Jump to content

τι μπίχλα είναι αυτή;


Recommended Posts

Την Κυριακή με την αλλαγή του 30% του νερού καθάρισα και τις βρωμιές από την άμμο.

Σήμερα μετά από 3 ημέρες έχει γεμίσει πάλι....!!!!!!!

Τι είναι αυτή η βρώμα; Ξέρει κανείς πως παράγεται;

Είναι καλή; κακή; Αντιμετωπίζεται κάπως;

Εντός του 30λιτρου τούτου ενυδρείου συμβιώνουν ένας μικρός μονομάχος και δυο Zebra σαλιγκάρια.

Ορισμένες φωτογραφίες της εν λόγω μπίχλας....

DSC02372.jpg

DSC02373.jpg

DSC02377.jpg

Έγινε επεξεργασία - meet the fish
Link to comment
Share on other sites

zebra snails, βγάλτα! :)))))

Σιγα καλε μου!!!

Τι τρωνε πια αυτα τα zebra;!

Εμενα ποτε δεν μου βρωμιζαν το ενυδρειο τα zebra!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι ναι. Αν τα έιχες σε μεγάλο ενυδρείο δεν φαίνεται γρήγορα. Αν είναι σε μικρό (20 λιτρο) φαίνεται αμέσως. Εγώ τα έβγαλα και σώθηκα. Να σημειωθεί ότι δεν τα τάιζα τρελλά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 σε 25,ειχα 1 σε 5 λιτρα και ποτε μα ποτε δεν ειχα προβλημα!

Ασε που εκαναν τα τζαμια αορατα!!!

Link to comment
Share on other sites

30 λίτρα είναι το ενυδρείο....

Ενεργούν ευεργετικά ως λίπασμα των φυτών ή για πλάκα το λες;

Μήπως συμβαίνει επειδή μπήκαν πρόσφατα και βρίσκουν πολύ φαγητό;

Παίζει κίνδυνος εκτόξευσης της αμμωνίας λόγω των σκατών;

Επι του παρόντος τα καθαρίζω μία φορά την εβδομάδα με τις αλλαγές νερού!

Link to comment
Share on other sites

30 λίτρα είναι το ενυδρείο....

Ενεργούν ευεργετικά ως λίπασμα των φυτών ή για πλάκα το λες;

Μήπως συμβαίνει επειδή μπήκαν πρόσφατα και βρίσκουν πολύ φαγητό;

Παίζει κίνδυνος εκτόξευσης της αμμωνίας λόγω των σκατών;ισα ισα το αντιθετο συμβαινει

Επι του παρόντος τα καθαρίζω μία φορά την εβδομάδα με τις αλλαγές νερού!

Έγινε επεξεργασία - JOHN12345
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν ξέρει το 90% του κόσμου που ξεκινάει να ασχολείται με το hoby είναι το πόσο βρωμίζουν τα ενυδρεία και αυτό είναι γιατί όλοι - μα όλοι - βάζουμε φωτογραφίες από τα καμάρια μας ακριβώς 5 λεπτά αφότου τα έχουμε "γλείψει" και περιποιηθεί και ποτέ με άλγη στα τζάμια, μαύρη άμμο αντί για λευκή κλπ κλπ. Δυστυχώς το μαθαίνεις στην πορεία!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν ξέρει το 90% του κόσμου που ξεκινάει να ασχολείται με το hoby είναι το πόσο βρωμίζουν τα ενυδρεία και αυτό είναι γιατί όλοι - μα όλοι - βάζουμε φωτογραφίες από τα καμάρια μας ακριβώς 5 λεπτά αφότου τα έχουμε "γλείψει" και περιποιηθεί και ποτέ με άλγη στα τζάμια, μαύρη άμμο αντί για λευκή κλπ κλπ. Δυστυχώς το μαθαίνεις στην πορεία!

Παντα και παντου βαζουμε ωραιες φωτο,δεν θα ανεβαζα ποτε φωτο απο το σπιτι μου η απο εμενα σε χαλια φαση,αρα λογικο ειναι οτι ανεβαζουμε ωραιες φωτο των ενυδρειων μας!

Λευκη αμμο δεν ειχα ποτε σε κανενα,αλλα δεν εχω αντιμετοπισει ποτε προβλημα βρωμιας,καποιο λαθος προκαλει την πολλη μπιχλα!

Link to comment
Share on other sites

Εν κατακλείδι το να τα καθαρίζω μία φορά τη βδομάδα , με τις αλλαγές νερού, είναι υπερβολή ή λίγο;

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι λίπασμα και δεν θα υπάρξει εκτόξευση αμμωνίας.:hysterical:

Αυτό έλλειπε να τα κυνηγάς τα zebra από πίσω όπως και τους σκύλους :)

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι όπως κάθε απόβλητο και τα απόβλητα των σαλιγκαριών θα προκαλέσουν παραγωγή αμμωνίας. Από την άλλη μεριά τρώνε αφάγωτη τροφή που προκαλεί μεγαλύτερη παραγωγή αμμωνίας. Όλα είναι θέμα ισορροπίας. Ειδικά σε ενυδρείο με λίγα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

σε μικρά λίτρα οι διακύμανσης αμμωνίας είναι πολύ επικίνδυνες Θεωρώ γιαυτο καλύτερα να υπάρχει μια φορά τουλάχιστο την εβδομάδα συντήρηση βυθού.

Όταν ξεκίνησα το χόμπι μπήκα απο 25αρι μετά σε 60αρι 110αρι και τώρα εχω το μεγάλο.. απο τα 25 μέχρι τα 60 λιτρα έβλεπα πολλές μεταβολές στης μετρήσεις. ο μόνος τρόπος που κρατούσα την βιολογία σταθερή ήταν με αλλαγές νερού και καθαρισμό βυθού.. έτσι και ησύχασα!!

Αυτα που γράφω ειναι απο προσωπική εμπειρία , ίσως για καπιους άλλους συνχομπιστες να βρίσκουν τα μικροτέρα ενυδρεία πιο ισορροπημένα από τι εγω τα δικά μου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου με αυτή την άμμο; Πόσα εκατοστά πάχος έχει ο βυθός σου; Γενικά ανακατεύεις την άμμο; πχ όταν κάνεις (αν κάνεις) σκούπα βυθού; Φυτεύεις και ξεφυτεύεις συχνά στο ενυδρείο;

Η ανάκριση τελείωσε! Να έρθεις με τον δικηγόρο σου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου με αυτή την άμμο; Πόσα εκατοστά πάχος έχει ο βυθός σου; Γενικά ανακατεύεις την άμμο; πχ όταν κάνεις (αν κάνεις) σκούπα βυθού; Φυτεύεις και ξεφυτεύεις συχνά στο ενυδρείο;

Η ανάκριση τελείωσε! Να έρθεις με τον δικηγόρο σου... :thumbup:

:bye2: Μέχρι και εγώ που είμαι απ εξω ψάρωσα !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...