γιατι μπορει να φαινονται μεγαλα επειδη ειναι μικρο το σωμα και 6. με ανησυχει λιγο αυτη η σταση που παιρνει καποιες φορες στα πλαγια τελευταια φωτο

DSC06861.jpg

DSC06877.jpg

και αν ξερει καποιος να μου πει ποσα γρ. καρβουνο(eheim karbon) πρεπει να βαλω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εκανα μιας εβδομαδας θεραπεια με melafix οπου δεν ειδα καμια βελτιωση το αντιθετο καθως απεκτησε και αλλα σχισιματα και τρυπουλες στα πτερυγια τα οποια δεν ωφειλονται βεβαια στο μελαφιξ αλλα μαλλον σε καποιες αναταραξεις του χαλικιου που εκανα τελως παντων εχουν αρχισει και επουλωνονται σιγα σιγα αυτο που δεν διορθωνει ειναι αυτο

και σοβαρα εχω αρχισει να σκεφτομαι την ευθανασια γιατι λιγο δυσκολο να μην υποφερει παντως η ορεξη του δεν πτοειται

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για να κλεισω το θεμα διοτι δεν εχω πλεον την διαθεση να ασχοληθω παραπανω ενημερωνω οτι τελευταια θεραπεια ηταν το panacur αντιπαρασιτικο. Σαν συμπεριφορα εχει γενικα καλη οι σπασμοι και η ασκοπη κολυμβηση σταματησε ευτυχως (ισως βοηθησε το panacur) η ορεξη του ειναι πολυ μεγαλη οπως παντα αλλα συνεχιζει και εχει σκουρο προς το μαυρο χρωμα, το ενα πτερυγιο εχει κοκκινα σημαδια ενω δεν ηταν ετσι και εχει θολο ματι.Νομιζω οτι μαλλον εχει να κανει με βακτηριδιακη μολυνση η και παρασιτικη και επειδη η διαγνωση του τι ειδος βακτηριο ειναι, μαλλον δεν μπορει να γινει απο ενα forum σταματαω εδω,Ευχαριστω οσους ειχαν την ορεξη να βοηθησουν

Έγινε επεξεργασία - g30rg3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...